Προς το περιεχόμενο

Εντυπωσεις απο την εμφανιση του Scott Henderson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Wow! απο που προκύπτει ότι εγω κάνω διαχωρισμο του κπαιδευμένου-καταρτισμένου-διπλωματούχου μουσικού απο τον εμπειρικό-αυτοδίδακτο;

 

Απο που προκύπτει οτι εγω θεωρω τον εαυτό μου ανώτερο απο τους υπόλοιπους; Αν διαβασεις ολα το post μου στο noiz θα δεις οτι μονο αυτο δεν θεωρω. Πες μου που φαίνεται απο τα λογια μου κατι τετοιο. Είπα ακριβως; "Μέσα απο τα χρόναι που "ξεκουφάθηκα" και κατάλαβα τι έπαιζε (για τον Coltrane)ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΑ και χώθηκα στη τρύπα μου για σοβαρή μελέτη... " Βλέπεις κάποια έπαρση σε αυτό;

 

Αν είναι κακό να έχεις σπουδάσει μουσική τότε αμάρτησα. Εξάλλου είναι κακό να έχει κάποιοος σπουδάσει μουσική; Τουλάχιστον οι Henderson, Metheny που έχουν σπουδάσει κάτι ξέρουν...όπως ξέρουν επίσης και αμέτρητοι που δεν εχουν σπουδάσει (αν και το να ορίσουμε το τι σημαίνει "σπουδάζω" είναι μεγάλη ιστορία) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ "ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ".

 

Αυτοι που έχουν "σπουδάσει" και καταλήγουν session μουσικοί για βιοποριστικούς λόγους εμένα προσωπικά δεν με πειράζει. Αυτο γίνεται με το 99% των μουσικων παγκοσμίως. Μονο το 1% ζει απο την μουσική του. Και είναι μεγάλη τιμή σε πολλες περιπτωσεις να είσαι session...

 

Αν 100 ψαράδες καταλάβαιναν καλύτερα αυτή τη μουσική τότε πάω να αγοράσω μια τράτα και παραγάδι...

 

Όσο για το χώρο που ανηκουν οι Henderson και Metheny, αν οτι είναι jazz είναι στον ίδιο χώρο τότε o Kenny G με τον Ornette Coleman είναι το ίδιο...όπως επίσης και Scorpions με τους Morbid Angel γιατι και οι δύο είναι metal...

 

Καλώς ή κακώς η κατηγοριοποίηση των μουσικών ειδών γίνεται είτε το θέλουμε είτε όχι ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ. Αν εσύ μπορείς και δεν το κάνεις τότε μπράβο...

 

Τελειώνοντας θέλω να πω οτι είμαι επαγγελματίας μουσικός. Και επειδη έχω κάνει πολύ session στη ζωή μου μάλλον θα πρέπει τωρα στα γεραματα να γίνω ιχθυέμπορος...

 

Φιλικά, αυτά τα ολίγα (pt 3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε παιδιά αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ σε αυτού του είδους τις διενέξεις είναι ότι με το που θα βγει κάποιος να πει κάτι για κάποιον "τρισμέγιστο" καλλιτέχνη, πάντα κάποιοι βρίσκονται και τον υπερασπίζονται με νύχια και με δόντια (λες και έχουν και κάποιο συμφέρον από πάνω! ). Και μετά τα πάντα καταλήγουν να λέει ο 1 στον άλλο περί συναισθήματος, τεχνικής κατάρτισης, ποιος είσαι εσύ που τολμάς να τον πιάσεις στο στόμα σου και πάει λέγοντας....

1λέξη μόνο: ΕΛΕΟΣ.....

 

Και mij οφείλω να πω ότι με αυτό:

Αν 100 ψαράδες καταλάβαιναν καλύτερα αυτή τη μουσική τότε πάω να αγοράσω μια τράτα και παραγάδι...

σε μια πρόταση έδωσες δίκιο στον eye... Πολύ ελιτίστικο, καθώς έχω δει εγώ ψαράδες να μαζεύονται και να παίζουν για την πάρτη τους, μετά την ψαριά, (καθαρά στο μεταξύ μας φάση ) και να με πιάνουν τα κλάματα....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέστα ρε boukaw7.

 

@mij, σχετικά με την φράση που επικαλείσαι:

 

Είπα ακριβως; "Μέσα απο τα χρόναι που "ξεκουφάθηκα" και κατάλαβα τι έπαιζε (για τον Coltrane)ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΑ και χώθηκα στη τρύπα μου για σοβαρή μελέτη... " Βλέπεις κάποια έπαρση σε αυτό;

 

έχω να πω ότι κάποιος μπορεί να την εκλάβει ως

 

" Δεν έχετε "ξεκουφαθεί" ακόμα, γι αυτό δεν καταλαβαίνετε τι παίζει με τον "τάδε", και κάθεστε και μιλάτε αντί να μπείτε στην τρύπα σας να μελετήσετε"

 

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι το είπες έτσι, ούτε ότι προσωπικά το εκλαμβάνω έτσι. Προσπαθώ μόνο να δείξω από που μπορεί κάποιος να οδηγηθεί σε παρεξήγηση :wink:

 

Παρεπιπτόντως, -αν και προσωπικά είμαι μουσικά απαίδευτος με την έννοια των σπουδων- δεν υποτιμώ καθόλου την αξία της μελέτης και των σπουδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια πρόταση έδωσες δίκιο στον eye... Πολύ ελιτίστικο' date=' καθώς έχω δει εγώ ψαράδες να μαζεύονται και να παίζουν για την πάρτη τους, μετά την ψαριά, (καθαρά στο μεταξύ μας φάση ) και να με πιάνουν τα κλάματα....[/quote']

 

Ακριβώς !!!!!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye.... συμφωνώ με πολλά απο όσα λες... απλα μην ξεχνάμε οτι οι "διαβασμένοι" μουσικοι που παίζουν στα πρωινάδικα...μπορεί να να μην έχουν άλλες ευκαιρίες... γιατι στην Ελλάδα...δεν είναι και πολύ εύκολο να κάνεις κάτι διαφορετικό...

περί διαβασμένων διπλώματούχων μουσικών... θα έλεγα.. οτι οκ φυσικά δεν είναι το παν η μελέτη... αλλα πρέπει να δεχτείς...οτι μέσα απο αυτή την διαδικασία... του διαβάσματος και της μελέτης καποιοι άνθρωποι αποκτούν μουσικότητα... ίσως κάποιοι άλλοι την χάνουν τελείως... αλλα νομίζω πως και αυτός είναι ενας πολύ θεμιτός δρόμος ώστε κάποιος να μπορέσει αν εκφραστει μουσικά... οπότε ο αφορισμός είναι λίγο άσχημος...

 

επίσης είναι γεγονός η ημιμάθεια που υπάρχει... και συνχρόνως η έκφραση ταυτόχρονης κριτικής απο τέτοια άτομα...που απλά είναι άκρως ενοχλητική.... γιατι είναι τερααααααααααστιο άλλοθι να λες ...α οκ... ο hendrix δεν ήξερε μουσική... εγώ γιατί να ξέρω? νομίζω πως διάφοροι άνθρωποι που απλά είναι τεμπέληδες...υοθετούν αυτές τις απόψεις και δυστυχώς κάνουν κακό γενικά στον μουσικό κόσμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και mij οφείλω να πω ότι με αυτό:

Αν 100 ψαράδες καταλάβαιναν καλύτερα αυτή τη μουσική τότε πάω να αγοράσω μια τράτα και παραγάδι...

σε μια πρόταση έδωσες δίκιο στον eye... Πολύ ελιτίστικο, καθώς έχω δει εγώ ψαράδες να μαζεύονται και να παίζουν για την πάρτη τους, μετά την ψαριά, (καθαρά στο μεταξύ μας φάση ) και να με πιάνουν τα κλάματα....

 

Συγγνωμη αλλα πραγματικα δεν νομιζω πως ενας που δεν εχει ασχοληθει επι χρονια με τη μουσικη και δεν την εχει μελετησει σε βαθος (και φυσικα δεν εχει φαει με το κουταλακι θεωρια και πραξη τον αυτοσχεδιασμο) μπορει να "καταλαβει" και αν θες να εκτιμησει σε βαθος εναν μεγαλο τζαζ αυτοσχεδιαστη, αυτο δεν ειναι ουτε ελιτιστικο ουτε τιποτα, ειναι η πραγματικοτητα .

Αυτο δε σημαινει πως ενας ψαρας η φουρναρης δεν μπορει να παιξει ομορφη μουσικη που θα με κανει καποιον "να τον πιασουν τα κλαματα" και δεν νομιζω να το ειπε κανεις αυτο.

(προς αποφυγη παρεξηγησεων εγω ανηκω σε αυτους που δεν σκαμπαζουν μια, οχι τιποτε αλλο δηλαδη αλλα εδω πρεπει να προσεχω πολυ μπας και χαρακτηριστω ελιτιστης, ψωνιο, παιδι του ωδειου η δεν ξερω κι εγω τι αλλο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η πραγματικοτητα.

 

ΔΕΝ είναι η πραγματικότητα!!

Η τζαζ (και οι μεγάλοι αυτοσχεδιαστές της) έπαιζαν σε μπουρδέλα.

Μερικοί μάλιστα, τα διαχειριζόντουσαν κιόλας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα -τουλάχιστον- εγώ ποτέ δεν αμφισβήτησα την χρησιμότητα καμιάς γνώσης. Αλλά άλλο αυτό και άλλο η γνώση να γίνεται ευαγγέλιο και να χάνεται η μπάλα. Και να σκάνε και διάφορες κριτικές σε κάποιον επειδή πολύ απλά είπε την άποψή του (και ούτε ο eye δεν είπε ποτέ ότι είναι άχρηστη η γνώση - αυτό ως άκυρο συμπέρασμα αποσπασμάτων των όσων είχε πει βγήκε).

 

Και σε αυτό που λες ότι φοβάσαι μην χαραχτηριστείς ψώνιο, παιδί του ωδείου και άλλα τέτοια, απλώς κοίτα να δεις από πια "παράταξη" (δεν φτάνει που έχουμε τους κουρδισμένους-ακούρδιστους, τώρα θα λέμε και για το ωδείο-άσχετοι χαχαχαχαχα) έσκασαν οι πρώτοι βαρείς χαραχτηρισμοί.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει, η μουσική μάς "αγγίζει" (sic) όπως και να'χει (αρκεί να μην έχει μπουκώσει η εγωπαθής ηλιθιότητα τις απολήξεις μας).

 

Θυμάμαι, χρόνια πριν, ακούει τυχαία η μάνα μου Ξενάκη και λέει "τι ωραία μουσική είναι αυτή..."

¶σε μας ρε μάνα, δείξε μου πρώτα τα πτυχία σου και μετά μίλα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η πραγματικοτητα.

 

ΔΕΝ είναι η πραγματικότητα!!

Η τζαζ (και οι μεγάλοι αυτοσχεδιαστές της) έπαιζαν σε μπουρδέλα.

Μερικοί μάλιστα' date=' τα διαχειριζόντουσαν κιόλας.[/quote']

 

Όλοι οι ¨μεγάλοι αυτοσχεδιαστές¨ έπαιζαν σε μπουρδέλα; :roll:

αρκετοί απο τους ¨μεγάλους αυτοσχεδιαστές¨ δεν έχουν πάει σε ωδείο ή δεν είχαν καποιας μορφής μουσική παιδεία όπως την ορίζουμε σήμερα, αλλά γεννήθηκαν μέσα στη μουσική και αφιέρωσαν τη ζωή τους, κάνοντας το μάλιστα και επάγγελμα.

Κάποιοι μουσικοί που παίζουν στα πανηγύρια για μένα έχουν τεράστια γνώση του είδους που παίζουν, κατι που κάποιος που πάει σε ωδείο δεν θα μπορέσει, θεωρητικά να την αποκτήσει ποτέ, γιατί δεν ασχολείται.

Το οτι μπορεί να υπήρξαν εκατοντάδες μεγάλοι μουσικοί της τζαζ ή οποιουδήποτε άλλου είδους μουσικής - και εξακολουθούν να υπάρχουν- που δεν είχαν καμίας μορφής θεωρητική παιδεία δεν σημαίνει οτι όλοι όσοι πήγαν σε ωδείο δεν μπορούν να παίξουν, και πολύ περισσότερο δεν κάνει όλους όσους παίρνουν μια κιθαρα και παιζουν σε ένα συγκρότημα 5 συγχορδίες, τεράστιους μουσικούς και αστέρια της μουσικής.

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις και απο το είδος των συζητήσεων που πλημυρίζουν τα διάφορα φόρα, οπού ο ίδιος χρήστης ρωτάει πως παίζεται μια κλίμακα και απο την άλλη κριτικάρει το παίξιμο ενός μουσκού με αναγνωρισμένη πορεία και μάλιστα τανθρώπων που παίζουν παπάδες :wink:

 

Υ.Γ. φυσικά και ΔΕΝ αναφέρομαι σε καποιον συγκεκριμένα και πολύ περισσότερο στο παιδί που άρχισε τη συζήτηση ( ειλικρινά), το αναφέρω γιατί το παρατηρώ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου