Προς το περιεχόμενο

Gary Moory 'The loner' guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να μαγειρέψω, με οικονομικά υλικά, τον ήχο που έχει ο θεός στο The loner. ΔΕΝ έχω κάνει cover, και τα λάθη είναι αρκετά στο παίξιμο μου. Σκοπός είναι η αναζήτηση του τόνου...

 

κιθάρα (χρειάζεται 25,5inch scale με humbucker στη θεση bridge)->soul preacher comp (ελάχιστα μπουστάρει)->mini tubescreamer (gain 0, vol 7, tone 0)->κινέζικος κλωνος rat (gain 4, vol 5, tone 6)-> vox mv50 με emulated output στην κάρτα ήχου.

 

Στο daw έβαλα eq (έδωσα 3db στα 250hz και στα 3800hz), delay και reverb. Eπίσης, διπλασίασα το κανάλι της κιθάρα, τα πανάρισα δεξιά-αριστερά 70%, και κούνησα το δεξί ένα ελάχιστο δεξιά (άρα να έχει μια μικρή καθυστέρηση, σε σχέση με το αριστερό).

 

 

 

 

 

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Στο daw έβαλα eq (έδωσα 3db στα 250hz και στα 3800hz), delay και reverb. Eπίσης, διπλασίασα το κανάλι της κιθάρα, τα πανάρισα δεξιά-αριστερά 70%, και κούνησα το δεξί ένα ελάχιστο δεξιά (άρα να έχει μια μικρή καθυστέρηση, σε σχέση με το αριστερό).

 

Ίσως είναι λίγο too much όλα αυτά Γιώργο.

Δηλαδή με delay και reverb δεν ήσουν ικανοποιημένος?

Το "κούνημα" το κάνουμε για big sound (συνήθως στα ακκόρντα που δεν έχουμε delay), εδώ στο σόλο δεν το χρειάζεσαι.

 

Μια χαρά είναι ο ήχος (απλά πολύ big).

 

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

κιθάρα (χρειάζεται 25,5inch scale με humbucker στη θεση bridge)

 

Ναι μεν έπαιζε με charvel εκείνη την περίοδο, αλλά δεν πιστεύω ότι αν έπαιζε με Les Paul θα είχε διαφορετικό ήχο (ίσως να ήταν λίγο πιο fat ο ήχος).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεν είπα με τι έπαιζε ο Gary. Απλά πρότεινα είδος κιθάρας, διότι θεωρώ ότι μικρότερο scale δεν θα έχει το απαραίτητο brightness και ηχοχρωμα για το setup μου. Οπότε το έχω δοκιμάσει, είναι πολυ μακριά ο ήχος.

 

Για το κούνημα έχεις δίκιο. Δεν ήταν απαραίτητο. 

Ήταν άποψης...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη λογική οτι ο άνθρωπος φωτογραφήθηκε ίσως όσο κανείς άλλος με λεσπολ δεν θα ήταν ένας λόγος να πάς σε αντίστοιχη κλίμακα και όχι φεντερίσια?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

με τη λογική οτι ο άνθρωπος φωτογραφήθηκε ίσως όσο κανείς άλλος με λεσπολ δεν θα ήταν ένας λόγος να πάς σε αντίστοιχη κλίμακα και όχι φεντερίσια?

 

Μα δεν παίζει στο κομμάτι αυτό με les paul. Γενικότερα, δεν έχει μόνο έναν γνωστό ήχο. Εχει διάφορους iconic ήχους από κομμάτια, που προέρχονται από διαφορετικές κιθάρες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μα δεν παίζει στο κομμάτι αυτό με les paul. Γενικότερα, δεν έχει μόνο έναν γνωστό ήχο. Εχει διάφορους iconic ήχους από κομμάτια, που προέρχονται από διαφορετικές κιθάρες.

α...εσείς ξέρετε πολλά.

 

πάω πάσο και γυρνάω στην ...τρύπα μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

α...εσείς ξέρετε πολλά.

 

πάω πάσο και γυρνάω στην ...τρύπα μου

 

Τσεκαρε εδώ

 

https://www.groundguitar.com/gary-moore-gear/

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω ότι παρόλο που τον λατρεύω τον Gary και τον ήχο του, τον ήχο στο The Loner δεν τον γουστάρω καθόλου.

Οπότε δε μπορώ να πω κάτι Γιώργο. Συμφωνώ όμως με τις παρατηρήσεις του fusion.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν εξίσου όλοι του οι ηχοι. Και είναι αμέτρητοι, πραγματικά. Μεγάλος μαστορας στον ήχο, πέρα από το παιξιμο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τσεκαρε εδώ

 

https://www.groundguitar.com/gary-moore-gear/

 

 

δεν είναι ο τομέας μου Γιώργο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου