Προς το περιεχόμενο

ο Τιμ με τη Μιμή....ξαναμωραθήκαμε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Ελα Τιμ εδω Ντιμ. Είσαι να ανεβάσουμε το Trilogy των ELP ντουέτο?

 

- Έλα Ντιμ, θα με κεράσεις ρεβανί? Γιατί μου έφτιαξε κάτι γεμιστά η Μιμή, να γλείφεις τα δάχτυλά σου.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

36 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

- Έλα Ντιμ, θα με κεράσεις ρεβανί? Γιατί μου έφτιαξε κάτι γεμιστά η Μιμή, να γλείφεις τα δάχτυλά σου.

 

χρυσοχέρα ε?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέρα από τη Μιμή, απολαυστικός ο Tim για άλλη μια φορά. Με εντυπωσιάζει κάθε φορά η ευκολία με την οποία γράφει parts, αλλά και το πόσο καλαίσθητα είναι, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

 

Βέβαια δεν ξέρω αν "διδάσκονται" αυτά που προσπαθεί να διδάξει, ή αν είναι αποτέλεσμα εμπειρίας τόσων χρόνων.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Βέβαια δεν ξέρω αν "διδάσκονται" αυτά που προσπαθεί να διδάξει, ή αν είναι αποτέλεσμα εμπειρίας τόσων χρόνων.

 

Ακόμα και αποτέλεσμα εμπειρίας να είναι (που σίγουρα είναι), σίγουρα διδάσκονται.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ακόμα και αποτέλεσμα εμπειρίας να είναι (που σίγουρα είναι), σίγουρα διδάσκονται.

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις και συμφωνώ ως προς την ουσία του πράγματος, αλλά ας το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο, έτσι για την κουβέντα.

 

Ας πάρουμε το πρώτο μέρος του βίντεο, που μιλάει για το ότι πρέπει να παίζεις για το κομμάτι και όχι για την πάρτη σου. Αυτό μετά σπάει σε 2-3 μέρη:

- Βρίσκεις το ταιριαστό part (για μένα αυτό δε διδάσκεται)

- Μην παραπαίζεις, keep it simple (διδάσκεται)

- Προσπάθησε να εντάξεις λογική "ερώτησης-απάντησης" (διδάσκεται)

 

Χωρίς το πρώτο βήμα, δεν υφίστανται τα άλλα 2. Το πρώτο βήμα είναι αποτέλεσμα πολλών παραμέτρων, γνώσης, εμπειρίας, δημιουργικότητας ή "ταλέντου", κλπ. Αν εκεί υπάρχει πρόβλημα, ό,τι και να κάνεις στο 2-3 δε θα έχεις αποτέλεσμα, για αυτό και ο Tim Pierce έχει τα session credits που έχει και η Μιμή παίζει covers στο YouTube.

 

Μην παρεξηγηθώ, δεν πιστεύω ότι γεννιέται κανείς Tim Pierce, αλλά δε νομίζω πως είναι τόσο streamlined η όλη διαδικασία. Ίσως είναι αν είσαι ο Tim, αλλά εγώ είμαι ο Βασίλης. 🤣

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

- Βρίσκεις το ταιριαστό part (για μένα αυτό δε διδάσκεται)

 

 

Και αυτό διδάσκεται.

Έχει να κάνει με τον τρόπο χτισίματος της μελωδικής φράσης/μοτίβου.

Και αν δεις, κάπου το λέει ..

"Παίξε 4 νότες" της λέει σε κάποιο σημείο (όχι ακριβώς έτσι, αλλά στο περίπου).

Μετά της λέει "προσπάθησε να μην κόβεις τις νότες μέσα στην φράση, για να έχει μεγαλύτερη συνέχεια το παίξιμο".

 

Είναι κι άλλα πολλά βέβαια, αλλά σίγουρα διδάσκεται.

Αλλά φυσικά (όπως και οτιδήποτε άλλο σχετικό) έγκειται στον καθένα πώς θα ενσωματώσει την διδασκαλία, πώς θα την χρησιμοποιήσει, και σε τι αποτέλεσμα θα καταλήξει.

Όπως το να μάθεις σύνθεση, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μπορείς να συνθέτεις αριστουργήματα φυσικά.

 

Είναι και στον άνθρωπο.

Αν διδαχθούν τα ίδια πράγματα 5 άνθρωποι, θα έχεις 5 διαφορετικά αποτελέσματα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Είναι και στον άνθρωπο.

Αν διδαχθούν τα ίδια πράγματα 5 άνθρωποι, θα έχεις 5 διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Επί της ουσίας συμφωνούμε. Η προπαρασκευαστική διαδικασία διδάσκεται, ή αν θες ο τρόπος σκέψης, αλλά το αποτέλεσμα δε διδάσκεται. Το τι θεωρεί ο καθένας "keep it simple" είναι διαφορετικό, όπως και το τι θεωρεί ο καθένας ως το κατάλληλο part. Για αυτό έχει ενδιαφέρον να βλέπεις πώς προσεγγίζει ο καθένας τέτοιες καταστάσεις, αλλά τελικά όλο το θέμα γυρνάει στο ποιος είσαι εσύ ως άνθρωπος και ως μουσικός, πόσο δημιουργικός είσαι γενικά ή και ειδικά σε εκείνη τη στιγμή που καλείσαι να γράψεις κάτι.

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τρία thread με τη Μιμή; Ύποπτο...

 

Μιμή.jpg

 

Τέτοιες φώτο βάζεις και μετά τρώει ο @cos_dr 4 κιλά Μερεντα. 

  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου