Προς το περιεχόμενο

Σελιδα/αρθρο για πωληση δισκου


mogsub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιο θεμα στο forum η καπου αλλου για το τι χρειαζεται να κανει κανεις για να κυκλοφορησει το cd του στην Ελλαδα οσο αναφορά νομικά και πνευματικα δικαιωματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα γίνεις μέλος της ΑΕΠΙ ξεκινώντας την εγγραφή σου εδώ: http://www.aepi.gr/greek/members/i_registration.asp

 

και λίγες μέρες μετά θα σου στείλουν τον κανονισμό ο οποίος περιγράφει αναλυτικότατα το νομικό πλαίσιο προστασίας και διαχείρισης των πνευματικών σου δικαιωμάτων.

 

Αυτό αφορά κάποιον ο οποίος έχει έτοιμη δουλειά, έχει υπογράψει σε δισκογραφική και το cd του προορίζεται πλέον για κοπή και διανομή.

 

Σε βοηθάει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περίπτωση ανεξάρτητης δισκογραφικής ή προσωπικής σου εταιρίας, έχεις δικαίωμα να μην είσαι στην ΑΕΠΙ ή διαφορετικό εισπρακτικό οργανισμό, όλοι οι εισπρακτικοί οργανισμοί δεν σου κατοχυρώνουν τα πνευματικά σου δικαιώματα απλά τους έχεις δώσει εντολή να εισπράτουν για λογαριασμό σου και ταυτόχρονα τα προστατεύουν.

 

έχεις δικαίωμα να κυκλοφορείς το cd σου χωρίς να είσαι μέλος πουθενά.

 

οι εισπρακτικοί οργανισμοί όπως η ΑΕΠΙ είναι εταιρείες Α.Ε. δεν είναι κρατικός φορέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν κάποιος του κλέψει τα τραγούδια ποιος τον κατοχυρώνει μετά; Και τα δικαστήρια δεν δέχονται πάντα το κόλπο με το συστημένο στον εαυτό σου.

Και ο οτε, δεη, ευδαπ πλέον α.ε. λένε ότι είναι, αλλά κανείς δεν λέει ότι δεν είναι και κρατικός φορέας παράλληλα :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν κάποιος του κλέψει τα τραγούδια ποιος τον κατοχυρώνει μετά; Και τα δικαστήρια δεν δέχονται πάντα το κόλπο με το συστημένο στον εαυτό σου.

Και ο οτε' date=' δεη, ευδαπ πλέον α.ε. λένε ότι είναι, αλλά κανείς δεν λέει ότι δεν είναι και κρατικός φορέας παράλληλα :wink:[/quote']

 

 

δηλαδή πιστεύεις ότι η ταίνια ασφαλείας επιδεί θα γράφει και ΑΕΠΙ τον κατοχυρώνει περισσότερο ή ότι επιδεί είναι μέλος της ΑΕΠΙ είναι κατοχυρομένο το έργο του καλύτερα.

Και στην ανεξάρτητη παραγωγή υπάρχει ταινια ασφαλείας και κωδικοι που φανερώνουν την ημερομηνία έκδοσης.

 

ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι αυτός που μπορεί να αποδείξη την πρωτογένεια του υλικού του είναι ο δημιουργός και ας έχει ο άλλος και σφραγίδες και ημερομηνίες και οτιδηποτε άλλο.

 

τέλος αυτά περι κρατικού φορέα και Α.Ε. αναφέρομαι για τον λόγο ότι ο κόσμος νομίζει ότι είναι υποχρεωτική η εγγραφή στην ΑΕΠΙ για να κυκλοφορήσει το cd του, εμένα προσωπικά κάπως έτσι μου το έπαιξαν σε τηλεφωνική κουβέντα που είχα με τον δικηγόρο τους, δηλ. του στυλ ότι είναι υποχρεωτικό αν θέλω να βγάλω cd πρέπει να είμαι μέλος τους, μόλις άρχισα να τους λέω κάποια πράγματα παραπάνω, άρχισαν να το αλάζουν το πράγμα και να λένε ότι και φυσικά έχω δικαίωμα να βγάλω cd kai xωρίς να είμαι μέλος τους :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Ποτέ δεν είπα ότι είναι αναγκαίο να είσαι στη αεπι για να κυκλοφορήσεις την δουλειά σου (μάλιστα σε παλιότερο ποστ το έχω δηλώσει και εγώ αυτό). Και αφού θα έχει ταινία (την κλασική ιριδίζον-ασημί δεν λες; ) τότε είναι καλυμμένος.

Αλλά πρέπει να το προσέξει αυτό, καθώς ξέρω πολλούς που όταν λένε ανεξάρτητη παραγωγή-διανομή, εννοούν άντε να βγάλουμε 1 cdακι με κανά εξωφυλάκι και να το διανείμουμε μέσω νετ ή μέσω γνωστών κτλ κτλ (κάτι σαν το παλιό γνωστό tape trading)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εκτος απο την ΑΕΠΙ για να μπορεσω να κυκλοφορησω το cd μου στο καθε "ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ" θα πρεπει να κανω συσταση εταιρειας να προκειτε να το κυκλοφορησω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εκτος απο την ΑΕΠΙ για να μπορεσω να κυκλοφορησω το cd μου στο καθε "ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ" θα πρεπει να κανω συσταση εταιρειας να προκειτε να το κυκλοφορησω εγω?

 

 

Tο πιο ιδανικό είναι να βρείς κάποια μικρή εταιρεία (με κοντινο ύφος μουσικής) με δικο της lebel που εχει βρει τον τρόπο της για σωστή διακίνηση. Τώρα για δικιά σου εταιρεία αν υποθέσουμε ότι ασχολείσαι με κάτι άλλο και πληρώνεις τεβε έτσι κι αλλιώς, σε αυτό το θέμα δεν έχεις προβλημα, μπορείς να βρεις μια εταιρεία διακίνησης που σου κρατάει κάποιο ποσοστό γύρω στο 30% για να σου κάνει την διανομή, και φυσικά να θαφτεί στα πιο βαθειά συρτάρια των δισκοπολείων, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αυτό το έχουμε δει αρκετές φορές να συμβαίνει,

τέλος εγώ σου προτείνω να βρείς μια μικρή εταιρεία με σωστούς όρους για σένα και που να είναι ενεργή στα ράφια των δισκοπολείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου