Προς το περιεχόμενο

Οποία ανακάλυψις.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Δηλαδή Νέστωρ εσυ πως το βρήκες ως γνωστός φυσιοδίφης των δισκαδικων και των μουσικών παραλειπομένων; Το έψαξες μήπως;

Είμαι σίγουρος πως πριν μπεις στη διαδικασία το είχες καταλάβει.

Ακούγοντας το, είπα αυτό είναι παίξιμο Van. Παίρνω τηλ. Μάνο γι' άσχετο λόγο (που έχει 16000+δίσκους) και ρωτάω. Έχεις το δίσκο της Larson?

-Βεβαίως, παίζουν στα περισσότερα οι Little Feat μέσα.

Βρε Μάνο αυτό το είδα στα credits, αλλα άκουσα κι ένα κομμάτι που θα ορκιζόμουν ότι παίζει ο Έντυ, αλλά αναγράφεται ο κιθαρίστας με ?.

-Δεν το ξέρω.

Το ξανακούω και όντας σίγουρος το χτύπησα στο google όπου επιβεβαιώθηκα. Πιο πριν δε, είχα φωνάξει και τη γυναίκα μου να το ακούσει λέγοντας της αναγνωρίζεις τον Έντυ; Εισέπραξα ένα απλανές βλέμμα βέβαια και προχώρησα παρακάτω. Πάντως ακούγοντας το βινύλιο είναι κάτι παραπάνω από ευκρινές, ο τρόπος που "περπατάει" στη κιθάρα, παραπέμπει εκεί. Και επίσης θέλω να πω πως έχω λιώσει το Van Halen 1 που το θεωρώ cornerstone στη μουσική και όχι μόνο λόγω του Έντυ.

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Πάντως ακούγοντας το βινύλιο είναι κάτι παραπάνω από ευκρινές, ο τρόπος που "περπατάει" στη κιθάρα, παραπέμπει εκεί. Και επίσης θέλω να πω πως έχω λιώσει το Van Halen 1 που το θεωρώ cornerstone στη μουσική και όχι μόνο λόγω του Έντυ.

 

Το κλείσιμο του κομματιού (στο οποίο αναφέρθηκα πριν) υπάρχει τουλάχιστον σε τρία κομμάτια του Van Halen 1.

  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως, αφορμής δοθείσης, τους ποιους έχουμε ακούσει να παίζουν με... ποιους, δεν πάει το μυαλό μας.

Και εκείνη η εποχή (late '70s), αλλά και αργότερα, βρίθει από κάτι απίστευτα σεσιονιλίκια- σε ότι είδος μουσικής μπορούμε να φανταστούμε.

Για παράδειγμα, ο Quincy Jones συνήθως μάζευε την "αφρόκρεμα" σε ότι και αν ηχογραφούσε, ασχέτως καλλιτέχνη και στιλ.

Ακούς, πχ μια Donna Summer και από πίσω βαράνε ο Lukather, οι Porcarαίοι, ο Sprinsteen και ο Stevie Wonder να παίζει... τριγωνακι και να κάνει φωνητικά  😎

Ωραίες εποχές...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πάντως, αφορμής δοθείσης, τους ποιους έχουμε ακούσει να παίζουν με... ποιους, δεν πάει το μυαλό μας.

Έτσι είναι....εδώ άραγε ποιος παίζει κιθάρα?😜

 

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τοσο ξεκαθαρο οσο του Εντυ αλλα με λιγη προσπαθεια το μαντεψα

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Οχι τοσο ξεκαθαρο οσο του Εντυ αλλα με λιγη προσπαθεια το μαντεψα

Κάποιος το γράφει στα σχόλια...αλλά υπάρχει και φωτογραφία του στο εξώφυλλο!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marathon είπε

Έτσι είναι....εδώ άραγε ποιος παίζει κιθάρα?😜

 

Ο Jeff είναι, αλλά δεν θυμάμαι αν αναγράφεται στα credits.

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nestoras είπε

Ο Jeff είναι, αλλά δεν θυμάμαι an αναγράφεται στα credits.

Φυσικά και είναι ο Jeff, φαίνεται όταν αρχίζει τις τρεμολιές...Δεν ξέρω εάν γράφεται αλλά είναι πρώτος-πρώτος στο εξώφυλλο (στη πρώτη φωτογραφία).

Πάντως γουστάρω πάρα πολύ όλους αυτούς τους μουσικάρες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να "τσαλακώσουν" την εικόνα τους....Jeff μου παίζεις ένα disko? Ναι αμέ!!!!🤩

  • Like 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

Ακούς, πχ μια Donna Summer και από πίσω βαράνε ο Lukather, οι Porcarαίοι, ο Sprinsteen και ο Stevie Wonder να παίζει... τριγωνακι και να κάνει φωνητικά  😎

Ωραίες εποχές...

Και τον γίγαντα μυστακοφόρο στο σόλο εδώ.

 

  • Like 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου