Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή απο δεξιά στα αριστερά?


Jimts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εγώ που έμαθα κιθάρα σαν δεξιόχειρας παρότι είμαι αριστερόχειρας(τα πάντα σχεδόν τα κάνω με το αριστερό)για πέριπου έναν χρόνο ,θα ήταν λογικό και αν θα άξιζε να δοκιμάσω από την άλλη πλευρά την ταστιέρα μιας και μου βγαίνει οταν ακούω μουσική να χτυπήσω τις χορδές με το αριστερό?ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισε όπως ξεκίνησες, κατά τη γνώμη μου.

Άσε, που πάντα θα βρίσκεις μεγαλυτερη ποικιλία σε δεξιόχειρες κιθάρες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλεγα μήπως θα ήταν καλύτερα γιατί πάντα με δυσκόλευε το δεξί χέρι με την πένα. . δεν με ενοχλεί που δεν υπάρχει ποικιλία στις κιθάρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αλλαγή απο δεξιά στα αριστερά?
4 ώρες πριν, Jimts είπε

έλεγα μήπως θα ήταν καλύτερα γιατί πάντα με δυσκόλευε το δεξί χέρι με την πένα. . δεν με ενοχλεί που δεν υπάρχει ποικιλία στις κιθάρες..

 

Ακόλουθα αυτό που λέει το σώμα σου και μην πιεζεσαι. Αν σου βγαίνει πιο φυσικα το παίξιμο με αριστερό, κάνε το.

Εαν πρεπει, ομως, να γυρίσεις στην day 1, νομίζω δεν αξίζει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Μάλλον θα συνεχίσω όπως το έμαθα εξ'αρχης σαν δεξιόχειρας δηλαδή,ασχέτως αν δεν ήταν η μεριά που φανταζόμουν οτι θα έπαιζα κιθάρα γιατι καλως η κακως το εχω συνηθισει έτσι,με δυσκολέυει λίγο το δεξί χέρι με την πένα αλλά πράγματι δεν αξίζει να το πάω πάλι από την αρχή.να είστε καλά ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χρόνο μόνο παίζεις έτσι. Έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου ακόμα.

Δοκίμασε με το αριστερό στην πένα αφού σου βγαίνει έτσι εκ φύσεως.

Όπως είχα αναλύσει σε παλιότερο ποστ,  οι περισσότεροι αριστερόχειρες θα παίξουν καλύτερα ως δεξιόχειρες, αλλά υπάρχει κι ένα ποσοστό που δεν θα τα καταφέρει. Είναι θέμα εγκεφάλου.

Δοκίμασε για τουλάχιστον έξη μήνες, για να μπορείς να συγκρίνεις την τότε κατάσταση σου με την τωρινή.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω πως είμαι 30 χρονών, και ο ένας χρόνος εμπειρία στην κιθάρα είναι από 16 χρονών μέχρι σήμερα και υπολογίζω συνολικά ότι έχω αφιερώσει ένα χρόνο μελέτης όπου Οι πέντε μήνες ήταν τώρα πρόσφατα που έκανα και μαθήματα.. Είδα μεγάλη βελτίωση ειδικά στο αριστερό χέρι που κρατάει την ταστιέρα Όπως και στο δεξί αλλά νιώθω ότι με κρατάει πίσω το δεξί μου χέρι και καθώς δοκίμασα να παίξω από την άλλη και να χτυπήσω τις χορδές με το αριστερό χέρι ένιωσα μια σταθερότητα και σιγουρια. Βέβαια με το δεξί χέρι στην ταστιέρα είμαι λίγο παράλυτος αλλά εντάξει.δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Jimts είπε

νιώθω ότι με κρατάει πίσω το δεξί μου χέρι και καθώς δοκίμασα να παίξω από την άλλη και να χτυπήσω τις χορδές με το αριστερό χέρι ένιωσα μια σταθερότητα και σιγουρια. Βέβαια με το δεξί χέρι στην ταστιέρα είμαι λίγο παράλυτος αλλά εντάξει.δεν ξέρω..

Εχει μεγαλυτερη σημασια το χερι της πενας.
Οτι παπαδες και να παιζει το χερι της ταστιερας, αν δεν παιζει σωστο ρυθμο το χερι της πενας, ειναι λαθος.
Καλυτερα να νιωθεις αρχικα σταθεροτητα στο ρυθμο και στο χρονο με την πενα και μετα με practice θα ερθει και το αλλο για τις λεπτομερειες.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου