Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XIII


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 991
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

3 ώρες πριν, dataentry1968 είπε

Αυτό με τα βινύλια γίνεται ως ένα βαθμό, λόγω της φύσης (ελαστικότητα) του μέσου. Με τα CD γίνεται στην αρχή, όσο μεγαλώνει η συλλογή απλά το ξεχνάς, το να χώσεις ένα επιπλέον CD ανάμεσα στα άλλα, όπως κάνεις με τα βινύλια, απλα δεν παίζει, οπότε αρχίζουν οι μεταφορές σε άλλες σιντιέρες, και μετά από λίγο ξεχνάς την αλφαβητική ταξινόμηση. Με τα CD οι ανακατατάξεις στα ράφια είναι συνεχείς. 
PC και πάλι PC λοιπόν. Πχιότητα, searching με ταχύτητα φωτός, απαράμιλλη ευκολία, κορυφαία αρχειοθέτηση.

αν και έχουμε χακάρει το νήμα

με τα βινύλια αφήνεις πάντα χώρο για 20-30-50 ακόμα και το καλύπτεις ενδεχομένως με βιβλία ανάλογου μεγέθους. Ετσι χώνεις όσα καινούργια θες. Όταν ακούς ένα βγάζεις να προεξέχει λίγο το διπλανό και στο τέλος το πάς στην ίδια θέση.

Τα cd δεν τα έχω αλφαβητικά, τα έχω κατα μουσικό ή στυλ παιξίματος. Πχ Ritenour/Carlton/Ford παρέα. Ετσι βολεύεται το κούνημα. Στη σοφίτα μου έχω μόνο τα βινύλια και τα απαραίτητα cd, γύρω στα 400-500.

Όμως όλα τα cd τα έχω ριπάρει το 2010 και τα έχω στο squeezebox. Πλέον όμως ούτε και απο εκεί τα ακούω γιατί πληρωνω συνδρομή στο τινταλ, άσε που συχνά καλύπτομαι μόνο από youtube.

Όμως κάθε βδομάδα ανάβω και το cdplayer, και το dvdplayer γιατί θα πεθάνουν. Το ίδιο και τα κασετόφωνα

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ακούμε μόνο Rolling Stones-Flestones-Fuzztones  ΤΑΙΛΩΣ ΛΑΙΜΑΙ ΟΛΜΟΣ

Πρέπει να ανήκω στους ελάχιστους που δεν αντέχουν να ακούσουν RS πάνω από 3λεπτo, και παράλληλα έχουν την πλήρη στούντιο δισκογραφία τους σε CD (χάρη σε μια εφημερίδα που αγόραζα κάποτε και έτυχε να δίνει σε κάποια φάση ένα άλμπουμ τους με κάθε τεύχος). Το γιατί δεν την έχω πετάξει ακόμα απ'το παράθυρο είναι ένα ερώτημα.🤔
Τέσπα, αρκετά με τα ραμολιμέντα,🥱 πάμε να ακούσουμε κάτι σοβαρό.🤘 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου