Προς το περιεχόμενο

Late 70’s strats


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Υπαρχουν τα waza και τα keeley mod, οπου έχουν βελτιώσει τον βασικό ήχο, αλλά έχουν προσθέσει κάποια έξτρα voicings. Πιθανότητα να άκουσες ένα από αυτά.

 

Δικο μου ειναι το πεταλι, το εχω ακομα απλα εχω να το χρησιμοποιησω καμια δεκαρια χρονια 😆.
Τωρα που το τσεκαρω, ειναι το Μonte Allums H20 mod. Το εκανε αρκετα πιο διαφανο και αισθητα πιο δυναμικο θυμαμαι. Και το tone control ακουγε πολυ καλυτερα. 

Anyway για να επανελθουμε και στο θεμα, χαζευω με τον καφε μου τα guitar listings σε ενα βρετανικο auction house και εχουν μια  '77 hardtail strat η οποια ξεκινησε sunburst και σε καποια φαση μετατραπηκε σε natural, αλλα οποιος εκανε την μετατροπη αποφασισε να αφησει το original finish κατω απο το pickguard - ψαρωσα λιγο!

1100224453.JPG

 

https://auctions.gardinerhoulgate.co.uk/catalogue/lot/4178be23350499e8646c274ecb07e3fa/63b778f7668dabe928d3800924a99077/the-guitar-auction-four-day-sale-including-guitars-a-lot-23/


 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτήν την βινταζολαγνεία στις κιθάρες ποτέ μου δεν την κατάλαβα...

 Η Strat, η Tele, η Les paul και άλλες "γνωστές" κιθάρες από τότε που κυκλοφόρησαν δεν άλλαξαν (σχεδόν) καθόλου, ίδια κατασκευή, όψη, χρώματα, ξύλα, ηλεκτρικά κ.τ.λ.με τις τωρινές (κάθε χρονιάς), οπότε πέρα από το vibe και το mojo🤐  ποιός ο λόγος να πληρώσω αδρά για μια παλιά μεταχειρισμένη κιθάρα όταν με πολύ λιγότερα χρήματα μπορώ να έχω μια καινούρια (ή έστω λίγων χρόνων μεταχειρισμένη) στα μέτρα μου και μάλιστα πολύ καλύτερα φτιαγμένη;  

 Υπόψιν δεν μιλάω για εμπόριο εδώ, μιλάω για μια κιθάρα αγορασμένη για να παίζει...

 Μην μιλήσω για τις VOS και τις reissue που ξαναγυρνούν τις "ατέλειες" του παρελθόντος στο σήμερα..., χαμηλά τάστα, radius 7,25'', gloss finish στο μανίκι, μαγνήτες με φασαρία και άλλα τέτοια δεινά...

 

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

ξύλα

Ιδιαίτερα στις LP μιλάμε για "άλλες" κιθάρες. Τα "holy grail" όργανα είναι μιας εποχής με μαόνι Ονδούρας και έβενο. 

Όχι τώρα, αλλά εδώ και μερικές δεκαετίες, αυτά τα specs βρίσκονται στα... βιβλία της ιστορίας, όχι στις LP.

ΥΓ: Υπογραφή ο... κσυλολάγνος (ο γνωστός) 😄  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ιδιαίτερα στις LP μιλάμε για "άλλες" κιθάρες. Τα "holy grail" όργανα είναι μιας εποχής με μαόνι Ονδούρας και έβενο. 

 Η γνώμη μου για το πόσο ρόλο παίζουν τα ξύλα στον ηλεκτρικό ήχο μιας κιθάρας συμπίπτει με αυτήν το SF....Οπότε ουδέν σχόλιον!

 Όσο για το αισθητικό του πράγματος, με τόσα χέρια νίτρου ή πολυουρεθάνης και πάλι ουδέν σχόλιον... Ίσως να εξαιρέσω τα 2 ή 3 sunburst και τα διάφανα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

ποιός ο λόγος να πληρώσω αδρά για μια παλιά μεταχειρισμένη κιθάρα

 

Εντάξει αν αγοράσεις την σωστή στιγμή στην κατάλληλη τιμή και μετά πουλήσεις πάλι την κατάλληλη στιγμή βγαίνει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ χαρτζιλίκι.....

 

Μη ρωτάς πως το γνωρίζω αυτό.... :)

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Η γνώμη μου για το πόσο ρόλο παίζουν τα ξύλα στον ηλεκτρικό ήχο μιας κιθάρας συμπίπτει με αυτήν το SF....Οπότε ουδέν σχόλιον!

Δεν είχα την παραμικρή αμφιβολία 😄

 

 

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Εντάξει αν αγοράσεις την σωστή στιγμή στην κατάλληλη τιμή και μετά πουλήσεις πάλι την κατάλληλη στιγμή βγαίνει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ χαρτζιλίκι.....

Αφτά φίλος είναι γκαπιταληστικά και να μην τα αναφέρεις...

 

Αλλά ναι, ένα vintage όργανο είναι μια μορφή "επένδυσης"...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 Εντάξει αν αγοράσεις την σωστή στιγμή στην κατάλληλη τιμή και μετά πουλήσεις πάλι την κατάλληλη στιγμή βγαίνει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ χαρτζιλίκι.....

 

23 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αλλά ναι, ένα vintage όργανο είναι μια μορφή "επένδυσης"...

 

48 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Υπόψιν δεν μιλάω για εμπόριο εδώ, μιλάω για μια κιθάρα αγορασμένη για να παίζει...

....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 79 που είχα (την πήρα το 84, μου την έκλεψαν το 85) ήταν η καλύτερη strat που έχω παίξει και απείραχτη. Δεν ήταν βαριά. (Την συναγωνίζεται μονο η 63)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Υπόψιν δεν μιλάω για εμπόριο εδώ, μιλάω για μια κιθάρα αγορασμένη για να παίζει...

Ναι το είπες, αλλά τι να κάνουμε και εμείς οι... γκαπιταληστές, δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε το "χούι" 😄

 

Λοιπόν, θα σου πω την δική μου πετροβολιά με την βιντατζολαγνία: Ξεκίνησε πριν πολλά χρόνια, όταν άκουσα μια LP (νομίζω '71) που πήρε ένας φίλος και ήταν "μαγική". Μετά έχω τον ξάδερφο μου, που είναι "παρανοϊκός" βιντατζάκιας- και με κιθάρες και με ενισχυτές.

Και τελικά κόλλησα, σε βαθμό που μου είχε γίνει εμμονή- και δεν κάνω πλάκα. 

Θυμάμαι να κοιτάω κάθε μέρα τις αγγελίες μπας και είχε βγει κάνα παλιό JB, τσάρκες στα σχετικά μαγαζιά μπας και πέσω πάνω σε κάποια ευκαιρία.           

Τελικά, έσκασα 4Χ, πήρα ένα JB του '71 από μαγαζί απ' έξω και ω του θαύματος, το ζαβλάκωμα εξαφανίστηκε 😆 

Χρόνια τώρα δεν ξανακοίταξα για vintage όργανο, ούτε για πλάκα. 

Το δε '71 παίζει υπέροχα, αλλά είναι στην ντουλάπα καθότι δεν θέλω να το "ταλαιπωρώ".

Βέβαια, όταν από περιέργεια έριξα μια ματιά - πιθανώς πέρσι- στο κατάστημα που το αγόρασα (είναι βιντατζάδικο) πόσο πάει ένα '71, είδα 5Χ. 😉

Οπότε και μπορείς να παίζεις και να... επενδύεις 😎   

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odis13 είπε

 


1100224453.JPG

 

 

Όσο και να μου αρέσουν τα ξύλα αισθητικά (έχω κάθε μορφής maple top) οι natural strat - tele είναι οι κιθάρες που θα βαριόμουν σε μία μέρα ανεξαρτήτως πόσο εντυπωσιακό είναι το ash. Aυτό που έκανε ο τύπος δίνει χαρακτήρα, θα της έβαζα διάφανο pickguard και θα είχα μία μοναδική strat! Έτσι σχεδόν εξαφανίζω και τη πλαστικούρα του τεράστιου pickguard, ποτέ δεν το χώνεψα σε strat - tele.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου