Προς το περιεχόμενο

Marshall ήχος σε εντάσεις δωματίου; Τα φώτα σας παρακαλώ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως από τα reviews που διάβασα και τα βίντεος που είδα πείστηκα και εγώ και πήρα τον Studio Vintage σε κεφαλή. Έχω μια καμπίνα 1960Α πιστεύω να την κουνήσει καλά!!

H πλάκα είναι ότι ό,τι και να βάλω πάνω στην καμπίνα από κεφάλια ακόμα και έναν Silvertone 1843 παίρνει ήχο Marhall ειδικά με drive! Οπότε με το mini plexi head πιστεύω θα είναι καλή παντρειά!

 

Τώρα για εντάσεις δωματιου είχα τον class 5 ο οποίος σε φάση crunch έσπαγε σχεδόν τζάμια..

 

Οπότε μόνο όχι σε ώρες κοινής ησυχίας και για πολύ λίγο τον «άνοιγα». Με attenuator άλλαζε αρκετά το θέμα. Έχω ένα Z-brake που δουλεύει αρκετά καλά αν και κόβει λίγα πρίμα.

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος διαφορων, κατα καιρους, marshall ( jtm45 ,1974x ,2061x,sv20) θα ελεγα οτι σε εντασεις δωματιου ,δυσκολα πολυ τα πραγματα .Επισης παιζει ρολο και η καμπινα .Αλλη ενταση η 4x12 και αλλη η 1x12 .Αν θες να ακουσεις τον Marshall ηχο  .Ο 1974χ & ο 2061χ οντως παιζουν καλα και στο 1-2 ,ειναι και παλι ομως αρκετα δυνατοι ,αν εισαι οκ με τον καθαρο ηχο (εξαιρετικο βεβαια).Αν θες σπασιμο ,I 'm sorry .Οι μονες λυσεις που εχω να προτεινω ειναι ενα loadbox , Universal Audio OX ( ακριβη λυση) ,Torpedo (οικονομικη λυση με τις αναλογες εκπτωσεις) οπου με δυο καλα μονιτορ (κατα προτιμηση 8'),θα εχεις ενα αρκετα ικανοποιητικο αποτελεσμα (κι εδω ομως η ενταση κανει διαφορα) .Αλλη λυση ειναι να στραφεις σε Kemper etc .

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Και μια άλλη λύση είναι ενα καλό μαρσαλοπέταλο (πχ sl drive) σε κάθαρό κανάλι άλλου ενισχυτή.

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα φθηνό attenuator παντως θα δωσει σχετικά καλύτερο αποτέλεσμα απο πετάλι, και το κόστος ειναι πανω κατω οσο ενα πετάλι. 
Αν ο ενισχυτής εχει post master volume fx loop, δοκίμασε με κανενα volume pedal στη λούπα. 
Προσφατα το εφάρμοσα σε εναν Budda superdrive με ενα active volume pedal και το drive ειναι μια χαρα  εκει, σε οποια ένταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mkm είπε

Ενα φθηνό attenuator παντως θα δωσει σχετικά καλύτερο αποτέλεσμα απο πετάλι, και το κόστος ειναι πανω κατω οσο ενα πετάλι. 
Αν ο ενισχυτής εχει post master volume fx loop, δοκίμασε με κανενα volume pedal στη λούπα. 
Προσφατα το εφάρμοσα σε εναν Budda superdrive με ενα active volume pedal και το drive ειναι μια χαρα  εκει, σε οποια ένταση .

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο jvm210h που έχω παίζει τέρμα παραμόρφωση σε ένταση που ίσα ακούγεται. Βεβαια 100 watt για το σπίτι είναι υπερβολή αλλά νομίζω υπάρχει και σε 50watt έκδοση. 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ο jvm210h που έχω παίζει τέρμα παραμόρφωση σε ένταση που ίσα ακούγεται. Βεβαια 100 watt για το σπίτι είναι υπερβολή αλλά νομίζω υπάρχει και σε 50watt έκδοση. 

νομιζω οτι και τα 50w υπερβολη θα ειναι 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ο jvm210h που έχω παίζει τέρμα παραμόρφωση σε ένταση που ίσα ακούγεται. Βεβαια 100 watt για το σπίτι είναι υπερβολή αλλά νομίζω υπάρχει και σε 50watt έκδοση. 

 

Ναι αλλά με τα 50 watt μπορεί να μη του φτάνει η ένταση εάν θέλει να το ανοίξει λιγο

  • Χαχα 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πάση περιπτώσει αν έχει master volume o ενισχυτής δεν θα έχει πρόβλημα με την ένταση. 

Πιτσιρικας είχα έναν Valvestate 8080 απίστευτα δυνατός και χωρίς να έχω ιδέα είχα παρατηρήσει ότι όσο άνοιγες το volume της προενισχυσης τόσο πιο ωραίο ήχο είχε.Οποτε το έβαζα στο τέρμα και το master volume όσο πιο χαμηλά γίνεται. Νομιζω  εκείνος είχε λάμπα μόνο στην προενισχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου