Προς το περιεχόμενο

Gary Moory 'The loner' guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΒΑΣΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΘΕΩΝ ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΓΗ,ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΟΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ LES PAUL.ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ LIVE ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗ!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΑΙΞΕΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

δεν είναι ο τομέας μου Γιώργο...

 

τώρα άκουσα μετά από ψάξιμο το ορίτζιναλ και θυμήθηκα ότι όταν το άκουσα είπα μέσα μου "ω ρε τι europa ripp-off", και ότι δεν ασχολήθηκα έκτοτε ποτέ μαζί του κάτι που φυσικά ενισχύθηκε από το still got the blues. Γενικά δεν θα μπορούσα να αποδεχτώ κάτι τέτοιο ως φανατικός οπαδός του Carlos.

 

Αργότερα βέβαια ανακάλυψα την σύνθεση του 1959 του μεγάλου Αρμένιου Arno Babajanian

https://movie.novosti-armenia.com/video/x7G5buKJghQ.

 

ως γνωστόν δεν υπάρχει παρθενογένεση στον πλανήτη αυτό. Όλα είναι δάνεια. Και ο Carlos ήταν πάντα πρώτος διδάξας είτε το παραδεχονταν ειτε όχι.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ShinKazama80 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΒΑΣΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΘΕΩΝ ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΓΗ,ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΟΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ LES PAUL.ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ LIVE ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗ!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΑΙΞΕΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

 

 

Όντως, σα να έχει les paul. Και μάλιστα με bigsby, μιας και νομίζω ότι ακουω να χρησιμοποιεί whammy. Αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Οι λάιβ του εκτελέσεις είναι πάντα οι καλύτερες, καθώς έχει το ελεύθερο να οργιάζει όσο θέλει..

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ως γνωστόν δεν υπάρχει παρθενογένεση στον πλανήτη αυτό. Όλα είναι δάνεια.

 

Ο κλέψας του κλεψαντος...

 

Η μελωδία μου θυμίζει και ένα κομματι, νομίζω, από Σινάτρα.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ το πρωτότυπο... Ως γνωστόν του Gary είναι διασκευή. Το κομμάτι το έγραψε ο Max Middleton..

 

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω νομίζω η πρώτη

https://movie.novosti-armenia.com/video/VrPwpyTpTgc

 

επίσης φέρνει λίγο από αυτή τη μεγάλη γαλλική επιτυχία

 

επίσης επιρροές από αυτό του 1951

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Εσύ εάν δεν βάλεις ακορντεόν δεν μπορείς... Οι παλιές αγάπες δύσκολα ξεχνιούνται!

όπως εσύ τα αρπίσματα.... 😜

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ShinKazama80 είπε

 

 

 

Προσπάθησα να αναπαράγω τον ήχο από αυτή την εκτέλεση, που είναι με les paul.

 

Επαιξα με les paul, μείωσα πολύ το delay, αύξησα το reverb, χρησιμοποίησα και δεύτερο overdrive για boost (μαζί με το mini ts). O ήχος, τώρα, είναι πιο κοντά στον κλασικό ήχο του Gary.

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου