Προς το περιεχόμενο

Νέα Studio Monitors (Budget 500€)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δε κάνει κάποιος λεπτομερή μείξη κινηματογραφικού ή έστω bass-heavy υλικού, δε βρίσκω λόγο να πάρει κάποιος sub. Εγώ σε αυτά τα χρήματα πήρα τα Focal Alpha 65, αν και τώρα έβγαλαν τα EVO που είναι πολύ πιο τσιμπιμένα. Σίγουρα κάπου θα υπάρχει στοκ όμως, ειδικά Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε (μετρίως σχετική) αναζήτηση πριν πολλούς μήνες. Μετά και από συζήτηση και αφού μου προτάθηκαν εδώ, κατέληξα στα Tannoy Gold 8.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την εμπειρία ακρόασης, σε χώρο αντίστοιχης φάσης όπως τα περιγράφεις.

 

Δεν έχω καμία εμπειρία και άλλα μέτρα σύγκρισης για να σου πω "αυτά θα πάρεις", το αναφέρω γιατί έχω την αίσθηση ότι αξίζουν να μπουν στη λίστα σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koraxprs είπε

κατέληξα στα Tannoy Gold 8.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την εμπειρία ακρόασης

 

Βλέπω στα χαρακτηριστικά πως οι χαμηλές συχνότητες φτάνουν μεχρι τα 54 hz, πώς σου φαίνεται το μπάσο; 

Σε κάτι adam a5x που δούλεψα ελάχιστα παλαιότερα, το μπάσο (50hz) δε φαινόταν σχεδόν καθόλου ,ειδικά σε χαμηλές εντάσεις. Βέβαια ο κώνος στα adam ήταν 5" ,γι αυτό ρωτάω σε 8" εαν υπάρχει διαφορά.

Βέβαια το οτι 8άρης κώνος βγάζει 54 hz μου φαίνεται λίγο παράξενο, είναι άραγε λόγω ομοαξονικής διάταξης woofer-tweeter?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ηχείο το GOLD, γενικά η Τannoy είναι μπαμπάς στο θέμα, αλλα λόγω ομοαξονικού δεν κατεβαίνει χαμηλά, τα 5άρια τα ΚΡΚ που είχα πιο χαμηλά κατέβαιναν 😅

 

Επίσης έχω διαβάσει διάφορα για θέμα θορύβου οπότε δεν ήθελα να το ρισκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα gold είχαν αρκετά θέματα από όσο έχω διαβάσει.

 

50 Hz για 5άρη κώνο είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. Ιδίως για near field. 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μάλλον τα Tannoy Reveal 802 θα πάρω, επειδή έχω και θετικές εντυπώσεις απο τα 402.

 

https://www.thomann.de/gr/tannoy_reveal_802.htm

 

Αλλιώς μετά κάτι σε πιο "Φθηνό" δεν υπάρχει, μετά πάω στα 500 ευρώ με τα KRK Rokit 8 G4, που είναι και το μάξιμουμ που μπορώ να διαθέσω. Δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει όμως αυτή η διαφορά των 180 ευρώ για ηχεία που στην ουσία δεν θα κάνω μίξη και θα είναι και σε χώρο χωρίς καποια ακουστική βελτίωση...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

τα focal A65?

 

Είναι 6.5άρια και είναι και 100 ευρώ παραπάνω απο το μάξιμουμ που μπορώ να διαθέσω για 8άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου