Προς το περιεχόμενο

Ύψος καβαλλάρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν παιδί και εγώ δεν άντεξα να μην πειράξω τη κιθάρα μου πριν από αρκετό καιρό!

Θέλω να ρυθμίσω στο σωστό ύψος τον καβαλλάρη μου,αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό.Κοίταξα το lesson tou superfunk αλλά δε με βοήθησε και πολύ στο συγκεκριμένο θέμα.

Δυστυχώς έχω χάσει(μάλλον) ένα φυλλαδιάκι της κιθάρας με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

!!!HELP!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστο ειναι να βρισκεται ακριβως στο υψος του σωματος της κιθαρας. ομως μπορει να τασταρει λογο της μικρης αποστασης των χορδων απο την ταστιερα. ετσι κανεις δοκιμες και το αφηνεις στο υψος που τασταρει λιγοτερο.πιστευω ομως οτι δεν θα πρεπει να εχει μεγαλυτερη απο 1mm αποσταση απο το σωμα :wink: (εφυγε ο superfunk και ερημωσε το site φιλε μου!!!)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καβαλλάρη έχει η συγκεκριμένη κιθάρα? Σταθερό, τρέμολο τύπου fender (synchronized), floyd rose, η κατι αλλο;

Γενικά ρύθμισέ τον στο ύψος που σε βολεύει να παίζεις, (λογικά τοχαμηλότερο δυνατο ;) ) με την προϋπόθεση βέβαια να μην ταστάρει. Μηπως έχεις πειράξει καθόλου το μπράτσο; (Εννοώ να εχεις σφίξει ή χαλαρώσει το truss rod). Αν και το μπράτσο έκει πάρει κλίση, το πράγμα περιπλέκεται, οπότε ίσως να ήταν καλό να το δει και ένας έμπειρος μάστορας για να μην ταλαιπωρείαι και εσυ και η κιθάρα.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου