Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον 12ο πίθηκο


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, LK είπε

ok

Α,μπράβο. 

 

Α,και κάπου πρέπει να βρούμε ένα ΕΠΙΣΗΜΟ αρχείο των διαχρονικων τιμών των τυροπιτωνε γιατί άλλο οι 50 δρχ και άλλο οι 30  :)

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τα χρήματα είχαν αξία τότε

 

Ναι τρομερή. 

Τώρα πως γίνονοντανε αΦτο με 25% πληθωρισμό μόνο εσείς οι βουτηχτές θησαυροφυλακιων ξέρετε   :)

 

Και μια γεύση από το...ΦΘΗΝΟ παρελθόν των 80s για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι (ωραία πρωτοσέλιδα btw)

 

https://www.ot.gr/2022/02/16/oikonomia/o-plithorismos-stin-ellada-me-ti-matia-ton-arthrografon-proigoumenon-dekaetion/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Α,μπράβο. 

 

Α,και κάπου πρέπει να βρούμε ένα ΕΠΙΣΗΜΟ αρχείο των διαχρονικων τιμών των τυροπιτωνε γιατί άλλο οι 50 δρχ και άλλο οι 30  :)

Εγώ στο KLE που έχω ακόμα, το έχετε δει το ξέρετε δεν έχει αλλάξει από τότε 🤣 και το πήρα το 1999 γέμισα το ντεπόζιτο με το που το έβγαλα από το μαγαζί με 1750 δραχμές το θυμάμαι. Εχθές έβαλα 20 ευρώ και δεν γέμισε. Τι μας έκαναν🤪............................. χαχαχαχαχαχα🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά δεν είναι άσχημο, είναι αληθινό τουλάχιστον. Όμως το ραπ (και όλα τα συναφή στυλ), έχει μια μουσική πλευρά φτιαγμένη από τους Αμερικανούς μαύρους, η οποία είναι εντελώς απούσα από τα ελληνικά παρόμοια. Είναι επίσης η λαϊκή μουσική τους σήμερα, το οποίο επίσης δεν υπάρχει εδώ. Το μόνο που βλέπω να αντιλαμβάνονται οι Έλληνες ράπερ είναι τα πιο επιδερμικά και γελοία κομμάτια της μουσικής αυτής και της εικόνας της, επιδερμικά γιατί η ουσία είναι αλλού, και γελοία γιατί δεν αντιστοιχούν στο ποιοι είμαστε εμείς, όχι οι μαύροι στο γκέτο.

 

Για τους στίχους, σε σχέση με το μέσο ελληνικό στίχο σήμερα δεν είναι άσχημοι, είναι κάποιος που προσπαθεί, αλλά αυτό δε λέει και πολλά γιατί η μοντέρνα μουσική στην Ελλάδα σήμερα βρίσκεται στο μείον άπειρο :) . Αυτά που λέει για το σεξ μου φαίνονται ο τυπικός βαλκανικός συντηρητισμός, και αυτά που λέει για την κοινωνία απλοϊκά. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο στυλ στον ελληνικό underground στίχο που θα ήταν καλά να έχει λήξει εδώ και μερικές δεκαετίες, γιατί νομίζω ότι είχε να πει το είπε.

 

Ίσως μου ακούγονται έτσι γιατί έχω ζήσει μερικά χρόνια δίπλα στο γκέτο στην Αμερική, σε σπίτι με μαύρους, πήγαινα και στο γκέτο για μαθήματα και βόλτες, έπαιζα και σε μια εκκλησία, έβλεπα τα παιδάκια να κάνουν beatbox στο δρόμο .. δεν είναι έτσι το ραπ, ούτε έτσι τα πράγματα για τα οποία μιλάει. Ούτε η Ελλάδα είναι έτσι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Α,μπράβο. 

 

Α,και κάπου πρέπει να βρούμε ένα ΕΠΙΣΗΜΟ αρχείο των διαχρονικων τιμών των τυροπιτωνε γιατί άλλο οι 50 δρχ και άλλο οι 30  :)

 

 

Επίσημο αρχείο είναι η μνήμη μου, που θυμηθηκα τις τιμές του κυλκείου ....και μάλιστα το 1987.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Επίσημο αρχείο είναι η μνήμη μου, που θυμηθηκα τις τιμές του κυλκείου ....και μάλιστα το 1987.

 

Kαλα και ο @cos_dr θυμάται ότι επί ΑλεκΣη  πΕρνουσαμε εκπληκτικά και ο χρυσαυγιτης ταξιτζής που με γύρισε σπίτι χθες ότι επί Χούντας...ήταν καλύτερα...

 

το τι θυμάται ο καθένας....παίζει  :)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Kαλα και ο @cos_dr θυμάται ότι επί ΑλεκΣη  πΕρνουσαμε εκπληκτικά το τι θυμάται ο καθένας....παίζει  :)

Εγω μονο αυτό βρηκα, και κάποιο θυμουνται παρόμοια.

https://retromaniax.gr/threads/Πόσο-κόστιζαν-τα-προϊόντα-τότε-που-είμασταν-παιδιά.23630/

%CE%A0%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF

"Καπου το '88, στο κυλικειο του σχολειο μου, το τοστ κοστιζε 60 δρχ η τυροπιτα 40 και το κουλουρι 25"

"Στο κυλικείο του σχολείου (προάστια Αθήνας), τυρόπιτα/τοστ 25δρχ, κουλούρι 15δρχ το 1986-87."
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Επίσημο αρχείο είναι η μνήμη μου, που θυμηθηκα τις τιμές του κυλκείου .

Δηλαδή πόσα ντεπόζιτα γέμιζα τότε και πόσα τώρα.

 Και τελικά πόσα από το εισόδημά μας πάνε σε φόρους.

 Και που πάνε όλοι αυτοί οι φόροι και δεν μας φτάνει το εισόδημα και δανειζόμαστε από τις κάρτες μας με τρομερό εξαντλητικό επιτόκιο ενώ τα χρήματα μέσα στις τράπεζες χάνουν την αξία τους εκτός και αν κλειστούνε ή επενδυθούνε.

 

 Απλά δεν μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος, μια οικογένεια?

 Πρέπει αν είμαστε όλοι υπερμορφωμένοι συνεχείς επενδυτές και να παίρνουμε ρίσκα ενώ αυτοί που διαχειρίζονται τα λεφτά μας να παίζουν εκ του ασφαλούς και να μην τα δανείζουν δίκαια αλλά να κάνουν διακρίσεις μετά από παρεμβάσεις?

 

 Που δεν μπορεί εύκολα πια ο πολίτης να απευθυνθεί στη δικαιοσύνη για να βρει το δίκιο του γιατί κοστίζει και δεν έχει τα λεφτά και το σθένος και πλέον παραιτείται των δικαιωμάτων του γιατί σκέφτεται ότι αν το κάνει όπως πρέπει δεν θα του περισσέψουν για το μήνα να πάρει το τυρί και το κρέας να ταϊσει τα παιδιά του?

 

 Οϊμέ σε τι δυστοπία ζούμε που δεν πάει ο κόσμος να φτιάξει τα δόντια του, δεν αλλάζει τα λαστιχά του, ξεφυσά και υποφέρει παρά τις θυσίες και τις προσπάθειες για σύγκλιση, για να βγούμε από τα μνημόνια και το σύστημα κρύβει την ανεπάρκειά του σε ΚΟΡΩΝΑΪΟΥΣ και ΠΟΥΤΙΝ.

 

 Το ΡΑΠ και το ΤΡΑΠ και ας μην έχει σκοπό και νόημα  των  αφροαμερικάνικων γκέτο, είναι πιο αναγκαίο για να δίνει κουράγιο στη νεολαία πιο πολύ από ποτε χαχαχαχαχαχα🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Εγω μονο αυτό βρηκα, και κάποιο θυμουνται παρόμοια.

%CE%A0%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF

 

Κοίτα για να μιλήσουμε ΣΟΒΑΡΑ και να συγκρίνουμε χρειαζόμαστε τα εξής:

 

1.αρχειο βασικών μισθών από το 1980 έως σήμερα. 

2.επισημες τιμες προϊόντων για την ίδια περίοδο. 

3.τιμαριθμικη εξέλιξη δραχμής για να κάνουμε γρήγορα αναγωγή στο παρόν

 

Το 1 και το 3 τα έχουμε ,το 2 όχι.. υπάρχει βέβαια αλλά θέλει κόπο να το βρεις (είχα βρει ένα για το 1999 παντως το οποίο στα ίδια συμπεράσματα με είχε οδηγήσει ότι πάνω κάτω στα ίδια είμαστε)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Kαλα και ο @cos_dr θυμάται ότι επί ΑλεκΣη  πΕρνουσαμε εκπληκτικά και ο χρυσαυγιτης ταξιτζής που με γύρισε σπίτι χθες ότι επί Χούντας...ήταν καλύτερα...

 

το τι θυμάται ο καθένας....παίζει  :)

 

 

περνούσαμε καλύτερα, βγήκαν τα κάγκελα, εγιναν παρελάσεις , είχαν καλύτερη δημόσια διαχείριση in my opinion πάντα και το σημαντικότερο, είχαν μειωθεί οι αυτοκτονίες, γυναικοκτονίες και πολλά άλλα και είμαι σίγουρος πως μόλις γίνουν εκλογές θα αλλάξουν τα πράγματα και θα περάσουμε πάλι καλά αρκεί να μην κάνει ο ελληνικός λαός το ίδιο λάθος. Βέβαια αν ρωτήσεις τον μέσο ΤΡΑΠΕΡ και ΡΑΠΕΡ θα σου πει προτιμώ κυριάκο γιατί με αυτά που κάνει μας δίνει έμπνευση, δημοτικότητα και δουλειάχαχαχαχαχχαχα 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Εγω μονο αυτό βρηκα, και κάποιο θυμουνται παρόμοια.

https://retromaniax.gr/threads/Πόσο-κόστιζαν-τα-προϊόντα-τότε-που-είμασταν-παιδιά.23630/

%CE%A0%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF

"Καπου το '88, στο κυλικειο του σχολειο μου, το τοστ κοστιζε 60 δρχ η τυροπιτα 40 και το κουλουρι 25"

"Στο κυλικείο του σχολείου (προάστια Αθήνας), τυρόπιτα/τοστ 25δρχ, κουλούρι 15δρχ το 1986-87."
 

 

 

 

Και φυσικά δεν είναι μόνο η...τυρόπιτα...για να πας με το αεροπλάνο τοτενες στο Παρίσι ήθελες 3 μισθούς και τώρα κάνει οσο 20 τυρόπιτες. 

 

Άσε που σε ψάχνανε στη έξοδο για το αν είχες ΣΥΝΑΛΑΓΜΑ παραπάνω από το επιτρεπόμενο.(το οποίο δεν έφτανε ούτε για τυρόπιτα στο Παρίσι...)

 

Να τα λαΙμε κι αυτά....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου