Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσεις απο την εμφανιση του Scott Henderson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν' πάσει περιπτώσει' date=' ο καθένας [b']μας[/b] μπορεί να ξεστραβωθεί αν θέλει

 

@akis147

Όπως βλέπεις, είμαι πολύ προσεκτικός στις διατυπώσεις μου και δεν μιλάω για εσένα ή για εσάς αλλά για "εμάς", εννοώντας ότι η διαδικασία μάθησης είναι κάτι το ανοικτό για όλους μας.

 

Αλλά σπεύδεις να εκδηλώσεις αγένεια, όχι τόσο στην παραχάραξη αυτού που έγραψα, όσο στην απαξιωτική σου δήλωση για ανθρώπους που κάθονται πίσω από οθόνες. Αν τους εκτιμάς τόσο λίγο, γιατί τους απασχολείς;

θα σχολίαζα ειρωνικά το ποστ σου ειδικά εκεί που αναφέρεσαι στην αγένεια μου, αλλα δεν νομίζω οτι χρείαζεται να ασχοληθώ άλλο, θα το κάνουμε εκπομπή της Τατιάνας.. :wink:

Σου απάντησα σε κάτι συγκεκριμένο που εγραψες αναφορικά με τη μουσική και καταντήσαμε να μου κάνεις σχόλια για την αγένεια μου, επειδή παραχάραξα ( διαστρέβλωσα :roll: ) τα γραφόμενα σου :roll: .

Και προσπαθείς εσύ να διαστρεβλώσεις αυτά που γράφω λέγοντας : ¨απαξιωτική σου δήλωση για ανθρώπους που κάθονται πίσω από οθόνες. ¨

Αμ εκείνο το: ¨αν τους εκτιμας τόσο λίγο γιατί τους απασχολείς¨δεν το κατάλαβα ΣΕ απασχόλησα με κάποιον τρόπο :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι' date=' μεν χωρις πολλους απο αυτους η κιθαρα θα ηταν χρονια πισω, αλλα απο την αλλη, σημασια εχει πως παιζεις, και οχι ΤΙ παιζεις. Μια πεντατονικη απο μενα μπορει να ναι η ΑΠΟΛΥΤΗ μουφα, αλλα η ιδια, παιγμενη απο την boukaw, να σε αφηνει ξερω. Απο την αλλη μην ξεχναμε, θελουμε δεν θελουμε, οτι μιλαμε για μουσικη η οποια απευθυνεται περισσοτερο προς μουσικους παρα προς μουσικοφιλους. Αν δειτε πολλους που ΔΕΝ παιζουν ΚΑΠΟΙΟ οργανο να ακουν fusion, cusion, musion , lusion Κλπ κλπ κλπ, τοτε να μου το πειτε. Και οχι "εμεις" που ακουμε "τετοιους" μουσικους, ΔΕΝ εχουμε πιασει το νοημα της μουσικης,απλα εχουμε πιο εξειδικευμενο γουστο απο αλλους.[/quote']

 

+1

 

Τακη, δεν μου φαινεται να διαφωνει κανεις σε αυτο μεσες ακρες και στην ουσια το ιδιο λενε και o eye με τον aki.

Aπλα απο την μερια μου, μου την δινει στα νευρα οταν συνανταω καποιον ο οποιος, επειδη ξερει περισσοτερη μουσικη απο μενα(πρακτικα μιλωντας), νομιζει οτι μπορει να εκτιμησει περισσοτερο την μουσικη απο μενα. Οχι δεν ειναι ετσι. Η μουσικη λεει στο καθενα, οτι αυτος ο καθενας την αφηνει να του πει. Εγω βρισκω απιστευστα συναισθηματικο τον Gambale(λεμε τωρα :lol: ), εσυ οχι. Αλλα αν μου αρεσει δεν θα κατσω ουτε να τον θαψω, ουτε τιποτα. Απλα εχουμε διαφορερικα γουστα και τιποτα περισσοτερο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σέβομαι και εκτιμώ όλους τους μουσικούς, οποιασδήποτε προέλευσης είτε εμπειρικής, είτε "ακαδημαϊκής". Θεωρώ ότι και οι δυο έχουν πάρα πολλά να μου δώσουν, και προσπαθώ να εντοπίζω τα καλά και στους δυο.

 

Αντιλαμβάνομαι όμως ότι όσοι γέρνουν υπέρ των πρώτων υποκρύπτουν μια (λανθάνουσα) απαξία για τους δεύτερους, πράγμα με το οποίο διαφωνώ κάθετα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εννοειται οτι δεν μπορεις να εκτιμησεις και να καταλαβεις τι παιζει αν δεν εχεις αυτην ..την οπως την λες μουσικη παιδεια..δυστυχως ετσι ειναι ειδικα σε αυτην την μουσικη

 

Αυτό καταλαβαίνω και απο εσένα... :? Για εξηγήστε μου... (Δεν ειρωνεύομαι... ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι απλό... πρώτο βήμα... για να ακούς αυτο το είδος πρέπει να ακους αρκετό καιρό και με προσοχή (οχι μην χτυπήσεις)... γιατί απλα...δεν είναι τόσο ευπεπτο... βέβαια υπάρχουν διαβαθμίσεις...στο πόσο "δύσκολο" είναι το άκουσμα... αλλά..ναι ελιτίστικο ή όχι...αμα βάλω στην μάνα μου 50 μουσικά κομμάτια... και το ένα είναι extreme fusion jazz ..ε θα το απολάυσει λιγότερο...γιατί απλά θα έχει απαίδευτο αυτί.... τι να κάνουμε τωρα?!!?! το πως...τελικά αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι την φάση ...είναι είτε μέσω μελέτης είτε πολλές ώρες ακούσματος...είτε οι traditional jazz παίχτες ποου απλά γεννήθηκαν μέσα σε καπνισμένα bar!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν καταλαβαίνω.... Αφού κάτι είναι δύσκολο και ευπεπτό γιατί σώνει και καλά να παλεύεις να το ακούσεις και να μην ακούσεις κατι άλλο; Για να πεις ωωωωωωωω ο άλλος παίζει παπάδες ηα για κάποιον άλλο λόγο που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το live του Ηenderson ήταν σίγουρα αξιόλογο αφού κατάφερε να γίνει αφορμή ενός τόσο "εποικοδομητικού" διαδικτυακού διαλόγου... :lol:

 

Για μένα ήταν αφορμή για να ξανακούσω τους δίσκους του, που τους είχα ξεχάσει στο ράφι και να περάσω ένα υπέροχο βράδυ Σαββάτου με φίλους, απολαμβάνοντας τρεις μουσικούς απόλυτα δοσμένους σ΄αυτό που κάνουν.

Με εξαίρεση την επιεικώς μέτρια ποιότητα του ήχου στον χώρο, εγώ πήρα αυτό που ήθελα και πιστεύω το ίδιο έχει συμβεί και με σας ανεξάρτητα με το πώς ερμηνεύει ο καθένας την εμπειρία του.

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις και απο το είδος των συζητήσεων που πλημυρίζουν τα διάφορα φόρα' date=' οπού ο ίδιος χρήστης ρωτάει πως παίζεται μια κλίμακα και απο την άλλη κριτικάρει το παίξιμο ενός μουσκού με αναγνωρισμένη πορεία και μάλιστα τανθρώπων που παίζουν παπάδες :wink:

[/quote']

 

 

Εντάξει λοιπόν, απο δώ και πέρα δεν πρόκειται να ξαναπώ "σαχλαμάρα η τάδε ταινία που είδα στον κινηματογράφο". Πρώτα πρέπει να αποκτήσω γνώσεις σκηνοθέτη, μοντέρ, φωτισμού, ηχολήπτη, να έχω κινηματογραφίσει ο ίδιος μερικά αριστουργήματα και μετά να δικαιούμαι να ομιλώ. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν καταλαβαίνω.... Αφού κάτι είναι δύσκολο και ευπεπτό γιατί σώνει και καλά να παλεύεις να το ακούσεις και να μην ακούσεις κατι άλλο; Για να πεις ωωωωωωωω ο άλλος παίζει παπάδες ηα για κάποιον άλλο λόγο που μου διαφεύγει;

 

Πω πω ρε ricthie...ειπε κανεις κατι τετοιο;μην το ακους αν δεν σου αρεσει!γουστα ειναι αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου