Προς το περιεχόμενο

Κλεμμένα μουσικά όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
8 λεπτά πριν, LK είπε

Αυτο που μάλλον θελει να πει ο ανωτερω, και δεν εχει και αδικο, ελλείψει άλλων αποδεικτικών στοιχείων (περιπτωση καθόλου απίθανη σε κινηττά πράγματα)  , το serial number ενός οργάνου μπορεί να το γνωρίζει  μόνο ο ιδιοκτήτης/ κάτοχος.....όπερ σημαίνει πως αν τυχόν βρεθεί, μπορεί να ισχυριστει και έτερος/ μη πραγματικός ιδιοκτητης (εφόσον το γνωρίζει το S/N) ότι είναι δικό του.

Λέω εγώ τώρα...

Το serial number μπορεί να το γνωρίζει και έτερος.

Η επίσημη απόδειξη ιδιοκτησίας είναι η κάρτα εγγύησης ή/καί το παραστατικό αγοράς που φέρουν τα στοιχεία του αγοραστή και του οργάνου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ε... κατάλαβες τώρα τι ζητάς.

Σιγά μην έχω κρατήσει αποδεικτικό αγοράς. Οχι απο πεποίθηση φυσικά.

Ασε δε που όταν μιλάς για κιθάρες ένα μεγάλο ποσοστό προέρχεται στην ιδιοκτησία μας μεταχειρισμένο.

Νομίζω πως το serial μπορεί να ανακοινώνεται αποσπασματικά.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Λέω εγώ τώρα...

Το serial number μπορεί να το γνωρίζει και έτερος.

Η επίσημη απόδειξη ιδιοκτησίας είναι η κάρτα εγγύησης ή/καί το παραστατικό αγοράς που φέρουν τα στοιχεία του αγοραστή και του οργάνου.

 

Γενικα στο νετ παντου κρυβουν τα sn. Εκτος απο τον παραπάνω λογο μπορει καποιος να διεκδικησει προνομια στα επίσημα sites

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
36 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Λέω εγώ τώρα...

Το serial number μπορεί να το γνωρίζει και έτερος.

Η επίσημη απόδειξη ιδιοκτησίας είναι η κάρτα εγγύησης ή/καί το παραστατικό αγοράς που φέρουν τα στοιχεία του αγοραστή και του οργάνου.

 

 .. ..και αν το αγόρασε used ?

Στα κινητά υπάρχει το τεκμήριο νομής. Ο νομεας (κατοχος θεωρείται ιδιοκτήτης)  

Το s/n η γνώση του εινσι ενα μέσο απόδειξης ιδιοκτήτη. 

Επίσης το ονομα του αγοραστή σε κινητά αναγράφεται μονον σε περίπτωση έκδοσης τιμολογίου και οχι απλής απόδειξης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
18 λεπτά πριν, LK είπε

 .. ..και αν το αγόρασε used ?

Έλα ντε...

 

Παράθεση

Στα κινητά υπάρχει το τεκμήριο νομής. Ο νομεας (κατοχος θεωρείται ιδιοκτήτης)  

Τότε το ίδιο μπορεί να θεωρηθεί και εδώ.

 

Παράθεση

Το s/n η γνώση του εινσι ενα μέσο απόδειξης ιδιοκτήτη. 

Το δικαστήριο θα το δεχτεί;

 

20 λεπτά πριν, yameth είπε

Σιγά μην έχω κρατήσει αποδεικτικό αγοράς. Οχι απο πεποίθηση φυσικά.

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις και μετά από πολλά χρόνια, εχει ζητηθεί να εκτυπωθεί ξανά το αρχικό παραστατικό αγοράς και βεβαίωση με το serial number για παρόμοιες περιπτώσεις.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειναι ενα στοιχείο. 

Δεν θα φτάσει ποτε στο δικαστήριο.....και αν φτσσει ,οπως είπα,  ελλείψει άλλων αποδεικτικών,  θα το δεχθεί. 

Θσ το βρει η αστυνομία και θα το αποδοσει σε οποιον πιστει οτι είναι ιδιοκτήτης. ...απο συνδυαδμο αποδείξεων. ...μια εξ αυτων ειναι και η γνωση του s/n.

Αν δεν υπάρχουν αλλα αποδεικτικά. ..η γνωση του s/n ειναι μια απόδειξη. 

Εγω ο,τι μουσικό οργανο αγόρασα απλη απόδειξη έκοψα, διοτι αν εκοβα τιμολόγιο οπου και θα φαινόταν το όνομά μου ως αγοραστής. .....θα επρεπε να το περασω ως έξοδο. ...που σημαίνει σε εναν ελεγχο του ΣΔΟΕ που θα έβλεπαν πως δικηγόρος περνάει ως εξοδα... Κιθάρες. ...τοτε θα τραγουδούσα το blues. 

Επισης τιμολογιο -ονομαστικη απόδειξη αγορας-μπορει να κοπεί  μονο σε επιτηδεύματιες και σε κανενσν αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παντως αποδεδειγμενα αν βρεθει οργανο και εχεις το σηριαλ, καμμια φωτογραφια, εχεις κανει αναφορα κλοπης και εχεις το αντιγραφο, η αστυνομια ερχεται και σε βοηθαει να το παρεις πισω. Ετσι πηρε φιλος ενα jazz bass απο καποιον που το ειχε αγορασει κλεμμενο και πηγε να το πουλησει μετα απο χρονια. Οποτε κρατηστε ολα τα στοιχεια απο πριν για καθε ενδεχομενο..

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου