Προς το περιεχόμενο

Όσοι μουσικοί προσέλθετε..! StarovasTV. Μουσικός διαγωνισμός.


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απορια, αν επιτρέπετε...

Αν ο Παπακωνσταντινου ή ο Μαχαιριτσας δεν κινουνταν στον γενικά ή πιο ιδιαίτερα "χώρο" του ροκ,τι είδους μουσική έπαιζαν τελικά;

Η ορχήστρα που τους συνόδευε δηλαδή θεωρείται τζαζ,ρεμπετικη,νησιωτικη,κλασικής μουσικής, synthi ή κατι άλλο απροσδιόριστο αλλά επ΄'ουδενί ροκ ορχηστρα;

 

Αναφορικά με το θεμα του ποστ,μια κινηση εκανε ο ανθρωπος για έναν απλο μουσικο "διαγωνισμο".

Δεν ειναι αναγκη να τον φαμε για το αν έχει καλό κανάλι ή όχι στο Youtube ή πόσο περισσότερο ταλαντούχος μουσικός μπορεί να είναι ο Santana.

 

Επεξεργασμένο από Panosf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Panosf1 είπε

Μια απορια, αν επιτρέπετε...

Αν ο Παπακωνσταντινου ή ο Μαχαιριτσας δεν κινουνταν στον γενικά ή πιο ιδιαίτερα "χώρο" του ροκ,τι είδους μουσική έπαιζαν τελικά;

Η ορχήστρα που τους συνόδευε δηλαδή θεωρείται τζαζ,ρεμπετικη,νησιωτικη,κλασικής μουσικής, synthi ή κατι άλλο απροσδιόριστο αλλά επ΄'ουδενί ροκ ορχηστρα;

Εαν θέλεις τη προσωπική γνώμη μου θα έλεγα ότι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από το χώρο του "έντεχνου".

19 λεπτά πριν, Nekkon είπε

ΛεΠά δεν έχεις ακούσει; 😄

Nα πώ την αλήθεια....όχι (εκτός από τις φορές που πέρναγε στη τηλεόραση). Είμαι 64 και ζήτημα είναι να έχω πάει 1 φορά στα μπουζούκια, από λάθος!

Για τη κόρη του, ξέρω περισσότερα!!!

  • Συμφωνώ 3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στην Ελλαδα το ροκ περασε, και δεν ακουμπησε. Και οσο ακουμπησε τελος παντων ακουμπησε με τα μεγαλα ξενα συγκροτηματα. Η εγχωρια σκηνη ειναι εντελως παρακμιακη, και αποδειξη οτι για να τη βγαλεις ξυριζεσαι online, ή αναγκαζεσαι να υποδυεσαι σατιρικες περσονες και να τραγουδας σε στυλ στο σουπερμαρκετ θα βρουμε φρεσκα κατεψυγμενα λαχανικα, και αν η γιαγια σου ειχε ρουλεμαν και τετοια, η οπως λεει και ο marathon να το ριξεις στο εντεχνο, δηλαδη σκυλας με μουσι. Δεν φταινε οι καλλιτεχνες, αυτη η στανη αυτο το τυρι βγαζει, και αφου το ροκ εχει πλεον πεθανει και διεθνως δε θα αλλαξει στο μελλον τιποτα. Δε νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθει καποιος περαιτερω, υπαρχει η διεθνης δισκογραφια που εχει χιλιαδες διαμαντια, και να εξαφανιστουν ολα τα ελληνικα ροκ αλμπουμ δεν αλλαζει τιποτα, δε νομιζω οτι μπαινει καποιος ελληνικος δισκος στη χιλιαδα, να μπαινει το 666; Ε ωραια, ριχνεις μια αυτια στο 666, και πας παρακατω. Αν ειναι να ακουσεις κατι ελληνικο ακου κανα ρεμπετικο, για τη ροκ πλευρα της μουσικη το ζουμι ειναι σε αλλες χωρες.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, LK είπε

ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ...

Ποιο Tron, ποια Matrix, ποιο get ready player one... Μιλάμε για το κάτι άλλο!

Αντιμέτωποι με πανκ, νύχτα φρίκης στο νεκροταφείο... Απορώ πώς μου είχε διαφύγει αυτό το ΕΠΟΣ 😆

 

Ταινία- μνημείο 😎

 

ΥΓ: Βλέπω ότι ακόμα τραβιέστε με το ρουόκ... Δείτε την πιο ροκ ταινία του ελληνικού κινηματογράφου από καταβολής του- ευγενική χορηγία του κ. συνήγορου- και ελάτε να τα ξανά πούμε περί ροκ 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

ΥΓ: Βλέπω ότι ακόμα τραβιέστε με το ρουόκ... Δείτε την πιο ροκ ταινία του ελληνικού κινηματογράφου από καταβολής του- ευγενική χορηγία του κ. συνήγορου- και ελάτε να τα ξανά πούμε περί ροκ 😄

καλά....παράτησες τη δουλειά για να δείς τη ταινία? Ξέρω ότι ξεπέταξες το κείμενο...😚

  • Χαχα 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, marathon είπε

καλά....παράτησες τη δουλειά για να δείς τη ταινία? Ξέρω ότι ξεπέταξες το κείμενο...😚

Φίλος πες όχι στις ψευδείς διαδόσεις. Πρώτα ολοκλήρωσα με υπευθυνότητα και αυταπάρνηση το επαγγελματικό μου καθήκον και ακολούθως απόλαυσα το masterpiece του ελληνικού (το τονίζω) κινηματογράφου. 

 

ΥΓ: Έχω λίγο ακόμα ελεύθερο χρόνο και σκέφτομαι να τον αφιερώσω στο κογκολέζικο ροκ- DCR όμως, όχι από το άλλο...

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ...

Ποιο Tron, ποια Matrix, ποιο get ready player one... Μιλάμε για το κάτι άλλο!

Αντιμέτωποι με πανκ, νύχτα φρίκης στο νεκροταφείο... Απορώ πώς μου είχε διαφύγει αυτό το ΕΠΟΣ 😆

 

Ταινία- μνημείο 😎

 

ΥΓ: Βλέπω ότι ακόμα τραβιέστε με το ρουόκ... Δείτε την πιο ροκ ταινία του ελληνικού κινηματογράφου από καταβολής του- ευγενική χορηγία του κ. συνήγορου- και ελάτε να τα ξανά πούμε περί ροκ 😄

......και όλα αυτά με ένα commodore 64...

Χαίρομαι που σου άρεσε, ξέρεις από 7η τέχνη!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Nightstalker, οι Planet of Zeus και οι 1000mods Έλληνες  είναι και παίζουν κάποιου είδους rock πάντως, με following και αναγνώρηση εκτός συνόρων. Ακόμα και οι Rotting Christ.

Το ότι όλοι οι ψευτοαριστεροι- ψευτοκουλτουριάρηδες κάποτε αφήσανε μαλλί, πιάσανε τις κιθάρες και δηλώσανε Ροκ🤣 είναι άλλο καπέλο και δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία σχέση με τη μουσική.

Κλασική ελληνική δηθενιά-μπαγαμποντιά- ό,τι δηλώσεις είσαι😁

Οι παραπάνω μπάντες έχουν μουσική ταυτότητα, δικό τους στυλ και μουσικο ενδιαφέρον πρώτα από όλα, και μετά το look που τους εκφράζει ας πούμε.

Οι του "Ελληνικού Ροκ"🤣 δεν έχουν ούτε ένα track σοβαρό, μόνο κάτι πορείες, συλλαλητήρια κλπ εφτράπελλα. Πιο πολύ για συνδικαληστές μοιάζουν παρά για μουσικοί!!! ΕΜΕΤΟΣ δλδ, σε σημείο που ντρέπεσαι να δηλώσεις ροκάς για να μη μπεις στην ίδια κατηγορία.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πόροι και κοινό για να υποστηρίξουν σοβαρές μπάντες και δημιουργούς δυστυχώς, όποιος το κάνει diy με τρελλές θυσίες και ρίσκο για τη πορεία της ζωής του γιατί είναι πολύ πιθανόν να μην του βγει και ας το "έχει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άντε για τελευταία φορά.

Την όποια αντιπάθειά σας για την "αριστερά" , την "δεξιά"....ή το "κέντρο" ξέρω γω ...., δεν χρειάζεται να την ενσωματώνετε σε οποιοδήποτε θέμα και με αφορμή το οτιδήποτε.

Μπορείτε να στηρίξετε τα όποια επιχειρήματά σας σε αμιγώς μουσικά κριτήρια, που είναι άλλωστε και το μόνο που μας ενδιαφέρει εδώ.

Αν έχετε όρεξη να μιλήσετε και πολιτικά, το κατανοώ, αλλά δεν είναι εδώ το μέρος.

Ευχαριστώ.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου