Προς το περιεχόμενο

Dream amplifier


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Παίδες πάντως νομίζω σιγά σιγά όλα πηγαίνουν στο ψηφιακό. Δυστυχώς; Μπορεί, αλλά μπορεί και όχι. Πόσοι θα παίζουν με λάμπα σε 10-15 χρόνια; Δεν ξέρω αλλά πιστεύω στο μέλλον οι λαμπατοι θα είναι σαν τα πικάπ. Θα ακούνε ολίγοι και εκλεκτοί

Νομίζω αυτό θα το αποφασίσουν οι καταναλωτές, κιθαρίστες στην περίπτωση μας.

Ο πολύς κόσμος από κάτω δεν έχει την παραμικρή ιδέα με τι παίζεις και δεν τον ενδιαφέρει και στην τελική. Το θέμα είναι πόση διάθεση έχει ο εκάστοτε κιθαρίστας να ταλαιπωρηθεί λίγο ώστε να κουβαλήσει τον ενισχυτή του στο live, που όμως θα ανταμηφθεί με καλύτερο ήχο για τον εαυτό του, άρα θα γουστάρει περισσότερο και πολύ πιθανόν να κάνει περισσότερο κέφι το οποίο θα βγει και προς τα έξω και στην τελική θα περάσει καλύτερα και ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Παίδες πάντως νομίζω σιγά σιγά όλα πηγαίνουν στο ψηφιακό. Δυστυχώς; Μπορεί, αλλά μπορεί και όχι. Πόσοι θα παίζουν με λάμπα σε 10-15 χρόνια; Δεν ξέρω αλλά πιστεύω στο μέλλον οι λαμπατοι θα είναι σαν τα πικάπ. Θα ακούνε ολίγοι και εκλεκτοί

 

Δες το και από την άλλη. Πριν 15 χρόνια οι λαμπατοι δεν ήταν τόσο προσιτοί, ούτε υπήρχε τετοια μεγάλη γκάμα που να καλύπτει κάθε ανάγκη σε wattage, μέγεθος, βάρος, specs κλπ. Τώρα ο καθένας που ξεκινά να μαθαίνει κιθάρα είναι σε θέση να δώσει 150-200 ευρώ και να αγοράσει έναν καινούργιο. Το εάν ξέρει γιατί τον αγόρασε και εαν μπορεί να τον αξιοποιήσει είναι άλλη ιστορία...

 

Σε 15 χρόνια πάλι θα κάνουμε την ίδια συζήτηση. Οι ψηφιακές λύσεις θα πηγαίνουν και θα έρχονται, αλλά όσο ο σχεδιασμός μιας κιθάρας παραμένει "απαρχαιωμένος", τόσο οι "απαρχαιωμένος" λαμπάτοι θα είναι στις πρώτες επιλογές των κιθαριστών.

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δες το και από την άλλη.

Αν το δω απ' την άλλη, βλέπω μοντερνοποίηση της λάμπας, που το προτιμώ να σου πω την αλήθεια σε σχέση με το μόνο ψηφιακό. Πχ θέλει ο Γκουρμούλης να πάει σε ένα jazz bar να παίξει σόλο κιθάρα μιάμιση ώρα τα instrumental του απ' το backing tracks collection. Θα ήθελα να υπάρχει ο λαμπατος ενισχυτής ο οποίος να είναι μικρός, φορητός, να μπορείς να κουμπώσεις και ακουστική και ηλεκτρική κιθάρα χωρίς να χάσεις πολύ σε ήχο, να έχει build-in εφφέ αλλά να παιρνει και πετάλια γιατί ο Γκιλμούρης θέλει επιλογές κλπ. Κάτι σαν Boss Katana με ποιότητα λαμπάτου 

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nekkon είπε

Παίδες πάντως νομίζω σιγά σιγά όλα πηγαίνουν στο ψηφιακό. Δυστυχώς; Μπορεί, αλλά μπορεί και όχι. Πόσοι θα παίζουν με λάμπα σε 10-15 χρόνια; Δεν ξέρω αλλά πιστεύω στο μέλλον οι λαμπατοι θα είναι σαν τα πικάπ. Θα ακούνε ολίγοι και εκλεκτοί

 

Μπα....ούτε για πλάκα.

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2023 στις 10:33 ΜΜ, odis13 είπε

υπαρχει ενας 2x12 Αγγλια που φευγει για τιμη σκοτωμα και συμπτωματικα ειναι και στην πολη μου, AΓΧΩΝΟΜΑΙ.

2009968055_.thumb.jpg.04d2984a2dc04a0a2e7539b05c68682b.jpgΤο πάτησες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Το πάτησες;

 

Mπα μπα, I'm behaving. Εχω ήδη 2 ενισχυτές και παίζω ηλεκτρική στη χάση και στη φέξη οπότε να μαζευτεί και άλλο γομάρι και να κάθεται είναι υπερβολή. Αν/Οταν ξαναπιάσω πιο σοβαρά ηλεκτρική όμως η αγορά ενισχυτή με καλά καθαρά θα είναι top priority και οι Ampeg ειναι καιρό τώρα στη λίστα...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 ώρες πριν, Nekkon είπε

Πόσοι θα παίζουν με λάμπα σε 10-15 χρόνια;

Όσοι έχουν κάποιους άλλους να τους κουβαλάνε για λογαριασμό τους... 😎

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odis13 είπε

 

Mπα μπα, I'm behaving.

 

Άσχετα με το αν τον πάρεις ή όχι, εγώ λέω να πας να τον ακούσεις, για να σχηματίσεις προσωπική άποψη για τον ήχο του.

Μπορεί να μην σου αρέσει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Άσχετα με το αν τον πάρεις ή όχι, εγώ λέω να πας να τον ακούσεις, για να σχηματίσεις προσωπική άποψη για τον ήχο του.

Μπορεί να μην σου αρέσει.


Να σου πω κατι, αν δεν ημουν στο τρεξιμο τις τελευταιες μερες (φευγω αυριο για Ελλαδα) θα πηγαινα, αλλα δεν προλαβαινω. Εχω παιξει παντως στο παρελθον με Jet και με Gemini, και οι δυο μου φερνανε σε αυτο που περιγραφεις - fender-ish καθαρα με πολυ πιο εντονα αλλα smooth μεσαια, οποτε φανταζομαι ειναι στο ιδιο ballpark και αυτος. 

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, odis13 είπε

Εχω παιξει παντως στο παρελθον με Jet και με Gemini,

 

Ε, εντάξει τότε, ξέρεις ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου