Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον 12ο πίθηκο


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Και φυσικά δεν είναι μόνο η...τυρόπιτα...για να πας με το αεροπλάνο τοτενες στο Παρίσι ήθελες 3 μισθούς και τώρα κάνει οσο 20 τυρόπιτες. 

 

 

Μα αυτό ακριβως λέω. Στα αχρηστα , ναι τωρα ειναι φθηνότερα.

Τα Παρίσια μας μάρανανε , εδω δεν έχουμε να φαμε τυρόποτα.......

Ας φάμε ...Παρίσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

 

Να τα λαΙμε κι αυτά....

Σίγουρα αλλά το να μην πάω στο Παρίσι το αντέχω.

 Μια ιδέα είναι.

 Το να γουργουρίζει το στομάχι ή να είναι λίγο περίεργα τα κόπρανα επειδή τρώω τα φθηνά γιατί δεν μου φθάνει ο μισθός κλπ. δεν αντέχεται και δεν είναι να πούμε κάντε υπομονή ρε παιδιά 2 μήνες. Εδώ και 10 χρόνια από τότε που μπήκαμε στα μνημόνια είναι κάθε μέρα και χειρότερα και με τη λογική του χειρότερα είναι καλύτερα από το καθόλου δεν ζει η κοινωνία γιατί υπάρχουν στόματα που λένε για τα μνημόνια περί μεθοδεύσεων, εξαπάτησης, κερδών κλπ και τα λένε και επίσημα, τα ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ και τι θα απογίνουμε ΠΑΝΑΓΙΑ μου αν πάμε τον ΝΟΕΜΒΡΗ στο ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ και θα αυξηθούν και τα ισοθερμικά και τα φουτερ γιατί θα υπάρξει τεράστια ζήτηση χαχαχαχαχαχ🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alter είπε

Γενικά δεν είναι άσχημο, είναι αληθινό τουλάχιστον. Όμως το ραπ (και όλα τα συναφή στυλ), έχει μια μουσική πλευρά φτιαγμένη από τους Αμερικανούς μαύρους, η οποία είναι εντελώς απούσα από τα ελληνικά παρόμοια. Είναι επίσης η λαϊκή μουσική τους σήμερα, το οποίο επίσης δεν υπάρχει εδώ. Το μόνο που βλέπω να αντιλαμβάνονται οι Έλληνες ράπερ είναι τα πιο επιδερμικά και γελοία κομμάτια της μουσικής αυτής και της εικόνας της, επιδερμικά γιατί η ουσία είναι αλλού, και γελοία γιατί δεν αντιστοιχούν στο ποιοι είμαστε εμείς, όχι οι μαύροι στο γκέτο.

 

Για τους στίχους, σε σχέση με το μέσο ελληνικό στίχο σήμερα δεν είναι άσχημοι, είναι κάποιος που προσπαθεί, αλλά αυτό δε λέει και πολλά γιατί η μοντέρνα μουσική στην Ελλάδα σήμερα βρίσκεται στο μείον άπειρο :) . Αυτά που λέει για το σεξ μου φαίνονται ο τυπικός βαλκανικός συντηρητισμός, και αυτά που λέει για την κοινωνία απλοϊκά. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο στυλ στον ελληνικό underground στίχο που θα ήταν καλά να έχει λήξει εδώ και μερικές δεκαετίες, γιατί νομίζω ότι είχε να πει το είπε.

 

Ίσως μου ακούγονται έτσι γιατί έχω ζήσει μερικά χρόνια δίπλα στο γκέτο στην Αμερική, σε σπίτι με μαύρους, πήγαινα και στο γκέτο για μαθήματα και βόλτες, έπαιζα και σε μια εκκλησία, έβλεπα τα παιδάκια να κάνουν beatbox στο δρόμο .. δεν είναι έτσι το ραπ, ούτε έτσι τα πράγματα για τα οποία μιλάει. Ούτε η Ελλάδα είναι έτσι.

 

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι το ελληνικό ραπ δεν αντιπροσωπεύει την ελληνική κοινωνία? Επίσης αυτό που είπε για το σεξ νομίζω είναι κάτι λογικό, στο μυαλό το έχω συνδυάσει ότι πλέον η αγάπη έχει χαθεί και οι γυναίκες απατανε πολύ εύκολα, βέβαια το ίδιο ισχύει και για τους άνδρες μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jim04 είπε

Δηλαδή πιστεύεις ότι το ελληνικό ραπ δεν αντιπροσωπεύει την ελληνική κοινωνία?

 

Όχι δεν την αντιπροσωπεύει ,αντιπροσωπεύει ένα μικρό περιθώριο της που είναι εκτός παραγωγικής διαδικασίας εκ πεποιθησεως,μια ακόμα καρέκλα καφενείου όπου διάφοροι αραχτοι σχολιάζουν τα..."κακώς κείμενα " χωρίς να έχουν οποιαδήποτε όρεξη να κάνουν κάτι για να αλλάξει. 

 

5 λεπτά πριν, Jim04 είπε

πλέον η αγάπη έχει χαθεί

 

Μπούρδες

 

5 λεπτά πριν, Jim04 είπε

και οι γυναίκες απατανε πολύ εύκολα, 

 Τρίχες

 

5 λεπτά πριν, Jim04 είπε

βέβαια το ίδιο ισχύει και για τους άνδρες μάλλον

 

Γιατί οι άντρες έπρεπε να απατανε λιγότερο επειδή είναι ανώτερα όντα?

 

Παρτο αλλιώς αρχηγέ....  ;)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jim04 είπε

Δηλαδή πιστεύεις ότι το ελληνικό ραπ δεν αντιπροσωπεύει την ελληνική κοινωνία? Επίσης αυτό που είπε για το σεξ νομίζω είναι κάτι λογικό, στο μυαλό το έχω συνδυάσει ότι πλέον η αγάπη έχει χαθεί και οι γυναίκες απατανε πολύ εύκολα, βέβαια το ίδιο ισχύει και για τους άνδρες μάλλον

Η αγάπη είναι υπερτιμημένη στην ηλικία μας και απαραίτητη στη δική σου.

 Ποτέ όμως δεν χάνεται η αγάπη, είναι γύρω σου, αρκεί να δείξεις πως την ζητάς και θα έρθει και αυτή σε εσένα. Δώσε αγάπη και αγάπη θα πάρεις.

 Όπως και μάχαιραν έδωκας, μάχαιραν θα λάβεις

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Η αγάπη είναι υπερτιμημένη στην ηλικία μας και απαραίτητη στη δική σου.

 Ποτέ όμως δεν χάνεται η αγάπη, είναι γύρω σου, αρκεί να δείξεις πως την ζητάς και θα έρθει και αυτή σε εσένα. Δώσε αγάπη και αγάπη θα πάρεις.

 Όπως και μάχαιραν έδωκας, μάχαιραν θα λάβεις

 

Είπες και κάτι σωστό μετά από τόσες παπαριες  :)

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Κοίτα...ταξιδεύω σχεδόν κάθε εβδομάδα...ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν έχω δει "απολιτιστους νοτιους" να συμπεριφερονται έτσι.. 

 

Και δεν είναι "νέοι " όλοι τους.

 

Αλλά αφού τα γνωρίζεις όλα δεν συνεχίζω την προσπάθεια να σε πείσω ;)

 

Εντελώς σκατα ήταν. Και πανάκριβα. Και φυσικά όχι καλύτερα οικονομικά 

Και είχαμε και πληθωρισμό 30% με παράλληλη ετήσια υποτίμηση (ή σωστότερα διολησθηση) 15%....με παράλληλη τερατωδη αύξηση του δημοσιου χρέους 

 

Αυτά πληρώνεις τώρα ;) .

 

Τα στοιχεία υπάρχουν παντού και μπορείς να τα βρεις αντί να τα "νομίζεις " όπως ο γεροντοσυριζαιος @cos_dr  :) που νομίζει ότι με 400 δρχ γέμιζες ντεπόζιτο το 1984 ;) (καλά μακάρι να...νόμιζε μόνο αΦτα)

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.statistics.gr/el/statistics%3Fp_p_id%3Ddocuments_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd%26p_p_lifecycle%3D2%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_cacheability%3DcacheLevelPage%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D4%26p_p_col_pos%3D3%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_javax.faces.resource%3Ddocument%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_ln%3DdownloadResources%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_documentID%3D114834%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_locale%3Del&ved=2ahUKEwieiviXo9L6AhVSRPEDHatPD98QFnoECCEQAQ&usg=AOvVaw2B9uc6B7JBQLJYWBvj131y

 

@cos_dr το παραπάνω αρχείο σου δίνει τη δυνατότητα να δεις την αξία γεμίσματος του ντεπόζιτου διαχρονικά...καλα δεν περιμένω να το καταλάβεις και απολυτα αλλα παρτο εκει στην Κουμουνδουρου και οι κολοσσοί των μαθηματικων και της οικονομιας που εχουν εκει θα στο εξηγησουν...θα τους παρει βέβαια λίγο χρόνο για να το λύσουν ,2-3 μήνες σίγουρα αλλά θα την βρουν την άκρη, εδώ είχαν αποφασίσει να μπουκάρουν στο νομισματοκοπειο και να κάνουν βουτιές στην πισίνα με τα 50ευρα σαν τον Σκρουτζ μακ Ντακ και ετρεχαν στον ΠουΣτιν για να τους δωκει ρουβλια....στην τιμή της μπετζινας θα κολλήσουν;

 

@Jim04 όπως σου είπε και ο @fusiongtr ψάξε,ενημερώσου απο σοβαρες πηγες και μην τα καταπινεις ολα αμασητα....δεν θα μαθεις ιστορία, κοινωνιολογια και οικονομια απο τον... πιθηκο ή απο οποιονδήποτε χιμπατζή ...

Προγραμματισμό άλλωστε από τον πίθηκο θα μάθεις? Όχι...θα μάθεις από κάποιον που γνωρίζει πραγματικά το αντικείμενο...

 

 

Εξαρτάται το άτομο πιστεύω, αν ο άλλος είναι αλήτης καγκουρας πολύ πιθανό να συμπεριφέρεται έτσι από οποία χώρα και να είναι

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Η αγάπη είναι υπερτιμημένη στην ηλικία μας και απαραίτητη στη δική σου.

 Ποτέ όμως δεν χάνεται η αγάπη, είναι γύρω σου, αρκεί να δείξεις πως την ζητάς και θα έρθει και αυτή σε εσένα. Δώσε αγάπη και αγάπη θα πάρεις.

 Όπως και μάχαιραν έδωκας, μάχαιραν θα λάβεις

Ε τα κορίτσια στην ηλικία μου δεν νομίζω να σκέφτονται έτσι , περισσότερο η εμφάνιση και το πώς καλοπερασουν τους νοιάζει, όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αλλά πολλές φορές ίσως χάνουν την αξιοπρέπεια τους μ'αυτα που κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Jim04 είπε

 

Ε τα κορίτσια στην ηλικία μου δεν νομίζω να σκέφτονται έτσι , περισσότερο η εμφάνιση και το πώς καλοπερασουν τους νοιάζει, όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αλλά πολλές φορές ίσως χάνουν την αξιοπρέπεια τους μ'αυτα που κάνουν

Μην βάζεις ταμπέλες και μην γενικεύεις, το λέμε και εμείς οι συνδικαλιστές ιδιαίτερα άμα μιλάμε με συνανθρώπους μας φιλελεύθερων και καπιταλιστικών καταβολών, μην γενικεύουμε🤣

 Για εσένα δηλαδή γιατί θα πλανάσαι.

 

 

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Είπες και κάτι σωστό μετά από τόσες παπαριες  :)

Όλα σωστά είναι που λέω και πρέπει να κάνουμε κάτι δραστικό για να πάρουν το μήνυμα πανελλήνια, πανευρωπαϊκά και παγκόσμια, έστω και στο και πέντε. Να ξαναφέρουμε το Σοσιαλισμό στην καρδιά των ανθρώπων, να φύγουμε από στερεότυπα, από στυγνά αριθμητικά, αλγοριθμικά κλπ πρότυπα, να φέρουμε την κοινωνική ισορροπία και δικαιοσύνη πίσω, πιστά στις συνθήκες και τις συμβάσεις, τις διακηρύξεις που έφεραν τις χώρες κοντά και στη δική μας ΕΝΩΣΗ που δυστυχώς ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ, καταρρέει σαν θεσμός και αξία και καταπίνει οικονομικά τους πολίτες για να προστατεύσει τους ισχυρούς, το λόμπι, την ολιγαρχία που τη λυμαίνεται χαχαχαχχαχαχχαχα🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jim04 είπε

Ρε παιδιά τι είναι όλα αυτά που λέτε? Με κάψατε τελείως😅

Ραπάρουμε με τον γερικο τρόπο μας😂

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου