Προς το περιεχόμενο

Πως ακουμε σε 4 ηχεια μαζι?


tolisi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η 1010 εχει καποιο software(control panel..) to opoio λειτουργει καπως σαν ψηφιακο patchbay... ορισε λοιπον στις εξοδους που σε ενδιαφερει να εχεις ηχο την επιλογη monitor mixer και διαχιρεισου τα παντα απο τον ...monitor mixer..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ντε... πάμε πάλι:

 

Tolisi' date=' απ' ότι καταλαβαίνω, εσύ έχεις πάρει δύο καινούργια καλά ηχεία, τα οποία όμως (για κάποιον ακατανόητο λόγο) θέλεις να είναι κλειστά όταν τα Windows παίζουν τους ήχους τους. Οπότε, θέλεις να στέλνεις τον ήχο των Windows στα δύο ΑΛΛΑ (παλιότερα, χειρότερα) ηχεία. Σωστά μέχρι εδώ;

 

Αν ναι, σε παρακαλώ κατανόησε ότι για να ακούσεις από τα ηχεία 3 και 4 (τα παλιά) θα πρέπει να στελνεις σήμα σε αυτά, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσω κάποιου προγράμματος που υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Αλλιώς βάλε ένα switch κάπου στη διαδρομή ώστε τα ηχεία 3 και 4 να παίρνουν το σήμα των ηχείων 1 και 2 όταν και όποτε θέλεις.

 

Στα υπόψιν, ότι έχεις μπλέξει χωρίς κανένα λόγο. Κατ' αρχήν για να έχουμε ένα τετρακάναλο σύστημα που να μην είναι για τα σκουπίδια χρειαζόμαστε τέσσερα (4) ΙΔΙΑ ηχεία, κατά προτίμηση καλά. Επίσης, τα "καλά" ηχεία σου δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε με το να παίζουν τους ήχους των Windows, αντίθετα μάλιστα.[/quote']

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλαρακι το καταλαβα αυτο που ειπες δεν χρειζετε να επαναλαμβανεσαι και ειδικα με αυτο το υφος.

Ξεχνα οτι εχω διαφορετικα ηχεια πες οτι ειχα τα ιδια και ηθελα να ακουω και απο τα 4 ΙΔΙΑ ηχεια

Ρωταω μηπως ξερει καποιοσ που εχει αυτην την καρτα αν γινεται χωρις switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απο τις επομενες μερες θα επισκεφτω καποιον πελατη μου που του εχω στησει ενα συστημα με τρεις 1010lt...θα ξαναδω λιγο το software ths(δεν το θυμαμαι απ,εξω... :cry: :cry: :lol: :lol: ) και θα σου απαντησω...μια πολυ καλη λυση παντως θα ηταν να παρεις ετσι και αλλιως καποιο φτηνο mixer(πολυ καλο ειναι το compact4 soundcraft...peripoy στα 150 ευρω)

για διαφορους λογους...

--θα μπορουσες να λυσεις το προβλημα σου

---να εχεις τον ελεγχο του volume ''στα χερια σου''.....

--εχεις αξιοπρεπεστατες προενισχυσεις με phantom power για το( αν εχεις..) γαι το πυκνωτικο σου μικροφωνο..

--2 εξοδους για ακουστικα με διαφορες ρυθμισεις ...

αυτα.. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλα musictech μην μπαινεις στον κοπο βρηκα ακρη.

Απλα για να ξερουν και οι αλλοι στην καρτελα patchbay/router βαζεις το H/W OUT 1-2 Στην επιλογη Monitor και απο τις ρυθμισεις των Windows διαλεγεις σαν output τις 3/4 εξοδους (εννοειται οτι τα ηχεια ειναι συνδεδεμενα στις εξοδους 1 εως 4) ετσι παιζουν και τα 4 ηχεια ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω την εντύπωση ότι όλη η δρομολόγηση μπορεί να γίνει από το software της κάρτας. Σε άλλες m-audio γίνεται σίγουρα. Όπως και νά'χει ωραία που βρήκες κάποια λύση. Αν δε βαριέσαι ανέβασε κάνα screenshot από το patchbay/router, και κάποιος μπορεί να σου πει για τη δρομολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μan είσαι ο ήρωας μου...

 

Έχω την ίδια κάρτα και έφαγα το ίδιο πακέτο. Μόνο μέσα από το Cubase/Logic και γενικά DAW software μπορούσα να το κάνω...

 

Θα το τεστάρω σήμερα να δω αν γίνεται αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου