Προς το περιεχόμενο

Νέα Studio Monitors (Budget 500€)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και τα κλασικά M-audio DX8. Για ακρόαση θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Πολύ μπασο (τα έχει ένα σύντεκνος, που παράγει μουσική με αυτά).

 

https://www.skroutz.gr/s/12409974/M-Audio-Αυτοενισχυόμενο-Ηχείο-Studio-Monitor-2-Δρόμων-BX8-D3-150W-Τεμάχιο-Μαύρο.html?from=catspan

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Υπάρχουν και τα κλασικά M-audio DX8. Για ακρόαση θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Πολύ μπασο (τα έχει ένα σύντεκνος, που παράγει μουσική με αυτά).

 

https://www.skroutz.gr/s/12409974/M-Audio-Αυτοενισχυόμενο-Ηχείο-Studio-Monitor-2-Δρόμων-BX8-D3-150W-Τεμάχιο-Μαύρο.html?from=catspan

 

Ναι τα ξέρω τα Μ audio, όσο είχα τα ΚΡΚ πρότεινα σε φίλο που ηθελε φθηνά να πάρει τα ΒΧ5 D3 και χωρίς υπερβολές απο τα KRK Rokit 5 G3 που είχα εγώ τα m audio είχαν κλάσης ανώτερο ήχο, και σε ένταση, και σε μπάσο, σε όλα! Δεν μπορούσα να το πιστέψω.

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν με χαλάει το ηχειάκι απλά έχω κολλήσει με το bass reflex port γιατι είναι που ειναι μονοδρομος ο τοίχος που ξέρω οτι δεν ειναι οτι καλύτερο έτσι κι αλλιώς, τουλάχιστον έλεγα να έπαιρνα με το reflex port μπροστά.

 

 

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και γω 8άρια θα έπαιρνα

σημειωτέον ποτε δεν μου άρεσαν τα krk και επίσης θεωρώ αυτά που ψάχνεις "ψιλοάκυρα"

 

εφ όσον είχες jbl γιατι δεν πας στα 308?

 

Επίσης αν σε καίνε πολύ τα μεσαία πάρε yamaha. Αλλά μην τα βάλεις κολλητά στον τοίχο.

Γενικά κανένα ηχείο δεν μπαίνει σε τοίχο. Είτε έχει πορτ είτε οχι. Θεωρείται μεγάλη παραχώρηση

 

Τα KRK ουτε εμένα μου άρεσαν αυτά που είχα αλλα για την καινούρια γενιά G4 λένε όλοι τα καλύτερα και οτι δεν έχει καμια σχέση με τις προηγούμενες, είναι και όμορφο ηχειάκι, καλό συχνοτικό φάσμα και SPL, γι αυτό και είπα να το κοιτάξω. Και τα JBL και τα yamaha εχουν το port πίσω γι αυτό δεν τα έβαλα στην λίστα, αλλιώς τα yamaha τα έχω ακούσει όλη την σειρά (5, 7,  8 ίντσες) και  πραγματικά απορώ γιατι τοσο κράξιμο για το συγκεκριμένο ηχείο, εμένα μου άρεσαν πάρα πολυ οταν τα άκουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ Μ-Audio bx8 d3 και Τannoy Reveal 802?

 

https://www.thomann.de/gr/tannoy_reveal_802.htm

 

Παντός τα reveal 402 που είχα ηταν απιστευτο ηχειο για τα λεφτα του, περα απο το μπασο που λογικό, τι μπάσο να βγάλει 4 ίντσες ηχείο. Στα υπόλοιπα όπως δεν παιζότανε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα jbl lsr 308 , το μπάσο είναι πλήρες, η ένταση ικανοποιητική , μπορείς να έχεις ακρόαση μουσικής (με τα αντίστοιχα yamaha οχι και τόσο ), και η ευκρίνεια για μίξη επίσης ικανοποιητική.
Εαν δεν έχεις προσδοκίες για μίξη ωστε η δουλειά να είναι εφάμιλη ενος επαγγελματία ηχολήπτη, θα σε ικανοποιήσει με το παραπάνω πιστεύω.

Εαν παλι έχεις προσδοκίες για επαγγελματική μίξη, δε νομίζω να σε απογοητεύσουν , απλά ίσως χρωματίζουν λίγο τα μεσαία συγκριτικά με τα αντίστοιχα yamaha. 

Επεξεργασμένο από Στάθης Π.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν τα θέλεις για μίξη η δική μου άποψη είναι να κάνεις την ιδια ερώτηση σε κάποιο hifi forum. 

 

Αλλά και για μίξη να τα θες, αφού δεν έχεις το τέλεια treated room το βασικό είναι να έχεις συνηθίσει τα ηχεία στον χώρο σου ώστε να τα ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αν δεν τα θέλεις για μίξη η δική μου άποψη είναι να κάνεις την ιδια ερώτηση σε κάποιο hifi forum. 

 

Αλλά και για μίξη να τα θες, αφού δεν έχεις το τέλεια treated room το βασικό είναι να έχεις συνηθίσει τα ηχεία στον χώρο σου ώστε να τα ξέρεις.

 

Σε τέτοιο budget δεν παίρνεις τίποτε τις προκοπής, το έψαξα σαν εναλλακτική, για να έχεις γκάζια όπως με τα 8άρια studio monitors θες τα 4πλάσια λεφτά για  2 ηχεία + ενισχυτή 2κάναλο.

 

Επίσης καλό θα ήταν να είναι flat το ηχείο για τα υπόλοιπα που κάνω στο reaper πέρα απο την ακρόαση μουσικής!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Αν δεν τα θέλεις για μίξη η δική μου άποψη είναι να κάνεις την ιδια ερώτηση σε κάποιο hifi forum. 

 

 

Σχεδόν αδύνατον στα λεφτά αυτά. Χώρια που θα πρέπει να ασχολήθεις πολύ με το ψάξιμο να ταιριάξουν ηχεία και ενισχυτικά και συνεργασία με το κροσόβερ κάτι που στα ενεργά είναι ήδη λυμένο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
46 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Σχεδόν αδύνατον στα λεφτά αυτά. Χώρια που θα πρέπει να ασχολήθεις πολύ με το ψάξιμο να ταιριάξουν ηχεία και ενισχυτικά και συνεργασία με το κροσόβερ κάτι που στα ενεργά είναι ήδη λυμένο.

Επειδή παρεξηγήθηκα μάλλον και το μυαλό πήγε σε hifi ενισχυτές, μεγάφωνα κλπ να πω ότι οι hifiντελίστες έχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια και σε όλα τα formats, και σε αυτοενισχυόμενα. Δεν είμαι ειδικός του χώρου, αλλά έχω φίλους που ασχολούνται και βγάζουν ηχάρα από τέτοια συστηματάκια που όμως δεν είναι critical listening. 

 

Από την άλλη βέβαια, τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί critical listening όταν είναι βγαλμένο όπως να ναι σε untreated room. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dj_pns είπε

Τα KRK ουτε εμένα μου άρεσαν αυτά που είχα αλλα για την καινούρια γενιά G4 λένε όλοι τα καλύτερα

καλησπερα.εχω τα rockit 7 g4 τα χρησιμοποιω και για ψυχαγωγια αλλα και για μικροπαραγωγες-μιξεις(για προσωπικη χρηση παντα).ειναι οντως πολυ αξιολογα κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Επειδή παρεξηγήθηκα μάλλον και το μυαλό πήγε σε hifi ενισχυτές, μεγάφωνα κλπ να πω ότι οι hifiντελίστες έχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια και σε όλα τα formats, και σε αυτοενισχυόμενα.

 

δυστυχώς στα χρήματα αυτά όχι.

Επίσης σαν τους επαγγελματίες που είναι περισσότερο down to earth δεν έχει.

 

Αλλά είπαμε με 500 ευρώ...δύσκολα να ικανοποιήσεις τους πάντες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου