Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον 12ο πίθηκο


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Γιατί καλέ πως αλλιώς λέγεται το "έπαθα λάστιχο"...;

Έλα μου ντε... 😄

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εγώ πάλι θα σου πω ότι μπορείς βέβαια και μην ακούς κανέναν, αλλά μην αποκλείεις τίποτα.

 

In the long run θα αποκτήσεις τη δική σου σοφία, τις δικές σου εμπειρίες- που θα είναι φυσικά βιωματικές.

Μουσικά μιλώντας πάντα, είσαι σε μια ηλικία που τα πάντα είναι "απόλυτα". Όλοι περάσαμε από εκεί, ως κοινωνοί μιας "απόλυτης αλήθειας" που μπορεί να ήταν rock, punk, heavy metal, κλπ...

 

Και φυσικά δεν ακούγαμε κανέναν. Και καλύτερα δηλαδή, διότι η διεύρυνση των οριζόντων είναι μια εξελικτική διαδικασία και IMHO είναι προσωπική- δεν μεταβιβάζεται, δεν επιβάλλεται, αλλά έγκειται στον μη αποκλεισμό των "αλλότριων". 

 

Το είπες και εσύ για τον πατέρα σου: Μεταλλάς που τώρα ακούει έντεχνα, που σημαίνει ότι πήγε παρά κάτω.

 

Και στο μην αποκλείεις τίποτα βάλε και αυτό: Θα έρθει η ώρα που θα ακούς πράγματα που σε μικρή ηλικία τα "αποθέωνες" και θα λες "αυτό εδώ γούσταρα;". Προσωπικά μου έχει συμβεί με μπάντες που στα '80ς τις άκουγα ήμουν ουάοοο και πολύ αργότερα μου ακουγόντουσαν ως ανέκδοτα.

 

ΥΓ: Αν δεν ήμασταν στο 2022, αλλά στο 1992 (και αν υπήρχε Noiz), χάνω στοίχημα ότι όλο αυτό το thread θα ήταν "Γνώμη για τους Nirvana"- οι απαντήσεις πάνω κάτω θα ήταν οι ίδιες 😉     

 

     

   

Terry μια που μιλάμε για εποχές, ποια εποχή της καριέρας του Ρακιντζή σου αρέσει περισσότερο;

2 ώρες πριν, Jim04 είπε

Ο Έμινεμ είναι διαχρονικός δεν σταματήσω ποτέ να τον ακούω, 50cent μπορεί, Έμινεμ με τίποτα

Καλύτερος ράπερ όλων των εποχών μακράν. Όταν ένας δεν είναι άλλος ένας, αλλά changes the game, άσχετα αν δεν σε εκφράζει, αξίζει σεβασμό για αυτό που έχει πετύχει 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Terry μια που μιλάμε για εποχές, ποια εποχή της καριέρας του Ρακιντζή σου αρέσει περισσότερο;

Η εποχή του ‘είσαι σαν κουνέλι’. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Terry μια που μιλάμε για εποχές, ποια εποχή της καριέρας του Ρακιντζή σου αρέσει περισσότερο;

Από τη δική μου οπτική, αρχικά ήταν όταν πρωτο-ξεκινήσαμε να παίζουμε μαζί- βαράγαμε του "σκοτωμού", παίξαμε με τον Gillan και γενικά γινόταν ο κακός χαμός. Ένα περιφερόμενο πάρτι 😄

Αλλά και σε πολλές άλλες στιγμές στην πορεία είχε ενδιαφέρον και κυρίως είχε πλάκα καθότι ήμασταν (και είμαστε δηλαδή) παρέακι και φίλοι. 

 

Πάντως, μπορεί τότε να γούσταρα τα "δακτυλίδια" και τα "έτσι μ' αρέσει" και τα... βαρακοπάνα 😄, όμως στην πορεία έκανα περισσότερο κέφι να παίζω κομμάτια του στιλ "μη μου μιλάς για καλοκαίρια" ή το "φάλτσο". Διότι ήταν πιο "μουσικά" και βεβαίως διότι από ένα σημείο και πέρα είχα βαρεθεί τα βαρακοπάνα και ήθελα πιο "μουσικά" πράγματα.

 

Γενικά, θα έλεγα την πρώτη, την πιο "κλασική" περίοδο του Μιχάλη, αλλά ο Μιχάλης είναι ένα "περίεργο μουσικό τραίνο"- σε όλες τις φάσεις του έχει γράψει πράγματα που γούσταρα, τα οποία είναι εντελώς αλλοπρόσαλλα ως στιλ μεταξύ τους. 

 

Αυτό πάντως που μου έχει μείνει πάνω και πέρα απ' όλα, είναι το fun αυτής της διαδρομής, οι σχέσεις που δημιουργήθηκαν και οι ιστορίες... 😎

 

  • Like 6

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Jim04 είπε

, οι λευκοί όμως Γάλλοι και Άγγλοι, κατά τη μεγαλύτερη πλειοψηφία ζουν καλύτερα απ'το μέσο Έλληνα

 

Ούτε για πλάκα. 

Απλά ΠΙΝΟΥΝ πολύ και όπως μου έλεγε ένας Ρωσοποντιος φίλος μου που δραπέτευσε από τον κομμουνισμο στα 80s όταν τον ρώτησα πως αντέχει ο κόσμος τον κομμουνισμο και την εξαθλίωση ..."Μέτα το 3ο μπουκάλι βότκα παντού καλά  είναι ". (Βασικά μου είπε ότι μετά το 3ο μπουκάλι βότκα κομμουνισμος και καπιταλιΖμος είναι το ίδιο αλλά you get my drift).

 

Άλλωστε οι τραγικοί μπεκρηδες αγγλοτουριστες που λυμαίνονται την Ελλάδα το καλοκαίρι...η...πλειοψηφία είναι δες τους προσεκτικά και πες μου μετά αν...περνάνε καλύτερα από τον μέσο Έλληνα...

 

Όπως σου είπαν και παραπάνω ταξίδεψε. 

Άνθρωπος αταξιδευτος ξύλο απελεκητο. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω τί λέτε και τί αναλύετε , εγώ πάντως αν ήμουν φτωχός -μετανάστης, το τελευταίο που θα ήθελα θα ταν να ακούω και ντάμπα- ντούμπα.

Θα μου έφταναν τα προβλήματά μου........🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε φίλε σε αυτό το φόρουμ  έχουν στο μυαλό τους την μουσική ως σύνθεση καθώς όλοι έχουν κάποιο βαθμό γνώσης πάνω σε αυτό.Η ραπ δεν θεωρείται μουσική καθώς δεν έχει σύνθεση αλλά έτοιμες λούπες που φτιάχνονται από έτοιμες βιβλιοθήκες.

Επισης τα φωνητικά είναι κατά βάση αφήγηση αν και κάποια έχουν  μελωδική γραμμή.

Οσο αφορά τους στίχους και στην ροκ μουσική τις ίδιες παπαριές γράφουν.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα είδος μουσικής που προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

7 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Από τη δική μου οπτική, αρχικά ήταν όταν πρωτο-ξεκινήσαμε να παίζουμε μαζί- βαράγαμε του "σκοτωμού", παίξαμε με τον Gillan και γενικά γινόταν ο κακός χαμός. Ένα περιφερόμενο πάρτι 😄

Αλλά και σε πολλές άλλες στιγμές στην πορεία είχε ενδιαφέρον και κυρίως είχε πλάκα καθότι ήμασταν (και είμαστε δηλαδή) παρέακι και φίλοι. 

 

Πάντως, μπορεί τότε να γούσταρα τα "δακτυλίδια" και τα "έτσι μ' αρέσει" και τα... βαρακοπάνα 😄, όμως στην πορεία έκανα περισσότερο κέφι να παίζω κομμάτια του στιλ "μη μου μιλάς για καλοκαίρια" ή το "φάλτσο". Διότι ήταν πιο "μουσικά" και βεβαίως διότι από ένα σημείο και πέρα είχα βαρεθεί τα βαρακοπάνα και ήθελα πιο "μουσικά" πράγματα.

 

Γενικά, θα έλεγα την πρώτη, την πιο "κλασική" περίοδο του Μιχάλη, αλλά ο Μιχάλης είναι ένα "περίεργο μουσικό τραίνο"- σε όλες τις φάσεις του έχει γράψει πράγματα που γούσταρα, τα οποία είναι εντελώς αλλοπρόσαλλα ως στιλ μεταξύ τους. 

 

Αυτό πάντως που μου έχει μείνει πάνω και πέρα απ' όλα, είναι το fun αυτής της διαδρομής, οι σχέσεις που δημιουργήθηκαν και οι ιστορίες... 😎

 

Πάντως ο κιθαρίστας που παίζει στο έτσι μαρεσει είναι καταπληκτικός.Αλλος ένας μαθητής του YJM .

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cigaret13 είπε

fylakh.jpg?itok=CaaQOCZk

 

Μαζί γράφαμε Στράτε...

μιλάει η πείρα?

2 ώρες πριν, LK είπε

Δεν ξέρω τί λέτε και τί αναλύετε , εγώ πάντως αν ήμουν φτωχός -μετανάστης, το τελευταίο που θα ήθελα θα ταν να ακούω και ντάμπα- ντούμπα.

Θα μου έφταναν τα προβλήματά μου........🤪

εσυ είσαι μπρούκλης που λέει κάποιος εδώ μέσα

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μιλάει η πείρα?

Όχι Δημήτρη δεν μιλάει η πείρα....

 Για τους μόνους ίσως που θα ήθελα να έρθει η θανατική καταδίκη θα ήταν για τους παιδεραστές. Όπως κι αν ακούγετε αυτό!

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Όχι Δημήτρη δεν μιλάει η πείρα....

 Για τους μόνους ίσως που θα ήθελα να έρθει η θανατική καταδίκη θα ήταν για τους παιδεραστές. Όπως κι αν ακούγετε αυτό!

Ελα ρε πλακα κανω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου