Προς το περιεχόμενο

Όσοι μουσικοί προσέλθετε..! StarovasTV. Μουσικός διαγωνισμός.


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θες και λεφτά δηλαδή?

Γιατί όχι δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, marathon είπε

το ότι τους θεωρεί, δεν σημαίνει ότι και είναι....αλλά...σε μια χώρα που ο Παπακωσταντίνου και ο συγχωρεμένος ο Μαχαιρίτσας θεωρούνται ροκ, όλα επιτρέπονται! Ο Πουλικάκος στα 80 του, είναι πιο ροκ από όλους αυτούς μαζί

Φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι ροκ επειδή τους θεωρώ εγώ , ούτε ότι δεν είναι , επειδή δεν τους θεωρεί κάποιος άλλος.

Το θέμα είναι ότι αν πας στα Πάμπλικ ξέρω γω, εκεί που χει τα cd ......στην κατηγορία  "Ελληνικό Ροκ", θα βρείς Μαχαιρίτσα.

Τα παράπονα λοιπόν στον Σεο από τα Πάμπλικς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Γιατί όχι δηλαδή;

εμ χαλάς τη ροή του θέματος, γυρεύεις και λεφτά...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

εμ χαλάς τη ροή του θέματος, γυρεύεις και λεφτά...

μπορείς να με πληρώσεις , να ΜΗΝ τη χαλάω 😜

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

εμ χαλάς τη ροή του θέματος

Την ποιά; Εγώ για τον διαγωνισμό του Σταρόβα έγραψα....🤓

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Την ποιά; Εγώ για τον διαγωνισμό του Σταρόβα έγραψα....🤓

για το ελληνικό ροκ δε λεμνε?

2 λεπτά πριν, LK είπε

μπορείς να με πληρώσεις , να ΜΗΝ τη χαλάω 😜

αυτό δεν το σκέφτηκα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LK είπε

μπορείς να με πληρώσεις , να ΜΗΝ τη χαλάω 😜

Στείλτε μου παρακαλώ ΙΒΑΝ και κωδικό του λογαριασμού για να κάνω τη κατάθεση....ο πρίγκιπας από τη Νιγηρία!!!!!

  • Χαχα 3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς θα μπορούσε να έχει υπάρξει ελληνικό ροκ, αν υπήρχε το απαραίτητο ταλέντο και εργατικότητα προκειμένου να γίνει σύνθεση ανάμεσα στην ποιητική της ελληνικής γλώσσας και τις μουσικές πρακτικές των μουσικών στην Αγγλία και την Αμερική που για δεκαετίες το κάνουν με επιτυχία (στη γλώσσα τους βέβαια).

 

Κάποιοι είχαν το ταλέντο, άλλοι την εργατικότητα, άλλοι το λέγειν, άλλοι τη μουσική δεξιότητα, αλλά ποτέ σε επάρκεια και σπανιότατα σε σωστά ποσοστά. Οι Γερμανοί, π.χ., τα κατάφεραν καλύτερα (και έχουμε τον όρο krautrock), οι Γάλλοι επίσης, διάφοροι Ιταλοί επίσης, οι Τούρκοι καθόλου, οι Αλβανοί καθόλου. Γίνεται, αλλά δεν έχει γίνει ακόμη.

 

Έχουμε βέβαια μία δύο περιπτώσεις όπου έφτασε το πράγμα πολύ κοντά (π.χ. οι Σύνδρομο του Νίκου Γκίνη), ή πολλές περιπτώσεις που έπεσε πολύ μακρυά (οι Apocalypsis, του Παλαμίδα και του Δερτιλλή). Αλλά γενικότερα, έχουμε απλώς τραγουδοποιούς που υιοθέτησαν ηλεκτρικό ήχο, όχι ροκ (εντ ρολ).

 

Μεγάλη ζημιά έχει γίνει από το γεγονός ότι οι μουσικοί στην Ελλάδα, ψιλογράψανε στον Γκιώνη τους όλο αυτό που έγινε με το πανκ και το new wave στη δεκαετία του '80. Εκεί χάθηκε κάθε επαφή, νομίζω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marathon είπε

Επειδή είχα τη τύχη -μικρός- να δώ live τους Sοcrates στα ντουζένια τους....δεν μπορώ να φανταστώ άλλους για να χαρακτηριστούν ροκ (ή έστω ροκ παιγμένο από Έλληνες, αν και το Mountains είναι κλασσικό παράδειγμα Ελληνικού ροκ...). Για να είμαι ειλικρινής τους είχα δεί με εκείνο το πιανίστα (Αλεξίου ή Αλεξιάδη πάντα τους μπερδεύω) που ξεπέρναγαν το ροκ και έμπαιναν σε άλλη διάσταση.

ΛεΠά δεν έχεις ακούσει; 😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου