Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?


Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?  

19 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσα μπορείτε να ακούσετε από τη λίστα ? (δωρεάν)

  2. 2. Πόσα από τα ονόματα που βλέπετε πιστεύετε ότι θα ήταν γνωστά σήμερα αν οι εταιρείες συνέχιζαν να λειτουργούν όπως πριν χωρίς πλατφόρμες?

  3. 3. σας ικανοποιεί μουσικά η σύγχρονη τάση στις επιτυχίες?

    • ναι
    • οχι
    • μου είναι αδιάφορο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά το περί ορέξεως παραμένει, οπότε δεν μπορούμε να αποφύγουμε τις υποκειμενικές απόψεις και ιδιαίτερα τις παγιωμένες. Διαφορετικά η συζήτηση θα έπρεπε να γίνεται μόνο με παραθέσεις από νούμερα πωλήσεων, streaming κτλ. Αν δεν κάνω λάθος όμως, η αρχική ερώτηση αφορά καθαρά το υποκειμενικό μέρος. Θεωρώ πως αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που το poll δεν έχει κάποια επιλογή με 0%.

Δεν περίμενα να υπαρχει αντιπαραθεση για τετοιο θεμα. Παραδοξως και αντιθετα απο τις μεχρι τωρα ψηφους πολλοι διαρηγνυουν ιμάτια ακομα. Τι να πω αλλοι ψηφιζουν φαίνεται και αλλοι συζητουν.

Επισης μου φανηκε πολυ εξτρεμιστικο να βαλω καπου 0 σκετο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Γιατί εμείς οι ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ...

Κωστάκης μας, κόψε κάνα δύο μέτρα... Με custom Korg παίζεις φίλος, όχι με Поливокс😄

 

Να έπαιζες, να το συζητούσαμε...

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimsonic said:

Δεν περίμενα να υπαρχει αντιπαραθεση για τετοιο θεμα. Παραδοξως και αντιθετα απο τις μεχρι τωρα ψηφους πολλοι διαρηγνυουν ιμάτια ακομα. Τι να πω αλλοι ψηφιζουν φαίνεται και αλλοι συζητουν.

Επισης μου φανηκε πολυ εξτρεμιστικο να βαλω καπου 0 σκετο

Σόρυ, λάθος διατύπωση, εννοώ πως δεν υπάρχει κάποια απάντηση που δεν την επέλεξε κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pavloz είπε

Σόρυ, λάθος διατύπωση, εννοώ πως δεν υπάρχει κάποια απάντηση που δεν την επέλεξε κανένας.

Δεν νομιζω να επεσε πολλη σκεψη στις απαντησεις εκτος απο το να ακουσει κάποιος απο 5 δλ καθε κομματι.

Και γω τα ορια των κατηγοριων βιαστικά τα διαλεξα.

Το χομπυ μας κανουμε. Δεν κανουμε διατριβή 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Κωστάκης μας, κόψε κάνα δύο μέτρα... Με custom Korg παίζεις φίλος, όχι με Поливокс😄

 

Να έπαιζες, να το συζητούσαμε...

Είμαστε της προοδευτικής φραξιας. 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Είμαστε της προοδευτικής φραξιας. 

Ρεβιζιονιστές πουλάκια μου;

 

Έτοιμοι για το γκούλαγκ δηλαδή... 😆

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ρεβιζιονιστές πουλάκια μου;

 

Έτοιμοι για το γκούλαγκ δηλαδή... 😆

Να δουν εκεί οι άριστοι να ρυθμιστεί το χρηματιστήριο ενέργειας και τροφίμων ή αν βγάζουν ψηφιακα δελτία από τις πλατφόρμες των κουμπάρων να μην κοστίζει περισσότερο το ρεύμα για να χιλιοταυτοποιηθεις στο taxisnet από το όφελος του ποσού. Όχι άλλη πεινα. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

Αυτός πεινούσε, έγινε ΤΣΕΟ μετά κσι είδες τι έπαθαν οι Ρίχτερ. 

 Γι αυτό τα Spotify να καταλάβουν μαζί με τους μετόχους τους και τους 50 καλλιτέχνες που κονομανε και το διαφημίζουν 😂 πως υπάρχει και ο λαός και να μην τον ζορίζουν το λαό γιατί ο λαός ανέχεται αλλά στο τέλος θα τους τη ΦΟΡΈΣΕΙ 

😂😂Χαχαχαχα. 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"σας ικανοποιεί μουσικά η σύγχρονη τάση στις επιτυχίες?"

Αυτό που περισσότερο με ενοχλεί δεν είναι το να μην μου αρέσει ένα κομμάτι, είναι το να βαριέμαι μόλις καταλάβω ότι έχει το ίδιο pattern ΟΛΟ το κομμάτι και έτσι από τα πρώτα 10'' ξέρω τι ακριβώς θα γίνει ως το τέλος. Με άλλα λόγια, είναι κρίμα να ακούς ως "επιτυχίες" τραγούδια που η μελωδία τους είναι πιο φτωχή και από την "μουσική για ασανσέρ".

Α, και τώρα που είπα Μελωδία: εδώ και κάμποσο καιρό (μιλάμε ίσως για δεκαετίες) ολοένα και περισσότερο χάνεται η Μελωδία από την pop(ular) μουσική.

Πχ Adele:  όποτε ξεκινάω να παίξω ένα κομμάτι της στο πιάνο το παρατάω μετά από τα 4 ή 8 πρώτα μέτρα. Μιλάμε για ατελείωτες φλυαρίες σε έκταση τριών ή πέντε νοτών πάνω από την τονική. Το μάθαινα παλαιότερα στα παιδιά μου: για να καταλάβετε αν υπάρχει "κάτι" σε ένα κομμάτι, θα το τραγουδάτε λέγοντας λα-λα-λα ή τα-τα-τα κλπ (και όχι τους στίχους του). Και τότε θα αποκαλύπτεται αν αυτό που ακούτε είναι μελωδία ή αν είναι απλά στίχοι με ρυθμό πάνω από κάποια (φτωχή) συνήθως αρμονία. 

 

Αντιπαράδειγμα - φωτεινή εξαίρεση στο παραπάνω: TheWeeknd, Blinding Lights. Ακούς μελωδία, ακούς catchy synth riff, ακούς κάτι ενδιαφέρον (βασικά, ακούς τα 80z χτισμένα με DAW και plug-ins αλλά οκ).

 

Πω ρε φίλε, όντως γέρασα!

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου