Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΙΚΑΠ ΜΕ ACTIVE SPEAKERS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
19 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αν το συνδέσει σε είσοδο line level θα ψιθυρίζει. 

 

Γιάννη αν είχε όντως κεραμική κεφαλή και το συνέδεε στα line inputs των Ρresonus λογικά θα έπαιζε (αναλόγως της κατασκευής της) κανονικά σε ένταση...

το πρόβλημα έγκειται στην RIAA EQ εξισορρόπηση όπως αναφέρεις γιατί αν έπαιζε (ειδικά σύγχρονα) βινύλια κι όχι δίσκους γραμμοφώνου το ηχητικό αποτέλεσμα θα ήταν χάλια εκ προοιμίου χωρίς μπάσα και θα "έξυνε" λογικά και στις ψηλές...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Αυτό δεν ισχύει Λάκη.

Αν το συνδέσει σε είσοδο line level θα ψιθυρίζει. 

 

Επειδή έχω τέτοιο πικαπ με κεραμικη βελόνα (dual), το συνδέω σε κανονικο Line ενισχυτη και παίζει μια χαρα.

Η κεραμικη βελόνα δεν ειναι σαν τις βελονες κινητου μαγνητη ή κινητου πηνίου που θελουν προενίσχυση.

2 ώρες πριν, npap είπε

 

 

 

 

ΥΓ. Λάκη είχε σίγουρα μαγνητική κεφαλή (MM) εκτός αν το συγκεκριμένο είναι κάποια version ακόμα παλιότερη του μοντέλου που δεν γνωρίζω...

 

 

Μπορεί.

Όπως και να χει ας το δοκιμασει, δεν κινδυνευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό με την κεραμική κεφαλή δεν το ήξερα. Το κοίταξα και είδα πως βγάζει ψηλή έξοδο. Μααα... στα!

Στη γενιά μου δεν τις χρησιμοποιούσαμε καν λογώ ευτελούς ποιότητας ήχου και βάζαμε Moving Magnet ή Moving Coil που έχουν χαμηλή έξοδο και απαιτούν RIAA αποκωδικοποίηση.

 

Οπότε ο @giannos24 αν έχει κεραμική δεν χρειάζεται καν αυτό που αγόρασε.

Εκτός και αν έχει κεφαλή  Moving Magnet ή Moving Coil.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αυτό με την κεραμική κεφαλή δεν το ήξερα. Το κοίταξα και είδα πως βγάζει ψηλή έξοδο. Μααα... στα!

Στη γενιά μου δεν τις χρησιμοποιούσαμε καν λογώ ευτελούς ποιότητας ήχου και χρησιμοποιούσαμε Moving Magnet ή Moving Coil που έχουν χαμηλή έξοδο και απαιτούν RIAA αποκωδικοποίηση.

 

Οπότε ο @giannos24 αν έχει κεραμική δεν χρειάζεται καν αυτό που αγόρασε.

Εκτός και αν έχει κεφαλή  Moving Magnet ή Moving Coil.

'Ησασταν κιμπάριδες ωρε.😁

 

Κοίτα, το περίεργο με τον ΟP είναι ότι ΔΕΝ ακούει τίποτα (λέει).

Ακόμα και κεραμικη να ηταν , και να την κουπωνε στην προενισχυση , θα άκουγε........με παραμορφωση (διπλή προενισχυση).

Το ότι δεν ακουει τίποτα με παει στο μυαλό για καμένη έξοδο του πικαπ......

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ σε όλους μαζί.

 

Το πικάπ δεν είχε βελόνα(M95ED). Το πήγα σε κάποιον που ασχολείται και την άλλαξε και με δικό του το υπόλοιπο σύστημα ( ηχεία-ενισχυτή) έπαιζε κανονικότατα.

 

Η πρώτη σκέψη μου προφανώς ήταν να συνδέσω τα active monitors κατευθείαν στο RCA του πικάπ. 
Αποτέλεσμα: χαμηλή ένταση

 

Ο ενισχυτής είναι AIWA δουλεύει κανονικά σαν ραδιόφωνο. Στο phono οχι.

 

Από πίσω οι έξοδοι είναι 8 ohm , δοκίμασα παθητικό ηχείο 4αρι αλλά και πάλι δεν.

 

Δηλαδή η σειρά πικάπ-ενισχυτής-παθητικά ηχεία δεν δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, giannos24 είπε

 

 

Η πρώτη σκέψη μου προφανώς ήταν να συνδέσω τα active monitors κατευθείαν στο RCA του πικάπ. 
Αποτέλεσμα: χαμηλή ένταση


 

Άρα δεν εχεις κεραμικη....

9 λεπτά πριν, giannos24 είπε

Το πήγα σε κάποιον που ασχολείται και την άλλαξε και με δικό του το υπόλοιπο σύστημα ( ηχεία-ενισχυτή) έπαιζε κανονικότατα.

 

 

Άρα δεν έχεις καμένη έξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
18 λεπτά πριν, giannos24 είπε

Ο ενισχυτής είναι AIWA δουλεύει κανονικά σαν ραδιόφωνο. Στο phono οχι.

 

Από πίσω οι έξοδοι είναι 8 ohm , δοκίμασα παθητικό ηχείο 4αρι αλλά και πάλι δεν.

Πως δουλεύει κανονικά σαν ράδιο; Είναι ραδιοενισχυτής δηλαδή ή εχει ξεχωριστό δέκτη; Απο ποιά ηχεία; 

Και γιατί δοκίμασες 4Ω αν είχε δικά του; Στα ακουστικά παίζει;

Δώσε καλύτερα τα μηχανήματα που χρησιμοποιείς.

Δοκίμασε να βάλεις το πικαπ στη RIAA και αυτήν σε μια είσοδο στον ενισχυτή CD, Aux ή Tape in για να δεις μήπως δουλεύει και είναι χαλασμένη η είσοδος phono.

Αν αποκλείσεις μια μια τις πιθανότητες λάθους θα καταλήξεις να βρεις το πρόβλημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έχω αρχίσει και αισθάνομαι ότι παίζουμε noir text based adventure game ... ένα ψιλοdeja vu με πρόσφατο θέμα για home cinema τοπαθα...😎

 

4 ώρες πριν, giannos24 είπε

Το πικάπ δεν είχε βελόνα(M95ED). Το πήγα σε κάποιον που ασχολείται και την άλλαξε και με δικό του το υπόλοιπο σύστημα ( ηχεία-ενισχυτή) έπαιζε κανονικότατα.

 

το βασικό μυστήριο λύθηκε ντε φάκτο...

 

το μυστήριο της μαγνητικής-κεραμικής τράβηξε λίγο παραπάνω καθότι ο υποφαινόμενος παρότι εξ αρχής δήλωσε ότι υπήρξε ως νεανίας κάτοχος του εν λόγω και σίγουρα διέθετε MM θεωρήθηκε ύποπτος συμπτωμάτων πρώιμου alzheimer...😛

 

το νέο μυστήριο επικεντρώνεται πλέον στο προενισχυτικό στάδιο του ενισχυτή και στο κατά πόσο και ποιες είσοδοι αυτού δουλεύουν...

 

νέα δεδομένα

 

4 ώρες πριν, giannos24 είπε

Ο ενισχυτής είναι AIWA δουλεύει κανονικά σαν ραδιόφωνο. Στο phono οχι.

 

Από πίσω οι έξοδοι είναι 8 ohm , δοκίμασα παθητικό ηχείο 4αρι αλλά και πάλι δεν.

 

οπότε δια της ατόπου το τελικό στάδιο του ολοκληρωμένου ενισχυτή αποδεδειγμένα δουλεύει... έτσι αν συνδέσεις το πικάπ στο phono pre και δοκιμάσεις μια μια τις εισόδους line του όπως σου πρότεινε ο Γιάννης κι αυτό το μυστήριο θα λυθεί πάραυτα... όμως παρεμπιπτόντως να προσθέσω μεγάλη προσοχή εδώ να είσαι φειδωλός με το άνοιγμα του volume αν συνεχίσεις να χρησιμοποιείς 4ωμα ηχεία στον 8ωμ Aiwa, γιατί εύκολα τα ρεύματα που ενδεχομένως απαιτηθούν μπορεί να τον "ζορίσουν" με άμεσο κίνδυνο και του ίδιου και των ηχείων λόγω "ψαλιδισμών"...

 

4 ώρες πριν, giannos24 είπε

Η πρώτη σκέψη μου προφανώς ήταν να συνδέσω τα active monitors κατευθείαν στο RCA του πικάπ. 
Αποτέλεσμα: χαμηλή ένταση

 

καλώς ή κακώς πλέον το "αποτέλεσμα" που αναφέρεις ήταν το προφανές και πριν δοκιμάσεις... το καλό νέο όμως είναι ότι από την στιγμή που το πικάπ είναι πια εντάξει και υπάρχει και το phono pre εύκαιρο, όποιο και να είναι το "πόρισμα" για τον αμφιβόλου ποιότητας ενισχυτή (το hype της AIWA δεν προϊδεάζει για κάτι ιδιαίτερα ποιοτικό), μπορείς να το παρακάμψεις και να συνδέσεις χωρίς φόβο και πάθος απ ευθείας το πικάπ στο phono pre και αυτό με την σειρά του στα presonus...

 

αφού μάλιστα το volume αυτών είναι στην μπροστινή μπάφλα, χωρίς εργονομικά (ή άλλα) προβλήματα το συγκεκριμένο συστηματάκι φαντάζει η καλύτερη λύση (σύμφωνα πάντα με ότι έχεις αναφέρει ως τώρα για εναλλακτικές του)... τώρα αν μας προκύψει καμένο και κάποιο από αυτά τα μέρη του που είναι καινούργια τι να σου πω... κάνε ευχέλαιο...🙂

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, npap είπε

το βασικό μυστήριο λύθηκε ντε φάκτο...

 

το μυστήριο της μαγνητικής-κεραμικής τράβηξε λίγο παραπάνω καθότι ο υποφαινόμενος παρότι εξ αρχής δήλωσε ότι υπήρξε ως νεανίας κάτοχος του εν λόγω και σίγουρα διέθετε MM θεωρήθηκε ύποπτος συμπτωμάτων πρώιμου alzheimer...😛

Δεν ήταν στην κατοχή μου, δεν έχω ακούσει ποτέ βινύλιο από μόνος μου, δεν ξέρω τίποτα απολύτως για αυτα τα "μαραφέτια¨ 😛.
Βρέθηκαν στα χέρια μου από συγγενή μου και προσπαθώ να τους δώσω πάλι ζωή.
Ηλικιακά οριακά έχω προλάβει τις κασέτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
22 λεπτά πριν, giannos24 είπε

Δεν ήταν στην κατοχή μου,

 

το ξέρω βρε... ο "υποφαινόμενος" είμαι εγώ... περί αυτοσαρκασμού επρόκειτο...😎

 

δοκίμασες ότι έχει ειπωθεί να μας φύγει και η απορία;

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου