Προς το περιεχόμενο

Pc configurator


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Ξέρω πως δεν είμαστε πάντα εύκαιροι να βάλουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη αλλά το ερώτημα που γεννάται για μένα είναι το εξής:

  • να τα χώσω χοντρά και να το κρατήσω πολύ, μιας και δεν θα έχω συχνά το ίδιο ποσό που απαιτείται για ίδια ανανέωση, (με αποτέλεσμα τα τελευταία 2 χρόνια να υπολειτουργεί) ή
  • να στήνω / αγοράζω ένα ΝΕΟ μηχάνημα ταπεινότερων προδιαγραφών και φτηνότερο (που θα κάνει τη δουλειά μου με το παραπάνω συγκριτικά με το παλιό) και θα το ανανεώνω πιο συχνά στα 4 χρόνια π.χ.;

 

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.

Ακριβώς όμως.

 

Αυτός που έχω τώρα είναι 14 χρόνων.

Δεν είμαι σε θέση να παίρνω καινούριο κάθε 4-5 χρόνια.

 

Ότι πάρω θα ξεζουμιστεί στην κυριολεξία.

 

Το θέμα είναι ότι αλλάζουν συνέχεια τα chipset της μητρικής, και οι νέοι επεξεργαστές δεν κουμπώνουν σε παλαιότερες μητρικές, για να αναβαθμίσει κάποιος το σύστημά του αργότερα.

Πρέπει να πάει σε καινούρια μητρική, κατά συνέπεια να τα πάρει σχεδόν όλα από την αρχή.

 

Σε έτοιμα συστήματα, συνήθως γίνονται "εκπτώσεις" σε μέρη του hardware, με συνηθέστερο την μητρική.

Πολύ σπάνια να βρει κάποιος καλή μητρική σε έτοιμο σύστημα, συνήθως επιλέγονται οι φθηνότερες δυνατές λύσεις και δίνεται έμφαση στον επεξεργαστή (αυτό "πουλάει" στον κόσμο).

Γι' αυτό και πολύ σπάνια αναφέρεται η μητρική που έχει μέσα ο υπολογιστής.

 

Σας ευχαριστώ όλους, είμαι ακόμα στο ψάξιμο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

αν είναι για μουσική ξανασκέψου το. Διότι θα βάλεις κάρτα γραφικών.

Και υποψιάζομαι ότι θα δουλέψεις steinberg....

Κάρτα γραφικών και ένα σωρό σκληρούς έχω... Ειμαι εντάξει από αυτό. Φυσικά δουλεύω κυρίως παρτιτούρες, που δεν είναι βαριές, άντε και κανένα Cubase 8.5 ή κάτι τέτοιο...

 

1 ώρα πριν, Wild_Rose είπε

 

Μόνο μην πάρεις έτοιμο PC Turbo X...Κάντο custom όλο.

Προφανώς custom κάνω, αλλά θα το συναρμολογίσουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikolas είπε

Κάρτα γραφικών και ένα σωρό σκληρούς έχω... Ειμαι εντάξει από αυτό. Φυσικά δουλεύω κυρίως παρτιτούρες, που δεν είναι βαριές, άντε και κανένα Cubase 8.5 ή κάτι τέτοιο...

 

 

δεν είπα ότι δεν έχεις.

Απλά λέω ότι οι κάρτες γραφικών παλιές και καινούργιες μαζί με ryzen και steinberg είναι κακός συνδυασμός

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι Ryzen δεν ειναι οτι καλύτερο για audio. Βέβαια τα πράγματα βελτιώνονται όσο περνάνε τα χρόνια αλλα στο real time audio πάντα οι επεξεργαστές της intel ηταν καλύτερη επιλογή λόγω οτι η απόδοση στο single core ειναι πιο σημαντική απο αυτή του multicore (σε αντίθεση με το video editing π.χ. που οσο παραπανω πυρήνες τόσο το καλύτερο)

 

Να πώ κι εγώ την γνώμη μου καθώς πούλησα το macbook γιατι μου ήταν πλέον άχρηστο (σταμάτησα τα DJλίκια) και είμαι κι εγώ στην φάση που στήνω ξανά σταθερό για χρήση κυρίως audio.

 

Προσωπικά θα πρότεινα το παρακάτω σύστημα: (το ίδιο θα στήσω και για εμένα)

 

Cpu: Intel core i7 11700 - 332€ - onboard gpu + ψύκτρα μέσα στο κουτί. Σε locked cpu που δεν γίνεται overclock, οτιδήποτε ψύκτρα πέρα απο την εργοστασιακή είναι 100% πεταμένα λεφτά καθώς το TDP τους δεν ξεπερνάει κάποια συγκεκριμένα watt τα οποία η εργοστασιακή τα καλύπτει και με το παραπάνω. 

Mobo: Οποιαδήποτε με chipset B560 που να καλύπτει αυτά που θέλεις π.χ. 3pci Θύρες που ανέφερες κτλπ. Μήν πας σε Ζ chipset γιατι είναι πεταμένα εξτρά λεφτά εφόσον καποιος δεν θέλει να κάνει overclock.  Επίσης έχε στο νού σου οτι με 80€-90€ βρίσκεις σούπερ μητρική για αυτά που θέλεις αλλα χωρίς BT και ενσωματομένο wifi. Με αυτά τα 2 το κόστος ανεβαίνει αρκετά (150+€) και για εμένα δεν αξίζει να δώσεις σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για ΒΤ και WIFI ενσωματομένα. Με αυτά τα 60€ παίρνεις ξεχωριστό wifi και bluetooth adapter.

Ram: 16gb ddr4 3200mhz - 70€ - αργότερα εαν δεν σου φτάνει μπορείς να αναβαθμίσεις σε 32gb (φρόντισε η μητρική να έχει 4 slots)

SSD: Samsung m.2 500gb - 70€

PSU: Be quiet pure power 11 600W 80 plus gold - 70€ - οτιδήποτε πάνω απο 600W ειναι overkill για ενα τετοιο σύστημα χωρις GPU και overclock οπότε πεταμένα λεφτά.

Case: Οτιδήποτε σου αρέσει εμφανησιακά μέχρι τα λεφτά που θέλεις να δώσεις (Πάνω απο 50-60 ευρώ δεν αξίζει και έχει άπειρα καλά κουτάκια σε αυτά τα λεφτά, ακόμα και με λιγότερα λεφτά.

OS: Μπορείς να βρείς άδειες για win 10 με αστεία ποσά online οπότε δεν θα το βάλω καν μέσα στα έξοδα.

 

Εξτρα ανεμιστήρια ψύκτρες κτλπ είναι πεταμένα λεφτά όπως και τεράστιο κουτί για καλό airflow παλι πεταμένα λεφτά, υδρόψυξη δεν το συζητάω καν γελάνε και οι πέτρες. Ολα αυτά είναι πολύ καλά και ωραία εφόσον και μόνο εχεις κάνει overclock αλλα και εχεις και ενα θηρίο κάρτα γραφικών 1 μέτρο (με το συμπάθιο) μέσα στο κουτί σου που οταν ζεστένεται λειτουργεί σαν καλοριφέρ 😋

 

Οι τιμές που αναφέρω είναι όλες απο σκρούτζ με το σκεπτικό οτι θα το στήσεις μόνος σου η παρέα με καποιον φίλο που γνωρίζει, απο πλάισιο και γενικά μεγάλες αλυσίδες θα απόφευγα να στήσω το οτιδήποτε καθώς η ποικιλία σε εξαρτήματα που σου προσφέρουν είναι αστεία σε σχέση με το τι μπορείς να βρείς μόνος σου στο ιντερνετ. Και περισσότερα λεφτά θα πληρώσεις στο πλαίσιο και θα πάρεις κάτι λίγο "χειρότερο" απο οτι εαν τα πάρεις ολα μόνος σου.

 

Με 700 ευρώ περίπου με όλα τα παραπάνω (άντε 750 εαν βάλεις μέσα και το ΒΤ και WIFI adapter που θές) είσαι κούκλος. 

2 ώρες πριν, Nikolas είπε

Πάντως με 1300 (λίγο πάνω από το budget σου) θα πάρω από το πλαίσιο:

32 GB RAM (εξαιρετική ποιότητα).
SSD 480 GB (επίσης ότι καλύτερο υπάρχει)
κουτί με πολλά.

Ryzen 5900 
κλπ...

 

Βασικά σχεδόν ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω...

 

Ο Ryzen μόνο οτι καλύτερο μπορείς να πάρεις δεν είναι ... 😋 Ψάξε benchmarks για τα single core του, χειρότερα απο επεξεργαστές των 300 ευρώ είναι.

 

Γενικά, οταν βλέπετε 12 πυρίνες κτλπ μην μπερδεύεστε και σκάτε τα λεφτά σας. Audio χρήση κάνουμε, όχι video! Η λογική περισσότεροι πυρήνες = περισσότερη δύναμη ΔΕΝ ισχυεί για την χρήση audio (Οκ, προφανώς και δεν μιλάω για μονοπύρηνο pentium 4 VS Ryzen με 32 πυρίνες)

Επεξεργασμένο από dj_pns
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι της σχολής "Μελετάμε 4 μήνες να δούμε τι υπάρχει, φτιάχνουμε έναν υπολογιστή καλό με βάθος 10ετίας."

Το όλο θέμα για εμένα είναι η MB και η CPU. Εγώ πάντα ήμουν AMDάκιας, αλλά το τελευταίο PC που έφτιαξα πριν 5 χρόνια ήταν Intel, και είχε:

 

ASUS Z170M-plus retail (microATX)

i7 6700k

Gskill 2133Mhz DDR4 32GB

Θηκη Coolermaster HAF XB EVO

Παθητική Ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρα Be Quiet! Shadow Rock Slim.

 

Αυτά πήγαν κανα 825άρι τότε. Κι ακόμα δεν νιώθω ότι ο υπολογιστής "έχει παλιώσει" ούτε στο ελάχιστο. Βλέπω τα ryzen βέβαια που τώρα οργώνουν και τα λιγουρεύομαι, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν δώσω λεφτά να φτιάξω ryzen, τον επόμενο μήνα θα βγάλει η intel κανα τέρας. Έχω αυτή τη γκαντεμιά στους επεξεργαστές.

 

Εγώ θα ξεκίναγα με όσο καλύτερο κορμό μπορούσα, και μετά έναν SSD από εδώ, μια κάρτα γραφικών από εκεί, την κοτσάριζα και ύστερα, σε βάθος χρόνου. Ένας ssd 1TB κάνει πλεον 100 ευρώ, και όλο πέφτουν. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις τιμές των καρτών γραφικών, εγώ είχα βρει μια 1060 3 gb ψιλοκόμπακτ εκεί στο 250άρι και ησύχασα. Γνώμη μου ότι μια μικρομεσαία κάρτα γραφικών καλό είναι να υπάρχει, ακόμα και για τα προγράμματα μουσικής.

 

Θέλει έναν προγραμματισμό το όλο πράγμα και για το λογισμικό. Αν υπάρχουν 32bit plug-in ή όργανα που έχεις στον παλιό, μπορεί να μην παίζουν στον καινούργιο, και να χρειαστείς κάποια γέφυρα (Jbridge ή άλλο).

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σοκαριστείς από τη διαφορά, ό,τι και να φτιάξεις. Ο κουμπάρος μου είχε έναν i7 920 και του ψόφησε πρόσφατα και πήραμε για να τον αντικαταστήσουμε το φθηνότερο i3. Έπαιζε τα ίδια, και καλύτερα. Κοιταχτήκαμε και σκάσαμε στα γέλια, αλλά έτσι είναι. Ο παλιός 700ευρώ, ο καινούργιος 120.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Θέλει έναν προγραμματισμό το όλο πράγμα και για το λογισμικό. Αν υπάρχουν 32bit plug-in ή όργανα που έχεις στον παλιό, μπορεί να μην παίζουν στον καινούργιο, και να χρειαστείς κάποια γέφυρα (Jbridge ή άλλο).

 

 

Συμφωνώ σε όλα που γράφεις.

Ειδικά αυτό το παραπάνω, μου έχει φάει το μυαλό.

Μόνο 32μπιτα windows δούλευα πάντα, και ότι έχω (τα πάντα) είναι 32bit.

x86 που λένε και στα χωριά.

Καλό και άγιο το j-bridge αλλά για όλα?

Κάπως μου φαίνεται ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Συμφωνώ σε όλα που γράφεις.

Ειδικά αυτό το παραπάνω, μου έχει φάει το μυαλό.

Μόνο 32μπιτα windows δούλευα πάντα, και ότι έχω (τα πάντα) είναι 32bit.

x86 που λένε και στα χωριά.

Καλό και άγιο το j-bridge αλλά για όλα?

Κάπως μου φαίνεται ...

 

Θέλεις να συνεχίσεις να τρέχεις 32bit η θέλεις να πάς σε 64? 

 

Εαν συνεχίσεις να τρέχεις τα πάντα 32bit μαζί με 32bit λειτουργικό τότε οση ραμ και να βάλεις πάνω απο 4gb δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθει απο το λειτουργικό, με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dj_pns είπε

Εαν συνεχίσεις να τρέχεις τα πάντα 32bit μαζί με 32bit λειτουργικό τότε οση ραμ και να βάλεις πάνω απο 4gb δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθει απο το λειτουργικό, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αυτό. Αυτό είναι πολύ μεγάλη δουλειά. Πάρα πολύ μεγάλη δουλειά. Την πρώτη φορά που κατάλαβα τι γινόταν όταν πήγα από 32bit σε 64 + 32 GB ram, κόντεψα να βάλω τα κλάμματα.

 

Μπορείς να φορτώσεις ένα virtual όργανο, που να πιάνει ας πούμε 12 GB μόνο στη RAM. O SSD σου εξασφαλίζει ότι δε χρειάζεται να βγεις για τσιγάρο μέχρι να φορτωθούν στη RAM τα samples. Κι όταν παίζεις, πλέον τα samples τραβιόνται από τη RAM.

 

Αν έχεις μόνο 3 GB διαθέσιμη RAM, πρέπει συνέχεια να streamάρει ο σκληρός, και αρχίζουνε τα κρατσα κρούτσα, εξαρτάται και τι άλλο συμβαίνει εκεί την ώρα στο project. RAM και πάλι RAM. Αν ζούσε ο Βέγγος θα έλεγε 🎵Βάλτε κι άλλη ραααααμ, βάλτε κι άλλη ραααααμ...🎵 

 

Τι κάρτα ήχου έχεις όμως φίλτατε @fusiongtr ; Θα παίξει μπαλίτσα σε μοντέρνο περιβάλλον; Είναι κι αυτό ένα ερώτημα.

39 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Καλό και άγιο το j-bridge αλλά για όλα?

Κάπως μου φαίνεται ...

Ένα plug-in μόνο έχω αρνηθεί να εγκαταλείψω, και γι' αυτό πήρα το jbridge. Latigo και Darbuka (1 το θεωρώ). Βέβαια είχα και κάτι άλλα, Antares FilterVST και κάτι moog, αλλά αυτά μου τα είχε φέρει... ο Κάπτεν Τζίμης γκαχ γκουχ, και είπα στον καινούργιο να μην τα έβαζα καθόλου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Αλλά δεν συγκρίνεται ο υπολογιστής από 32 σε 64 bit. Είναι σα να έχεις τον Κλαρκ Κεντ και τον Σούπερμαν, τον πωςτονλένε και τον Χουλκ, τον Μιχάλη Κωνσταντίνου και τον Ντένις Μπέργκκαμπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω αυτά παιδιά.

Σε καινούριο πισί θα πάω στα 64bit αλλά .... ίσως κρατήσω και κανένα σκληρό με 32bit.

Τα 64bit είναι μονόδρομος έτσι κι αλλιώς και λόγω μνήμης, αλλά και λόγω σύγχρονων εφαρμογών.

 

Η κάρτα ήχου (alesis i|o 14) τρέχει στα 7άρια σίγουρα.

Για παραπάνω ... δεν ξέρω.

 

Κοίτα να δεις τώρα, από χθες που άνοιξα το θέμα, δεν μου έχει κρασάρει ακόμα.

Τι σταδιάλα, φοβήθηκε?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου