Προς το περιεχόμενο

Pc configurator


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πήρα i3 10ης γενιάς με 16gb ram.

O επεξεργαστης δεν ζοριζεται καθόλου με το daw και με παράλληλες εργασίες, όπως πχ παιχνιδια ή browsing. Η μνήμη επαρκεί για όλα αυτά.

Για μια 10ετια είμαι καλυμμένος και εγώ....

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, LK είπε

Με γεία!

Αυτόν:

https://www.public.gr/product/computers-and-software/statheroi-ypologistes/desktop-pc/desktop-dell-3891intel-core-i5-10400-8gb-1tb256gbintel-uhd-graphics-630/prod14071268pp/

 

Βάλε και άλλα 8  GB ram= 30 euro.Συνολο 600 ευρά.

Μόλις σου γλίτωσα 200-400 ευρα.🤪

Μηχάνημα για τα επόμενα 20 χρόνια....αν δεν πηρες ακόμα δηλαδη

 

Thanks LK. Είναι καλή περίπτωση οι έτοιμοι branded λόγω άριστης συνεργασίας των επιμέρους μερών, και τη στρυφογυρίζω κάμποσο καιρό αυτή τη λύση. Ωστόσο είμαι πολύ κοντά σε custom λυση , γιατί οι έτοιμοι έχουν δυο αρνητικά: Μειωμένες δυνατότητες προσθήκης επιπλέον μερών όπως pci , άγνωστο brand των επιμέρους μερών όπως RAM ή ssd . Για παράδειγμα, τις επιπλέον μνήμες 8 gb ραμ , δεν ξέρω αν και πότε θα βρω ίδιες ωστε να τρέχουν dual channel. 

 

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εγώ πήρα i3 10ης γενιάς με 16gb ram.

O επεξεργαστης δεν ζοριζεται καθόλου με το daw και με παράλληλες εργασίες, όπως πχ παιχνιδια ή browsing. Η μνήμη επαρκεί για όλα αυτά.

Για μια 10ετια είμαι καλυμμένος και εγώ....

 

Πράγματι,και πιστεύω πως αυτό εξηγείται στο οτι τα daws αξιοποιούν περισσότερο το χρονισμό των cpu's λογω της dsp παρα τους πυρήνες.  Θα μου έλυνε την απορία εαν υπήρχε μία σύγκριση μεταξύ i3 και i5 στο θέμα των daws. Βέβαια επειδή το έχω στρυφογυρίσει αρκετά, ίσως στο σημείο του να χρειαστώ περισσότερα απο 2,6 GHz για dsp να μη φθάσω ποτέ, και εαν χρειαστεί , του κάνω το overclock που εντός των ασφαλών ορίων που ορίζει ο κατασκευαστής. Απλά με ταλανίζει αυτό το "ίσως" 😋

 

Anyway, είμαι κοντά στο να αποκτήσω το παρακάτω σύστημα:

GIGABYTE B560M D3H

CPU INTEL CORE I5-11400 2.60GHZ

RAM CORSAIR CMK16GX4M2B3000C15 VENGEANCE LPX BLACK 16GB (2X8GB) DDR4 3000MHZ 

CASE COOLERMASTER SILENCIO S400 TG TEMPERED GLASS

CORSAIR PSU CX650M 2021 BRONZE SEMI MODULAR 650W

Δικά μου ssd evo860 + κάποιοι HDD

Σύνολο 530 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

Ακούγεται πως τα daw δεν αξιοποιούν πολλούς πυρήνες όπως άλλες εφαρμογές.

 

Αν δεν κάνω λάθος, τα τελευταία χρόνια τα daw προσαρμόστηκαν στους περισσότερους πυρήνες και threads των υπολογιστών και τα εκμεταλλεύονται κατάλληλα.

 

Όπως βέβαια γίνεται και με τα σύγχρονα vst εφφέ και όργανα.

 

Οπότε κατά την γνώμη μου καλύτερα να πας σε i5.

 

Τώρα όσον αφορά στον χρονισμό, στα σύγχρονα pc (μετά την 9η γενιά) είναι περίεργα τα πράγματα.

Τα 2 νούμερα που βλέπεις σε κάθε επεξεργαστή, είναι η συχνότητα βάσης και η μέγιστη all core συχνότητα (η οποία διαρκεί κάποια δευτερόλεπτα εκτός αν ορίσεις κάτι διαφορετικό στο bios).

Έχουν μπει στο παιχνίδι όροι όπως power limits, tau, κλπ.

 

Από εκεί και πέρα όπως μπορείς να δεις και παρακάτω, ο i5 είναι πιο γρήγορος από τον i3 ακόμα και σε single core performance (και ας είναι ο ένας 3.6GHz και ο άλλος 2,6GHz).

 

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i3-10100-vs-Intel-Core-i5-11400/4075vs4112

 

Οπότε δεν υπάρχει πραγματικό δίλημμα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

 

 

Anyway, είμαι κοντά στο να αποκτήσω το παρακάτω σύστημα:

GIGABYTE B560M D3H

CPU INTEL CORE I5-11400 2.60GHZ

RAM CORSAIR CMK16GX4M2B3000C15 VENGEANCE LPX BLACK 16GB (2X8GB) DDR4 3000MHZ 

CASE COOLERMASTER SILENCIO S400 TG TEMPERED GLASS

CORSAIR PSU CX650M 2021 BRONZE SEMI MODULAR 650W

Δικά μου ssd evo860 + κάποιοι HDD

Σύνολο 530 euro

 

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα αυτή την μητρική.

 

 

13 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

εαν χρειαστεί , του κάνω το overclock που εντός των ασφαλών ορίων που ορίζει ο κατασκευαστής.

 

Τι εννοείς?

Σε κλειδωμένο επεξεργαστή με b560 μητρική το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κλοκάρεις τις μνήμες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα αυτή την μητρική.

 

 

Τη μητρική την προτίμησα (δεν έχω παραγγείλει ακόμα) γιατι εκτός της pci-e x16 για καρτα γραφικών , έχει άλλες 2 pci-e συν μία pci για να κουμπώσω έναν scsi adapter. Βέβαια μου είναι θολό ακόμα εαν αυτό το chipset μπορεί να σηκώσει όλες μαζί τις pci/pci-e. Έχεις να αντιπροτείνεις κάποια άλλη; Τι θα σε αποθάρυνε σε αυτή τη μητρική;

 

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Τι εννοείς?

Σε κλειδωμένο επεξεργαστή με b560 μητρική το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κλοκάρεις τις μνήμες.

 

Εδώ  κάπου αναγράφει " Max. Turbo frequency: 4.40 GHz " . Κατάλαβα πως είναι ένας τύπος overclock. Θα μπορούσα να πιάσω τέτοιο χρονισμό με αυτό το chipset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

 

1. Τη μητρική την προτίμησα (δεν έχω παραγγείλει ακόμα) γιατι εκτός της pci-e x16 για καρτα γραφικών , έχει άλλες 2 pci-e συν μία pci για να κουμπώσω έναν scsi adapter. Βέβαια μου είναι θολό ακόμα εαν αυτό το chipset μπορεί να σηκώσει όλες μαζί τις pci/pci-e. Έχεις να αντιπροτείνεις κάποια άλλη; Τι θα σε αποθάρυνε σε αυτή τη μητρική;

 

 

2. Εδώ  κάπου αναγράφει " Max. Turbo frequency: 4.40 GHz " . Κατάλαβα πως είναι ένας τύπος overclock. Θα μπορούσα να πιάσω τέτοιο χρονισμό με αυτό το chipset?

 

1. Την κοιτούσα κι εγώ κάποτε, λόγω της pci θύρας (η μοναδική b560 με pci) για να κουμπώσω έναν firewire controller για την κάρτα ήχου μου, αλλά άλλαξα γνώμη.

Το chipset μια χαρά τα σηκώνει όλα, δεν θα έχεις θέμα εκεί.

Η συγκεκριμένη μητρική (και όχι μόνο αυτή βέβαια) δεν έχει καθόλου ψύξη στα vrm, και γενικά είναι αρκετά φθηνοκατασκευή.

Σκέψου ότι αν δεν βγάλεις τα power limits από το bios, υπάρχει πιθανότητα να μην τρέχει ο επεξεργαστής στην μεγαλύτερη ταχύτητα, αν πάλι τα βγάλεις, υπάρχει η πιθανότητα throttling στον επεξεργαστή, το οποίο επίσης θα σου ρίξει την ταχύτητα λόγω θερμοκρασίας, θα χρειαστείς και καλή ψύκτρα.

 

Δες εδώ πχ (η Gigabyte B560M DS3H AC είναι η ίδια μητρική με αυτήν που σκέφτεσαι να πάρεις με μικροδιαφορές στις θύρες) ...

 

https://www.techspot.com/article/2252-intel-b560-disaster/

 

Το θέμα της μητρικής με απασχολεί κι εμένα επειδή είμαι στην διαδικασία να φτιάξω pc.

Δεν το έχω λύσει ακόμα.

Θα πήγαινα στην Gigabyte b560M Aorus Pro αν δεν με απασχολούσε ότι έτσι όπως είναι, χάνεις μια θέση pci-e (στην φωτό την έχω κυκλώσει με άσπρο, αν βάλεις κάποτε κάρτα γραφικών που είναι dual slot, θα καλύψει την pci-e x1). Είναι πάντως πολύ καλύτερη από αυτήν που σκέφτεσαι.

 

specsmall.jpg

 

 

2. Δεν είναι overclock. Είναι η μέγιστη single core συχνότητα που μπορεί να πιάσει ο επεξεργαστής αυτός.

Και φυσικά μπορείς να την πιάσεις.

Αλλά προσοχή.

Αν θέλεις να μην κρατάει λίγα δευτερόλεπτα, πρέπει να βάλεις πολύ καλή ψύξη, και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στο bios.

Έτσι κι αλλιώς, ο επεξεργαστής δεν τρέχει με σταθερή συχνότητα, όταν ζορίζεται ανεβάζει, που σημαίνει ότι αν χρειαστεί, θα πιάσεις αυτή την συχνότητα, αν το επιτρέπει η μητρική σου και η ψύξη σου.

Όταν το φορτίο είναι μικρό, ο επεξεργαστής θα τρέχει σε μικρότερες συχνότητες χωρίς να πιέζεται και να θερμαίνεται.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Fusion, 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Σκέψου ότι αν δεν βγάλεις τα power limits από το bios, υπάρχει πιθανότητα να μην τρέχει ο επεξεργαστής στην μεγαλύτερη ταχύτητα, αν πάλι τα βγάλεις, υπάρχει η πιθανότητα throttling στον επεξεργαστή, το οποίο επίσης θα σου ρίξει την ταχύτητα λόγω θερμοκρασίας, θα χρειαστείς και καλή ψύκτρα.

Είναι εκτός του πεδίου γνώσης μου αυτές οι λεπτομέρειες που αναφέρει το link σου και δυσκολεύομαι να τις αξιολογήσω, βέβαια ο σκοπός είναι να φτιαχτεί ένα pc στα μέτρα μου με όσο το δυνατόν καλύτερη αξιοπιστία. Εφόσον ισχύει δε θα τα χαλάσω στο +20 ευρώ της μητρικής που προτείνεις. Μου τα χαλάει όμως λίγο η έλειψη vga που το οποίο δε λείπει στην άλλη, γιατι θα ήθελα να συνδέσω μία οθόνη που καλά κρατεί ακόμα με σύνδεση vga. Ελπίζω ο αντάπτορας displayport to vga που έχει το eshop στα 5 ευρω να δίνει τη λύση. 

 

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Θα πήγαινα στην Gigabyte b560M Aorus Pro αν δεν με απασχολούσε ότι έτσι όπως είναι, χάνεις μια θέση pci-e (στην φωτό την έχω κυκλώσει με άσπρο, αν βάλεις κάποτε κάρτα γραφικών που είναι dual slot, θα καλύψει την pci-e x1)

Εαν βάλω θα φροντίσω να μπει single slot. Το pci-e θα έχει κουμπωμένο έναν firewire controller. Εαν όπως αναφέρεις "θυσιαστεί" αυτή η θύρα, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την thundebolt με τον αντίστοιχο αντάπτορα για να έχω firewire και να τρέχει απροβλημάτιστα; Περι audio interface ο λόγος. 

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Δεν είναι overclock. Είναι η μέγιστη single core συχνότητα που μπορεί να πιάσει ο επεξεργαστής αυτός.

Και φυσικά μπορείς να την πιάσεις.

😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

1. Ελπίζω ο αντάπτορας displayport to vga που έχει το eshop στα 5 ευρω να δίνει τη λύση. 

 

 

2. Το pci-e θα έχει κουμπωμένο έναν firewire controller. Εαν όπως αναφέρεις "θυσιαστεί" αυτή η θύρα, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την thundebolt με τον αντίστοιχο αντάπτορα για να έχω firewire και να τρέχει απροβλημάτιστα;

 

1. Κι εγώ το ελπίζω, γιατί έχω ακριβώς ότι κι εσύ.

 

2. Πρόσεξε εδώ. Εννοείς pci-e ή pci?

Δεν το ξέρω, αν και δεν νομίζω να παίζει αυτό.

Όμως το κόστος του controller είναι αναλογικά πολύ μεγάλο (μιλάμε για περίπου 50άρικο), και φοβάμαι ότι thunderbolt to firewire δεν θα βγαίνει καλά (thunderbolt to usb είναι καλύτερο αλλά τι να το κάνεις, άσε που θέλει και άλλους αντάπτορες thunderbolt 2 to thunderbolt 3, κλπ), δεν ξέρω αν βγαίνει καν.

Το θέμα είναι όμως ότι αν βάλεις windows 10, θα έχεις πρόβλημα με το firewire που δεν τα πάει καλά με τα 10άρια (γι' αυτό κι εγώ σκέφτομαι να αλλάξω audio interface), θα έχεις προβλήματα.

 

Τα 10άρια (από μια έκδοση και μετά, δεν θυμάμαι ποια) δεν υποστηρίζουν το πρωτόκολλο firewire.

 

Οι ίδιες οι εταιρίες έχουν σταματήσει την υποστήριξη firewire audio interfaces που είχαν.

Αν προσέξεις, οι αγγελίες είναι γεμάτες firewire audio interfaces.

 

Τα έχω κι εγώ αυτά τα προβλήματα, και ψάχνω να δω τι θα κάνω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Πρόσεξε εδώ. Εννοείς pci-e ή pci?

Έχω αυτόν τον controller  στην pci-e στον οποίο συνδέω τo εξωτερικό firewire audio interface.

19 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

άσε που θέλει και άλλους αντάπτορες thunderbolt 2 to thunderbolt 3, κλπ)

α καλα... οπότε απο οτι βλέπω εαν πάει στράφι η θύρα να είναι δύσκολα τα πράματα... Ζητάμε κ εμείς οι oldschollαδες περίεργα πράματα...Κ τι ζητάμε; Έναν amiga να φορτώνουμε εναν soundtacker.. κ ερχεται η τεχνολογία να μας πει ξεχαστε τα παλιά , παμε σε άλλα 😋

Τι να κανουμε, θα το πλερώσουμε αρκεί να δουλεύει. 

21 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Τα 10άρια (από μια έκδοση και μετά, δεν θυμάμαι ποια) δεν υποστηρίζουν το πρωτόκολλο firewire

Θέλω να κατεβάσω κατι καντήλια τώρα αλλα δε θυμάμαι απο πιο site κατεβαίνουν , μαλλον έχει πέσει 😆

 

Έχει πάει αργά κ άρχισα τις χαζομάρες, πάω να την πέσω για ύπνο και τα λέμε αύριο, που πολύ πιθανό να κάνω και την παραγγελία. Σας καληνυχτίζω!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου