Προς το περιεχόμενο

Μπορούν οι μουσικοί να είναι απλοί ακροατές;


wasted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω με την σειρα μου νομιζω οτι ενας μουσικος μπορει να ειναι σε ενα πολυ μικρο βαθμο "απλος" ακροατης.

προσωπικα (για παραδειγμα) οταν ακουω ενα μουσικο κομματι το μυαλο μου τρεχει κατευθειαν στις συγχορδιες και τις νοτες της μελωδιας.

αυτο εν μερει ειναι καταρα κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη , διοτι δεν χανεται λιγο απο τον αυθορμητισμο και την "εκπληξη" , που θα νιωσει ενας ανθρωπος που δεν εχει μουσικες γνωσεις.

 

η αλλη πλευρα της μουσικης ακροασης εγκειται κατα την γνωμη μου , στον χωρο , τοπο,και χρονο που ακουμε την μουσικη.(αυτοκινητο-σπιτι-club-μπουζουκια-παρελαση κλπ)

 

η βασικη διαφορα - κατα την γνωμη μου - ενος μη μοσικο απο εναν μουσικο , ειναι το οτι ο μουσικος μπορει να "ακουσει" ιδεες για την μιξη , την χρησιμοποιηση των εφφε , την δομη ενος κομματιου , τις χροιες , τις συγχορδιακες διαδοχες , τον ρυθμο , την εκφραση να "κλεψει" διαφορες μουσικες ιδεες , να βελτιωθει στο ανικειμενο του. το χω παρατηρησει αυτο με τον εαυτο μου και οφειλω να το παραθεσω.

 

ενας απλος ακροατης θα δωσει σημασια 20% στην μουσικη και 80% στους στιχους . και εκει η μουσικη λειτουργει με αλλους ρολους και ιδιοτητες σε σχεση με εναν μουσικο.

 

αυτα... :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εη βασικη διαφορα - κατα την γνωμη μου - ενος μη μοσικο απο εναν μουσικο ' date=' ειναι το οτι ο μουσικος μπορει να "ακουσει" ιδεες για την μιξη , την χρησιμοποιηση των εφφε , την δομη ενος κομματιου , τις χροιες , τις συγχορδιακες διαδοχες , τον ρυθμο , την εκφραση να "κλεψει" διαφορες μουσικες ιδεες , να βελτιωθει στο ανικειμενο του. το χω παρατηρησει αυτο με τον εαυτο μου και οφειλω να το παραθεσω.[/quote']

 

Couldn't agree more :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική και γενικότερα οι τέχνες είναι μια μορφή έκφρασης και εξωτερίκευσης σκέψεων-συναισθημάτων του καλλιτέχνη έτσι ώστε να νιώσει ο ίδιος πιο ολοκληρωμένος κατά πρώτον και αν είναι δυνατόν να το περάσει στον ακροατή κατά δεύτερον.

Σε πρώτο επίπεδο ο καθένας μπορεί να νιώσει και καταλάβει "τι θέλει να πει ο ποιητής".Κατά την γνώμη μου,η διαφορά έγκειται στο οτι ο μουσικός ακροατής θα μπορέσει να κατανοήσει και τις αιτίες που οδήγησαν τον συνθέτη να γράψει την μουσική του αλλά και τους μηχανισμούς-διεργασίες μέσω των οποίων την έγραψε.

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να το γράψω πιο λιανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εη βασικη διαφορα - κατα την γνωμη μου - ενος μη μοσικο απο εναν μουσικο ' date=' ειναι το οτι ο μουσικος μπορει να "ακουσει" ιδεες για την μιξη , την χρησιμοποιηση των εφφε , την δομη ενος κομματιου , τις χροιες , τις συγχορδιακες διαδοχες , τον ρυθμο , την εκφραση να "κλεψει" διαφορες μουσικες ιδεες , να βελτιωθει στο ανικειμενο του. το χω παρατηρησει αυτο με τον εαυτο μου και οφειλω να το παραθεσω.[/quote']

 

Couldn't agree more :)

 

:wink: 8) :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Σε κανένα είδος δεν μπορείς να είσαι απλός ακροατής αν είσαι μουσικός.. μα το κατέχεις πολύ μα το κατέχεις λίγο. Απλά και μόνο γιατί έχεις εκπαιδευτεί να ακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τον ίδιο τρόπο άκουγα την μουσική πάντα.Απλά όταν ένας ήχος ή τραγούδι συντονιστεί πλήρως μαζί μου,η αίσθηση που με πλυμμηρίζει δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Αυτό με οδήγησε στην μουσική,στην ηχοληψία,στα γκρούπ.Να αισθάνομαι αυτό το συναίσθημα πλήρωσης και μέσα από το δικό μου ήχο ή παίξιμο.Αυτό είναι όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη γνωμη καποιος για να σταματησει να ειναι απλος ακροατης πρεπει να αρχησει να παιζει μουσικη για να μπορει να καταλαβενει βαθυτερα...

τουλαχιστον αυτο συνεβει σε εμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να απολαμβανει κανεις την μουσικη ειναι το παν.Αν απο ενα σημειο και μετα καποιος ενδιαφερεται και μπορει να καταλαβει πως δημιουργηθηκαν αυτα που ακουει τοτε περναει στο επομενο επιπεδο.Πολλες φορες εμεις οι "μουσικοι" εχουμε την ταση να υπεραναλυουμε και να προσπαθουμε να βρουμε πραγματα εκει που δεν υπαρχουν και που ουτε οι ιδιοι οι δημιουργοι δεν τα χαν σκεφτει (οι παραγωγοι τους ισως :P ).Το παν ειναι οι μουσικες γνωσεις να ειναι ο επιλογος σε μια μουσικη ακροαση και οχι το firewall μεσα απ το οποιο θα κριθει αν κατι μας αρεσε η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν μπορούμε να είμαστε απλοί ακροατές ' date='λόγω της οικειότητας με τη γέννεση του ήχου που ακούμε. Αυτό μήπως σκοτώνει σε κάποιο βαθμό τον αυθορμητισμό μας?

[/quote']

 

Θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτό.Δεν θα το έλεγα αυθορμιτισμό αλλά "βλέπω το δενδρο και χάνω το δάσος".Δεν απολαμβάνουμε το τραγούδι με την ευρεία έννοια της λέξης :wink:

 

η αλλη πλευρα της μουσικης ακροασης εγκειται κατα την γνωμη μου ' date=' στον χωρο , τοπο,και χρονο που ακουμε την μουσικη.(αυτοκινητο-σπιτι-club-μπουζουκια-παρελαση κλπ) [/quote']

 

Συνφωνώ.Εγώ τουλάχιστον όταν ακούω ράδιο στο αυτοκίνητο ακούω πιο άνετα.Απολαμβάνω το κομμάτι δηλαδή.Δεν μπαίνω στη διαδικασία να αναλύω.Αν κούω σπίτι μου προσέχω πιο πολύ τι "παίζει".

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση απλά πιστεύω ότι ένας μουσικός μπορεί άνετα να ακούσει μουσική αν δεν είναι κολλημένος με το είδος που παίζει και με τον απολύτο ήχο που μόνο εκείνος και 5-10 στον κόσμο μπορούν να βγάλουν...:lol:

 

Γενικά αποψη μου είναι ότι κάποιος μουσικός για να είναι καλός πρέπει να ειναι καλύτερος ακροατής πρώτα.....

 

Αυτά....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου