Προς το περιεχόμενο

Κλεμμένα μουσικά όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν κάτι καταφανώς είναι παρατημένο,  νομικά μπορείς να το πάρεις σπίτι και αποκτάς άμεσα και πρωτότυπα κυριότητα (κατάληψη αδέσποτου).

Αν κάτι καταφανώς είναι απολεσθέν, μπορείς να το παραδώσεις στις αρχές. 

Αν ένα χρόνο μετά δεν βρεθεί ο κύριος, αποκτάς κυριότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Όχι. 

Φυσικά δεν εννοώ ότι μπορείς να το πάρεις. 

Αλλά όχι, δεν είσαι υποχρεωμένος....μπορείς να προσπεράσεις.

Είμαστε υππχρεωμενοι ηθικά να κάνουμε κάτι. 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Είμαστε υππχρεωμενοι ηθικά να κάνουμε κάτι. 

Για τα "ηθικά" είναι οι παπάδες. 

Εγώ είμαι δικηγόρος 😁

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@LK Τελικά εάν βρούμε κάτι παρατημένο, όπως την συγκεκριμένη περίπτωση, τι πρέπει να κάνουμε για να είμαστε νομικά εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Εξαρτάται την περίπτωση. 

Π.χ μια κιθάρα δίπλα σε κάδο ή μέσα σε κάδο σκουπιδιών π.χ, μπορείς να πει ότι κάποιος την έχασε ή την πέταξε;

Επίσης,  δεν την βρίσκεις σε κάδο (δίπλα ή μέσα) αλλά π.χ. πάνω σε ένα παγκάκι... τι είναι παρατημένη ή ξεχασμένη;

Επίσης,  τί συνηθίζεται να χάνεται; 

Μικρά αντικείμενα,  π.χ. πορτοφόλι,  κινητό....ολόκληρη κιθάρα ξεχνιέται; 

 

 

Τώρα έχω ζωθΕι από τα φιδΓια.

Το 1987 βρήκα στο σκουπιδοτενεκέ της πολυκατοικίας μου στην Νέα Υόρκη ένα Rogers Dynasonic, χωρίς την χορδιερα και το πήρα σπίτι.

Κινδυνεύω να με πάνε στο Rykers Island?

Επίσης επειδή το συγκεκριμένο ταμπούρο έχει γράψει σε 7-8 πολύ επιτυχημένους δισκΟι που είχα μπλεχτεί στην παραγωγή τους κινδυνεύω να μου ζητήσουν και δικαιώματα;

Ρε τι έπαθα...

Και αν είναι να πάω μέσα με βάση πΓια τιμή θα μπω τα 50 δολλάρια που έκαναν τότε αυτά τα ταμπούρα ή τα 1.500 που κάνουν τώρα;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@LK Τελικά εάν βρούμε κάτι παρατημένο, όπως την συγκεκριμένη περίπτωση, τι πρέπει να κάνουμε για να είμαστε νομικά εντάξει;

Πες μου τι θα βρεις και θα σου πω. Τη θεωρία την είπα. 

Αν έβρισκα την κιθάρα του οp δεν θα ασχολούμουν (ας με συγχωρήσει). Αν έβρισκα gibson,  όπως είπα,  θα την κρατούσα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Τώρα έχω ζωθΕι από τα φιδΓια.

Το 1987 βρήκα στο σκουπιδοτενεκέ της πολυκατοικίας μου στην Νέα Υόρκη ένα Rogers Dynasonic, χωρίς την χορδιερα και το πήρα σπίτι.

Κινδυνεύω να με πάνε στο Rykers Island?

Επίσης επειδή το συγκεκριμένο ταμπούρο έχει γράψει σε 7-8 πολύ επιτυχημένους δισκΟι που είχα μπλεχτεί στην παραγωγή τους κινδυνεύω να μου ζητήσουν και δικαιώματα;

Ρε τι έπαθα...

Και αν είναι να πάω μέσα με βάση πΓια τιμή θα μπω τα 50 δολλάρια που έκαναν τότε αυτά τα ταμπούρα ή τα 1.500 που κάνουν τώρα;

Από το 87, έχεις συμπληρώσει σχεδόν 2 φορές την 20ετία που απαιτείται για την έκτακτη χρησικτησια.

Και να το έκλεβες. ...δικό σου θα ταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Άγιος είπε

Σε ένα τόπο που το φυσικό είναι κάποιος απλώς να τη βουτήξει, θα έκανες την διαφορά αφήνοντας ένα σημείωμα. Κάποιος εδώ στο φόρουμ είχε γράψει ότι κάπου στην κεντρική Ευρώπη έχουν τα κοτέτσια ανοιχτά με παγκάρι και μπαίνεις, παίρνεις όσα αυγά θέλεις και ρίχνεις τα λεφτά στο παγκάρι μόνος σου ανεπίβλεπτος... Λοιπόν αν ακουμπούσες την κιθάρα στον τοίχο ενός τέτοιου κοτετσιού για ένα βράδυ σίγουρα θα την έβρισκες εκεί. Οι διαφορά στην κοινωνία μας με την κεντρική Ευρώπη ίσως να μην είναι το ήθος αλλά η οικονομική επιφάνεια του μέσου πολίτη, δεν ξέρω ακριβώς γιατί εδώ δεν θα μπορούσαμε να έχουμε τέτοια κοτέτσια αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτή η ειδοποιός διαφορά είναι η αιτία για πολλά δεινά σε αυτή τη χώρα

Οι Βέλγοι έκοβαν τα χέρια από τα παιδιά των μαύρων όταν οι ενήλικες δεν δούλευαν πολύ. Ευτυχώς δεν είμαστε τόσο βαρβαροι.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Οι Βέλγοι έκοβαν τα χέρια από τα παιδιά των μαύρων όταν οι ενήλικες δεν δούλευαν πολύ. Ευτυχώς δεν είμαστε τόσο βαρβαροι.

Δεν το ξέρω αυτό που λες αλλά φαντάζομαι πολλά θα έγιναν κατά την αποικιοκρατία... Σήμερα πάντως η διαφορά ποιότητας ζωής και πολιτισμού είναι ακόμα μεγάλη μεταξύ δυτικής Ευρώπης και τα Βαλκανίων, με το ένα πόδι στον τρίτο κόσμο είμαστε

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου