Προς το περιεχόμενο

Όσοι μουσικοί προσέλθετε..! StarovasTV. Μουσικός διαγωνισμός.


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μη χαθούμε στην "μετάφραση". Υπάρχει ελληνόφωνο ροκ- το οποίο το αποκαλούμε ελληνικό ροκ. Δεν θυμάμαι ποιος το έγραψε νωρίτερα... o Μάνος...  "Δεν μπορει να υπαρξει ελληνικη ροκ, οπως δεν μπορει να υπαρξει και βρετανικο τσιφτετελι". Το ροκ έχει κοιτίδα- γνωστό. Βέβαια ροκ παίζουν παντού στον πλανήτη και το τραγουδάνε και στις γλώσσες τους.

Αυτό είναι "φωνο" με κάτι μπροστά. 

 

Τώρα το ότι επικράτησε ο όρος ελληνικό ροκ, είναι μια "διαστρέβλωση"- η οποία φυσικά δεν είναι και για να πέσουμε στα πατώματα. Αν όμως θέλουμε να πάμε by the book, ελληνόφωνο. 


Τερυ σε σενα απευθυνομαι μονο και μονο τωρα.
Ειθισται ενα τραγουδι η μια μουσικη η οποια ειναι ροκ η μπλουζ και εχει Ελληνικα λογια και παιζεται απο Ελληνες να ονομαζεται Ελληνικο ροκ. Καλως?? Οχι, μαλλον κακως.
Το ροκ ξεκινησε απο καπου και εχει μεταλαμπαδευτει σε ολη την ανθρωποτητα. Και ειναι κτημα πλεον ολης της ανθρωποτητας και δεν ανηκει στο ρορυ γκαλαχερ.

Ο αλλος εγραψε   

 

Δεν υπάρχει "Ελληνικό" Rock.... Θέλετε να μιλήσουμε μήπως και για Ελληνική Blues? 

 Εξαιρώ τον Ζάικο και 2-3 ακόμη...


Εξαιρει το ζαικο, κατα τα αλλα δεν υπαρχει Ελληνικο μπλόυζ

Επεξεργασμένο από ThomasSot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ThomasSot είπε



Ο αλλος εγραψε   

 

Δεν υπάρχει "Ελληνικό" Rock.... Θέλετε να μιλήσουμε μήπως και για Ελληνική Blues? 

 Εξαιρώ τον Ζάικο και 2-3 ακόμη...


Εξαιρει το ζαικο, κατα τα αλλα δεν υπαρχει Ελληνικο μπλόυζ

Ο "άλλος" ειρωνικά το έγραψε..... γι αυτό και το emoji μετά τις φράσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν υπαρχει Ελληνικο μπλουζ, δεν μπορει να υπαρξει. Δηλαδη, αν αρχισουν και παιζουν τσαμικα στο Σικαγο, θα μιλαμε για τα Αμερικανικα Κλαρινα; Σοβαρα τωρα;  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, ThomasSot είπε

Εξαιρει το ζαικο, κατα τα αλλα δεν υπαρχει Ελληνικο μπλόυζ

Όπως προείπα δεν υπάρχει λόγος να χαθούμε στη "μετάφραση".

Προσωπικά όταν ακούω στην Ελλάδα για μπλουζ είμαι (για να το πω ευγενικά) "κουμπωμένος". 

Υπάρχουν πολλοί που διατείνονταν ότι παίζουν μπλουζ, αλλά λίγοι το κάνουν. Ο Ηλίας είναι ένας από αυτούς. 

Κατ εμέ υπάρχουν και ορισμένοι άλλοι εξαιρετικοί- και από καιρού εις καιρόν έχουμε ακούσει εδώ μέσα υπέροχα πράγματα.

Προσωπικά άρχισα να βγάζω σπυράκια και μόνο στο άκουσμα της λέξης, όταν περάσαμε μια περίοδο (παλιότερα φυσικά), που η συντριπτική πλειοψηφία των εξάχορδων έπαιζε "μπλουζ". Είχαμε γίνει... Σικάγο* (και βάλε) 😄

Και ήταν τόσο βαρετό και κακό αυτό που ακουγόταν σε μπαράκια και μουσικές σκηνές, που προσωπικά δεν ήθελα ούτε να ακούω τον όρο "μπλουζ". Αυτό βέβαια υπό μια αίρεση θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε το "ελληνικό μπλουζ" 😄 όσο αδόκιμο και αν είναι.   

 

*Σικάγο, καθότι εδώ η συντριπτική πλειοψηφία καταπιάστηκε με τα Chicago blues. Όμως θέλω να πω ότι παρότι δεν είμαι και ο πιο... ένθερμος με το είδος, έχω παίξει σε New Orleans μπάντα με στοιχεία blues- με έναν Αμερικάνο πιανίστα/πληκτρά, πνευστά και τον απερχόμενο admin κιθαρίστα-  και ήταν απολαυστικό 😎 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδια, δηλαδη αν παιξω εγω μια σονατα για πιανο, παει να πει οτι υπαρχει ελληνικη σχολη της ...βιεννης;😆 Τι λοζανη τι κοζανη; 😆 Μπλουζ μπορει να παιξει οποιος γουσταρει, αν δηλαδη το κανει στην ελλαδα θα αλλαξει την ιστορια και την προελευση αυτης της μουσικης;

 

 Θελει πολυ μεγαλη, σοβαρη και συνεπη προσπαθεια για να μπει ενα μουσικο ιδιωμα στο χαρτη, και να υπαρξει μια σκηνη, σε οποιαδηποτε χωρα η τοπο, που να αξιζει την κατηγοριοποιηση της ως ξεχωριστο μορφωμα.  Λεμε ας πουμε για kraut rock, και απο πισω εχουμε can, eloy και κατι τετοια θηρια να το στηριξουν. Εμεις με τι θα στηριξουμε το tsarouhi rock, με τη Χαρα Τσακιρη του Chris de Burg και το μπανακι μανακι;

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αν όμως θέλουμε να πάμε by the book, ελληνόφωνο

Οταν παίζουν έλληνες με ροκ με αγγλικό στίχο πάλι ελληνόφωνο λέγεται;

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το επίθετο "Ελληνικό"  δίπλα σε οποιοδήποτε ουσιαστικό (προϊόν)  είναι προσδιοριστικό της χώρας προέλευσης. (Ελλάδα) 

Έτσι λέμε "Ελληνικό ροκ" , "Ελληνικός Κινηματογράφος" ............... "Ελληνική πεζογραφία" ......."Ελληνική φέτα ΠΟΠ".....κοκ.

Είτε για να μπει αυτό το προϊόν σε ένα ράφι....είτε σε μια πλατφόρμα , και να ξέρει ο άλλος που να ψάξει (ή να μη ψάξει) γι' αυτό. 

Απλά πράγματα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, mediumswing είπε

Οταν παίζουν έλληνες με ροκ με αγγλικό στίχο πάλι ελληνόφωνο λέγεται;

 

Έλα τώρα... Rock σκέτο παίζουν και έξω από την Paraga.

 

13 λεπτά πριν, LK είπε

Το επίθετο "Ελληνικό"  δίπλα σε οποιοδήποτε ουσιαστικό (προϊόν)  είναι προσδιοριστικό της χώρας προέλευσης. (Ελλάδα) 

Σαν να λέμε... "ελληνικός καφές" κ. συνήγορε; 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

 

Σαν να λέμε... "ελληνικός καφές" κ. συνήγορε; 😄

Ή Ελληνικά κουφώματα.

Εγώ όταν πήγα για ....... κουφώματα κατά την ανακαίνιση , μου πε εκεί ο υπέυθυνος.

Έχω Ελληνικά.....Γερμανικά...και Τουρκικά.....τί θες;

Τί να του λεγα εγώ...δεν υπάρχουν "Ελληνικά κουφώματα;" 😜

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου