Προς το περιεχόμενο

Έχει το ροκ στοιχεια μπλουζ?


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

G3 ήθελες?

Νταξ... δεν υπάρχεις 😎

 

ΥΓ: Ο Σπύρος τώρα με έβαλε στην πρίζα με τους Soulfly- οπότε κάνω παράκαμψη για Totem, διότι με ιντρίγκαρε.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ο Σπύρος τώρα με έβαλε στην πρίζα με τους Soulfly- οπότε κάνω παράκαμψη για Totem, διότι με ιντρίγκαρε.

 

Μπράβο ρε παιδιά.

Αυτό θα πει "έχω ανοιχτούς ορίζοντες".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Μπράβο ρε παιδιά.

Αυτό θα πει "έχω ανοιχτούς ορίζοντες".

Την εποχή του Primitive (2000) τους άκουγα (μεταξύ άλλων βάρα-κοπάνα μπαντών) και μου άρεσαν.

Αυτό που ακούω τώρα "βροντάει", μιλάμε πέφτει αλύπητο ξύλο- αλλά θα συμφωνήσω με τον Σπύρο, είναι πολύ καλό. 

Βέβαια, 20 χρόνια μετά δεν τα ακούω με την ίδια ευκολία, αλλά για το μουσικό είδος που εκπροσωπούν πραγματικά... βροντάνε. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

Για μένα ο καλύτερος, το μεγαλύτερο έμφυτο ταλέντο που υπήρξε πότε. Επαιζε έτσι πως όλοι τον γνωρίζουμε απο τα 18 του στους Steeler. Νο2 με πολυ μικρή διαφορά ο EVH, Νο3 ο Jon Uli Roth, οποίος ήταν κατά πολύ υποτιμημένος, αν και φοβερά τεχνικός και για την εποχή του ταχύτατος αλλά και με τόσο γλυκό και μελωδικό παίξιμο. Απλά το θέμα με τον Roth είναι οτι έβγαλε μερικούς δίσκους που έπαιζε Χεντριξιές, τίποτε το αξιόλογο. Αλλά απο το In Trance (1975) και μετά .... έσκαβε. Τεσπα βγηκαμε εκτός θέματος, το οποίο μετασχηματίστηκε για ακόμα μια φορά σε κάτι διαφορετικό.

Το in trance είναι καταπληκτικό άλμπουμ..

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Giorgos rockstep είπε

Το in trance είναι καταπληκτικό άλμπουμ..

 

Και όχι μόνο αυτό.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι ,το παλικάρι (που είναι και μέλος του φόρουμ) τα  έχει εξηγήσει ενδελεχώς στην σειρά video  που έχει ανεβάσει στο Youtube .Έτσι θα λυθούν απορίες για την καταγωγή του blues,εάν είναι είναι πρίν ή μετά την country και εάν έχει επηρεάσει το Rock and Roll .Επίσης έχει και προχωρημένη θεωρία του blues για όποιον το τραβάει η όρεξή του καλοκαιριάτικα και πολύ ωραίες παρουσιάσεις του εξοπλισμού του  :

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο ,άλλα μπράβο του για την προσπάθεια και το μεράκι που διέθεσε.Επίσης η τεκμηρίωση του θέματος είναι ιστορικά αδιαμφισβήτητη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Και όχι μόνο αυτό.

Εάν λες για τους scorpions θα συμφωνήσω.Αλλα το in trance θα είναι για πάντα το αγαπημένο μου.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πικάρω λίγο τους "αντιδραστικούς" ( 😁 ) της παρέας, λίγο(τρόπος του λέγειν) blues - the Yngwie way.

Εμένα με αρέσει..φοβερό vibrato και bends...

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2022 στις 1:13 ΠΜ, fusiongtr είπε

Χειρότερη από Ozzy και Maiden στην Μαλακάσα?

Ωωωωωπα , ποια εμφάνιση των Maiden ήταν ", απογοήτευση" και μάλιστα στη Μαλακάσα ;;

 

Καλά , για μένα δεν υπάρχει ούτε τέτοια του Ozzy αλλά ας το δεχτώ αυτό 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Ωωωωωπα , ποια εμφάνιση των Maiden ήταν ", απογοήτευση" και μάλιστα στη Μαλακάσα ;;

Έλα ντε! 2008 & 2018 που τους είδα ήταν φοβεροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου