Προς το περιεχόμενο

Τι digital gear χρησιμοποιείτε και πώς φτάσατε ως εδω


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Nekkon Εκμάθησης του ιντερφεης κ του εντιτορ; 

 

Η εκμάθησης του πως να στήνεις ήχο που να κάθεται καλά, εκεί που πρέπει να κάθεται καλά.

 

Το πρώτο είναι όντως σπαστικό. Το δεύτερο αναπόφευκτο

 

Κ στο πρώτο κ στο δεύτερο, υπάρχουν επιλογές κ επιλογές. Από σεηφπρουφ για "αρχάριους" σε αυτόν τον κόσμο, μέχρι τι χρώμα θα είναι η βίδα στην κάτω δεξιά γωνία στο τάδε πετάλι. 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και κάθε εταιρία έχει διαφορετικό workflow, η λογική μετά από ένα σημείο είναι η ίδια.

 

Το μεγάλο learning curve το πέρασα με το φασόλι και μετά με το Axe Fx. Έκτοτε ό,τι modeller και VST να παίξω, βγάζω ήχο σχετικά εύκολα.

 

Σαφέστατα πιο εύκολοι (οι περισσότεροι) ενισχυτές, αλλά έχουν άλλα μειονεκτήματα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σπαστικο δεν ειναι η εκμαθηση, αλλα το οτι τρως ολη αυτην την εκμαθηση και την ταλαιπωρια γιια να καταφερεις να πλησιασεις τελικα τον ηχο του τσιτωμενου marshall.

 

 E, τσιτωσε εκει ενα marshall να τελειωνουμε 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, manosx είπε

 E, τσιτωσε εκει ενα marshall να τελειωνουμε 😆

 

Αν θέλεις μόνο αυτόν τον ήχο, τότε ναι, πάρε έναν Marshall και ένα Captor, βάλει το MV στο 12 και rock away. Δε νομίζω όμως ότι η πλειοψηφία του modelling κοινού έχει αυτό ως προτεραιότητα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Αν θέλεις μόνο αυτόν τον ήχο, τότε ναι, πάρε έναν Marshall και ένα Captor, βάλει το MV στο 12 και rock away. Δε νομίζω όμως ότι η πλειοψηφία του modelling κοινού έχει αυτό ως προτεραιότητα.

Μεχρι 11 παει

  • Χαχα 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΗΟ ακριβως αυτο θελουν οσοι ασχολουνται με το modelling, για αυτο το profiling εχει γινει τοσο δημοφιλες. Αν ηθελαν κατι αλλο θα προτιμουσαν τις καθαρες modelling υλοποιησεις αλλα δεν τις προτιμουν, διοτι ακριβως δεν ειναι τοσο ακριβεις 😆 στο να πιανουν και τις τελευταιες ηχητικες λεπτομεριες των ενισχυτων.

 

 Ενω ειναι πολυ πιο ευελικτες στο να ρυθμισεις τον ηχο, παρολα αυτα ο χαμος που εχει γινει π.χ. με το  neural amp δεν εχει γινει με κανενα modelling plug in, ποσο μαλλον αν αυτο δεν εξομοιωνε καποιον κλασσικο λαμπατο.

 

 Οποτε για καλο και για κακο βαζεις λαμπα. Αν πεφτει μαρουλι βεβαια, αν μιλαμε για φαση παμε και οπου βγει, εκει και με το digital εισαι υπερκομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος σε αυτή τη φάση ενδιαφέρεται να έχει μεγάλη ποικιλία ήχων, χαμηλό βάρος, consistency και χαμηλές εντάσεις. Η διαφορά στην πιστότητα από το 95 στο 96% απασχολεί λίγους και πυροβολημένους, μιας και η σφαλιάρα που τρως από τσιταρισμένο Marshall δεν προσομοιώνεται με 0 και 1.

 

Το Neural Amp το είδα λιγάκι, δε με εντυπωσίασε για να είμαι ειλικρινής. Wow factor το ότι είναι free, κατά τ'άλλα οκ. Επίσης το γεγονός ότι μιλάμε για captures/captions μιας συγκεκριμένης ρύθμισης του ενισχυτή, για μένα είναι κόκκινο πανί. Γι'αυτό και ποτέ δε με τράβηξε το Kemper πχ. Έχω παίξει όμως και με ωραία σεταρισμένα Kemper rigs φίλων και είχα γουστάρει μια χαρά.

 

Γενικά, ευτυχώς που υπάρχει πλέον τέτοιο μάρκετ που ο καθένας μπορεί να βγάλει την τρέλα του σχετικά εύκολα.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οπως και να εχει, κυκλοφορουν πλεον αλμπουμ ολοκληρα απο μεγαλα κιθαριστικα ονοματα βασισμενα στο ΠΣΗΦΙΟ, ενω σε live καταστασεις ειναι ακομα πιο διαδεδομενο το πσηφιο, ακομα και σε μεγαλα stages και παραγωγες.

 

 Το οτι μαθαμε με εναν τροπο κατι και αυτον εμπιστευομαστε, δε σημαινει οτι θα μεινει στασιμος και ο υπολοιπος πλανητης. Αλλωστε ειναι λογικο να τα εχουμε παρει καπως απο φοβο, θυμαμαι ας πουμε το GX700 της boss που υποτιθεται ειχε ενισχυτες, εκει πρεπει να δοκιμασα πρωτη φορα κατι αντιστοιχο, παπαρια, γελοια η κατασταση.  Οταν δηλαδη εχεις φαει στη μαπα ολο αυτο το συνοθυλευμα, και παντα κατεληγες οτι οταν the shit hits the fan θα καθαρισει η λαμπα, ειναι λογικο να εισαι κολλημενος στο παρελθον σου.

 

 

 Ενα νεο παιδι ομως, που εχει δει τα τελευταια και καλα επεισοδια μονο, δε θα διστασει να κανει το βημα παραπανω και να εμπιστευτει απολυτα το ψηφιο, και πολυ καλα θα κανει, ετσι προχωραει η φαση, αλλιως θα παιζαμε ολοι μονο βιολι και κλασσικουρες, και αν ηταν το βιολι πουλι θα ηταν ολοι μουσικοι 😆

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε ολοι μπρουκληδες.

Ολη μου την συγκροτηματικη ζωη την εβγαλα με νοικιαρικους ενισχυτες και ο,τι ειχε το καθε μαγαζι. Αν δεν εφερνες ενισχυτή καπου ανεκτα ...εχανες.

Αργοτερα που εγινα σεσιονας και ηχολήπτης του εαυτου μου το μονο μηχανημα που ξεζουμισα και ακόμα ξεζουμιζω ειναι το φασολι που προαναφερθηκε σε μορφη behringer v amp pro και τα εκαστοτε πεταλια.

Ο τι πεταλι και να προστέθηκε ουσιαστικά ακομα δεν καταφερε να διωξει τον v amp pro

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου