Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον 12ο πίθηκο


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Ίσως το hip hop και το trap κ. α. να είναι τελικά μουσική, ίσως και όχι, το σίγουρο είναι ότι με κάνουν να κριντζάρω πολύ, κριντζαρω πριν ακόμα ανοίξουνε το στόμα τους από τις πόζες και τις κινήσεις των χεριών και μόνο. Μόλις αρχίσουν να ''τραγουδάνε'' το κρίντζ περνάει στις φλέβες μου, αδυνατώ να κοιτάξω την οθόνη, είναι τα νοήματα σε συνδυασμό με την εικόνα, δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς, και όχι δεν είναι η ηλικία, δεν κριντζάρω με αυτά που άκουγα μικρός, ακόμα μπορώ να τα ακούσω, οι ράπερ φταίνε που είναι τόσο κρίντζ

Εμένα πάντως πιο πολύ πλέον μα όλο και πιο πολύ με κάνουν να κριντζάρω το πολιτικό και θεσμικό σύστημα παγκοσμίως με την ανεπάρκεια και την υποκρισία του πριν καν πλέον ανοίξει το στόμα του!!!! ΜΕ ΤΗΝ ΟΨΗ και μόνο 🤣 παρά οι τράπερ, ραπερ κλπ.

 

Και δεν χρειάστηκε και να ταξιδέψω πολύ στη ζωή μου. χαχαχαχα

 Και όλες τις χώρες δεν να είχα γυρίσει στη ζωή μου, νομίζω δεν θα άλλαζα γνώμη🤣🤣

 

Πλέον μεταξύ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ/ΘΕΣΜΩΝ και ΤΡΑΠ ΡΑΠ ΚΛΠ θεωρώ τα δεύτερα το  ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ χαχααχαχαχα🤣🤣🤣 αααα κλαιω🤣🤣🤣

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

επισης δεν χρειαζεται να εχουμε ενταση στην συζητηση δεν εχουμε να χωρισουμε κατι τις αποψεις μας λεμε και αν διαφωνουμε καλο ειναι

 

Βρε παλικάρι μου δεν υπάρχει καμία απολύτως ένταση.

 

Όμως καλό θα είναι να μην πετάμε τέτοιους αφορισμούς που δεν ισχύουν.

Δηλαδή αν ένα κομμάτι έχει 10 ματζόρε και μινόρε ακκόρντα και 5 sus, τότε έχει αρμονία?

Έχει το μισό κομμάτι μόνο?

Ο Ντεμπυσσύ έχει κομμάτια χωρίς αρμονία?

Ο Σούμαν το ίδιο?

Ο Στραβίνσκυ?

Ολόκληρη η quartal και η quintal harmony δεν είναι αρμονία?

Αν κάτι δεν εντάσσεται σε μινόρε ή ματζόρε δεν έχει αρμονικό περιεχόμενο?

Το pedal point δεν είναι αρμονία και κατά συνέπεια δεν είναι μουσική?

 

 

Επίσης, πολλές φορές υπάρχει υπονοούμενη αρμονία.

Αν δηλαδή κάποιος παίξει μόνο με power chords ΦΑ ΣΟΛ ΛΑ, οι περισσότεροι θα ακούσουν το ΛΑ σαν μινόρε, και τα άλλα σαν ματζόρε (εξαρτάται και από το context βέβαια).

 

Τέλος πάντων δεν το συνεχίζω, ψάξτο λίγο, αυτό που γράφεις είναι λάθος.

Ξαναλέω, δεν είναι μόνο το μινόρε και ματζόρε αρμονία.

 

EDIT: Να συμπληρώσω εδώ, ότι μπορεί ο κιθαρίστας σε μια ροκ μπάντα να παίζει 5ες, αλλά υπάρχουν κι άλλα όργανα.

Υπάρχει η μπασογραμμή, που είναι πολύ πιθανό να δίνει τονικότητες και ποιότητες στις συγχορδίες, υπάρχουν ενίοτε και πλήκτρα, ή και άλλα όργανα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε παλικάρι μου δεν υπάρχει καμία απολύτως ένταση.

 

Όμως καλό θα είναι να μην πετάμε τέτοιους αφορισμούς που δεν ισχύουν.

Δηλαδή αν ένα κομμάτι έχει 10 ματζόρε και μινόρε ακκόρντα και 5 sus, τότε έχει αρμονία?

Έχει το μισό κομμάτι μόνο?

Ο Ντεμπυσσύ έχει κομμάτια χωρίς αρμονία?

Ο Σούμαν το ίδιο?

Ο Στραβίνσκυ?

Ολόκληρη η quartal και η quintal harmony δεν είναι αρμονία?

Αν κάτι δεν εντάσσεται σε μινόρε ή ματζόρε δεν έχει αρμονικό περιεχόμενο?

Το pedal point δεν είναι αρμονία?

 

 

Επίσης, πολλές φορές υπάρχει υπονοούμενη αρμονία.

Αν δηλαδή κάποιος παίξει μόνο με power chords ΦΑ ΣΟΛ ΛΑ, οι περισσότεροι θα ακούσουν το ΛΑ σαν μινόρε, και τα άλλα σαν ματζόρε (εξαρτάται και από το context βέβαια).

 

Τέλος πάντων δεν το συνεχίζω, ψάξτο λίγο, αυτό που γράφεις είναι λάθος.

Ξαναλέω, δεν είναι μόνο το μινόρε και ματζόρε αρμονία.

οκ,ευχαριστω!

 

συγνωμη για την οποια αναστατωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

εχεις ακουσει πολλα κομματια jazz να εχουν μονο sus? γιατι εγω βλεπω 7ες 9ες 13 dim κτλπ και πολλυ πλουσιο αρμονικο περιεχομενο

 

Μια τελευταία διευκρίνηση εδώ.

Σωστά λες ότι βλέπεις τέτοιες συγχορδίες σε lead sheets από jazz κομμάτια.

Όμως στην jazz, αυτό είναι μόνο ένας απλός οδηγός, και τις περισσότερες φορές λειτουργεί σαν αφετηρία και μόνο για τους μουσικούς.

 

Πχ, πολλές συγχορδίες που γράφονται σαν μινόρε, στην πραγματικότητα μπορεί να παίζονται σαν sus (sus2, sus4, sus6, κλπ), ή να παίζονται σαν clusters.

Το interpretation δηλαδή της παρτιτούρας από τους μουσικούς είναι που κάνει την διαφορά εδώ.

 

EDIT: Ένα πολύ ωραίο παράδειγμα κομματιού με ένα sus2 ακκόρντο, που μετακινείται ανά μικρές 3ες.

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Γιατί δεν έχουν πάει εκεί  ;)

 

Άλλο το "υπάρχει οργανωμένο και λειτουργικό κράτος " και αλλο το "περνά ο κόσμος καλά ".

 

 

Αυτό το "σχεδόν " κάνει την διαφορά  ;)

 

 

Πλάκα κάνεις. 

Άλλο το "δεν κάνω μαλακιες και ότι μου καπνίσει γιατί απλά φοβάμαι ότι το,υπάρχον και λειτουργικό κράτος, θα με μαμησει " και άλλο το "πολιτισμενοι".

 

Το ποσό πολιτισμενοι είναι το βλέπεις το Καλοκαίρι στη Χερσόνησο, τον Λαγανά και το Φαλιρακι όταν οι μάσκες πέφτουν... ή ακόμα ευκολότερα μετά το 4ο ποτήρι (όχι δικό σου,δικό τους) μπύρα,ουίσκι,κρασί,βοτκα κτλ. όταν είσαι εκεί. 

 

To έχεις τερματίσει στην υπερβολή πάντως.

Περίεργα ξύπνησες σήμερα, δεν μαγείρεψες εσύ μήπως;🥴

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

To έχεις τερματίσει στην υπερβολή πάντως.

Περίεργα ξύπνησες σήμερα, δεν μαγείρεψες εσύ μήπως;🥴

Για να μαγειρέψεις πρέπει να πας σουπερ μαρκετ.

 Έχεις δει τις τιμές τελευταία?

 Εγώ πάω τώρα που γράφω και τρέμω για τις ανατιμήσεις που θα δω σήμερα στο "χρηματιστήριο τροφίμων"

 Φαντάσου να μην αυτορρυθμίζονταν οι αγορές.....................

χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Λυπάμαι 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μια τελευταία διευκρίνηση εδώ.

Σωστά λες ότι βλέπεις τέτοιες συγχορδίες σε lead sheets από jazz κομμάτια.

Όμως στην jazz, αυτό είναι μόνο ένας απλός οδηγός, και τις περισσότερες φορές λειτουργεί σαν αφετηρία και μόνο για τους μουσικούς.

 

Πχ, πολλές συγχορδίες που γράφονται σαν μινόρε, στην πραγματικότητα μπορεί να παίζονται σαν sus (sus2, sus4, sus6, κλπ), ή να παίζονται σαν clusters.

Το interpretation δηλαδή της παρτιτούρας από τους μουσικούς είναι που κάνει την διαφορά εδώ.

 

EDIT: Ένα πολύ ωραίο παράδειγμα κομματιού με ένα sus2 ακκόρντο, που μετακινείται ανά μικρές 3ες.

 

 

 

 

μεχρι στιγμης οι απαντησεις που μου εχεις δωσει βασιζοντε πανω σε αλλα ειδη μουσικης δλδ προσπαθεις να μου εξηγησεις κατι βασισμενος σε κατι αλλο και οχι πανω στη θεωρια της μουσικης

 

αυτο που θα ηθελα αν μπορεις ειναι να μου εξηγησεις το αρμονικο περιεχομενο της ροκ μουσικης(δλδ τις 5ες και τπτ αλλο με μικρες εξαιρεσεις)με βαση τη θεωρια της μουσικης χωρις να μου φερεις παραδειγματα απο αλλα ειδη και μουσικους..αυτο θα βοηθουσε πολυ στην συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα @Jim04και @Yannis Methenitis οι...πολιτισμενοι που λέγαμε...

 

https://vm.tiktok.com/ZMF2da5gF/

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

 

μεχρι στιγμης οι απαντησεις που μου εχεις δωσει βασιζοντε πανω σε αλλα ειδη μουσικης δλδ προσπαθεις να μου εξηγησεις κατι βασισμενος σε κατι αλλο και οχι πανω στη θεωρια της μουσικης

 

αυτο που θα ηθελα αν μπορεις ειναι να μου εξηγησεις το αρμονικο περιεχομενο της ροκ μουσικης(δλδ τις 5ες και τπτ αλλο με μικρες εξαιρεσεις)με βαση τη θεωρια της μουσικης χωρις να μου φερεις παραδειγματα απο αλλα ειδη και μουσικους..αυτο θα βοηθουσε πολυ στην συζητηση

 

Δηλαδή ροκ είναι μόνο οι AC/DC φίλε μου;

 

Θες να κάτσουμε σε άσχετο θέμα να συζητήσουμε το αρμονικό περιεχόμενο των Queen, Floyd, Led Zep και άλλων συγκροτημάτων; Ή θα μας πεις ότι κι αυτοί παίζανε μόνο 5ες; 🙃

 

Καλό θα ήταν να μας πεις εσύ τι θεωρείς μουσική και όχι να επαναλαμβάνεις την άποψη κάποιου που δεν είναι παρών να υπερασπιστεί τα λεγόμενά του.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Δηλαδή ροκ είναι μόνο οι AC/DC φίλε μου;

 

Θες να κάτσουμε σε άσχετο θέμα να συζητήσουμε το αρμονικό περιεχόμενο των Queen, Floyd, Led Zep και άλλων συγκροτημάτων; Ή θα μας πεις ότι κι αυτοί παίζανε μόνο 5ες; 🙃

οπως ειπα πολλες φορες υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα η γενικοτερη εικονα ποια ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου