Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Shecter Nick Johnston;; Την έχει δοκιμάσει κανείς;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα. Ζαχαρωνω εδώ και καιρό την Shecter Nick Johnston καθώς από όσο διαβάζω λένε τα καλύτερα όλοι και για αυτήν αλλά κ για τις charvel dk.

 

Την έχει κανείς; Την έχει δοκιμάσει κανείς να πει τη γνώμη του. Τι του άρεσε και τι όχι;

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμει. Είναι η επόμενη στρατ λάικ κιθαρα μου.

Λεπτό μπράτσο, στιβαρή κατασκευη, ποιοτικοί μαγνήτες, ελαφριά, και κούκλα.

Μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι η θέση του volume knob που ειναι πιο χαμηλά και πισω, σε σχέση με τη κλασική στρατ.

 

Την έχω πιάσει στα χερια μου, και μου έχει δώσει αρκετό feedback το παλικάρι που την εχει. Εξάλλου, έχω την ίδια σε telecaster, και σίγουρα αξίζει πολύ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γαμει. Είναι η επόμενη στρατ λάικ κιθαρα μου.

Λεπτό μπράτσο, στιβαρή κατασκευη, ποιοτικοί μαγνήτες, ελαφριά, και κούκλα.

Μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι η θέση του volume knob που ειναι πιο χαμηλά και πισω, σε σχέση με τη κλασική στρατ.

 

Την έχω πιάσει στα χερια μου, και μου έχει δώσει αρκετό feedback το παλικάρι που την εχει. Εξάλλου, έχω την ίδια σε telecaster, και σίγουρα αξίζει πολύ.

Γιώργο, HSS ή SSS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hss δοκίμασα.

Εγώ μόνο sss έχω στο μυαλό μου για να πάρω.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LightStringer είπε

Χαιρετώ την παρέα. Ζαχαρωνω εδώ και καιρό την Shecter Nick Johnston καθώς από όσο διαβάζω λένε τα καλύτερα όλοι και για αυτήν αλλά κ για τις charvel dk.

 

Την έχει κανείς; Την έχει δοκιμάσει κανείς να πει τη γνώμη του. Τι του άρεσε και τι όχι;

 

Ευχαριστώ 

Δεν έχω δοκιμάσει καμία από κοντά, αλλά κι εγώ έχω δει ό,τι demo έχει υπάρξει και τις έχω ζαχαρώσει στο παρελθόν αμφότερες (για την ακρίβεια σχεδίαζα αγορά μέχρι πριν λίγες μέρες, την οποία εντέλει μάλλον δεν θα πραγματοποιήσω για άλλους λόγους).

 

Αν είσαι του HSS, μεταξύ των δύο ωστόσο θα πήγαινα μάλλον στην Charvel DK22, μιας και είναι συνήθως ελαφρύτερη κατασκευή (το έχω διαπιστώσει έχοντας κάνει ερωτήσεις σε πολλούς πωλητές στο Reverb και για τα δύο όργανα), έχει ποιοτικότερο vibrato bridge, και ίσως την πιο τέλεια 5άδα συνδυασμών μαγνητών που θα μπορούσε να υπάρξει σε S-style όργανο. Γενικώς πας από SRV σε Van Halen αβίαστα με αυτό το όργανο.

 

Αν τώρα σε κερδίζει αισθητικά η Nick Johnston περισσότερο, οκ, έχεις έναν πολύ καλό λόγο να πας προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ολοκληρώσω την ερώτηση μου και αφού σας ευχαριστήσω πρώτα για τις απαντήσεις σας, επί του παρόντος είμαι κάτοχος μιας charvel so cal 2 HH κ αν και είμαι χαρούμενος με την αρχιτεκτονική της το μπράτσο της κλπ ( βασικά είναι από τα πιο άνετα όργανα που είχα ποτέ ) αυτοί οι διπλοι active μαγνήτες καθώς και τα 24 τάστα της μου "αφαιρούν" κάτι από την όλη αίσθηση που θα ήθελα να εχω. Επειδή όμως δεν ήθελα να αγορασω άλλη μια charvel sss προτίμησα να προσανατολιστω στην εν λόγω shecter. Ελπίζω η φήμη που έχει να με αποζημίωσει και να μείνω ευχαριστημένος όταν με το καλό έρθει :)

Επεξεργασμένο από LightStringer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αρκετά vintage αίσθηση από θέμα ήχου. Μόνο το μανίκι είναι "μοντέρνο", με 12άρι radius, jumbo frets, και λεπτό μπράτσο.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις πληροφορίες για την αντίστοιχη τελε.

Το μανίκι της johnston είναι ένα κλικ πιο λεπτό από τη δικιά μου. Είναι αισθητή η διαφορά (τις σύγκρινα δίπλα δίπλα).

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Εχει αρκετά vintage αίσθηση από θέμα ήχου. Μόνο το μανίκι είναι "μοντέρνο", με 12άρι radius, jumbo frets, και λεπτό μπράτσο.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις πληροφορίες για την αντίστοιχη τελε.

Το μανίκι της johnston είναι ένα κλικ πιο λεπτό από τη δικιά μου. Είναι αισθητή η διαφορά (τις σύγκρινα δίπλα δίπλα).

 

Να διορθώσω. Έχει 14'' radius οχι 12΄΄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LightStringer είπε

Για να ολοκληρώσω την ερώτηση μου και αφού σας ευχαριστήσω πρώτα για τις απαντήσεις σας, επί του παρόντος είμαι κάτοχος μιας charvel so cal 2 HH κ αν και είμαι χαρούμενος με την αρχιτεκτονική της το μπράτσο της κλπ ( βασικά είναι από τα πιο άνετα όργανα που είχα ποτέ ) αυτοί οι διπλοι active μαγνήτες καθώς και τα 24 τάστα της μου "αφαιρούν" κάτι από την όλη αίσθηση που θα ήθελα να εχω. Επειδή όμως δεν ήθελα να αγορασω άλλη μια charvel sss προτίμησα να προσανατολιστω στην εν λόγω shecter. Ελπίζω η φήμη που έχει να με αποζημίωσει και να μείνω ευχαριστημένος όταν με το καλό έρθει :)

Από τον τρόπο που γράφεις να φανταστώ την παρήγγειλες ήδη, σωστά; Αν είναι έτσι, με το καλό και καλά παιξίματα. Αν πάλι ακόμα δεν το έχεις κάνει, θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και την Van Nuys Traditional άμα τη βρεις κάπου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου