Προς το περιεχόμενο

"The wood conspiracy" το νέο "Polotus"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξύπνησα από ένα σκούντημα στον ώμο.

Ένας παππούς καθόταν δίπλα μου, "συγγνώμη" μου είπε, "δεν ήθελα να σας ενοχλήσω."

Του χαμογέλασα λέγοντας, "ούτε κατάλαβα πώς με πήρε ο ύπνος".

Κοίταξα το ρολόι μου, ήταν ήδη απόγευμα, ο ήλιος έφευγε, αφήνοντας τον ουρανό βαμμένο με άπειρες αποχρώσεις του ροζ και του μωβ.

 

Έτρεξα στην ρεσεψιόν.

Αυτή την φορά πίσω απ' τον γκισέ ήταν μια παχουλή μαύρη γυναίκα.

"Terry Rosco, ήρθε τα ξημερώματα με τραύμα από μαχαίρι" της είπα, "έχουμε κανένα νέο?"

Κοίταξε στον υπολογιστή και κούνησε το κεφάλι, "δεν βλέπω κάτι".

"Είναι εδώ ο δόκτωρ Henderson?" ρώτησα.

"Τελείωσε την βάρδια του και έφυγε, θα είναι εδώ το βράδυ" μου απάντησε.

"Τουλάχιστον είναι ακόμα ζωντανός" σκέφτηκα, και ξαναγύρισα στο σαλόνι.

 

Τηλεφώνησα στον Μάριο, "πρέπει να μιλήσουμε Μάριο, πότε μπορώ να σε δω?".

"Έλα το βράδυ από το μαγαζί Dim" μου απάντησε.

Το στομάχι μου διαμαρτυρόταν έντονα, και αφού είχα αρκετό χρόνο μπροστά μου μέχρι το βράδυ, πέρασα από την αγαπημένη μου καντίνα που ήταν κοντά, για ένα μεγάλο σάντουιτς με ψητές μελιτζάνες, φαλάφελ, χούμους, τυρί και πίκλες.

 

Αργότερα ξαναπέρασα απ' το νοσοκομείο, αλλά δεν υπήρχε καμιά εξέλιξη.

Κάλεσα ένα ταξί να με πάει στο Regal, πήρα το αυτοκίνητό μου, και πήγα στο Depot.

Κάθισα, πήρα ένα Jack Daniels, και περίμενα να φωνάξουν τον Μάριο.

 

Η κατάσταση ήταν ακόμα χειρότερη από την προηγούμενη φορά που είχα πάει.

Πάνω στην σκηνή, ένας χοντρός μαύρος με ξυρισμένο κεφάλι, και κάτι σαν υφασμάτινη σακούλα για παντελόνι, στην γνωστή κακόγουστη απαγγελία λέξεων χωρίς νόημα.

Η τεράστια αλυσίδα στον λαιμό του θα μπορούσε κάλλιστα να έχει κλαπεί από το πόδι κάποιου θανατοποινίτη στο Sing Sing, και τα δαχτυλίδια στα χέρια του ήταν περισσότερα από όσα υπήρχαν στην βιτρίνα κοσμηματοπωλείου.

Πρέπει να ήταν πάνω από 200 κιλά, όταν περπατούσε στην σκηνή η κοιλιά του πήγαινε πάνω κάνω τρεμουλιάζοντας σαν ζελέ, και το στήθος του μισοκρεμόταν έξω από το πλαϊνό άνοιγμα στην φανέλα του.

Αυτόν αποκλείεται να τον είχαν βρει σε γυμναστήριο όπως τον προηγούμενο.

 

"Πάμε μέσα Dim", άκουσα τον Μάριο πίσω μου, και πήγαμε στο γραφείο του.

"Που τους βρίσκεις όλους αυτούς Μάριο?" τον ρώτησα.

Γέλασε, "καμιά φορά μου φαίνεται ότι ζεις σε άλλο κόσμο Dim" απάντησε "ρίξε μια ματιά τριγύρω σου βγαίνοντας, αυτός είναι ο κόσμος, όχι αυτός που έχεις στο μυαλό σου."

"Έμαθα για τον φίλο σου" συνέχισε συνοφρυωμένος, "τον θυμάμαι από παλιά που παίζατε εδώ, ελπίζω να τα καταφέρει."

 

Κούνησα το κεφάλι "κι εγώ Μάριο, προσεύχομαι γι' αυτόν."

"Τώρα όμως θέλω να μου πεις τι έγινε με τον Κρόου αφότου έφυγα χθες το βράδυ" συνέχισα.

 

Βυθίστηκε στην πολυθρόνα του ...

"Τα έχουμε όλα Dim, ονόματα, διευθύνσεις, στοιχεία, τα πάντα.

Σε λίγες μέρες έρχεται νέο φορτίο με κιθάρες, θα είμαστε εκεί.

Αφήσαμε τον Κρόου ελεύθερο, να μην υποπτευτεί κανείς ότι κάτι πάει στραβά.

Ξέρει ότι τα μάτια μας θα είναι πάνω του, τον προειδοποιήσαμε, αν κάνει το παραμικρό λάθος είναι ξοφλημένος.

Θα συνεχίσει την δουλειά όπως την έκανε, μέχρι να έρθει το φορτίο.

Θα τους τσακώσουμε στα πράσα, εκεί θα τελειώσει η επιχείρησή του, και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Θα στείλουμε τα στοιχεία παντού, στην fender, στις αρχές, στην επιτροπή ανταγωνισμού, παντού.

Η αστυνομία θα κάνει μια "ένδοξη" επιχείρηση παίρνοντας τα εύσημα, κι εγώ θα τον ξεφορτωθώ για πάντα."

 

"Πότε περιμένουμε το φορτίο?" ρώτησα.

Ανασηκώθηκε λέγοντας "εσύ δεν περιμένεις τίποτα Dim, μείνε έξω απ' αυτό."

"Είμαι βουτηγμένος στα σκατά μέχρι τον λαιμό Μάριο, δεν μπορώ να κάθομαι να βλέπω από μακριά τα γεγονότα. Θα το πάω μέχρι το τέλος. Κάποιοι μου χρωστάνε, και θα φροντίσω να πληρώσουν" του απάντησα.

Σηκώθηκα, "και κάτι ακόμα" του είπα, "δεν έχω που να μείνω, το σπίτι μου και το Sunset είναι στόχοι, υπάρχει κάπου να βολευτώ για λίγες μέρες, μέχρι να ξεμπερδέψουμε?"

"Θα το φροντίσω, περίμενε εδώ" απάντησε και βγήκε απ' το γραφείο.

Σε πέντε λεπτά ήταν πίσω με μια διεύθυνση.

"Πήγαινε στο ξενοδοχείο Urban, σε περιμένουν ήδη. Τους είπα να σε προσέχουν, κινδυνεύεις" μου είπε, και του έσφιξα το χέρι.

"Ευχαριστώ για όλα Μάριο".

 

Στο Urban, με περίμεναν, όλα ήταν έτοιμα, όπως ακριβώς μου είπε ο Μάριο.

Τακτοποιήθηκα, και ξανάφυγα για το νοσοκομείο.

Ο Henderson ήταν εκεί.

"Η κατάστασή του είναι κρίσιμη, αλλά τουλάχιστον έχει σταθεροποιηθεί", μου είπε, "η πρώτη μέρα είναι η πιο δύσκολη και φαίνεται να την γλιτώνει μέχρι στιγμής".

"Όπως σας είπα και χθες, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Πρέπει να δούμε αν τραυματίστηκαν ζωτικά όργανα, και πώς θα ανταποκριθεί ο οργανισμός του, αν και φαίνεται μαχητής."

Του έδωσα το τηλέφωνό μου, τον παρακάλεσα να με ειδοποιήσει αμέσως αν υπήρχε οποιαδήποτε εξέλιξη και έφυγα.

 

Άναψα ένα τσιγάρο και περπάτησα, κάνοντας μια μικρή βόλτα.

Κάτι μέσα μου δεν με άφηνε να ησυχάσω.

Μια παρόρμηση, μια τρέλα, δεν ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω.

Αισθανόμουν ένα μεγάλο κενό.

Έπρεπε να πάω.

Έπρεπε να το δω, να το διαπιστώσω με τα μάτια μου.

Άλλα μου έλεγε η λογική και άλλα το συναίσθημα.

Και τελικά το συναίσθημα επικράτησε, μπήκα στο αυτοκίνητο, έβαλα μπροστά και έφυγα.

 

Είχα αποφασίσει να πάω ....

  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα από την τσέπη μου το χαρτί που μου είχε δώσει ο Κρόου με την διεύθυνση του Νικ.

Ήταν κάπου στην ανατολική μεριά της πόλης.

Την πλούσια γειτονιά.

Δεν ήξερα γιατί πήγαινα εκεί.

Μια παρόρμηση με καθοδηγούσε.

 

Μετά το κέντρο, ο δρόμος άρχισε να φαρδαίνει, και όσο κατευθυνόμουν ανατολικά, άρχισα να βλέπω δενδροστοιχίες δεξιά και αριστερά του δρόμου.

Όλα ήταν πιο περιποιημένα, τα σπίτια, τα πεζοδρόμια, τα φώτα, οι πλατείες.

Τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα ήταν ολοένα και πιο ακριβά όσο πλησίαζα.

 

Μισή ώρα αργότερα έφτασα στην διεύθυνση που είχε γράψει ο Κρόου.

Το σπίτι του Νικ ήταν σ' ένα πολυτελές συγκρότημα κατοικιών απέναντι από ένα πάρκο.

Έμενε στον δεύτερο όροφο.

 

Συνέχισα την πορεία μου, και πάρκαρα καμιά πενηνταριά μέτρα πιο κάτω.

Έσβησα την μηχανή αλλά δεν βγήκα από το αυτοκίνητο.

Έμεινα εκεί, στο σκοτάδι.

Τα παράθυρα στον δεύτερο ήταν σκοτεινά.

Άναψα ένα τσιγάρο και ξεφύσηξα αργά μια ανάσα γεμάτη καπνό.

 

Τι έκανα εδώ?

Γιατί ήρθα?

Τι περίμενα να βρω?

Δεν είχα ιδέα.

Η Alexa ήταν συνεταιράκι με τον αρραβωνιαστικό της, όπως είχε υποψιαστεί ο Κρόου, το περιστατικό με τον Terry το επιβεβαίωνε.

Αυτό έλεγε η λογική.

Κι όμως ...

Ήθελα να το δω με τα μάτια μου.

Ίσως γιατί ένιωσα πόνο, όταν τα νύχια της μπήγονταν στην σάρκα μου στο Regal, βλέποντας τον Νικ να πίνει κόκα και να φιλάει άλλες γυναίκες.

Ίσως γιατί αυτά τα υγρά της μάτια, αυτό το κατάχλωμο πρόσωπό της, δεν μπορεί να έλεγαν ψέμματα.

Κι όμως, ήταν τέλεια ηθοποιός, το είχα δει στην πράξη.

Μήπως ήμουν υπερβολικά εγωϊστής?

Μήπως δεν μπορούσα να δεχτώ ότι την είχα πατήσει, και ότι με είχε χρησιμοποιήσει?

 

Άναψα κι άλλο τσιγάρο, και έγειρα πίσω στο κάθισμα.

Συνειδητοποίησα, ότι κάπου μέσα μου, βαθιά, πολύ βαθιά, υπήρχε ακόμα μια σπίθα ελπίδας.

Μια απειροελάχιστη πιθανότητα, να μην είναι έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα.

Μια πολύ μικρή ελπίδα η Alexa να είναι αυτή που γνώρισα.

Όσο απίθανο κι αν φαινόταν, έπρεπε να βεβαιωθώ.

Έπρεπε να δω με τα μάτια μου αυτό που είπε ο Κρόου "είναι με τον αρραβωνιαστικό της στο σπίτι του και περνάνε καλά".

 

Το παράθυρο στον δεύτερο ήταν πάντα σκοτεινό, και το πακέτο ελάφρυνε κατά ένα τσιγάρο ακόμα.

"Τι σκατά περιμένω εδώ?" σκέφτηκα μετά από καμιά ώρα.

Πήγα να βάλω μπροστά να φύγω, όταν ξαφνικά άναψε ένα φως στο παράθυρο του δεύτερου ορόφου.

Μπόρεσα να ξεχωρίσω την σιλουέτα της πολύ καθαρά, ήταν σχεδόν δίπλα στο παράθυρο.

Σε λίγο είδα μια ανδρική σιλουέτα πίσω της, να την αγκαλιάζει απ' την μέση.

Κι αυτή δεν πρόβαλε καμία αντίσταση.

Γύρισε προς το μέρος του, αυτός την αγκάλιασε σφιχτά και την φίλησε με πάθος.

Δεν έκανε καμία προσπάθεια να τον απωθήσει, συναινούσε.

Μπορούσα να δω τα χέρια της να αγκαλιάζουν και να σφίγγουν δυνατά την πλάτη του, και τα χείλη της να υποδέχονται με προθυμία τα δικά του.

 

Δεν άντεχα να βλέπω άλλο, δεν είχε νόημα, κοίταξα το φεγγάρι.

Η τελευταία μου ελπίδα είχε μόλις πεθάνει.

Η καρδιά μου κλωτσούσε, τα αυτιά μου βούιζαν, το βλέμμα μου ήταν άδειο, κενό.

Κατέβασα το κεφάλι, έβαλα μπροστά, και πήρα τον δρόμο του γυρισμού για το Urban.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επόμενες μέρες κύλησαν ήρεμα.

Η κατάσταση του Terry παρέμενε σταθερή κι αυτό ήταν καλό σημάδι, αλλά δεν είχε ξεφύγει ακόμα τον κίνδυνο.

Το πάλευε με όλες του τις δυνάμεις.

 

Έφτασε η μέρα που θα ερχόταν το φορτίο με τις κιθάρες, η μέρα που θα τελείωναν όλα.

Την προηγούμενη μέρα πήγαμε για τον απαραίτητο έλεγχο στον χώρο που μας είχε υποδείξει ο Κρόου.

Ήταν σ' ένα έρημο, περιφραγμένο με συρματόπλεγμα οικόπεδο, λίγα χιλιόμετρα έξω από την πόλη, με έναν φαρδύ στρωμένο χωματόδρομο, στον οποίο θα προσγειωνόταν το μονοκινητήριο που θα έφερνε το φορτίο την νύχτα.

Δέκα κιθάρες, από τις οποίες η μια, θα είχε ένα μέρος της φόρμουλας σκαλισμένο στο neck pocket.

Με την συνεργασία της αστυνομίας και του Μάριο καταστρώθηκε ένα σχέδιο δράσης, έτσι ώστε να μην γλιτώσει κανείς.

 

Αλλά εγώ είχα και άλλα σχέδια για την σημερινή μέρα.

Ξύπνησα πολύ νωρίς, και ξεκίνησα πάλι για το σπίτι του Νικ.

Έπρεπε να κάνω κάτι ακόμα, και θα περίμενα την κατάλληλη στιγμή.

Πάρκαρα περίπου εκατό μέτρα από το κτίριο, σε μια θέση από την οποία είχα πολύ καλή οπτική επαφή με το παράθυρο του δεύτερου ορόφου.

Άναψα τσιγάρο.

Είχα όλη την μέρα δική μου, θα περίμενα την ευκαιρία μου.

 

Μια ώρα αργότερα περίπου, είδα τον Νικ, να βγαίνει από την έξοδο του κτιρίου, να μπαίνει σ' ένα αυτοκίνητο και να φεύγει.

Ήταν μόνη.

Λίγο αργότερα, την είδα στο παράθυρο.

Το άνοιξε, κοίταξε έξω, και άρχισε να απλώνει κάτι ρούχα στο σκοινί που ήταν τεντωμένο από την έξω πλευρά του παραθύρου.

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερη ευκαιρία.

Βγήκα από το αυτοκίνητο, και περπάτησα αργά στο πεζοδρόμιο μπροστά στο παράθυρο, χωρίς να κοιτάζω προς το μέρος της.

Ήθελα να με δει, να μάθει ότι ήξερα τι ρόλο έπαιζε.

Να καταλάβει ότι δεν ήμουν τόσο ηλίθιος όσο νόμιζε.

Περπατούσα αδιάφορα, σαν να έκανα βόλτα.

 

Τότε άκουσα μια φωνή, "κύριε, κύριε", ήταν αυτή.

Γύρισα το κεφάλι μου και την κοίταξα, "σε μένα μιλάτε?" ρώτησα.

"Μάλιστα" είπε, "σε σας. Μου έπεσε μια μπλούζα στο πεζοδρόμιο, μήπως θα είχατε την καλοσύνη να την αφήσετε στην είσοδο να κατέβω να την πάρω?"

Κοίταξα γύρω μου, και είδα μια μπλούζα στο πεζοδρόμιο ακριβώς κάτω απ' το παράθυρο.

"Τι θέατρο ήταν πάλι αυτό?" αναρωτήθηκα και έπιασα το ρούχο.

Το σήκωσα, και τα δάχτυλά μου άγγιξαν ένα κομμάτι χαρτί ανάμεσα στις πτυχές της τσαλακωμένης μπλούζας.

 

Μια φωνή ακούστηκε πίσω μου την ώρα που έχωνα το χαρτί στην τσέπη "ευχαριστούμε λεβέντη μου, θα το πάω εγώ το ρούχο".

Γύρισα και είδα έναν άνδρα να με πλησιάζει με απειλητικό χαμόγελο.

Του έδωσα την μπλούζα, και εκείνος γύρισε προς το παράθυρο λέγοντας "όλα εντάξει Bob".

Κοίταξα κι εγώ, και μόλις πρόλαβα να δω το κεφάλι ενός άνδρα να απομακρύνεται απ' το παράθυρο.

 

Συνέχισα την βόλτα μου, ενώ ο άνδρας άφηνε την μπλούζα στην είσοδο, και έμπαινε σ' ένα αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο απέναντι ακριβώς από το κτίριο.

Ήταν κι άλλος ένας μέσα.

"Δεν είναι μόνη τελικά", σκέφτηκα και γύρισα στο αυτοκίνητο.

 

Κοίταξα το χαρτί.

Έγραφε με πρόχειρα γράμματα ...

"O Νικ θα γυρίσει αύριο.

Βοήθησέ με Dim.

Κρατάει τους γονείς μου.

Αν δεν κάνω ότι λέει θα τους σκοτώσει".

Και από κάτω έγραφε μια διεύθυνση.

 

Τι ήταν αυτό πάλι?

Κι άλλη παγίδα?

Τηλεφώνησα αμέσως στον Μάριο, έβαλα μπροστά, και έφυγα σφαίρα ....

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισή ώρα περίπου αργότερα, ήμουν μπροστά στο Depot.

Ο Roberto με περίμενε.

Του εξήγησα με λίγα λόγια, του έδωσα την διεύθυνση, και έφυγα.

Το πιθανότερο ήταν να είναι παγίδα.

Δεν με ενδιέφερε πια.

Είχα πέσει στα βαθιά, και έπρεπε να κολυμπήσω.

Ακόμα κι αν δεν ήξερα κολύμπι.

 

Έφτασα στην διεύθυνση που είχε γράψει η Alexa στο χαρτί.

Περίμενα λίγα λεπτά, μέχρι που είδα το αυτοκίνητο με τον Roberto και άλλους τρεις άνδρες μέσα, να στρίβει απ' την γωνία.

Πήγα στην είσοδο της πολυκατοικίας και χτύπησα το θυροτηλέφωνο, "ότι είναι να γίνει ας γίνει" σκέφτηκα.

"Ποιος είναι?" ρώτησε μια φωνή.

"Από την εταιρεία ύδρευσης" απάντησα, "υπάρχει μια βλάβη στην περιοχή και ελέγχουμε τις σωληνώσεις στα διαμερίσματα".

"Περάστε μέσα" είπε πάλι η φωνή.

 

Έφτασα στο διαμέρισμα και χτύπησα την πόρτα.

Άκουσα κάποιον να ξεκλειδώνει, και σε λίγα δευτερόλεπτα, η πόρτα άνοιξε ελάχιστα, αφήνοντας να φανεί το μισό από ένα γυναικείο κεφάλι.

"Δεν μου φαίνεστε για μάστορας" είπε η γυναίκα, και κοιτάζοντάς την, κατάλαβα γιατί η Alexa ήταν τόσο όμορφη.

Δεν φαινόταν καθόλου τρομαγμένη όμως, δεν έμοιαζε να την απειλεί κάποιος κίνδυνος.

"Είσαστε η μητέρα της Alexa?" ρώτησα.

"Μάλιστα" είπε ανήσυχα, "τι συμβαίνει? Έπαθε κάτι το κορίτσι μου?"

"Μια χαρά είναι, μην ανησυχείτε, είμαι απλά ένας φίλος της" την καθησύχασα, "μπορώ να περάσω μέσα για ένα λεπτό?"

Άνοιξε την πόρτα και πέρασα στο διαμέρισμα.

Ένας άνδρας έβλεπε τηλεόραση στο σαλόνι, και με κοίταξε με σχετική αδιαφορία.

Δεν φαινόταν να υπάρχει κάποιος άλλος στο σπίτι.

"Πάλι με κορόιδεψε?" αναρωτήθηκα.

 

"Με συγχωρείτε" είπα, "μήπως έχετε παρατηρήσει τίποτα ασυνήθιστο στην γειτονιά τις τελευταίες μέρες? Κάτι περίεργο που να σας τράβηξε την προσοχή?"

Η γυναίκα χαμογέλασε "το φαντάστηκα πώς είσαστε αστυνομικός" είπε, "υπάρχει πρόβλημα στην γειτονιά? Δεν έχω προσέξει κάτι το ιδιαίτερο".

 

"Εκτός από εκείνο το αυτοκίνητο έξω, μ' αυτούς τους δύο μέσα, που είναι μόνιμα παρκαρισμένο απέναντι, και δεν βρίσκω να παρκάρω" πετάχτηκε ο άνδρας.

Του έκανα νόημα και μου το έδειξε με ένα νεύμα.

Κάλεσα τον Roberto, και οι δύο άνδρες μέσα στο αυτοκίνητο εξουδετερώθηκαν στα επόμενα πέντε λεπτά.

Κοίταξα τον πατέρα της Alexa, "από αύριο θα παρκάρετε χωρίς πρόβλημα" του είπα, "σας ευχαριστώ πολύ".

 

Βγήκα και συνάντησα τον Roberto.

"Τι θα τους κάνετε αυτούς?" ρώτησα.

Χαμογέλασε, "θα πάνε για ανάκριση" απάντησε, "θα μάθουμε τα πάντα".

"Roberto" του είπα, "πρέπει να φύγω αμέσως, υπάρχει κάτι ακόμα που έχω να κάνω, μπορώ να υπολογίζω σε σένα?"

Χαμογέλασε πάλι, "ξεκίνα και ερχόμαστε".

 

Του έδωσα την διεύθυνση και ξεκίνησα γρήγορα για το ανατολικό μέρος της πόλης.

  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησα στο διπλανό τετράγωνο από το σπίτι του Νικ, και περίμενα τον Roberto.

Όταν έφτασε, του εξήγησα την κατάσταση.

"Υπάρχει ένα αυτοκίνητο με δύο λεβέντες παρκαρισμένο μπροστά στο κτίριο, και άλλος ένας στο διαμέρισμα" του είπα, "αλλά μπορεί να είναι κι άλλοι που δεν έχω δει".

"Όταν φτάσουμε, δείξε μου το αυτοκίνητο, και μην σταματήσεις, κάνε έναν κύκλο το τετράγωνο και ξαναγύρνα" μου απάντησε.

 

Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του.

Γυρνώντας από τον κύκλο που έκανα, είδα τους άνδρες του Roberto να βγάζουν από το αυτοκίνητο τους μπράβους, και δύο από αυτούς να παίρνουν την θέση τους.

Αν κάποιος είχε την ιδέα να κοιτάξει απ' το παράθυρο, δεν θα υποψιαζόταν ότι κάτι είχε συμβεί.

"Πάμε" μου είπε ο Roberto.

Φτάσαμε στην είσοδο του κτιρίου, και δοκίμασα την πόρτα.

Ήταν ανοιχτή.

"Κάποιος πρέπει να πει στους ευκατάστατους ενοίκους, ότι κυκλοφορούν και κλέφτες", σκέφτηκα.

Όταν μπήκαμε, ο Roberto έβγαλε τα παπούτσια του, και μου έκανε νόημα να κάνω το ίδιο.

Ανεβήκαμε με τις κάλτσες στον δεύτερο, κρατώντας τα παπούτσια μας στα χέρια.

 

Κρυμμένοι στην άκρη της σκάλας, είδαμε έναν άνδρα να κάθεται σε μια καρέκλα έξω από την πόρτα του διαμερίσματος.

"Άκου τι θα κάνεις" ψιθύρισε ο Roberto, και μου έδωσε οδηγίες.

Κατέβηκα πάλι στην είσοδο, εκεί φόρεσα τα παπούτσια μου, και ανέβηκα στον τρίτο.

Περνώντας από τον δεύτερο, ο άνδρας με κοίταξε, αλλά όταν είδε ότι συνέχιζα την διαδρομή προς τους πάνω ορόφους, δεν μου έδωσε σημασία.

 

Στον τρίτο όροφο χτύπησα μια πόρτα στην τύχη.

Άνοιξε ένας κοντός, με λίγα μαλλιά και κοιλίτσα, που ήταν ξυπόλυτος και φορούσε μια βερμούδα.

Πριν προλάβει να πει οτιδήποτε, μίλησα δυνατά "εντάξει γλυκιά μου θα το βρω και θα στο φέρω".

Με κοίταξε σαν να ήμουν τρελός και μου βρόντηξε την πόρτα στα μούτρα.

Εγώ όμως συνέχιζα απομακρυνόμενος από την πόρτα "μην μου θυμώνεις αγάπη μου, σε παρακαλώ, θα το βρω σου είπα, πάω αμέσως ..."

 

Κατέβηκα στον δεύτερο κοιτάζοντας στο πάτωμα.

Ο μπράβος με κοίταξε και σηκώθηκε απ' την καρέκλα.

"Μήπως κατά τύχη είδατε κάτι να γυαλίζει στο πάτωμα?" τον ρώτησα, "έχασε χθες η γυναίκα μου το σκουλαρίκι της κάπου εδώ".

Κούνησε αρνητικά το κεφάλι και συνέχισε να με κοιτάει ανέκφραστος.

Περπατούσα αργά στον διάδρομο, προς την αντίθετη κατεύθυνση από την σκάλα, κοιτάζοντας στο πάτωμα.

"Θα με σκοτώσει αν δεν το βρω" του είπα, και είδα μια υποψία χαμόγελου στα χείλη του.

Έπεσα στα τέσσερα και σάρωνα αργά το πάτωμα απομακρυνόμενος από την σκάλα, ενώ μονολογούσα, "πρέπει να το βρω, αλλιώς χάθηκα".

 

Ο μπράβος είχε γυρίσει το κεφάλι του προς το μέρος μου.

"Ούτε άχνα" άκουσε πίσω του, και γυρνώντας αντίκρισε την σκοτεινή κάννη του όπλου που κρατούσε ο Roberto, να τον σημαδεύει ανάμεσα στα μάτια.

"Αν δεν κάνεις ότι σου πω, θα αποκτήσεις και τρίτο μάτι" ψιθύρισε, και του είπε τι να κάνει.

 

Ένα λεπτό αργότερα ο άνδρας χτύπησε στο διαμέρισμα, ενώ εμείς είχαμε κολλήσει στον τοίχο δεξιά και αριστερά από την πόρτα.

"Bob άνοιξε" είπε.

Μια φωνή ακούστηκε από μέσα, "τι θέλεις?"

"Άνοιξε Bob, θέλω να κατουρήσω" συνέχισε αυτός.

"Δεν είναι ακόμα η ώρα για διάλειμμα" ακούστηκε πάλι από μέσα.

"Σου λέω κατουριέμαι Bob, ένα λεπτό θα κάνω, κάτσε εσύ για λίγο εδώ".

"Στο είχα πει να μην αρχίσεις τις μπύρες πρωϊνιάτικα" είπε πάλι η φωνή από μέσα, και ακούστηκε ο ήχος κλειδιού στην κλειδαριά. 

 

Το άνοιγμα της πόρτας ήταν περίπου πέντε πόντοι, όταν πετάχτηκα και την κλώτσησα με όλη μου την δύναμη, ενώ ο Roberto έστελνε για ύπνο αυτόν που ήταν απ' έξω.

Η πόρτα έσκασε με δύναμη στο κεφάλι αυτού που ήταν μέσα, και τον πέταξε στο πάτωμα.

Πήγε να βάλει το χέρι στην τσέπη του αλλά δεν πρόλαβε.

Η επόμενη κλωτσιά μου τον βρήκε στο σαγόνι, και τον έστειλε σ' ένα γαλήνιο μέρος να ησυχάσει.

"Ελπίζω να έχεις καλό οδοντίατρο" του είπα, αν και ήξερα ότι δεν με άκουγε πλέον.

Το χτύπημα που είχε φάει στο πρόσωπο από την πόρτα, του είχε αφήσει ένα σημάδι, ακριβώς δίπλα στην ουλή που είχε στο μάγουλο κοντά στο στόμα.

Ήταν ο σημαδεμένος.

 

Κοίταξα γύρω τον χώρο στο διαμέρισμα, μπήκα στο υπνοδωμάτιο, δεν ήταν κανείς.

"Dim εσύ είσαι?" η φωνή της Alexa ερχόταν απ' την κουζίνα.

Την βρήκα χωμένη σε μια εσοχή στον τοίχο, δίπλα στο ψυγείο.

Μόλις με είδε σηκώθηκε, "οι γονείς μου?" ρώτησε.

"Είναι ασφαλείς" απάντησα.

Έτρεξε, κρεμάστηκε πάνω μου και με αγκάλιασε.

"Ω Dim, σ' ευχαριστώ" μου είπε, "σ' ευχαριστώ τόσο πολύ, είσαι απίθανος".

 

Την απώθησα, "πρέπει να φύγουμε γρήγορα" της είπα ψυχρά, "έχουμε πολλές εκκρεμότητες εμείς οι δύο, και πρέπει να τις τακτοποιήσουμε σήμερα".

Με κοίταξε με απορία, "τι συμβαίνει Dim? Γιατί μου μιλάς έτσι?"

"Δεν έχουμε καιρό για χάσιμο, πάμε" της είπα, και την τράβηξα δυνατά απ' το χέρι.

Με ακολούθησε πειθήνια.

 

"Που πάμε Dim?" με ρώτησε όταν μπήκαμε στο αυτοκίνητο.

"Κάπου που δεν θα μας ενοχλήσει κανείς" της απάντησα κοφτά, "έχουμε να πούμε πολλά".

 

Έβαλα μπροστά και ξεκίνησα για το Urban.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτάσαμε στο ξενοδοχείο, έκανα μια σύντομη στάση στο μπαρ της ρεσεψιόν για να πάρω ένα μπουκάλι Jack Daniels μαζί μου στο δωμάτιο.

Κάτι μου έλεγε ότι θα το χρειαζόμουν.

"Βολέψου όπου θέλεις" είπα στην Alexa μπαίνοντας στο δωμάτιο, και κάθισα σε μια καρέκλα.

Εκείνη κάθισε στο κρεβάτι.

 

Πέρασαν λίγα λεπτά σιωπής και αμηχανίας.

"Και τώρα είναι ώρα να μιλήσεις" της είπα "να πεις την αλήθεια".

Με κοίταξε με ένα βλέμμα γεμάτο απορία, "τι εννοείς Dim?"

"Σου φαίνομαι για τόσο ηλίθιος?" ρώτησα "λες να κατάπια τόσο εύκολα τα ψέμματα που μου αράδιασες?"

Η απορία στο βλέμμα της μεγάλωνε "δεν σε καταλαβαίνω" είπε, "πότε σου είπα ψέμματα? Γιατί μου μιλάς έτσι?"

Σηκώθηκα και την πλησίασα.

"Κόψε πια το θέατρο, δεν θα σε ωφελήσει, ξέρω τι συμβαίνει" της είπα έντονα, "θέλω όμως να μάθω όλη την ιστορία. Γιατί όλα αυτά?"

"Dim αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς" μου είπε, "τι εννοείς όταν λες ότι ξέρεις τι συμβαίνει? Για ποιο θέατρο μιλάς?"

 

Είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι, "δεν έχω καιρό για παιχνίδια. Ξέρω ότι είσαι μαζί με τον Νικ σε όλο αυτό, ξέρω ότι με χρησιμοποίησες. Δεν ξέρω το κίνητρο, γιατί τα κάνατε όλα αυτά. Γιατί προσπαθήσατε να με σκοτώσετε για να πάρετε την κιθάρα αφού θα σας την έδινα μόνος μου? Ξεκίνα επιτέλους να μιλάς."

 

Σηκώθηκε, "ποιος σου είπε αυτά τα ψέμματα? Σε τι είμαι μαζί με τον Νικ? Πότε προσπάθησα εγώ να σε σκοτώσω Dim? Αφού ήμασταν συνέχεια μαζί" είπε με ένταση στην φωνή της.

Την έπιασα από τους ώμους και την τράνταξα δυνατά, "αυτή την στιγμή που μιλάμε, ο Terry δίνει μάχη για την ζωή του, το καταλαβαίνεις? Κι αυτό γιατί κάποιος είπε στον Νικ που ήταν η κιθάρα. Μόνο τρεις το γνωρίζαμε αυτό, και σίγουρα ούτε εγώ ούτε ο Terry μιλήσαμε στον Νικ."

Κατέβασε το βλέμμα, "Θεέ μου" είπε, "πόσο λυπάμαι ... δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά ..."

 

Γύρισα στην καρέκλα και γέμισα ένα ποτήρι ουίσκυ.

Μου έκανε ένα νόημα, και γέμισα άλλο ένα γι' αυτήν.

"Και τώρα σε ακούω" της είπα και άναψα τσιγάρο.

"Δεν ξέρω ποιος σου τα είπε αυτά Dim, αλλά είναι όλα ψέμματα" είπε και κάθισε πάλι στο κρεβάτι.

"Γιατί να μου πει ψέμματα ο Κρόου?" την ρώτησα.

Χαμογέλασε , "ο Κρόου ... θα καταλάβεις όταν σου πω τι συμβαίνει."

"Είμαι όλος αυτιά" της είπα και ήπια μια γερή γουλιά.

 

"Όπως σου έχω πει, καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά με τον Νικ.

Ανησυχούσα, δεν ήξερα τι συμβαίνει, και άρχισα να προσπαθώ να μάθω περισσότερα.

Κάποιες φορές όταν έφευγε τον ακολουθούσα χωρίς να το ξέρει, προσπαθούσα να κρυφακούσω τι έλεγε στο τηλέφωνο.

Σταδιακά άρχισα να καταλαβαίνω ότι ήταν ανακατεμένος σε κάποια παράνομη δραστηριότητα.

Άκουγα για συναλλαγές, για χρήματα, για μυστικές παραδόσεις, για Κινέζους.

Του το είπα, και μου είπε ψέμματα για κάτι δισκογραφικές, αλλά σου έχω ήδη μιλήσει γι' αυτό.

Τον έβλεπα να κατρακυλάει, να ξοδεύει πολλά χρήματα αλόγιστα, υποπτευόμουν ότι είχε μπλέξει με ναρκωτικά.

Μια μέρα που τον είχα ακούσει στο τηλέφωνο να μιλάει για παραλαβή, τον ακολούθησα.

Πήγε την νύχτα μαζί με τον Κρόου σ' ένα έρημο οικόπεδο έξω από την πόλη, και κάτι παρέλαβαν από ένα αεροπλάνο που προσγειώθηκε εκεί.

Ήμουν σίγουρη ότι ο Κρόου τον είχε μπλέξει σε όλο αυτό, και προσπάθησα να τον απομακρύνω από αυτόν.

Μου έλεγε συνέχεια να μην ανησυχώ, ότι βρήκε μια δουλειά με καλά χρήματα και ότι θα ζούμε με οικονομική άνεση μαζί.

Νοίκιασε κι ένα σπίτι σε πλούσια γειτονιά.

Αποφάσισα να μαζέψω όσο περισσότερα στοιχεία μπορούσα, και να πάω στην αστυνομία.

Να σταματήσω αυτή την δουλειά στην οποία τον είχε χώσει ο Κρόου.

Τότε ... μπήκες εσύ στο παιχνίδι.

Στο πρόσωπό σου βρήκα επιτέλους το στήριγμα που έψαχνα.

Κάποιον να με βοηθήσει να τον ξεμπλέξω.

Αλλά ο Νικ είχε αρχίσει να ξεφεύγει, πάντα ήταν φιλόδοξος, αλλά αυτό ξέφευγε από την φιλοδοξία, και πλησίαζε την μεγαλομανία.

Νόμιζε ότι του ανήκω, ότι είμαι κτήμα του.

Θεωρούσε ότι μπορεί να κάνει τα πάντα χωρίς επιπτώσεις, ότι δεν μπορούσε κανείς να τον ακουμπήσει.

Όταν με απήγαγε στο Regal, με πήγε στο σπίτι του.

Μου μιλούσε σαν να είχαμε σχέση εγώ κι εσύ, ζήλευε πολύ Dim.

Μου είπε ότι δεν θα σε αφήσει να με πάρεις από αυτόν, τα είχε χαμένα.

Έχει ξεφύγει τελείως πια Dim.

Μου είπε ότι θα πάρει την δουλειά από τον Κρόου, ότι θα την συνεχίσει μόνος του.

Τον Κρόου θα τον κανόνιζαν οι Κινέζοι, όταν μάθαιναν ότι είχε χάσει την κιθάρα.

Θέλει την κιθάρα Dim, αλλά έπρεπε να φαίνεται ότι δεν την έχει, έπρεπε να την πάρει κρυφά, όχι να του την πάω εγώ, να την κλέψει.

Αν του την πήγαινα εγώ, θα ήταν αναγκασμένος να συνεχίσει την δουλειά με τον Κρόου.

Έπρεπε λοιπόν η κιθάρα να χαθεί, να μην ξέρει κανείς που είναι.

Θεωρούσε ότι την έχω εγώ, και θα σε σκότωνε, γιατί ήσουν ο μόνος εκτός από μένα που ήξερε ότι η κιθάρα είναι στα χέρια του.

 

Την ημέρα που έγινε το ατύχημα με το φορτηγό, είχε κανονίσει ένα σχέδιο.

Το φορτηγό θα έπεφτε σε παγίδα, είχε κανονίσει να γίνει ένοπλη ληστεία, και κάποιοι θα έκλεβαν όλο το φορτίο.

Μόνο που δεν πρόλαβε, γιατί λίγο πριν από αυτό, συνέβη το ατύχημα στο οποίο ήσουν παρών, και κατά σύμπτωση βρήκες την κιθάρα.

Μετά θα έλεγε στον Κρόου ότι η κιθάρα χάθηκε, και δεν μπόρεσε να την βρει, υπολογίζοντας ότι οι Κινέζοι θα έβγαζαν τον Κρόου από την μέση.

Μετά θα είχε όλη την άνεση να διαπραγματευτεί νέα τιμή μαζί τους, και να συνεχίσει μόνος του την δουλειά.

Ο Κρόου είχε αρχίσει να ψυλλιάζεται τι σκεφτόταν, και θεωρούσε ότι ήμουν μέσα στο κόλπο να του φάμε την δουλειά, φοβόταν, γι' αυτό στα είπε αυτά, σε ήθελε με το μέρος του.

Για να συνεργαστώ, ο Νικ μου είπε ότι κρατούσε τους γονείς μου, και πως αν δεν έκανα ότι μου έλεγε θα τους σκότωνε.

Δεν είχα επιλογή Dim, έπρεπε να του πω που είναι η κιθάρα.

Τον σιχάθηκα, δεν είναι πια ο Νικ που ήξερα."

 

"Πριν λίγες μέρες που σας είδα πάντως, δεν φαινόταν να τον σιχαίνεσαι ιδιαίτερα", της είπα, "μια χαρά ερωτευμένο ζευγαράκι ήσασταν μπροστά στο παράθυρο."

"Σου είπα Dim, ζήλευε πολύ, θεωρούσε ότι με διεκδικούσες, και ζητούσε αποδείξεις ότι τον αγαπάω ακόμα" απάντησε. "Αυτός που απειλούσε να σκοτώσει τους γονείς μου, απαιτούσε να τον αγαπάω, το φαντάζεσαι?". "Με πίεζε να κάνω κάτι που δεν ήθελα, και προσπάθησα να την γλιτώσω όσο πιο φθηνά μπορούσα. Ευτυχώς τα κατάφερα να μην κοιμηθώ μαζί του, δεν θα το άντεχα.

Και εσύ, ήσουν πάλι εκεί για να με σώσεις, και εμένα και τους γονείς μου.

Δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό."

 

Σήκωσε το βλέμμα και με κοίταξε στα μάτια.

"Πόσο λυπάμαι για τον Terry" είπε και χαμήλωσε πάλι τα μάτια, "πόσο λυπάμαι Θεέ μου".

Άφησε έναν υπόκωφο πνιχτό λυγμό και με κοίταξε πάλι.

Αυτά τα μάτια ... ήταν υγρά .... με ζάλιζαν ... μου ρούφαγαν την ψυχή ... βυθιζόμουν μέσα τους.

Προσπάθησα να ξεφύγω, "πρόσεχε" σκέφτηκα "πάει να σε γοητεύσει πάλι", και γύρισα το βλέμμα.

"Με πιστεύεις τώρα?" με ρώτησε.

 

Έξω είχε αρχίσει να βραδιάζει.

Δεν ήξερα πια τι μου γίνεται, είχα χάσει και το τελευταίο λογικό αποκούμπι.

Ποιος έλεγε την αλήθεια?

Τι συνέβαινε στην πραγματικότητα?

Ήπια ένα ολόκληρο ποτήρι μονορούφι και το γέμισα πάλι.

Γέμισα και το δικό της.

"Δε ξέρω πια τι να πιστέψω Alexa" της είπα, "δεν μπορώ να ξεχωρίσω την αλήθεια από το ψέμα."

"Υπάρχει μόνο ένας τρόπος να μάθω ποια είναι τελικά η αλήθεια" συνέχισα, "αλλά πρέπει να κάνεις ότι σου πω".

"Θα κάνω ότι θέλεις Dim" μου απάντησε.

"Σε λίγο πρέπει να φύγω, εσύ πρέπει να μείνεις εδώ και να μην το κουνήσεις" της είπα, "και να μου δώσεις το τηλέφωνό σου. Πρέπει να βεβαιωθώ ότι δεν θα ειδοποιήσεις κανέναν."

"Που θα πας?" με κοίταξε πάλι με αυτά τα υπέροχα μάτια.

"Σήμερα τελειώνουν όλα" απάντησα, "αν όλα πάνε καλά, αύριο θα ξέρω σίγουρα αν μου είπες την αλήθεια."

 

Σηκώθηκε, "ο Νικ μου είπε ότι θα λείψει μέχρι αύριο, έχει δουλειά, υποψιάζομαι τι θα γίνει" μου είπε, και συνέχισε "μην πας Dim, σε ικετεύω, μην πας."

Άνοιξε τα χέρια της και με αγκάλιασε σφιχτά.

Δύο δευτερόλεπτα, μόνο δύο δευτερόλεπτα χρειάστηκαν, για να μυρίσω το άρωμά της, να νιώσω στο σώμα μου την ζέστη του κορμιού της, να αισθανθώ την ανάσα της στο στήθος μου.

 

Την απώθησα "δεν γίνεται Alexa, πρέπει" της είπα.

Με κοίταξε και είδα δάκρυα στο πανέμορφο πρόσωπό της "σε παρακαλώ Dim, μην πας" είπε πάλι.

Όσο την κοιτούσα μαγευόμουν, το ένιωθα.

Με κοίταζε μ' αυτό το βλέμμα που θα μαλάκωνε και βράχο, θα λύγιζε και σίδερα.

Και εγώ δεν ήμουν ούτε βράχος ούτε σίδερο.

 

Τράβηξα τα μάτια μου "θα πάω" της είπα "εσύ μου υπόσχεσαι ότι θα μείνεις εδώ και δεν μιλήσεις σε κανέναν μέχρι να γυρίσω?"

Κούνησε το κεφάλι "ναι Dim, στο υπόσχομαι" μου είπε, ενώ τα δάκρυα συνέχιζαν να υγραίνουν τα μάγουλά της.

 

Βγήκα από το δωμάτιο χωρίς να κοιτάξω πίσω μου, και κλείδωσα την πόρτα.

Δεν την εμπιστευόμουν και έπαιρνα τα μέτρα μου, αν και ήξερα ότι δεν θα μπορούσε να την σταματήσει μια κλειδωμένη πόρτα.

Η ώρα για την τελευταία παραλαβή πλησίαζε.

Απόψε θα τελείωναν όλα ....

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκα στον δρόμο και αισθάνθηκα τον ψυχρό φθινοπωρινό αέρα στο πρόσωπό μου.

Άναψα ένα τσιγάρο και ακούμπησα την πλάτη μου στον τοίχο.

Τι μου συνέβαινε?

Πώς έμπλεξα έτσι?

Ποιος έλεγε αλήθεια?

Έπαιζε θέατρο η Alexa?

 

Αλλά δεν είχα πολύ χρόνο, μπήκα στο αυτοκίνητο και τράβηξα για το Depot.

Η κατάσταση πάνω στην σκηνή ήταν χειρότερη από την προηγούμενη φορά, αλλά δεν έδωσα καμιά σημασία.

"Μην πας Dim" μου είπε ο Μάριο, "θα τα φροντίσουμε όλα εμείς".

"Συνεννοημένοι είσαστε?" του είπα γελώντας, "ακριβώς το ίδιο μου έλεγε και κάποιος άλλος πριν από λίγο".

"Θα τον προσέχω Μάριο" είπε ο Roberto, "μην ανησυχείς".

 

Μας πήρε περίπου τρία τέταρτα να φτάσουμε στην τοποθεσία.

Έπρεπε να είμαστε εκεί αρκετά νωρίτερα από τον Κρόου και τον Νικ, έτσι ώστε να πάρουμε τις θέσεις μας σύμφωνα με το σχέδιο, χωρίς να γίνουμε αντιληπτοί.

Οι αστυνομικοί ήταν ήδη εκεί, στις θέσεις τους.

Το σχέδιο ήταν να περιμένουμε να προσγειωθεί το μονοκινητήριο, και όταν θα τελείωνε η παραλαβή να επέμβει η αστυνομία.

 

Πήρα την θέση μου πίσω από κάτι θάμνους, καμιά εκατοστή μέτρα από τον χωματόδρομο.

Οι ώρες περνούσαν, περίμενα υπομονετικά, η ψύχρα της νύχτας είχε γίνει έντονη και άρχισα να κρυώνω.

Δεν μπορούσα ούτε να καπνίσω, από τον φόβο μην γίνει αντιληπτή η λάμψη της καύτρας από μακριά, ακόμα και αν κρατούσα το τσιγάρο ανάποδα στην χούφτα.

Σηκώθηκα και πήγα λίγα μέτρα πιο εκεί που ήταν ο Roberto.

"Πολύ αργούν" του είπα, "λες να μην γίνει σήμερα?"

Με κοίταξε αυστηρά "γρήγορα στην θέση σου" μου είπε, "αν ξαναμιλήσεις ή κουνηθείς, θα φροντίσω να φύγεις αμέσως από εδώ".

 

Γύρισα πίσω, στους θάμνους μου.

Αρκετή ώρα αργότερα, άκουσα μηχανή αυτοκινήτου.

Ακολούθησε ένας ήχος που θύμιζε το τρίξιμο σκουριασμένης συρόμενης πόρτας που ανοίγει.

Τέσσερα φώτα πλησίασαν στον χωματόδρομο, και σταμάτησαν δίπλα του.

Ήταν δύο αυτοκίνητα, ένα σεντάν και ένα μεγάλο SUV.

Τα φώτα έσβησαν, και κατέβηκαν τέσσερεις άνδρες από το σεντάν, και τρεις από το SUV.

Στο φως του φεγγαριού μπόρεσα να ξεχωρίσω τον Κρόου και τον Νικ ανάμεσά τους.

 

Ένα τέταρτο περίπου αργότερα, παρατήρησα δύο φώτα στον ουρανό.

Τα φώτα μεγάλωσαν, και ακούστηκε ο θόρυβος του μονοκινητήριου.

Όταν προσγειώθηκε, οι τέσσερεις άνδρες που είχαν βγει από το σεντάν, πλησίασαν και άρχισαν να μεταφέρουν τις κούτες στο SUV.

 

"Αστυνομία, όλοι ακίνητοι" ακούστηκε δυνατά από το μεγάφωνο ενός περιπολικού που ήταν κρυμμένο στα δέντρα.

Η απάντηση ήταν μια ομοβροντία πυροβολισμών από τους μπράβους του Κρόου, που είχαν καλυφθεί πίσω από τα αυτοκίνητα.

Γινόταν πραγματική μάχη.

Είδα τον Roberto να πλησιάζει τα αυτοκίνητα από την πίσω πλευρά.

Πυροβόλησε δύο φορές, και είδα δύο από αυτούς να πέφτουν στο έδαφος.

Πυροβόλησε πάλι, και ένας τρίτος αγκάλιασε την μάνα γη.

 

Ξαφνικά τα πυρά σταμάτησαν και επικράτησε ησυχία.

Τέσσερεις άνδρες σηκώθηκαν με τα χέρια ψηλά, πέταξαν επιδεικτικά τα όπλα, και κινήθηκαν προς τους αστυνομικούς φωνάζοντας "μην πυροβολείτε".

Απομακρύνονταν από το αεροπλάνο, και πλησίαζαν προς την πλευρά των αστυνομικών.

Σηκώθηκα από την θέση μου και πλησίασα προς το μέρος τους.

Είδα έναν που φορούσε το κράνος του πιλότου, και μπροστά του ήταν ο Κρόου.

Ο Νικ δεν ήταν πουθενά.

"Λείπει ένας" φώναξα προς τον Roberto.

 

Τότε είδα μια σιλουέτα να κινείται κάτω από το SUV, "εκεί είναι" φώναξα πάλι.

Η σιλουέτα πετάχτηκε στον αέρα, και με ένα σχεδόν ακροβατικό άλμα μπήκε στο SUV, και ξεκίνησε.

Ο Roberto άδειασε το όπλο του στο όχημα, και έβλεπα μικρές σπιθίτσες πάνω στο παρμπρίζ.

Οι σφαίρες εξοστρακίζονταν, το SUV ήταν αλεξίσφαιρο.

Ανέπτυξε ταχύτητα και ερχόταν προς το μέρος μου.

Σάστισα.

Με πλησίαζε επικίνδυνα, με μεγάλη ταχύτητα.

Μερικά μέτρα πριν με φτάσει έστριψε προς τα δεξιά, άνοιξε το παράθυρο και μπόρεσα να δω το πρόσωπο του Νικ.

Ταυτόχρονα, με την άκρη του ματιού μου διέκρινα μια σκιά στα αριστερά μου.

Δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα, είδα τρεις λάμψεις μέσα από την καμπίνα του SUV.

Αισθάνθηκα ένα κάψιμο στον ώμο, ενώ την ίδια ακριβώς στιγμή, κάποιος έπεσε πάνω μου με όλο του το βάρος, και με παρέσυρε στο έδαφος.

Το SUV έπεσε με δύναμη πάνω στην περίφραξη του οικοπέδου, έσπασε το συρματόπλεγμα, βγήκε στην άσφαλτο και έφυγε, ενώ τα περιπολικά ούρλιαζαν πίσω του.

 

Κοίταξα δίπλα μου, και στο φως του φεγγαριού, είδα την λάμψη από δύο μάτια.

Δύο μάτια που ήξερα τόσο καλά πια.

Τα μάτια της Alexa.

Έσκυψα πάνω της και την αγκάλιασα.

Αισθάνθηκα κάτι υγρό και κολλώδες στο χέρι μου.

Τότε πρόσεξα τον μικρό, στρογγυλό, κόκκινο λεκέ στο πίσω μέρος της μπλούζας της.

Την ακούμπησα απαλά στο έδαφος, χωρίς ποτέ να την αφήσω από την αγκαλιά μου.

Αυτός ο κόκκινος λεκές θα έπρεπε να είναι στο δικό μου ρούχο.

"Alexa" ούρλιαξα, "Alexa, όχι Θεέ μου, όχι".

 

Κράτησα το κεφάλι της στα χέρια μου, "θα σε σκότωνε Dim" μου είπε με σβησμένη φωνή, "μου είχε πει ότι θα σε σκότωνε. Δεν θα το άντεχα αυτό."

"Γιατί? Γιατί Θεέ μου?" ούρλιαξα πάλι.

"Εσύ με έσωζες πάντα" συνέχισε, "ήταν η σειρά μου να είμαι εκεί για σένα".

Ο κόκκινος λεκές μεγάλωνε.

Έσπασα.

Στο φεγγαρόφωτο έβλεπα την ζωή από μέσα της να γλιστράει και να χάνεται, σαν το νερό στην χούφτα που κυλάει και φεύγει ανάμεσα από τα δάχτυλα.

Έβλεπα τα βλέφαρά της να βαραίνουν λίγο λίγο.

Χάιδεψα τον βελούδινο λαιμό της, έσκυψα και φίλησα απαλά τα υπέροχα κερασένια χείλη της, σαν να ήθελα να εμφυσήσω μέσα της λίγη από την δική μου πνοή, σαν να προσπαθούσα να συγκρατήσω λίγο την ζωή της που έφευγε.

 

"Συγχώρεσέ με Dim, σου είπα ψέμματα ότι θα έμενα στο δωμάτιο" είπε ξεψυχισμένα, "αλλά αυτό είναι το μόνο ψέμα που σου έχω πει ποτέ".

Έκλεισε τα μάτια και το κεφάλι της έγειρε στο πλάι.

 

"Σας παρακαλώ κύριε αφήστε την" είπε ο τραυματιοφορέας που προσπαθούσε να την αποσπάσει από τα χέρια μου.

Χαλάρωσα την αγκαλιά μου, και άφησα να την πάρουν.

 

Κοίταξα το φεγγάρι, αυτό ίσως να ήξερε, να καταλάβαινε.

Μπορεί να ήμουν ακόμα ζωντανός, αλλά δεν είχα πια ψυχή ...

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 8

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμεινα για κάποια ώρα εκεί.

Ακίνητος.

Σ' ένα βουβό εσωτερικό κλάμα.

Αλλά αυτή ήταν στο νοσοκομείο, και εγώ ήμουν αλλού, ενώ θα έπρεπε να είμαι δίπλα της.

Περπάτησα γρήγορα μέχρι το αυτοκίνητο.

"Dim" άκουσα πίσω μου την φωνή του Roberto.

"Όχι τώρα Roberto, πρέπει να φύγω" άκουσα την φωνή μου να του απαντάει.

 

Ο ώμος μου πονούσε φρικτά και οδηγούσα μόνο με το ένα χέρι.

Όταν έφτασα, έτρεξα στην ρεσεψιόν, και πίσω από τον γκισέ, είδα την ίδια νόστιμη πιτσιρίκα που ήταν εκεί όταν είχα πάει για τον Terry.

"Αν θυμάμαι καλά σε λένε Dim και μου έχεις δώσει το τηλέφωνό σου" μου είπε χαμογελαστά, "πρέπει να σταματήσουμε να βρισκόμαστε έτσι, αντί να έρχεσαι εδώ να με δεις, θα μπορούσες απλά να μου ζητήσεις να βγούμε", συνέχισε παίρνοντας ένα πονηρό ύφος.

 

Όταν είδε το αίμα στον ώμο μου η έκφρασή της άλλαξε απότομα "μα εσύ είσαι τραυματισμένος, πήγαινε γρήγορα στα επείγοντα" είπε και μου έδειξε μια πόρτα στον διάδρομο.

"Μια κοπέλα με τραύμα από σφαίρα ήρθε πριν από λίγη ώρα" της είπα "πες μου γι' αυτήν και θα πάω όπου θέλεις μετά".

"Όνομα?" ρώτησε.

"Alexa" απάντησα, "μόνο αυτό έχω".

Κοίταξε στην οθόνη του υπολογιστή "θα πρέπει να εννοείς την μις Lane" είπε, "δεν έχει έρθει άλλη με τραύμα από σφαίρα."

Κούνησε το κεφάλι "είναι πολύ σοβαρά" συνέχισε.

"Είναι ζωντανή δηλαδή?" ρώτησα και κάτι σκίρτησε μέσα μου.

"Μέχρι στιγμής έτσι φαίνεται" απάντησε.

 

Μια ελπίδα, ένα φως, μια ανάσα, κάτι υπήρχε ακόμα ζωντανό.

Πήγα στα επείγοντα, η σφαίρα δεν είχε πειράξει κόκκαλο, είχε χτυπήσει την σάρκα στο πλάι και είχε φύγει.

"Αν δεν είχε πέσει επάνω μου η Alexa αυτή η σφαίρα θα πήγαινε κατευθείαν στην καρδιά" σκέφτηκα και ανατρίχιασα.

Μου έδεσαν το χέρι και γύρισα στην ρεσεψιόν "με ποιον μπορώ να μιλήσω για την κατάσταση της Alexa?" ρώτησα την νεαρή.

"Με κανέναν αυτή την στιγμή, είναι στο χειρουργείο" απάντησε, "την έχει αναλάβει ο δόκτωρ Χόουπ".

"Θα είμαι στο σαλόνι, αν έχουμε κάποια εξέλιξη ..." της είπα και πήγα να της δώσω το τηλέφωνό μου.

"Το έχω Dim, ελπίζω να μην σε πειράζει που σου μιλάω στον ενικό" απάντησε.

 

Πήγα στο σαλόνι.

Δεν θα έφευγα από το νοσοκομείο όσο ήταν η Alexa εκεί.

Αυτή την φορά δεν θα την άφηνα, θα έμενα δίπλα της.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησα να περάσουν κάποιες ώρες.

Έξω ο ουρανός είχε αρχίσει να βάφεται στα χρώματα της ανατολής.

Πήγα πάλι στον γκισέ, η πιτσιρίκα είχε σχολάσει και στην θέση της ήταν κάποια άλλη γυναίκα μεγαλύτερης ηλικίας.

"Alexa Lane" της είπα, "είναι εδώ από χθες το βράδυ, έχουμε κάποιο νέο?"

Κοίταξε στην οθόνη, "μιλήστε με τον δόκτορα Χόουπ, θα τον βρείτε στο γραφείο των γιατρών, τέταρτη πόρτα αριστερά στον διάδρομο."

 

"Είναι πολύ σοβαρά" μου είπε ο Χόουπ, "αφαιρέσαμε την σφαίρα, και περιμένουμε να δούμε ... Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο αυτή την στιγμή."

"Γιατρέ μίλησέ μου ειλικρινά, υπάρχουν ελπίδες?" ρώτησα.

Έσκυψε το κεφάλι του "ελάχιστες" απάντησε, "αλλά υπάρχουν".

"Που είναι τώρα? Μπορώ να την δω?" ξαναρώτησα.

"Είναι στο 12, λίγο πιο κάτω στον διάδρομο, αλλά μπορείτε να την δείτε μόνο από το τζάμι, δεν μπορείτε να μπείτε μέσα στο δωμάτιο" μου είπε.

 

Τον ευχαρίστησα, και προχώρησα στον διάδρομο.

Είδα τον αριθμό 12 έξω από ένα δωμάτιο, και πλησίασα στο τζάμι.

Την είδα, ήταν στο τελευταίο κρεβάτι προς τον απέναντι τοίχο.

Είχε σωληνάκια στα χέρια, και τα καλώδια που έφευγαν απ' το στήθος της κατέληγαν σε κάποια μηχανήματα πίσω απ' το κεφάλι της, που κατέγραφαν τις ζωτικές της λειτουργίες.

Άνοιξα την πόρτα και μπήκα, δεν υπήρχε νοσοκόμος στο δωμάτιο.

Την πλησίασα αργά.

Κοίταξα τα κλειστά της μάτια, τα τραβηγμένα προς τα πίσω μαλλιά της, τα χλωμά πλέον χείλη της.

Έφευγε, το αισθανόμουν.

Άγγιξα το χέρι της, βελούδινο όπως πάντα, αλλά σχεδόν παγωμένο.

Το πρόσωπό της θύμιζε κέρινη μάσκα.

"Μην φεύγεις γλυκιά μου" της ψιθύρισα αν και ήξερα ότι δεν μπορούσε να με ακούσει, "μείνε εδώ, μείνε μαζί μου".

 

"Σας παρακαλώ κύριε περάστε αμέσως έξω, απαγορεύεται να είσαστε μέσα στο δωμάτιο" ακούστηκε μια θυμωμένη φωνή, και μια νοσηλεύτρια με έβγαλε γρήγορα έξω.

Γύρισα στο σαλόνι, είχε αρχίσει να μαζεύεται κόσμος, και με δυσκολία βρήκα άδεια καρέκλα σε μια γωνία.

 

Την είχα προδώσει.

Με είχε εμπιστευτεί, και δεν την είχα πιστέψει.

Μου ζήτησε βοήθεια, και της γύρισα την πλάτη.

Και αυτή έπεσε πάνω στην σφαίρα για να με σώσει.

Να σώσει εμένα, που την έσπρωχνα μακριά μου όταν με παρακαλούσε, εμένα που την είχα κλειδώσει στο δωμάτιο.

Εμένα, που την υποπτευόμουν για συνεργό του Νικ, που την κατηγορούσα ότι έπαιζε θέατρο, που της φερόμουν απότομα.

Δεν άντεχα τον εαυτό μου όταν τα σκεφτόμουν αυτά.

Θα έμενα μαζί της μέχρι το τέλος.

 

Η τηλεόραση στο σαλόνι ήταν ανοιχτή.

Πρώτη είδηση ήταν η μεγάλη επιχείρηση της αστυνομίας για την εξάρθρωση επικίνδυνου κυκλώματος κακοποιών.

Το ρεπορτάζ αναφερόταν στις συλλήψεις, αλλά και σε έναν κακοποιό που είχε καταφέρει να διαφύγει με ένα όχημα, το οποίο βρέθηκε παρατημένο μερικά χιλιόμετρα μακριά.

"Οι αρχές έχουν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό σε όλη την περιοχή για να εντοπίσουν τον οπλισμένο κακοποιό" είπε μια δημοσιογράφος, που έμοιαζε να ενδιαφέρεται περισσότερο για το αν το μακιγιάζ της "έγραφε" καλά στην κάμερα, παρά γι' αυτά που έλεγε.

 

Ώστε ο Νικ το είχε σκάσει τελικά.

Ο άνθρωπος που πάτησε την σκανδάλη.

 

Βράδιασε, ξαναπήγα στην ρεσεψιόν, δεν υπήρχε καμιά εξέλιξη.

Το επόμενο πρωί το ίδιο.

Και το επόμενο βράδυ.

Ήμουν πάντα εκεί, δεν μπορούσα να φύγω.

Και ξανά το πρωί στη ρεσεψιόν, και πάλι το βράδυ, καμιά εξέλιξη.

Δεν ήξερα πόσες μέρες είχαν περάσει από την νύχτα που τραυματίστηκε η Alexa, είχα χάσει την αίσθηση του χρόνου πια.

 

Ένα πρωί, μπορεί να ήταν το τρίτο, το τέταρτο ή το πέμπτο πρωί, δεν ήξερα πια, πήγα πάλι να ρωτήσω.

"Alexa Lane, έχετε κάτι νεότερο? Κοιτάξτε σας παρακαλώ".

Η κυρία στον γκισέ κοίταξε, και μετά κοίταξε εμένα.

Ξανακοίταξε την οθόνη, και μετά πάλι εμένα.

Χαμήλωσε το βλέμμα "λυπάμαι πολύ κύριε" μου είπε, "πέθανε τα ξημερώματα".

 

Ξαφνικά ο κόσμος έγινε χίλια κομμάτια.

Θρύψαλα μπροστά στα μάτια μου.

Λύγισα, "είσαστε σίγουρη?" ρώτησα με τρεμάμενη φωνή.

Κούνησε το κεφάλι της καταφατικά, "λυπάμαι" είπε πάλι.

 

Έτρεξα στο δωμάτιο 12, στο κρεβάτι της είχαν βάλει έναν παππού, κι αυτός ήταν γεμάτος σωληνάκια.

Γύρισα αργά, σκυφτά, βουβά, πήρα τον δρόμο προς την έξοδο.

Όλα είχαν τελειώσει πια.

Δεν υπήρχε τίποτα, ούτε ελπίδα, ούτε φως, ούτε ανάσα.

Κοιτάζοντας μέσα μου δεν είδα τίποτα, μόνο κενό, ίσως να μην υπήρχα ούτε εγώ ....

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 8

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γεράσει τριάντα χρόνια σε μια στιγμή.

Τα κουρασμένα αβέβαια βήματά μου, με πήγαν μέχρι το αυτοκίνητο.

Μπήκα μέσα και ξεκίνησα.

Δεν είχα κάπου να πάω, δεν είχα πια ούτε σκοπό.

Οδηγούσα μέσα στην πόλη, περνώντας πολλές φορές από τους ίδιους δρόμους, χωρίς προορισμό.

Κοιτούσα γύρω μου, και τα μέρη που είχα περπατήσει χιλιάδες φορές, φαίνονταν άγνωστα, ξένα.

 

Αποφάσισα, να πάω στο σπίτι μου, που το είχα αφήσει σε άθλια κατάσταση.

Όταν μπήκα μέσα, αντίκρισα το χάος που υπήρχε την τελευταία φορά που το είδα.

Δεν με ένοιαζε, πήγα στο σαλόνι και πήρα ένα μπουκάλι Jack.

Κάθισα σε μια καρέκλα, άναψα τσιγάρο, και γέμισα ένα ποτήρι.

Δύο ώρες αργότερα, το μπουκάλι τελείωνε, αλλά τα φαντάσματα μέσα μου δεν έλεγαν να με αφήσουν να ησυχάσω.

Πήρα το μπουκάλι, και πήγα μέχρι το δωμάτιο.

Το κρεβάτι ήταν ανάποδα, κάθισα στο στρώμα που ήταν στο πάτωμα, ακούμπησα την πλάτη μου πίσω, και έκλεισα τα μάτια.

 

Όταν ξύπνησα μερικές ώρες αργότερα, ήμουν περίπου στην ίδια στάση.

Με μια κίνηση άδειασα στο στόμα μου ότι είχε απομείνει στο μπουκάλι, και άνοιξα άλλο ένα.

Οι φωνές στο μυαλό μου δεν σταματούσαν, όσο κι αν προσπαθούσα να τις κάνω να σωπάσουν.

Μου μιλούσαν για αγγέλους.

 

Κάποιοι λένε, ότι πολλές φορές οι άγγελοι, κατεβαίνουν στην γη, παίρνοντας ανθρώπινη μορφή, και έτσι δεν μπορούμε να τους καταλάβουμε.

Αν όμως κάποιος μπορέσει να ξεχωρίσει έναν άγγελο ανάμεσα στους ανθρώπους, τότε πρέπει να τον κρατήσει, γιατί η μοίρα του είναι δεμένη μ' αυτόν, ο άγγελος αυτός θα είναι για πάντα δίπλα του.

Εγώ είχα βρει τον άγγελό μου, αλλά αντί να τον κρατήσω, τον πρόδωσα.

Τον απογοήτευσα τόσο πολύ, που αποφάσισε να γυρίσει πίσω, εκεί που ανήκε, στον ουρανό, ανάμεσα στους άλλους αγγέλους.

 

Έκλαιγα πια με λυγμούς.

Δυνατά, όχι βουβά.

Ξέσπαγα.

 

Δύο μέρες αργότερα, βρέθηκα το απόγευμα στο κοιμητήριο.

Ακούμπησα σε ένα δέντρο, και κοιτούσα τον κόσμο που είχε μαζευτεί να αποχαιρετίσει την Alexa για τελευταία φορά.

Όταν κατέβασαν το φέρετρο, η μητέρα της κατέρρευσε, και την κράτησαν την τελευταία στιγμή για να μην σωριαστεί στο έδαφος.

Δεν έκανα καμία προσπάθεια να συγκρατήσω τα δάκρυα που κυλούσαν στα μάγουλά μου.

Σηκώνοντας το κεφάλι, είδα μια φιγούρα πίσω από ένα δέντρο.

Φορούσε ένα τζάκετ με την κουκούλα κατεβασμένη, αλλά μπόρεσα να διακρίνω τα τατουάζ που είχε στα χέρια.

Κινήθηκα προς τα εκεί, αλλά με είδε και εξαφανίστηκε.

 

Γύρισα στο σπίτι, και έβαλα ένα ποτό.

Ήξερα ότι θα κουβαλούσα για πάντα μέσα μου την Alexa.

Δεν θα έφευγε ποτέ.

 

Το επόμενο πρωί σηκώθηκα και κάλεσα ένα συνεργείο, που θα αναλάμβανε να πετάξει τα κατεστραμμένα έπιπλα.

Παρήγγειλα καινούρια.

Κάλεσα και τον τζαμά, να αλλάξει το σπασμένο τζάμι στην πίσω πλευρά του σπιτιού.

Είχα αρχίσει να μαζεύω τα ρούχα που ήταν πεταμένα στο πάτωμα, όταν χτύπησε το κουδούνι της εξώπορτας.

Άνοιξα και είδα δύο άνδρες, που φορούσαν πανομοιότυπα σκούρα κοστούμια, τα οποία φώναζαν από μακριά ότι ήταν αστυνομικοί.

Μου είπαν ότι ήταν από ένα ειδικό πολιτειακό σώμα προστασίας μαρτύρων, και μου πρότειναν να με στείλουν κάπου αλλού με απόλυτη μυστικότητα, αναλαμβάνοντας την προστασία μου, όσο ο Νικ κυκλοφορούσε ελεύθερος.

Αρνήθηκα ευγενικά, λέγοντάς τους ότι δεν πίστευα ότι ήταν τόσο τρελός να εμφανιστεί πάλι εδώ, με όλη την αστυνομία της περιοχής να τον κυνηγάει, αν και από μέσα μου ευχόμουν να το τολμήσει, και να είχα την ευκαιρία να του ανταποδώσω ότι είχε κάνει στην Alexa.

 

Όταν έφυγαν, πήγα στο νοσοκομείο.

Ο Terry είχε συνέρθει, μπήκα στο δωμάτιο και τον αγκάλιασα.

"Με κοψοχόλιασες παλιόφιλε" του είπα "νόμιζα ότι θα σ' έχανα".

"Και θα με έχανες σίγουρα, αν δεν είχες έρθει εκείνη την στιγμή στο Sunset" απάντησε, "έφυγαν βιαστικά και δεν πρόλαβαν να με αποτελειώσουν. Με έσωσες φίλε".

"Φτάνει που είσαι καλά Terry" του είπα.

"Μπορείς να μου κάνεις μια χάρη?" ρώτησε.

"Τι θέλεις?"

"Πριν κάτι μήνες έγινε μια συνάντηση νοιζάδων και δεν είχες έρθει, θυμάσαι?"

"Φυσικά".

"Λίγο καιρό αργότερα, άρχισαν να κυκλοφορούν κάτι φήμες ότι κάποια όργανα που βρέθηκαν εκεί, είχαν πιάσει σαράκι. Μπορείς να πας το μπάσο μου στον τεχνικό να το δει?"

"Θα το πάω, μην αγχώνεσαι" του είπα καθησυχαστικά.

 

Την επόμενη μέρα, τηλεφώνησα στον Μάριο, άφησα το μπάσο του Terry στον τεχνικό, και πέρασα από το Depot.

Έπρεπε να κάνω κάτι ακόμα.

"Λυπάμαι πολύ για την φίλη σου Dim" μου είπε, και αρκέστηκα απλά να κουνήσω το κεφάλι.

"Υπάρχει ένας άνθρωπος που μου έσωσε την ζωή Μάριο, του χρωστάω" του είπα, και του μίλησα για τον σουπιά.

Όταν άκουσε την ιστορία, μου έδωσε το όνομα μιας ταβέρνας στο λιμάνι, και μια διεύθυνση, "εδώ θα μπορεί να τρώει κάθε μέρα χωρίς να πληρώνει, θα το κανονίσω, και στην διεύθυνση αυτή, βρίσκεται ένα σπίτι που μου ανήκει και είναι κλειστό χρόνια, μπορεί να μένει εκεί" μου είπε.

"Αν θέλει, υπάρχει και δουλειά γι' αυτόν" συνέχισε.

"Δεν θα ήθελα να μπλέξει και σε τέτοιες δουλειές, έχει φάκελο για μικροκλοπές έτσι κι αλλιώς" του απάντησα.

Γέλασε, "εννοώ δουλειές στην αποθήκη του μαγαζιού, επίσης χρειάζονται και κάποιοι οδηγοί για τα φορτηγά προμηθειών" μου είπε.

Του έσφιξα το χέρι, και ξεκίνησα για το λιμάνι.

 

Έφτασα στην προκυμαία, κατέβηκα από κάτω, εκεί που έμενε ο σουπιάς.

Ήταν καταμεσήμερο, και κοιμόταν του καλού καιρού.

Η ανάσα του βρωμούσε φθηνό κρασί.

Τον κούνησα και πετάχτηκε με ένα σουγιά στο χέρι.

Τραβήχτηκα πίσω "ήρεμα σουπιά" του είπα, "δεν με θυμάσαι?"

Έτριψε τα τσιμπλιασμένα μάτια του "κάπου σε έχω ξαναδεί εσένα."

"Με είχαν πάει για μπάνιο δεμένο ένα βράδυ, και με είχες σώσει" του είπα.

"Α, ναι, κάτι θυμάμαι" απάντησε, "και τι θέλεις τώρα, μετάνιωσες και θέλεις να σε ξαναρίξω μέσα?", γέλασε και άφησε να φανεί μια σειρά σαπισμένα δόντια.

"Πεινάς?" τον ρώτησα.

"Σαν λύκος" απάντησε.

"Τότε σήκω και πάμε" είπα επιτακτικά, "σου χρωστάω, πρέπει να σου ξεπληρώσω τα χρωστούμενα".

 

Πήγαμε στην ταβέρνα, και όσο έτρωγε του εξηγούσα αυτά που μου είχε πει ο Μάριο.

Μετά πήγαμε και στο σπίτι που ήταν στην διεύθυνση που μου είχε δώσει.

"Είσαι σπαθί λεβέντη μου" είπε, "όμως για την δουλειά ... πρέπει να το σκεφτώ".

"Κάνε ότι θέλεις" του είπα, κι έφυγα.

 

Πήγα κατευθείαν στο Sunset, πήρα την κιθάρα να την παραδώσω στην αστυνομία, και καθώς έφευγα, θυμήθηκα το δωμάτιο που είχαμε μείνει με την Alexa.

Άνοιξα την πόρτα διστακτικά και μπήκα.

Όλα ήταν όπως τα είχαμε αφήσει.

Θυμήθηκα το φόρεμά της, τον ενθουσιασμό της όταν μου το έδειχνε, τον θεατρικό τρόπο που μου μιλούσε, το βλέμμα της, τις εκφράσεις της.

Κοίταξα δίπλα στο κρεβάτι, το σακ βουαγιάζ με τα ρούχα της ήταν ακόμα εκεί.

Με κόπο συγκράτησα ένα δάκρυ, πήρα το σακ βουαγιάζ, την σακούλα με την κιθάρα και πήγα στο αυτοκίνητο.

 

Γύρισα στο σπίτι, δεν υπήρχε πια το ίδιο χάος παντού, είχε αρχίσει ήδη να μοιάζει πάλι με πραγματικό σπίτι.

Μα ήμουν μόνος, πρώτη φορά με ενοχλούσε αυτό, συνήθως μου άρεσε η μοναξιά.

Τώρα ήταν αλλιώς, η μοναξιά σήμαινε σιωπή, και στην ησυχία της σιωπής άρχιζαν πάλι να ακούγονται οι φωνές στο μυαλό μου.

Τα φαντάσματα ήταν εκεί, και θα ήταν εκεί για πάντα.

Πνιγόμουν.

Ανέβηκα στο στούντιο, και βίδωσα το μπράτσο της Μπρεντ Μέισον στο σώμα.

Της πέρασα χορδές και άρχισα να την σκαλίζω.

Άνοιξα το DAW στον υπολογιστή, όπλισα ένα κανάλι, και άρχισα να παίζω.

Δεν ήξερα τι έπαιζα, δεν σκεφτόμουν τίποτα, μόνο έβγαζα σε ήχο αυτό που με έπνιγε εσωτερικά.

 

Σε λίγο είχε γεννηθεί ένα κομμάτι.

Ο τίτλος του φυσικά ήταν ... "Alexa" ....

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 7

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου