Προς το περιεχόμενο

Marshall ήχος σε εντάσεις δωματίου; Τα φώτα σας παρακαλώ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, panorios είπε

Πάντως, θα είχε ενδιαφέρον μετά από ένα χρόνο και βάλε, να μάθουμε τι έκανε ο op 🧑‍🦳

 Πηρε ενα tubescreamer, το εβαλε μπροστα απο τον fender του, εβγαλε μια χαρα blues και ροκ ηχο, και εζησε αυτος καλα και εμεις καλυτερα 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manosx είπε

 Πηρε ενα tubescreamer,

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν πήρε μπαντ μάνκυ?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις με loadbox=>ΙR

με ό,τι ενισχυτή θες ας είναι και 800βατ με το master πάντα στο sweet spot😁

και ακούς από monitors ή ακουστικά.

Πλέον δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένας λόγος να χρησιμοποιείς καμπίνα σπίτι σου.

  • Δεν παντρεύεσαι καμία, έχεις τεράστιο πλήθος επιλογών όπως και μικροφώνων
  • Έχεις channel strip μέσω του daw για άμεση επεξεργασία, instantly recallable

Το ηχητικό αποτέλεσμα δε συγκρίνεται με τίποτα, παρά μόνο να έχεις ένα studio για πάρτη σου.

Η καμπίνα μόνο για live είναι και ακόμα και εκεί μπορεί να παρακαμφθεί, όπως και τα monitors.

Σχετικά με το ποιον Marshall θα πρότεινα, αν το φυσάς Friedman Smallbox ή Brbs 100, μετά Splawn Quick Rod, Engl Steve Morse ή Retro Tube και τέλος ο Jvm είναι άριστος και δεν υστερεί.

19 ώρες πριν, manosx είπε

Ειναι περσινο thread

μόλις το είδα🤣🤣

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sharpshooter είπε

...δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένας λόγος να χρησιμοποιείς καμπίνα σπίτι σου....

Έχει και αυτό τα αρνητικά του... θα πρέπει:

1) να έχεις υπολογιστή, κάρτα, μόνιτορς ή ακουστικά κλπ (που παντρευεσαι αρκετά απο αυτά, και σε αντίθεση πχ με μια καμπίνα ή κόμπο, χάνουν σχεδόν όλη την αξία τους μετα απο σχετικά μικρό διάστημα)

2) κάθε φορά που θέλεις να παίξεις να ανοιγεις και υπολογιστή

3) να έχεις υπολογιστή, κάρτες, ενισχυτές, καλώδια κλπ, όλα σε ένα μέρος

Επεξεργασμένο από mkm
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkm είπε

να έχεις υπολογιστή, κάρτες, ενισχυτές, καλώδια κλπ

Σαφώς και πρέπει να τα έχεις αυτά, αλλά τα θεωρώ αυτονόητα εκτός των monitor.

 

1 ώρα πριν, mkm είπε

που παντρευεσαι αρκετά απο αυτά, και σε αντίθεση πχ με μια καμπίνα

Η καμπίνα μαζί με τον ενισχυτή είναι τα δύο βασικότερα modifiers όμως. Μέσω IR παίζω βρώμικα με soldano 4x12 και καθαρά με tweed. Σε home studio αυτά δε γίνονται.

Και το βασικότερο, παίζω με λάμπα χωρίς περιορισμούς και μηδενικό latency.

Κάνω τον ενισχυτή μου plugin ουσιαστικά, κρατώντας όμως όλα τα χαρακτηριστικά του και κυρίως το response στο χέρι.

Επεξεργασμένο από sharpshooter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 ώρες πριν, mkm είπε

Έχει και αυτό τα αρνητικά του... θα πρέπει:

1) να έχεις υπολογιστή, κάρτα, μόνιτορς ή ακουστικά κλπ (που παντρευεσαι αρκετά απο αυτά, και σε αντίθεση πχ με μια καμπίνα ή κόμπο, χάνουν σχεδόν όλη την αξία τους μετα απο σχετικά μικρό διάστημα)

2) κάθε φορά που θέλεις να παίξεις να ανοιγεις και υπολογιστή

3) να έχεις υπολογιστή, κάρτες, ενισχυτές, καλώδια κλπ, όλα σε ένα μέρος


Νομίζω ότι αυτά δεν είναι και τόσο σοβαρά προβλήματα (εκτός αν μιλάμε για κάποιον εξαιρετικά τεχνοφώβ που κυκλοφορεί με Nokia 3310)...

1. Νομίζω πλέον ότι το 99.9 έχουν έναν υπολογιστή. Σήμερα και το laptop της δουλειάς μπορεί να φορτώσει ένα IR Loader με (σχεδόν) μηδενικό latency. Τα μόνιτορς δεν πολύ χάνουν την αξία τους. Μια κάρτα ήχου μπορεί όντως να χάσει αξία αλλά και πάλι, κάτι basic χρειάζεσαι, δε θα έχεις μια κάρτα ήχου έτσι κι αλλιώς όντας μουσικός για να γράψεις μια ιδέα ή για να ακούσεις μουσική στο σπίτι;   

2. Οι λάμπες χρειάζονται 2-3 λεπτά μέχρι να ζεσταθούν τα filaments για να μην τις κάψεις γρήγορα, χρόνος στον οποίο ο υπολογιστής έχει ήδη ανάψει. Άλλο λόγο που μπορεί να χαλάει κάποιον σοβαρά να ανοίξει υπολογιστή, δεν μπορώ να σκεφτώ.

3. Δεν χρειάζεσαι κάποιο φοβερό desktop για να παίξεις με IRs. Tα λάπτοπ έχουν φορητότητα και οι ενισχυτές αν είναι βαριοί παίρνουν και ροδάκια. Τώρα για τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω. Δεν εννοείται πχ ότι θα έχεις τον υπολογιστή και την κάρτα ήχου στο ίδιο μέρος; 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλάμε για 100% virtual περιβάλλον. Άλλο αυτό...οπως άλλο είναι τα modelers κλπ

Εδώ λέμε για χρήση:

1) κανονικού ενισχυτή (που να παίζει στο sweet spot) με

2) Load box και

3) IR, σε

4) κάρτα,

5) υπολογιστή,

6) μόνιτορς ...

...και όλα αυτά (μάλλον συνδεδεμένα σε ένα μέρος μέσα στο σπίτι) για να πάρεις ήχο μάρσαλ σε χαμηλή ένταση....

...Δεν ξέρω....πολλά δεν είναι?

 

Εγώ (όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ σε αυτό το θέμα) με ενα κόμπο (budda superdrive 18) και ένα volume στη λούπα μια χαρά ήχο έχω σε χαμηλή ένταση. Το αν θέλεις και να το ηχογραφήσεις είναι άλλο θέμα.

 

Επεξεργασμένο από mkm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mkm είπε

για να πάρεις ήχο μάρσαλ σε χαμηλή ένταση

Όχι μόνο.

Παίρνω ήχο, "Σα CD" 🤣... σπίτι μου!

Χρησιμοποιώ το channel strip του Slate, με emulation κονσολας> neve pre amp> 2 eq neve> 1176 comp

μετά ελάχιστο delay και chorus

τέλος tape emulation.

Με αυτό μπορώ να παίξω και να ηχογραφήσω, ΚΥΡΙΩΣ όμως να παίζω πάνω σε ένα backing track που είτε έχω έτοιμο ή θα φτιάξω σε 5 λεπτά.

Για να γίνει αυτό με καμπίνα πρέπει να έχω live room και control room, που αν είχα χώρο να φτιάξω ένα chamber για τις καμπίνες μου θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη, τρεις έχω btw😁

Γιατί με σωστό mic placement παίρνεις "ήχο" με τη μία χωρίς πολύ επεξεργασία.

Το να παίζω εγώ και ο ενισχυτής μου μοιάζει ανούσιο, ενώ μπορώ να έχω φουλ virtual μπάντα μέσω του daw.

'Οταν άρχισα το recording το 2006 αν θυμάμαι καλά, έκανα tracking με την καμπίνα και τα monitors στο ίδιο δωμάτιο και μόνο απολαυστικό δεν ήταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου