Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν πλέον πετάλια που αξίζει να δώσει κανείς 200+ ευρω;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/11/2021 στις 1:05 ΜΜ, kpeyos είπε

Με την άνοδο των Κινέζικων πλέον βλέπουμε από ενισχυτές μέχρι κλασικά synthesizers στην περιοχή των 200-300 ευρώ όλο και συχνότερα. Σε αυτή την αγορά εμένα μου φαίνεται απίστευτη υπερβολή το να δώσω 200+ ευρώ για ένα κλασικό πεταλάκι, απ αυτά που κάνουν ένα πράγμα όλο κι όλο.

 

Παρόλα αυτά υπάρχουν εκεί έξω άπειρα boutiques και όχι μόνον σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τους φετιχιστές και τους συλλέκτες, εσείς πιστεύετε ότι συνεχίζουν να αξίζουν τον κόπο;  Και αν ναι, ποια;

 

Μεγάλη συζήτηση. Προσωπικά νομίζω ότι ο καθένας κρίνει από μόνος του λαμβάνοντας υπόψιν την τσέπη του, τον ήχο που ακούει, την χρησιμότητα ακόμα και το αισθητικό κομμάτι. Θεωρώ ότι αξίζουν αλλά με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια και φυσικά μέχρι ένα όριο δλδ κάτι τιμές 300+ ευρώ τις θεωρώ υπερβολικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι που δεν ισχύει στα πετάλια, μόνο, αλλά στα πάντα. Παντού υπάρχουν οι premium κατηγοριες και απευθυνονται σε εκείνους που μπορούν να εκτιμήσουν την προστιθέμενη αξία του (πανάκριβου) προιοντος. Διότι, να μη γελιομαστε, προστιθέμενη αξία υπάρχει παντα. Απλα, λίγοι την εκτιμούν και ακόμα λιγότεροι πληρώνουν γι' αυτην. Έτσι λειτουργεί το μάρκετινγκ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

 

Μεγάλη συζήτηση. Προσωπικά νομίζω ότι ο καθένας κρίνει από μόνος του λαμβάνοντας υπόψιν την τσέπη του, τον ήχο που ακούει, την χρησιμότητα ακόμα και το αισθητικό κομμάτι. Θεωρώ ότι αξίζουν αλλά με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια και φυσικά μέχρι ένα όριο δλδ κάτι τιμές 300+ ευρώ τις θεωρώ υπερβολικές. 

Όπως ξανάγραψα σε αυτό το thread, ή συζήτηση θα ήταν πιο εποικοδομητική με συγκεκριμένα παραδείγματα. 

 

Πχ, κάποιος είπε πριν για fuzz που ακούγονται με συγκεκριμένο τρόπο και περιέχουν σπάνια transistors. Είναι κάτι που το καταλαβαίνω. Αν κάποιος θέλει τώρα να δώσει 300 ευρώ για ενα μέτριο RAT ή για ενα Dunlop Timmy με ωραίο κουτάκι (υπαρκτά παραδείγματα) αυτό μάλλον τον τοποθετεί στην κατηγορία φετιχιστή, την οποία φυσικά δέχομαι μιας και δεν έχω καμία διάθεση να επικρίνω τα θέλω κανενός εδώ, αλλά την οποία επίσης έχω εξαιρέσει από αυτή την συζήτηση για ευνόητους λόγους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

Όπως ξανάγραψα σε αυτό το thread, ή συζήτηση θα ήταν πιο εποικοδομητική με συγκεκριμένα παραδείγματα. 

 

Πχ, κάποιος είπε πριν για fuzz που ακούγονται με συγκεκριμένο τρόπο και περιέχουν σπάνια transistors. Είναι κάτι που το καταλαβαίνω. Αν κάποιος θέλει τώρα να δώσει 300 ευρώ για ενα μέτριο RAT ή για ενα Dunlop Timmy με ωραίο κουτάκι (υπαρκτά παραδείγματα) αυτό μάλλον τον τοποθετεί στην κατηγορία φετιχιστή, την οποία φυσικά δέχομαι μιας και δεν έχω καμία διάθεση να επικρίνω τα θέλω κανενός εδώ, αλλά την οποία επίσης έχω εξαιρέσει από αυτή την συζήτηση για ευνόητους λόγους. 

 

φίλε μου, το μέτριο είναι καθαρά υποκειμενικό, ένας κλώνος rat μπορεί για σένα να ακούγεται χάλι μαύρο, για κάποιον άλλο σούπερ. Αν είναι διατεθειμένος να δώσει το χρήμα αυτό τότε καλά κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kpeyos είπε

Αν κάποιος θέλει τώρα να δώσει 300 ευρώ για ενα μέτριο RAT

 

Μια και μιλάμε για rat...

Πρόσφατα αγόρασα έναν κλώνο rat, μεταχειρισμένο, όπου η αξία του είναι κανονικά πάνω από 200.

Μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι κακώς τον αγόρασα και τσάμπα έδωσα τα παραπάνω χρήματα, άρα δεν μου προσφέρει τίποτα περισσότερο από το απλό rat?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μια και μιλάμε για rat...

Πρόσφατα αγόρασα έναν κλώνο rat, μεταχειρισμένο, όπου η αξία του είναι κανονικά πάνω από 200.

Μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι κακώς τον αγόρασα και τσάμπα έδωσα τα παραπάνω χρήματα, άρα δεν μου προσφέρει τίποτα περισσότερο από το απλό rat?

 

 

Δεν έχω ακούσει όλα τα Rat clones του πλανήτη, οπότε αν έλεγα κάτι τέτοιο θα ήταν ασόβαρο.

 

Έχω ακούσει όμως ένα που κάνει 300 ευρώ και ενα κοντά στα 200 και επίσης ήμουν αρκετά τυχερός ώστε να έχω στα 90s και το original και το big box reissue και κάποιες άλλες εκδόσεις του. Έχω να πω γι αυτά τα boutique ότι ήταν αντικειμενικά χειρότερα απ τα vintage original. Λεω αντικειμενικά γιατί το πρώτο είχε απλά πιο "κομμένα" controls και λιγότερο range στο gain και το tone ώστε να ακούγεται περισσότερο σαν overdrive ενώ το δεύτερο ακουγόταν απλά μικρότερο και grainy, περισσότερο σαν op amp big muff πάρα σαν rat. 

 

Αν εσένα σου αρέσει αυτό που πήρες, είπα ξεκάθαρα ότι δεν κρίνω. Ίσα ίσα ρώτησα για να μάθω ποια είναι αυτά τα πετάλια που μπορεί να αξίζουν κατά τη γνώμη σας αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Μια και μιλάμε για rat...

Πρόσφατα αγόρασα έναν κλώνο rat, μεταχειρισμένο, όπου η αξία του είναι κανονικά πάνω από 200.

Μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι κακώς τον αγόρασα και τσάμπα έδωσα τα παραπάνω χρήματα, άρα δεν μου προσφέρει τίποτα περισσότερο από το απλό rat?

 

 

 

Aν έκανες τη δουλειά σου και σε ικανοποιεί η αγορά, και πεντακόσια να έδωσες, so what? Δε νομίζω ότι το ούτως ή άλλως ρευστό "όριο" των € 200 που συζητάμε βρέθηκε εκεί για να δείξουμε με το δάχτυλο όσους το περνούν...🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ρητορική η ερώτηση μου, για να καταλήξουμε στο ότι σε κάποιες περιπτώσεις αξίζει να δώσουμε τα παραπανω. Άλλωστε, αυτο είναι και το ερωτημα που θίγουμε.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 13/11/2021 στις 4:35 ΜΜ, kpeyos είπε

Όπως ξανάγραψα σε αυτό το thread, ή συζήτηση θα ήταν πιο εποικοδομητική με συγκεκριμένα παραδείγματα. 

 

Πχ, κάποιος είπε πριν για fuzz που ακούγονται με συγκεκριμένο τρόπο και περιέχουν σπάνια transistors. Είναι κάτι που το καταλαβαίνω. Αν κάποιος θέλει τώρα να δώσει 300 ευρώ για ενα μέτριο RAT ή για ενα Dunlop Timmy με ωραίο κουτάκι (υπαρκτά παραδείγματα) αυτό μάλλον τον τοποθετεί στην κατηγορία φετιχιστή, την οποία φυσικά δέχομαι μιας και δεν έχω καμία διάθεση να επικρίνω τα θέλω κανενός εδώ, αλλά την οποία επίσης έχω εξαιρέσει από αυτή την συζήτηση για ευνόητους λόγους. 

Αυτό το πνεύμα με βρίσκει αρκετά σύμφωνο. Προσωπικά θεωρώ "παράλογες" κάποιες τιμές που βλέπω για overdrive pedals, μπορούν να δικαιολογηθούν μόνον εάν πρόκειται να αποκτηθούν απο συλλέκτες η μουσικούς με κάποιο(α) αθεράπευτα φετίχ. Θα τα έδινα όμως ευχαρίστως για ένα Red Rooster rangemaster by D*A*M*, για κάποιους ιδιαίτερους και σπάνιους μαγνήτες κ.ο.κ. Πολύ δύσκολα θα έδινα τέτοια χρήματα (200+Ε) για overdrive, κι αν το έκανα θα ήταν για κάτι που φέρνει κάποιο "νέο" πνεύμα και σχεδίαση στον χώρο (και φυσικά μου ταίριαζε ηχητικά). Στον αντίποδα, δεν θα αγόραζα ποτέ φθηνούς κινέζικους κλώνους, για πολλούς λόγους. BTW, αν κάποιος έχει ένα Barbershop και είναι διατεθειμένος να το δώσει, pm me 😎

  • Like 4

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ίσως τελικά δεν ήταν και ο πιο επιτυχημένος τίτλος για topic αυτός που έβαλα. Οι περισσότεροι διαβάζοντας μόνο αυτόν έμειναν στην ανάλυση του τί σημαίνει αξία (που στα Ελληνικά μπερδεύει ακόμη περισσότερο μιας που χρησιμοποιούμε την ίδια λέξη και για το worth και για το value) και δεν ήταν αυτό το point. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου