Προς το περιεχόμενο

Έχει το ροκ στοιχεια μπλουζ?


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mpamps είπε

Έλα ντε! 2008 & 2018 που τους είδα ήταν φοβεροί.

 

Παιδιά δεν θυμάμαι.

Μπορεί το 2005 μπορεί το 2008, αλλά μπορεί να ήταν και το live στο Περιστέρι νωρίτερα και να μπερδεύτηκα.

Πάντως δεν μου άρεσαν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Πάντως δεν μου άρεσαν.

never liked them

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mpamps είπε

Θα έπεφτα από τα σύννεφα....

πρέπει να κρατάμε και τη συζήτηση ζωντανή.

Ετσι δεν είναι?

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpamps είπε

Για να πικάρω λίγο τους "αντιδραστικούς" ( 😁 ) της παρέας, λίγο(τρόπος του λέγειν) blues - the Yngwie way.

Εμένα με αρέσει..φοβερό vibrato και bends...

 

 

 

Κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη  το red house ειναι τραγικη εκτελεση.Καλυτερα ο  καθ’ εις εφ’ ω ετάχθη

 

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, qesh είπε

 

Κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη  το red house ειναι τραγικη εκτελεση.Καλυτερα ο  καθ’ εις εφ’ ω ετάχθη

 

 

 

Θα διαφωνήσω με το "Καλυτερα ο  καθ’ εις εφ’ ω ετάχθη".

Όλοι είναι ελεύθεροι να παίζουν ό,τι θέλουν. Κι ας μην το κάνουν "καλά". Όλο και κάτι μπορεί να έχουν να πουν. Εστω σε κάποιους.

 

Ο Gary πχ έκανε "2 καριέρες". Και πάλι καλά!

 

Για το κομμάτι δε θα διαφωνήσω. Έχω κι εγώ άλλες καλύτερες εκτελέσεις στο μυαλό μου.

Μια από αυτές είναι η παρακάτω. (Από μη blues-παίχτες).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpamps είπε

Για να πικάρω λίγο τους "αντιδραστικούς" ( 😁 ) της παρέας, λίγο(τρόπος του λέγειν) blues - the Yngwie way.

Εμένα με αρέσει..φοβερό vibrato και bends...

 

 

 

να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά...

εδώ ο άνθρωπος κατατροπώνει το κομμάτι. Δεν βρίσκω πιό βολικό λέξη. Dominates. Is devastating, crushing, shows no mercy.

Δεν το αφήνει να ανασάνει.

Είναι τελικά ένα σόλο με ένα μπακιτράκι πίσω όπου κανείς δεν σηκώνει μύτη γιατί την άλλη μέρα θα τρέχει στον ΟΑΕΔ.

Δεν είναι έτσι η μουσική.

Στη μουσική παίζουν 3, 4, 5 και όλοι συνεισφέρουν. Και αν ένας θα κάνει σόλο, το σόλο προσφέρει στο κομμάτι, δεν το λιώνει, και οι άλλοι εκτός απο το να κρατάνε τα μπόσικα, στολίζουν ανάλογα και πιάνουν πάσες και δίνουν πίσω στον σολίστα. 

Η μουσική δεν είναι μπακιτράκι.

Ακούστε ένα live του μαυρούκου ατάλαντου, αργού και κοιμισμένου B.B.King και συγκρίνετε, τι σημαίνει ψυχή, τι σημαίνει βιμπράτο, τι σημαίνει αναπνοές, τι σημαίνει συνομιλία με τους άλλους.

 

 

 

 

γνώμη μου ετσι?

Και στο κάτω κάτω που λένε και τι με νοιάζει. Εγώ λεω, εσείς σιγά μην ακούσετε

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και στο κάτω κάτω που λένε και τι με νοιάζει. Εγώ λεω, εσείς σιγά μην ακούσετε

Ακούμε! Πως δεν ακούμε.

 

Και τους 3 Kings θα ακούσουμε. Και τον "οδοντίατρο" θα ακούσουμε. Και τον Yngwie θα ακούσουμε.

Και όλο και κάτι θα μας "γαργαλήσει" τα αυτιά από τον καθένα τους.

 

Με κάτι θείους Λάρηδες και τα συναφή το παλεύω (ακόμα) αλλά δεν το έχω προς το παρόν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mpamps είπε

 

Θα διαφωνήσω με το "Καλυτερα ο  καθ’ εις εφ’ ω ετάχθη".

Όλοι είναι ελεύθεροι να παίζουν ό,τι θέλουν. Κι ας μην το κάνουν "καλά". Όλο και κάτι μπορεί να έχουν να πουν. Εστω σε κάποιους.

 

Ο Gary πχ έκανε "2 καριέρες". Και πάλι καλά!

 

Για το κομμάτι δε θα διαφωνήσω. Έχω κι εγώ άλλες καλύτερες εκτελέσεις στο μυαλό μου.

Μια από αυτές είναι η παρακάτω. (Από μη blues-παίχτες).

 

 

 

 

 

νταξει τι να σου πω, ο καθενας εχει τα κριτηρια και τα γουστα του, ο Vai δεν κολλαει πουθενα στο κομματι, κατι οι περιεργες γκριματσες του, κατι η υπερβολικη χρηση whammybar, ο ηχος του που μοιαζει με ηχο απο videogame 80's (moon cresta το λεγανε????) δεν ξερω δεν το ακουω ουτε μετα απο 3 καφασια μπυρα σε πανηγυρι.Οι αλλοι δυο το παλευουν

Επεξεργασμένο από qesh

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, qesh είπε

 

νταξει τι να σου πω, ο καθενας εχει τα κριτηρια και τα γουστα του, ο Vai δεν κολλαει πουθενα στο κομματι, κατι οι περιεργες γκριματσες του, κατι η υπερβολικη χρηση whammybar, ο ηχος του που μοιαζει με ηχο απο videogame 80's (moon cresta το λεγανε????) δεν ξερω δεν το ακουω ουτε μετα απο 3 καφασια μπυρα σε πανηγυρι.Οι αλλοι δυο το παλευουν

 

Ίσως όταν έχεις εντρυφήσει σε ένα είδος ως ακροατής (και παίχτης, αλλά όχι απαραίτητα), να είσαι λιγότερο ανεκτικός σε τέτοιες παρεκκλίσεις.

Προφανώς είναι και το θέμα της αισθητικής (πχ για τον Vai που αναφέρεις).

 

Το καταλαβαίνω. Το αναγνωρίζω να συμβαίνει και σε έμενα σε πολλές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου