Προς το περιεχόμενο

Κλεμμένα μουσικά όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

θα δείτε πόσο διαφορετικά σκεφτόμαστε εμείς οι άνθρωποι

 

Ακριβώς διότι οι άνθρωποι σκεπτόμαστε διαφορετικά, υπάρχει ο νόμος. Εσύ π.χ. μπορεί μία μέρα να σκεφτείς ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να έλθεις να μου ρίξεις μία φάπα. Άλλος μπορεί να σκεφτεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπει από το παράθυρο στο σπίτι μου για να μου πει ότι είμαι ο μεγαλύτερος ηγέτης όλων των εποχών.

 

Και τα δύο, είναι παράνομα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν βγαίνετε συχνά έξω από το σπίτι με τις κιθάρες σας ή άλλα όργανα δεν είναι κακό να κρύψετε ένα mini gps tracker μέσα. Σιγά το κόστος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Όταν διάβασα την ιστορία η πρώτη μου αντίδραση ήταν "ωπ, λες να έπιασε τον κλέφτη;", στην πορεία όμως σκέφτηκα το εξής: αν έβρισκα μια κιθάρα σε μια θήκη παρατημένη τι θα έκανα; 

 

1. Θα περίμενα εκει μέχρι να εμφανιστεί κάποιος; και αν δεν εμφανιζόταν;

2. Θα την έπαιρνα και θα αφηνα κάποιο σημείωμα;

3. Αν ήταν gibson les paul θα την έριχνα κάτω να σπάσει το headstock οπότε κανείς να μην την πάρει και να την βρει ο ιδιοκτήτης; (κρύο αστείο)

 

Θα αναλύσω το τρόπο σκέψης μου γιατί θα δείτε πόσο διαφορετικά σκεφτόμαστε εμείς οι άνθρωποι:

Θα έβρισκα τη κιθάρα, φαντάζομαι ότι για κάποιον έχει μεγάλη συναισθηματική αξία. Για τη πλειοψηφία των ανθρώπων είναι μερικά κομμάτια ξύλων που τους είναι άχρηστα. Οπότε σίγουρα θα την έπαιρνα, θα άφηνα σημείωμα και θα συχνά πυκνά θα τσέκαρα το μέρος ότι υπάρχει ακόμα το σημείωμα.  

 

Σε ένα τόπο που το φυσικό είναι κάποιος απλώς να τη βουτήξει, θα έκανες την διαφορά αφήνοντας ένα σημείωμα. Κάποιος εδώ στο φόρουμ είχε γράψει ότι κάπου στην κεντρική Ευρώπη έχουν τα κοτέτσια ανοιχτά με παγκάρι και μπαίνεις, παίρνεις όσα αυγά θέλεις και ρίχνεις τα λεφτά στο παγκάρι μόνος σου ανεπίβλεπτος... Λοιπόν αν ακουμπούσες την κιθάρα στον τοίχο ενός τέτοιου κοτετσιού για ένα βράδυ σίγουρα θα την έβρισκες εκεί. Οι διαφορά στην κοινωνία μας με την κεντρική Ευρώπη ίσως να μην είναι το ήθος αλλά η οικονομική επιφάνεια του μέσου πολίτη, δεν ξέρω ακριβώς γιατί εδώ δεν θα μπορούσαμε να έχουμε τέτοια κοτέτσια αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτή η ειδοποιός διαφορά είναι η αιτία για πολλά δεινά σε αυτή τη χώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς

22 ώρες πριν, stratocasteros είπε

 

 


Ένα βράδυ του 2014, μετά από πρόβα και αφού πάρκαρα το αμάξι κοντά στο σπίτι μου. Την ακούμπησα στον τοίχο για να βγάλω και τα υπόλοιπα πράγματα της μπάντας και απλά την άφησα εκεί.
Το θυμήθηκα την άλλη μέρα το πρωί, όταν συνειδητοποίησα ότι η κιθάρα μου, δεν είναι σπίτι.
 

, με βάση λοιπόν το ιστορικό που περιγράφεται , δεν μιλάμε για κλοπή.

Νομικά μιλάμε για υπεξαίρεση.

Παλιότερα υπήρχε και το αδίκημα του 376ΠΚ "Παρασιώπηση εύρεσης" ως αυτοτελές , που ήταν προστάδιο της υπεξαίρεσης και οδηγούσε σε αυτή , το οποίο καταργήθηκε.

Η υπεξαίρεση (στην τιμή της κιθάρας που μιλάμε) είναι πλημμέλημα.

Τα πλημμελήματα παραγράφονται μετά 5ετία (ποινικό σκέλος).

Αστικές αξιώσεις (αν βρισκόταν ο δράστης της υπεξαίρεσης) ;

Υπό προϋποθέσεις ναι, αλλά θέλει ανάλυση εκτενή (στο επόμενο συνέδριο 🤪) .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης. Το να σπάσεις το headstock (ναι ξέρω ότι κάνει πλάκα) είναι υπεξαίρεση επισης. 

Η καταστροφή του αντικειμένου είναι δικαίωμα μόνον του κυρίου του πράγματος , και αν προβεί κάποιος άλλος σε αυτή (μιλάμε για αδέσποτο αντικειμενο- που έχει φύγει από την σφαίρα κατοχής του ιδιοκτήτη ) είναι παράνομη ιδιοποίηση- υπεξαίρεση (αλλιώς, αν το πράγμα είναι στην σφαίρα κατοχής του ιδιοκτήτη,  πρόκειται για φθορά ξένης ιδιοκτησίας).

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και πάμε λίγο και στο Αστικό σκέλος, αφού κλείσαμε με το ποινικό.

                         `Αρθρο 1076 ΑΚ

         Κινητό πράγμα γίνεται αδέσποτο, αν ο  κύριος  εγκαταλείψει  τη
 νομή του με σκοπό να παραιτηθεί από την κυριότητα.

 

Δεν είναι απλές αυτες οι περιπτώσεις....νομικά.

 

Διότι ένας τρόπος απόκτησης κυριότητας είναι και με κατάληψη αδεσπότου. Δηλαδή κτήση κινητού πράγματος που δεν ανήκει σε κανέναν.

Ή με εύρεση απολωλότος (υπό προϋποθέσεις) . Δηλαδή βρέθηκε κάτι στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, LK είπε

Δηλαδή βρέθηκε κάτι στο δρόμο.

 

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το παραδώσουμε στο Τμήμα, αν βρούμε κάτι στο δρόμο, ένα δαχτυλίδι π.χ.  ή μία κιθάρα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το παραδώσουμε στο Τμήμα, αν βρούμε κάτι στο δρόμο, ένα δαχτυλίδι π.χ.  ή μία κιθάρα;

Όχι. 

Φυσικά δεν εννοώ ότι μπορείς να το πάρεις. 

Αλλά όχι, δεν είσαι υποχρεωμένος....μπορείς να προσπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Αλλά όχι, δεν είσαι υποχρεωμένος....μπορείς να προσπεράσεις.

 

Ναι, δεν ρώτησα σωστά. Λέω, εφ' όσον δεν δικαιούσαι να το πάρεις σπίτι, αν δεν προσπεράσεις δεν υποτίθεται πως πρέπει να το διαθέσεις σε κάποια Αρχή;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

 

Ναι, δεν ρώτησα σωστά. Λέω, εφ' όσον δεν δικαιούσαι να το πάρεις σπίτι, αν δεν προσπεράσεις δεν υποτίθεται πως πρέπει να το διαθέσεις σε κάποια Αρχή;

Εξαρτάται την περίπτωση. 

Π.χ μια κιθάρα δίπλα σε κάδο ή μέσα σε κάδο σκουπιδιών π.χ, μπορείς να πει ότι κάποιος την έχασε ή την πέταξε;

Επίσης,  δεν την βρίσκεις σε κάδο (δίπλα ή μέσα) αλλά π.χ. πάνω σε ένα παγκάκι... τι είναι παρατημένη ή ξεχασμένη;

Επίσης,  τί συνηθίζεται να χάνεται; 

Μικρά αντικείμενα,  π.χ. πορτοφόλι,  κινητό....ολόκληρη κιθάρα ξεχνιέται; ( δεν λέω ότι δεν μπορεί να ξεχαστεί....αλλά τι είναι το σύνηθες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου