Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον 12ο πίθηκο


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελληνισμός είναι η κοινωνία των σχέσεων.Ο ιδεαλισμός κομμουνισμός και καπιταλισμός είναι ψυχική ασθένεια.Και βέβαια είναι το ένα και το αυτό καθώς βασίζονται στην θεωρία του διαλεκτικού υλισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nekkon είπε

Όσο ακούγεται στα ακουστικά σου φίλε μου δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Έχω θέμα με τα δεκαεξάχρονα που ακούνε ραπ στα πάρκα με δυνατή ένταση και πρέπει να εκθέτω τα παιδιά μου σε λεξιλόγιο που δε χρησιμοποιώ στο σπίτι.

Ε τα παιδιά θα τα ακούσουν ούτως η άλλως κάποια στιγμή, αυτό δεν το σώζεις, όλοι βρίζουμε έστω και κάποιες φορές. Επίσης αυτό το κάνουν και μεγαλύτεροι με τα αυτοκίνητα τα βράδια που βάζουν Τραπ τέρμα

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

Έλα @Jim04και @Yannis Methenitis οι...πολιτισμενοι που λέγαμε...

 

https://vm.tiktok.com/ZMF2da5gF/

 

 

Έτσι θα έκανε κάθε παρέα νέων που σαχλαμαριζουνε

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Ρε παιδιά, σαν ντεζαβού από το μακρινό πια 1980κάτι είναι αυτοί οι στίχοι του 12ου πίθηκου.

Πχ η γενιά του χάους, πανκς, κολλητοί του ΣΦ ...

 

Μπασταρδοκρατία – 1984      

Δικαιώματα που ξέρατε τώρα δεν υπάρχουν

υπάρχει μια σκατοζωή και μια τυφλή υπακοή
με την εκμετάλλευση και τον ηλίθιο φόβο
οι μαλάκες αρχηγοί σου γαμάνε την ψυχή.

 

Δεν είναι δημοκρατία, δεν είναι ελευθερία
είναι μόνο μια μπασταρδοκρατία.

Παντού λογοκρισία και βρωμικες παγίδες
συνέχεια σε ελέγχουν ακόμα και όταν φτύνεις
ψέματα σου λένε για αγάπη και ειρήνη
και στο φαΐ σου ρίχνουν μισό κιλό στρυχνίνη.

Ως πότε θα ανεχόμαστε στη μάπα να μας φτύνουν
και θα τους αφήνουμε το μέλλον μας να σβήνουν;
Συνέχεια μας κτυπούν στις φυλακές μας ρίχνουν
μα ότι και να κάνουν το στόμα δε μας κλείνουν. Ποτέ!

 

Για ποια ελευθερία μιλάμε;
Για ποια δημοκρατία μιλάμε;
Εμείς μιλάμε μόνο για μια
μπασταρδοκρατία.

 

 

 

 

 

Γενιά του χάους – 1986      

 

Παπάδες, μπάτσοι, δικαστές, πολιτικοί, στρατιωτικοί,
όλοι αυτοί είναι ένοχοι και στο ειδώλιο εμείς
για το ποινικό αδίκημα που λέγεται ζωή.

 

Το μέλλον είναι φέρετρο κι η ανάσα στάχτη.
Κατάντησε η ζωή σκατά κι ο θάνατος φίλος.
Γενιά του χάους…

Πολλή τεχνολογία και εμάς μαστίζει η ανεργία.
Ο πόθος για ελευθερία έγινε αμαρτία.
Δεν υπάρχει εκτόνωση μοναχά ναρκωτικά.
Την θέση των ιδανικών την πήραν τα λεφτά.

 

Το μέλλον είναι φέρετρο κι η ανάσα στάχτη.
Κατάντησε η ζωή σκατά κι ο θάνατος φίλος.
Γενιά του χάους…

 

 

Καλα τη δεκαετία του 80 δε νομίζω να ήταν σκατα η ζωή , πολύ καλύτερα οικονομικά από ότι τώρα, θεωρώ πως έχει μια μεγάλη δόση υπερβολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Jim04 είπε

πολύ καλύτερα οικονομικά από ότι τώρα

 

Και αυτό τι σημαίνει κατά την γνώμη σου?

 

Για να καταλάβεις το πνεύμα μου, αν εσύ δεν έχεις μεγάλο οικονομικό πρόβλημα, ποιος είναι ο λόγος που σε εκφράζουν οι στίχοι του 12ου πίθηκου?

 

Αν δεν ζεις δηλαδή καθημερινά τις π&%τάνες και τον κόσμο τους, τους διεφθαρμένους αστυνομικούς, και δεν ψάχνεσαι για drugs, τι σχέση έχουν με σένα αυτοί οι στίχοι?

 

Σκέψου λίγο βρε παλικάρι μου.

Φοιτητής έγινες, μην αφήνεις να σε επηρεάζει κάτι χωρίς να κάνεις μια δεύτερη σκέψη γι' αυτό.

 

Και επίσης, καλό είναι να μην "θεωρείς" χωρίς να ξέρεις, και χωρίς να εμβαθύνεις στις αιτίες για οτιδήποτε.

Σχημάτισε την δική σου άποψη.

Αλλά φρόντισε να στηρίζεται κάπου στέρεα και να είναι προσωπική, με βάση τα δικά σου κριτήρια.

 

Τα παραπάνω είναι γενικά και ισχύουν για όλα.

Απλά προσπαθώ να σε "τσιγκλίσω" να μην είσαι τόσο επιδερμικός στις απόψεις σου γενικά (όπως πχ με το πώς είναι και πώς ζουν οι άνθρωποι σε άλλες χώρες).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Και αυτό τι σημαίνει κατά την γνώμη σου?

 

Για να καταλάβεις το πνεύμα μου, αν εσύ δεν έχεις μεγάλο οικονομικό πρόβλημα, ποιος είναι ο λόγος που σε εκφράζουν οι στίχοι του 12ου πίθηκου?

 

Αν δεν ζεις δηλαδή καθημερινά τις π&%τάνες και τον κόσμο τους, τους διεφθαρμένους αστυνομικούς, και δεν ψάχνεσαι για drugs, τι σχέση έχουν με σένα αυτοί οι στίχοι?

 

Σκέψου λίγο βρε παλικάρι μου.

Φοιτητής έγινες, μην αφήνεις να σε επηρεάζει κάτι χωρίς να κάνεις μια δεύτερη σκέψη γι' αυτό.

 

Και επίσης, καλό είναι να μην "θεωρείς" χωρίς να ξέρεις, και χωρίς να εμβαθύνεις στις αιτίες για οτιδήποτε.

Σχημάτισε την δική σου άποψη.

Αλλά φρόντισε να στηρίζεται κάπου στέρεα και να είναι προσωπική, με βάση τα δικά σου κριτήρια.

 

Τα παραπάνω είναι γενικά και ισχύουν για όλα.

Απλά προσπαθώ να σε "τσιγκλίσω" να μην είσαι τόσο επιδερμικός στις απόψεις σου γενικά (όπως πχ με το πώς είναι και πώς ζουν οι άνθρωποι σε άλλες χώρες).

 Καλά αυτό με τους διεφθαρμένους αστυνομικούς δεν χρειάζεται να είμαι φτωχός για να το καταλάβω, επίσης δεν χρειάζεται να είσαι φτωχός για να μη βλέπεις ότι αρκετοί άνθρωποι στις μέρες μας δεν έχουν αρχές και ήθος. Δε σημαίνει ότι ταυτίζομαι 100% μ'αυτα που λέει αλλά σε κάποια ταυτίζομαι, απλά αυτό το τραγούδι μίλαγε έντονα και για τις σύγχρονες γυναίκες θα ήθελα να μου πείτε αν όντως συμφωνείτε μ'αυτο, εγώ από αυτά τα λίγα που έχω δει δεν νομίζω ότι δεν έχει άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Ο Φούζιος είπε κάτι που αγνόησες, δεν καθορίζει αποκλειστικά η κιθάρα το αρμονικό περιεχόμενο.  Από τη στιγμή που έχουμε ένα chord progression, έχουμε και αρμονία.

δεν το αγνοησα,καταλαβαινω πολυ καλα τι θελει να πει

 

το θεμα ειναι οτι εγω ανεφερα οτι οι 5ες αυτουσιες δεν εντασοντε καπου αρμονικα και δεν εχω διαβασει σε κανενα βιβλιο κλασικης η μοντερνας θεωριας οτι οι 5ες ειναι συγχορδια και ανηκει στην κατηγορια ταδε..οποτε οταν μιλαμε για chord progression δεν πρεπει να υπαρχει το chord? η ειναι ενα τεχνασμα η 5ες για να υπαινισεται η 3η και αλλα τετοια? ρωταω να μαθω και οταν μου απαντησει καποιος οτι οι 5ες ειναι αυτο και αυτο και ετσι στηριζοντε στα πλασια της αρμονιας τοτε ναι θα σιωπησω που ειπε και ο σοφος @Nestoras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Jim04 είπε

 Καλά αυτό με τους διεφθαρμένους αστυνομικούς δεν χρειάζεται να είμαι φτωχός για να το καταλάβω, επίσης δεν χρειάζεται να είσαι φτωχός για να μη βλέπεις ότι αρκετοί άνθρωποι στις μέρες μας δεν έχουν αρχές και ήθος.

 

Γιατί λοιπόν αυτά δεν μπορεί να συνέβαιναν και στην δεκαετία του 80 που υπήρχε μεγαλύτερη οικονομική άνεση?

Και πόρνες υπήρχαν, και drugs, και διαφθορά και όλα.

Δίπλα μας.

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι σχεδόν 40 χρόνια πριν, έγραφαν τα ίδια πράγματα?

Μελλοντολόγοι ήταν?

 

Αν όμως ψάξεις λίγο το τι συνέβαινε διεθνώς εκείνη την εποχή, ίσως αρχίσεις να καταλαβαίνεις περισσότερα.

 

Γι' αυτό σου λέω.

Μην υιοθετείς, ψάξε.

 

Κι εγώ μπορεί να λέω χαζομάρες.

Ψάξε, σχημάτισε άποψη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jim04 είπε

Έτσι θα έκανε κάθε παρέα νέων που σαχλαμαριζουνε

 

Κοίτα...ταξιδεύω σχεδόν κάθε εβδομάδα...ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν έχω δει "απολιτιστους νοτιους" να συμπεριφερονται έτσι.. 

 

Και δεν είναι "νέοι " όλοι τους.

 

Αλλά αφού τα γνωρίζεις όλα δεν συνεχίζω την προσπάθεια να σε πείσω ;)

8 ώρες πριν, Jim04 είπε

Καλα τη δεκαετία του 80 δε νομίζω να ήταν σκατα η ζωή , πολύ καλύτερα οικονομικά από ότι τώρα, θεωρώ πως έχει μια μεγάλη δόση υπερβολής

 

Εντελώς σκατα ήταν. Και πανάκριβα. Και φυσικά όχι καλύτερα οικονομικά 

Και είχαμε και πληθωρισμό 30% με παράλληλη ετήσια υποτίμηση (ή σωστότερα διολησθηση) 15%....με παράλληλη τερατωδη αύξηση του δημοσιου χρέους 

 

Αυτά πληρώνεις τώρα ;) .

 

Τα στοιχεία υπάρχουν παντού και μπορείς να τα βρεις αντί να τα "νομίζεις " όπως ο γεροντοσυριζαιος @cos_dr  :) που νομίζει ότι με 400 δρχ γέμιζες ντεπόζιτο το 1984 ;) (καλά μακάρι να...νόμιζε μόνο αΦτα)

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.statistics.gr/el/statistics%3Fp_p_id%3Ddocuments_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd%26p_p_lifecycle%3D2%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_cacheability%3DcacheLevelPage%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D4%26p_p_col_pos%3D3%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_javax.faces.resource%3Ddocument%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_ln%3DdownloadResources%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_documentID%3D114834%26_documents_WAR_publicationsportlet_INSTANCE_Mr0GiQJSgPHd_locale%3Del&ved=2ahUKEwieiviXo9L6AhVSRPEDHatPD98QFnoECCEQAQ&usg=AOvVaw2B9uc6B7JBQLJYWBvj131y

 

@cos_dr το παραπάνω αρχείο σου δίνει τη δυνατότητα να δεις την αξία γεμίσματος του ντεπόζιτου διαχρονικά...καλα δεν περιμένω να το καταλάβεις και απολυτα αλλα παρτο εκει στην Κουμουνδουρου και οι κολοσσοί των μαθηματικων και της οικονομιας που εχουν εκει θα στο εξηγησουν...θα τους παρει βέβαια λίγο χρόνο για να το λύσουν ,2-3 μήνες σίγουρα αλλά θα την βρουν την άκρη, εδώ είχαν αποφασίσει να μπουκάρουν στο νομισματοκοπειο και να κάνουν βουτιές στην πισίνα με τα 50ευρα σαν τον Σκρουτζ μακ Ντακ και ετρεχαν στον ΠουΣτιν για να τους δωκει ρουβλια....στην τιμή της μπετζινας θα κολλήσουν;

 

@Jim04 όπως σου είπε και ο @fusiongtr ψάξε,ενημερώσου απο σοβαρες πηγες και μην τα καταπινεις ολα αμασητα....δεν θα μαθεις ιστορία, κοινωνιολογια και οικονομια απο τον... πιθηκο ή απο οποιονδήποτε χιμπατζή ...

Προγραμματισμό άλλωστε από τον πίθηκο θα μάθεις? Όχι...θα μάθεις από κάποιον που γνωρίζει πραγματικά το αντικείμενο...

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk με χίλιες δραχμές γεμίζαμε το ντεπόζιτο, πίναμε καφέ, παίρναμε πακέτο τσιγάρα και περνούσαμε καλά, μας έδινε παχυλό χαρτζιλίκι ο παππούς και η γιαγιά και τώρα πεινάμε και ΝΈΟΙ, γεροι και παιδιά το ρίξανε στο ΡΑΠ. Και εγώ αυτές τις μέρες γράφω το καινούργιο μου βιβλίο. The life in Europe after EU θα ειναι ο τίτλος και θα σε καλέσω να το προλογησεις στην παρουσίαση 😂😂😂😂

 

 Τέτοιες αυξήσεις βαναυσεις και ο λαός μας πως θα ζήσει?

Τρέμει και ξεφυσαει ο φτωχός ,

πλουτίζει ο μεγάλος χορηγός,

τρέμουν και οι μεγάλοι τι ρίμες θα ραπαρει ο 12ος Πηθικος,

γισ να μην εξεγερθει ο λαός 😂😂😂

 

Το ακούω καμία φορά στα πηγαδάκια, εκεί που μαζεύονται παιδιά και γεροντάκια. 

Δεν γίνεται άλλο να μην ομιλούμε. 

 Πρέπει να ΕΞΕΓΕΡΘΟΥΜΕ 😂χαχαχαχαχαχαχα😂😂😂

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H διαφορά των 80's  με τα τωρα είναι στο εξής:

Στα 80'ς ηταν ΠΑΜΦΘΗΝΑ τα βασικά (φαγητό-ενέργεια κ.λ.π)  και πανάκριβη η τεχνολογία.

Τωρα ειναι πάμφθηνη η τεχνολογία και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τα βασικά (φαγητό-ενέργεια κ.λ.π)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

χίλιες δραχμές γεμίζαμε το ντεπόζιτο, πίναμε καφέ, παίρναμε πακέτο τσιγάρα και περνούσαμε καλά,

 

Ναι σιγουρα και μετα πηδουσατε και την Τετα Ντούζου ,τη Σοφία Αλμπέρτο και την Βίνα Ασικη (και τις 3 ταυτόχρονα φυσικά αφού τυφλωνοντουσταν από τα πλούτη και τη χλιδή σας)

 

Να τα λαΙμε κι αφτα.

11 λεπτά πριν, LK είπε

H διαφορά των 80's  με τα τωρα είναι στο εξής:

Στα 80'ς ηταν ΠΑΜΦΘΗΝΑ τα βασικά (φαγητό-ενέργεια κ.λ.π)  

Δεν ήταν. 

Αλλά είσαι μικρός, δεν τα θυμάσαι καλά  :)

 

Φανταζομαι οτι δεν πέφτεις στο ολισθιμα του "με 400 δρχ γέμιζες ντεπόζιτο " αλλα συγκρινεις τις τιμες με το πόσος ηταν ο ΜΙΣΘΟΣ τοτενες

 

Εδώ μπορείς να το δεις (ήταν 100 ευρώ το μηνα)

 

https://www.taxheaven.gr/circulars/9380/e-g-s-s-e-1985

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου