Προς το περιεχόμενο

Χορδές για Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

μια και 40 νοματαίοι είπαν 40 γνώμες εδώ, αντε να πω και γω.

08-38 d'addario flatwound chromes custom set.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση των επιλογών που έχεις,απο τά αποτελέσματα που βγαίνουν,θα παίξεις η QOTSA,η Maroon 5.Μήπως να πείς πρώτα τι θές να παίξεις,αν είναι για live η για ηχογράφηση,γιατί εδώ έχεις από αραχνούφαντες μέχρι σωλήνες της ευδαπ.Ισως σε βοηθήσει ο παρακάτω πινακάς.https://blog.ernieball.com/strings/what-string-gauges-should-you-be-playing/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MGs είπε

Βάση των επιλογών που έχεις,απο τά αποτελέσματα που βγαίνουν,θα παίξεις η QOTSA,η Maroon 5.Μήπως να πείς πρώτα τι θές να παίξεις,αν είναι για live η για ηχογράφηση,γιατί εδώ έχεις από αραχνούφαντες μέχρι σωλήνες της ευδαπ.Ισως σε βοηθήσει ο παρακάτω πινακάς.https://blog.ernieball.com/strings/what-string-gauges-should-you-be-playing/

Σωστός. 

Παιζω καθαρά κατά βάση, με γλυκό drive για lead. Με ενδιαφέρει να μη χάσω τον Stratocasterάδικο χαρακτηριστικό ήχο, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν οι χορδές παίζει να μου το χαλάσουν αυτό σε τόσο μεγάλο βαθμό. Αυτό για το live ή την ηχογράφηση δεν το έπιασα, διαλέγεις άλλες χορδές για live και άλλες για studio;😲

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αυτές?Αν και εγώ αποφεύγω να παίζω κάθε καθαρά δευτέρα,μόνο και μόνο γιατί έχει την λέξη "καθαρά" μπροστά.Aν δέν κάνεις πολλά ακροβατικά όταν γράφεις η σε ένα live session και δέν θες να ακούς χρατς χρουτς,κριτς κρατς συρσίματα μέσα στην ηχογράφηση,βάζε flats.Και οι DR μια χαρά είναι σάν εναλλακτική.

rtr.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου