Προς το περιεχόμενο

Late 70’s strats


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

74αρα ash blond ,πιπουλο

'74 ash το πίπουλο, διότι αν ήτο '78 ash θα έστρωνες μέση 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

'74 ash το πίπουλο, διότι αν ήτο '78 ash θα έστρωνες μέση 😄

 

Και όμως το ελαφρύτερο p bass που έχω παίξει είναι ένα του '78.

Με τη Fender δεν κΣερεις ποτεΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

το ελαφρύτερο p bass που έχω παίξει είναι ένα του '78

Εννοείς ash- είσαι σίγουρος ότι δεν ήταν alder;

Εγώ αντίθετα το βαρύτερο JB που έχω πιάσει ήταν '78 ή '79 και ήταν φυσικά ash. Και πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει το βάρος του, γιατί ήταν πολύ βαρύ. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Bottom line...

Ο sir μας το έφερε... γλυκά ότι αγόρασε ένα ακόμα πετάλι 😇

 

Όμως ο πρόλογος με την strat ήταν δεξιοτεχνικός 😆

Μπα δεν ήθελα να κάνω αναφορά στο πετάλι. Προσπαθώ όμως να κάνω συλλογή από τα κλασσικά και δεν λέω έχω αρκετά. 
 

Υ.Γ. Εσχάτως έχω εντυπωσιαστεί από το Blues Driver. Ναι της Boss το φθηνό. 

10 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πολύ σωστή παρατήρηση...

 

Και είναι μια περίοδος, που κάποιες γιαπωνέζικες κόπιες (τονίζω το κάποιες, όχι όλες) ήταν πιο καλο- κατασκευασμένες από τις αντίστοιχες Fender και Gibson. 

 

 

Απ όλους που είδα να παίζουν 2 ήχοι μ’ έφτιαξαν. Μια Greco Les Paul και μια Tele CS. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Εσχάτως έχω εντυπωσιαστεί από το Blues Driver. Ναι της Boss το φθηνό.

 

Είναι το βασικό μου πετάλι οταν παίζω στο σπίτι, και δεν το αλλάζω με κανένα. Πάρα πολύ δυναμικό, γεμάτο, ζεστό, τέλειο για bluesy tones. Το χρησιμοποιώ με το gain λίγο μετά τη μέση, ανάλογα τον μαγνήτη.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, KostasP είπε

Δυστυχώς υπάρχει η άποψη (κόλλημα θα έλεγα σε κάποιους) ότι οι Ιάπωνες σταμάτησαν τις καλές κατασκευές στα μέσα του '80.

Το Geddy Lee JB που έχω είναι από τα πρώτα- '96 MIJ. Η κατασκευή του είναι "αλφάδι" και αυτό είναι understatement.

Αργότερα η Fender (και ως σήμερα) άρχισε να τα παράγει στο Μεξικό. Δεν έχει πέσει στα χέρια μου κάποιο MIM, αλλά πάντα είχα την περιέργεια να τα συγκρίνω ως κατασκευές στις λεπτομέρειες. 

Πάντως οι Ιάπωνες έκαναν και κάνουν εξαιρετικής ποιότητας όργανα.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

 

Υ.Γ. Εσχάτως έχω εντυπωσιαστεί από το Blues Driver. Ναι της Boss το φθηνό. 

 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Είναι το βασικό μου πετάλι οταν παίζω στο σπίτι, και δεν το αλλάζω με κανένα. Πάρα πολύ δυναμικό, γεμάτο, ζεστό, τέλειο για bluesy tones. Το χρησιμοποιώ με το gain λίγο μετά τη μέση, ανάλογα τον μαγνήτη.

 

Οφφ τοπικ αλλα παλια που γρατσουνουσα και καμια ηλεκτρικη ειχα ενα Boss Blues Driver που μου αρεσε αρκετα, και σε καποια στιγμη το modαρα με ενα κιτ (Keeley? Analogman? δε θυμαμαι) και ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΕ, ειχα 2-3 φιλους μπουτικ-ο-μανεις τοτε και ειχαν παθει ολοι την πλακα τους με το Bossακι.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

 

Οφφ τοπικ αλλα παλια που γρατσουνουσα και καμια ηλεκτρικη ειχα ενα Boss Blues Driver που μου αρεσε αρκετα, και σε καποια στιγμη το modαρα με ενα κιτ (Keeley? Analogman? δε θυμαμαι) και ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΕ, ειχα 2-3 φιλους μπουτικ-ο-μανεις τοτε και ειχαν παθει ολοι την πλακα τους με το Bossακι.

 

 

 

Το οριτζιναλ πάσχει λίγο εάν παίζεις με τερμα gain, καθώς έχει κάποιες ενοχλητικές συχνότητες. Το έχω και σε άλλη έκδοση, με γονίδια JHS (boss angry driver), και εκεί είναι στην καλύτερη εκδοχή του, χωρίς τα ενοχλητικά ψηλά. Κατα τα άλλα, είναι ο ίδιος ήχος.

 

Υπαρχουν τα waza και τα keeley mod, οπου έχουν βελτιώσει τον βασικό ήχο, αλλά έχουν προσθέσει κάποια έξτρα voicings. Πιθανότητα να άκουσες ένα από αυτά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εννοείς ash- είσαι σίγουρος ότι δεν ήταν alder;

 

Ash ειναι

Πιπουλο, το έχει ο Παντελής από τα Διάφανα Κρίνα,ίσως το καλύτερο precision που έχω παίξει ποτε

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου