Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσεις απο την εμφανιση του Scott Henderson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ακριβως κανει ο συγκεκριμενος γιατι εγω που τον ακουω τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει... :lol: :wink:

 

Εμ' date=' αυτά παθαίνεις άμα δε μελετάς τα αρπέζ του.... :) :) :)[/quote']

 

μωρε τα μελεταω αλλα το θεμα ειναι να καταφερεις αυτο που εχει καταφερει αυτος..δηλαδη να τα παιζει οταν αυτοσχεδιαζει ΧΩΡΙΣ να σκεφτεται αλλα ξεροντας με το αυτι ΠΡΙΝ τα παιξει πως θα ακουστουν κατω απο συγκεκριμενα chords..και αυτο θελει πολυυυ δουλεια και χρόνια μελετη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

fenderiarh ποια μέρα πήγες? εγώ πήγα Πέμπτη και θα πάω και σήμερα Σάββατο μάλλον...

ειλικρινά...δεν αντιλαμβάνομαι ...γιατί να μην σαρέσει ο ήχος του... το μόνο που μπορεί να φαίνεται περέργο ειναι το συνεχές...delay...και κάποια κάπως πιο περιέργα εφέ...

νομίζω πως το suhr κεφάλι του κάθεται καλύτερα...

 

Παρασκευη......τι δεν αντιλαμβανεσαι? ειναι απλο ΔΕΝ μου αρεσει ο ηχος του.....

 

 

anyway... στο θέμα ήχου μπαίνει το υποκειμενικό θέμα..και απο την στιγμή που τον nick σου είναι fenderiarhs...και αν θυμάμαι καλά...έχεις και κάποιες fender ...με emg επάνω...δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε...παραπάνω...

 

Nαι ελεγα να παρω μαλιστα και μια τελε με dimarzio chopper στη bridge pos. Το λοιπον?

 

 

καλοί οι βρεντόσαυροι μουσικοί που ΟΛΟΙ μας αγαπάμε... αλλά ας ανοίξουν λίγο τα αυτιά μας πέρα απο την παιγμένη κάθετα πεντατονική... και δυστυχώς...ο μόνος τρόπος είναι ακούγοντας και διαβάζοντας πολύ μουσική...

αυτά!

 

Eιναι καλυτερο να εισαι πλουσιος και υγιης παρα φτωχος και αρρωστος......

 

Κατα τα αλλα και επι της ουσιας καλυπτομαι απο το (καλυτερο απ το δικο μου :D :D :D :D ) γραφειν του Wow!

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα την πεμπτη και μου αρεσε παρα πολυ οπως μου ειχε αρεσει και πολυ πριν 3 χρονια που τον ειχα δει για πρωτη φορα. προσωπικα ο ηχος του σε μερικους δισκους με τους tribal tech ειναι ο ηχος που λατρευω και που αρκετες φορες θα ηθελα να ειχα κι εγω, τωρα για τον ηχο του στους "μπλουζ" δισκους και στα λαιβ μου αρεσει μεν πολυ αλλα δεν κοβω φλεβες......τωρα οσον αφορα τι εχει καταφερει ο χεντερσον.........αστο καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά το ολίγα...

 

Εντάξει φίλε' date=' αλλά ας μην ξεχνάμε ότι για να επιλεχθεί να παίξει σε ένα...ωδείο, με κοινό... 100 άτομα, κάποια αμαρτία πρέπει να έχει κάνει στη ζωή του καθώς οι πιο πολλές λυκειακές μπάντες έχουν περισσότερο κοινό (ούτως ειπείν).

 

Όχι ότι εμένα με χαλάει προσωπικά - πάντα γούσταρα τις μοναχικές διαδρομές - αλλά άλλοι κιθαρίστες τα καταφέρνουν καλύτερα σε αυτό που προσπαθεί να κάνει ο συγκεκριμένος.

 

Τώρα, να στο πω και αυτό, λίγο ελληνική "δισκοκριτική" μου φάνηκε η προσέγγισή σου, αλλά δε λεώ περισσότερα σε μία ύστατη προσπάθεια να προστατεύσω τον χαρακτήρα του thread, το οποίο καλό θα ήταν να φιλοξενήσει μόνο απόψεις ανθρώπων που έχουν πάει στη συναυλία.[/quote']

 

1) Πες μου οτι κανεις πλάκα!!!!!!!!!!!!!!Το μέγεθος του κοινού κάνει την αξία του μουσικού; Αν είναι δυνατόν.........

 

2) Αλλοι κιθαρίστες τα έχουν "καταφέρει καλυτερα"; Για πες μου και μένα ποιοί;

 

3) Αν τα λόγια μου σου κάνουν σαν ελληνική "δισκοκριτική" τότε μάλλον έχω πρόβλημα στην άρθρωση της ελληνικής γλώσσας...

 

4) Που ξέρεις οτι δεν ήμουν στη συναυλία;

 

 

ΕΞ'ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ!!!!!!!!!

ΤΙ ΑΛΛΟ Θ'ΑΚΟΥΣΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarh... βασικά η Tele... αν είναι και σε sunbust χρώμα... νομίζω οτι θα είναι η καλύτερη αγορά που έχεις κάνει ποτε ...χεχεχεχεχε....

 

πραγματικά... εμένα ο ήχος του μάρεσε παααααααάρα πολύ και πιστεύω οτι κάποια στοιχεία του ήχου του είναι απλά άρτια...!!!!

 

όσον αφορά το τι παίζει... νομίζω είπα την άποψη μου... δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ούτε και ο Beck ηταν άλλωστε τεχνικαράς"...

Αγαπητέ NightCrawler, είναι προφανές ότι δεν τον έχεις δεί να παίζει, είχα την τύχη να τον δώ το 2004 στο Λονδίνο, να παίζει για τα 60 του χρόνια (ο Jimmy Page και ο Ron Wood είταν στο κοινό και τον χειροκροτούσαν...)...Το Youtybe φυσικά και τον έχει, αλλά σου συνιστώ να βρείς το DVD Live in Japan και να το δείς πολλές ώρες. Νομίζω ότι κάνει πράγματα realtime που δεν κάνει κανένας άλλος και βλέπω κιθαριστς στη σκηνή από ο 77 (έζησα και 4 χρόνια στο Παρίσι και εκεί έχω δεί πολλούς). Παίχτες όπως ο Beck Henderson με τόσες ώρες πτήσεις ΦΥΣΙΚΑ και είναι τεχνικαράδες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίχτες όπως ο Beck Henderson με τόσες ώρες πτήσεις ΦΥΣΙΚΑ και είναι τεχνικαράδες

 

+1000000000

 

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν τα παιδάκια οτι τεχνική ΔΕΝ είναι το πόσο γρήγορα παίζεις την κλίμακα αλλά το τι ήχο βγάζεις απο τα δάχτυλα σου και τι έλεγχο έχεις στο όργανο. Και αυτοί οι 2 παιχταράδες το κατέχουν πολύ καλά το άθλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Παίχτες όπως ο Beck Henderson με τόσες ώρες πτήσεις ΦΥΣΙΚΑ και είναι τεχνικαράδες

 

+1000000000

 

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν τα παιδάκια οτι τεχνική ΔΕΝ είναι το πόσο γρήγορα παίζεις την κλίμακα αλλά το τι ήχο βγάζεις απο τα δάχτυλα σου και τι έλεγχο έχεις στο όργανο. Και αυτοί οι 2 παιχταράδες το κατέχουν πολύ καλά το άθλημα...

 

Χωρις να αναφέρομαι στην υπόλοιπη συζήτηση, νομίζω ότι αυτό που λές "τι ήχο βγάζεις απο τα δάχτυλα σου" είναι το τελέντο και όχι η τεχνική. Τεχνική είναι να ξέρεις θεωρία, να σου βγαίνει αυτή η γνώση στον αυτοσχεδιασμό και να μπορείς να παίξεις αυτό που φαντάζεσαι χωρίς λάθη. Το να βγάλεις καλό ήχο από τα δάχτυλά σου όμως, είναι εκείνο το ειδικό χαρακτηριστικό που ξεχωρίζει τους μεγάλους κιθαρίστες από τους καλά διαβασμένους :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πες μου οτι κανεις πλάκα!!!!!!!!!!!!!!Το μέγεθος του κοινού κάνει την αξία του μουσικού; Αν είναι δυνατόν.........

 

Δεν αναφερόμουν στο πλήθος των ανθρώπων' date=' αλλά στην ποιοτική σύσταση του κοινού που μπορεί να συγκεντρωθεί σε μία τέτοια περίσταση. Εννοούσα ότι (καλώς ή κακώς, κακώς κατά τη γνώμη μου) ο Χέντερσον θεωρείται εδώ ως κατάλληλος για αυτό το κοινό, κάτι που τον απομακρύνει από τα πράγματα που με ενδιαφέρουν, όχι μουσικά αλλά εννοιολογικά.

 

2) Αλλοι κιθαρίστες τα έχουν "καταφέρει καλυτερα"; Για πες μου και μένα ποιοί;

 

Θεωρώ τον Metheny, κατά πολύ ανώτερο.

 

3) Αν τα λόγια μου σου κάνουν σαν ελληνική "δισκοκριτική" τότε μάλλον έχω πρόβλημα στην άρθρωση της ελληνικής γλώσσας...

 

Όχι' date=' δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα. Αλλά υπάρχει από την πλευρά σου μία διάθεση να αναφερθείς ελιτίστικα. Κάτι που κάνουν κατά καιρούς και οι διάφοροι μουσικοκριτικοί.

 

4) Που ξέρεις οτι δεν ήμουν στη συναυλία;

 

Δεν κατάλαβες.. Εγώ δεν ήμουν!

 

ΕΞ'ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ!!!!!!!!!

ΤΙ ΑΛΛΟ Θ'ΑΚΟΥΣΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αυτό ήταν χιούμορ, αναφερόμενο στην αποδόμηση του κοματιού το οποίο έπαιζε σε εκείνο το βίντεο-κλιπ. Απορώ πως δεν το κατάλαβες.

 

----

 

Κοίτα φίλε μου, κανείς δεν επιλέγει τη μουσική που θα ακούσει με μουσικολογικά κριτήρια. Αυτή την απλή πραγματικότητα ήθελα να θυμίσω, τίποτε περισσότερο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mij sorry κιόλας...γιατι αναφέρεσαι σε μένα σαν "παιδάκι" που δεν αντιλαμβάνομαι... την "τεχνική"??? θεωρείς οτι ξέρεις κατι για μένα?!? θα ήθελα να είσαι πιο προσεκτικός στις κρίσεις σου...

 

anyway... περι τεχνικής και Beck και Henderson..ο Βeck είναι τεράστιος χεράς...κοινός παιζει αρκετά δύσκολα πράγματα...και το θέμα με το τρέμολο είνια καθαρά δικό του παίξιμο... το θέμα τεχνικής που έθεσα είναι οτι δεν κάνει sweep στο 749234 ούτε εναλασόμενς πένες παντού...ούτε άλλες "βιρτουοζέ τεχνικές" ...αυτό εννοώ όχι οτι είναι άτεχνος μουσικά... επίσης...ματάκια έχω και ξέρω τι είναι το youtube..ευχαριστώ!

ο Henderson...έχει δηλώσει πααααααρα πολλές φορες...οτι δεν μελετάει τεχνική και ταχύτητα και δεν αισθάνετα άνετα...σε blistering speeds...επίσης κρατάει την πένα παντα ανάποδα...γιατι θεωρεί οτι βγάζει πιο στρογγυλό...και γλυκο ήχο... τέλος δεν ασχολείται αν παίζει alternate picking ή ότι ναναι... ΠΡΟΦΑΝΈΣΤΑΤΑ... ΕΊΝΑΙ ΤΕΡ¶ΣΤΙΟς ΜΟΥΣΙΚΌς... και απο τους αγαπημένους μου... αυτά εννοώ τεχνικά οργανοπαιχτικά χαρακτηριστικά... και όχι μουσικότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου