Προς το περιεχόμενο

Takamine guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Top: Solid sitka spruce
  • Forward shifted pattern bracing
  • Back & Sides: Rosewood plywood
  • Neck: Sapele
  • Fretboard: Ebony
  • Fretboard inlays: Small diamond
  • 20 Frets
  • Scale: 648 mm
  • Nut width: 42.8 mm
  • Saddle: Nubone
  • Bridge: TUSQ
  • Pickup system: Taylor Expression System 2
  • Machine heads: Taylor polished bronze
  • Pickguard: Tortoise
  • Strings: Elixir Phosphor Bronze Light (Article Nr 185024)
  • πρόχειρα είδα αυτή την κιθάρα της κλάσεως 1400€ και όπως φαίνεται τα πλαϊνά και το πίσω μέρος είναι ply wood 
  • εεεε τώρα τόσα χρήματα και για κόντρα πλακέ με προβληματίζει 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Vasilis1 είπε

εεεε τώρα τόσα χρήματα και για κόντρα πλακέ με προβληματίζει 

 

 

Τι να πει δηλαδη αυτη...που ειναι ΟΛΗ απο "κοντρα πλακε"  🤣

 

https://www.thomann.de/gr/gibson_es_335_figured_iced_tea.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiA24SPBhB0EiwAjBgkhkiqD0XFZIhlaYAhZONZtdo6jTbnbAhcmNA6JfbwRQWe1D7GrU3_mRoCS0IQAvD_BwE

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε ναι, ενταξει αλλα αλλο πραμα η ES αλλο flat-top ακουστικη κιθαρα. Οσο να'ναι, τα laminated back and sides σε κιθαρα ανω του 1000ρικου χτυπανε ολιγον τι ασχημα. Δε θα ελεγα οτι ειναι deal breaker απαραιτητα αλλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο απο τη στιγμη που υπαρχουν αρκετες full solid επιλογες σε αυτα τα λεφτα. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Τι να πει δηλαδη αυτη...που ειναι ΟΛΗ απο "κοντρα πλακε"  🤣

 

https://www.thomann.de/gr/gibson_es_335_figured_iced_tea.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiA24SPBhB0EiwAjBgkhkiqD0XFZIhlaYAhZONZtdo6jTbnbAhcmNA6JfbwRQWe1D7GrU3_mRoCS0IQAvD_BwE

Αυτή δεν κατατάσσεται στις ακουστικές κιθάρες, ( πολύ θα την ήθελα ) αυτή την έχω παίξει όταν ήμουν Αμερική.. 

Τέλος πάντων εγώ είμαι εδώ μέσα όχι γιατί είμαι γνώστης των μουσικών οργάνων.. ίσα ίσα το αντίθετο για αυτό ρωτάω.. ομως τον ήχο σίγουρα τον καταλαβαίνω όταν ακούσω ένα όργανο ειδικά τα ακουστικά.. τώρα με πεταλιέρες και συστήματα ήχου,  πάει αλλού το θέμα που μπορώ να πω μόνο μ'αρεσει η με αφήνει αδιάφορο.. 

Έκτός από το ηλεκτρονικό μπάσο που μ'αρεσε να νιώθω τον ήχο μέσα στο στομάχι μου ένταση και ποιότητα αυτή την εμπειρία την έχω απ την Αμερική που δεν αφήναμε συναυλία για συναυλία..Ο ήχος από τις μπάντες ήταν ακριβώς ακριβώς όπως στο δίσκο LP 🙂εντυπωσιακό! 

Και δεν λέω για τους pink Floyd που είχαν δύο νταλίκες με ηχητικά συστήματα,   royal Gallagher,  Scott field με pastorius το 85 κλπ. 

Εγώ με ακουστικά όργανα πια ασχολούμαι.. σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με το θέμα μου   superfunk!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, odis13 είπε

Μωρε ναι, ενταξει αλλα αλλο πραμα η ES αλλο flat-top ακουστικη κιθαρα. Οσο να'ναι, τα laminated back and sides σε κιθαρα ανω του 1000ρικου χτυπανε ολιγον τι ασχημα. Δε θα ελεγα οτι ειναι deal breaker απαραιτητα αλλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο απο τη στιγμη που υπαρχουν αρκετες full solid επιλογες σε αυτα τα λεφτα. 

Ναι αυτό σκεφτόμουν , τώρα σίγουρα θα έχουν το λόγο τους που βάζουν πλαστικοποιημενα ξύλα αλλά ως είναι γνωστό τα παλιά όργανα ήταν πιο ποιοτικά.. τότε δεν υπήρχε πλαστικοποιημενο ξύλο και οι οργανοποιοι θα ήταν αρνητικοί σε αυτή την τεχνική.. παρόλα αυτά εγώ δεν είμαι ειδικός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν το λες πλαστικοποιημενο το laminate ακριβως, αλλα ναι σε γενικες γραμμες δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για ενα ακουστικο οργανο και συνηθως χρησιμοποιεται για να κρατηθει χαμηλα το κοστος. Λεω συνηθως γιατι τετοιες περιπτωσεις συζηταμε εδω και οχι περιπτωσεις οπου οντως χρησιμοποιειται για τις ακουστικες του ιδιοτητες (βλεπε πχ Smallman σχολη στις κλασσικες).

 

Δεν ειναι το τελος του κοσμου, προσωπικα μεταξυ ενος οργανου που εχει φτιαχτει σωστα, με καλα δουλεμενο καπακι και braces και laminate πλαινα και πλατη εναντι ενος φτηνιαρικου all solid οπου εχει κοπει καθε γωνια που θα μπορουσε να κοπει ωστε να βγει σε αυτη την τιμη πολυ πιθανον να προτιμουσα το 1ο. Eιδικα αν μιλαμε lam πλαινα και solid πλατη σιγα τα ωα. Αλλα στην κατηγορια τιμης που ανεφερες ως παραδειγμα με αυτη την Taylor ναι θα μου καθοταν λιγο ασχημα το laminate. Δε θα κολλαγα εκει αν δοκιμαζα το οργανο και μου αρεσε, αλλα σιγουρα θετικο στα χαρτια δεν το λες. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilis1 είπε

πλαστικοποιημενα ξύλα

 

Το laminate ΔΕΝ είναι πλαστικοποιημενο ξύλο.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Το laminate ΔΕΝ είναι πλαστικοποιημενο ξύλο.

 

 

Απλά δεν είναι μασίφ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Το laminate ΔΕΝ είναι πλαστικοποιημενο ξύλο.

 

 

 

Εγώ δεν γνωρίζω την ορολογία laminate το κοίταξα στη μετάφραση και έτσι το μεταφράζει..εγώ μέχρι τώρα laminate ήξερα τα πατώματα που μοιάζουν ξύλινα αλλά δεν είναι ξύλινα .Τώρα για το ότι χρησιμοποιούν laminate σε κιθάρες δεν είχε έρθει στην αντίληψή μου πριν.. Φαντάζομαι θα έχουν το λόγο τους για να το χρησιμοποιούν σε ακριβές κιθάρες.. δεν νομίζω είναι θέμα κόστους. Λογικά το μασίφ ξύλο δεν θα έχει πιο υψηλό κόστος. Ίσως κάτι στην επεξεργασία η Ίσως αν τα ξύλα δεν έχουν στεγνώσει φυσικά και τα βάζουν σε φούρνους να στεγνώσουν , μπορεί να θεωρούν ότι το laminate ξύλο παράγει πιο (τραγανό) ήχο.. 

Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι ειδικός σκέψεις κάνω.

Το ξύλο όμως γνωρίζω ότι χρειάζεται Ίσως δεκαετία κι απάνω προκειμένου να στεγνώσει φυσικά και όχι τεχνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vasilis1 είπε

Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι ειδικός σκέψεις κάνω.

 

Επαναλαμβάνω: το laminated wood ΔΕΝ είναι πλαστικοποιημενο ξύλο.

 

Όταν κολλάμε ένα ΦΥΛΟ ξύλου πάνω σε ένα άλλο ουσιαστικά κάνουμε lamination.

 

Ο λόγος που χρησιμοποιείται είναι κυρίως η δραματικά μεγαλύτερη αντοχή, ειδικά στο σκεύρωμα σε σχέση με το μασίφ. 

 

 

 

Σκέψου λοιπόν ότι ΟΛΑ τα μπράτσα ΟΛΩΝ των κιθαρών στον κόσμο είναι laminated μια και έχουν ξεχωριστή ταστιέρα κολλημένη πάνω στο υπόλοιπο μπράτσο, με εξαίρεση τα one piece maple των Fender φυσικά. 

 

Επίσης, με ελάχιστες εξαιρέσεις  ΟΛΑ τα ντραμς από laminated ξυλο φτιάχνονται .

 

 

 

 

23 λεπτά πριν, Vasilis1 είπε

ξύλο όμως γνωρίζω ότι χρειάζεται Ίσως δεκαετία κι απάνω προκειμένου να στεγνώσει φυσικά και όχι τεχνικά.

 

ΚΑΝΕΝΑΣ  κατασκευαστής κιθάρας δεν χρησιμοποιεί "φυσικά στεγνωμενα" ξύλα εδώ και 100 χρόνια. 

 

Όλα τα ξύλα είναι kiln dried,ακόμα και αυτά που καις στο τζάκι :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου