Προς το περιεχόμενο

είναι εύκολο να είσαι επαγγελματίας? (και σόλο τρομπόνι)


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

πάντως έχει στο κανάλι του δυο τρια τέτοια βίντεο και εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι σε όλα χρησιμοποιεί μια "μη συμβατική κιθάρα" που πάντα σνόμπαρα...

 

Τι εννοεις? Τη μαρκα? Μια στρατ ειναι με διπλο πισω δε μου φαινεται κ τοσο περιεργο για αυτο ρωταω

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Τι εννοεις? Τη μαρκα? Μια στρατ ειναι με διπλο πισω δε μου φαινεται κ τοσο περιεργο για αυτο ρωταω

Μια στρατ ειναι παντα sss

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μια στρατ ειναι παντα sss

Ααααα. 

Πολυ χρησιμος συνδυασμος το h-s-s. Ασχημος στο ματι αλλα χρησιμος. Ο Τιμ βρηκε τη λυση. Παιρνεις μια στρατ ( απο μπουτικα) με αθλιο headstock κ ετσι δε σε ενοχλει στο ματι το h-s-s 😀

 

Περα απο την πλακα ο μπριτζ στη στρατ πολλες φορες εχει μεγαλο προβλημα. Σε πολυ μεγαλο ποσοστο ηταν  ή αναιμικος ή το ακριβως αντιθετο (harsh κ με πολλα κ περιεργα ψηλα). Ενω στην τελε ειναι απιστευτος μαγνητης στην στρατ ειναι το αδυνατο σημειο. Κ τελε style μαγνητη να βαλεις στην στρατ παλι δεν ειναι ο ηχος ιδιος (χωρις το plate που εχει η τελε στην γεφυρα). Οποτε η πιο ευκολη μοντα ηταν παντα humbucker στο bridge. Μετα με τους κατασκευαστες μαγνητων αρχισε ν'αλλαζει η κατασταση.  Απορω πως δε το εχεις συνηθισει σα μοντα μιας κ ειναι απο τις πιο παλιες που αρχισαν να γινονται. Τοσο ωστε να εχει καθιερωθει ενα (μικρο μεν) μερος της αγορας της στρατ να ειναι h-s-s.

 

Σε καταλαβαινω ομως. Εγω ας πουμε το οριο σε στρατ το εχω βαλει στο neck. Εκει αν δω διπλο παυω να τη θεωρω στρατ αλλα προς σουπερστρατ μερια. 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ υπαρχει λογος που η H/S/S strat και το P/J μπασο ειναι μεν μη-κλασσικα αλλα το bread and butter των επαγγελματιων απο το '80 και μετα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Απορω πως δε το εχεις συνηθισει σα μοντα μιας κ ειναι απο τις πιο παλιες που αρχισαν να γινονται. Τοσο ωστε να εχει καθιερωθει ενα (μικρο μεν) μερος της αγορας της στρατ να ειναι h-s-s.

 

Σε καταλαβαινω ομως. Εγω ας πουμε το οριο σε στρατ το εχω βαλει στο neck. Εκει αν δω διπλο παυω να τη θεωρω στρατ αλλα προς σουπερστρατ μερια. 

 

το μάτι είπαμε

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το μάτι είπαμε

Αυτό το καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο 🤣

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billaraskats27 είπε

Αυτό το καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο 🤣

κοίτα επαγγελματίες δεν είμαστε ούτε ήμασταν ποτέ. Και πάλι επαγγελματίας σεσιονάς από επαγγελματία μέλος γκρουπ έχει μεγάλη διαφορά.

Το σχόλιο το έκανα γιατί είδα ότι ο Τιμ έβγαλε όλο το σοου με 75 κομμάτια με μια κιθάρα.

Αυτό κάτι λεει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

κοίτα επαγγελματίες δεν είμαστε ούτε ήμασταν ποτέ. Και πάλι επαγγελματίας σεσιονάς από επαγγελματία μέλος γκρουπ έχει μεγάλη διαφορά.

Το σχόλιο το έκανα γιατί είδα ότι ο Τιμ έβγαλε όλο το σοου με 75 κομμάτια με μια κιθάρα.

Αυτό κάτι λεει

Ναι . Πως οι σεσιοναδες παίζουν πίσω κ κανείς δε βλέπει το h-s-s 😃  (ούτε το headstock γι'αυτό Anderson, Tyler κλπ είναι καθεαυτού κιθάρα σεσιοναδων)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

κοίτα επαγγελματίες δεν είμαστε ούτε ήμασταν ποτέ. Και πάλι επαγγελματίας σεσιονάς από επαγγελματία μέλος γκρουπ έχει μεγάλη διαφορά.

Το σχόλιο το έκανα γιατί είδα ότι ο Τιμ έβγαλε όλο το σοου με 75 κομμάτια με μια κιθάρα.

Αυτό κάτι λεει

Αυτό λέει ότι είναι σεσιονάς και στη συγκεκριμένη φάση τον ενδιαφέρει ένας generic ήχος χωρίς πολλά πολλά κουβαληματα, αφού η μουσική στο συγκεκριμένο event έχει συνοδευτικό χαρακτηρα.... Αν ήταν με τη μπάντα του μπροστα σε ένα μπαρ, δε νομίζω να την έβγαζε με μια κιθαρα

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noe13 είπε

Αυτό λέει ότι είναι σεσιονάς και στη συγκεκριμένη φάση τον ενδιαφέρει ένας generic ήχος χωρίς πολλά πολλά κουβαληματα, αφού η μουσική στο συγκεκριμένο event έχει συνοδευτικό χαρακτηρα.... Αν ήταν με τη μπάντα του μπροστα σε ένα μπαρ, δε νομίζω να την έβγαζε με μια κιθαρα

το θέμα είναι to get the job done

Νομίζω κάπου στο ίδιο ή στο δεύτερο βίντεο λέει για το foxy lady που προτίμησε να το παίξουν σε άλλο κλειδί για να μην χρειαστεί να αλλάξει κιθάρα και να καθυστερήσει.

Όταν παίζεις από μισό λεπτό από το καθένα και πετάγεσαι στο επόμενο τσακ μπαμ, ακόμα και αλλαγή πεταλιών μπορεί να είναι θέμα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου