Προς το περιεχόμενο

Ιδεες για side dots.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απο τις κιθαρες μου δεν εχει side dots στην ταστιερα. Υπο κανονικες συνθηκες δεν θα ηταν και το τελος του κοσμου αυτο, εχωμεν και μια καποια εμπειρια με κλασσικη κιθαρα και οκ, κολυμπαμε και χωρις μπρατσακια. Αλλα στην προκειμενη περιπτωση ηρθε και εδεσε -  η κιθαρα οχι απλα δεν εχει side dots αλλα μετα βιας βλεπω που ειναι τα ταστα αν δεν γερνω απο πανω της. Εχει fingerboard binding και τα ταστα της σταματανε πριν το φτασουν, δεν εκτεινονται απο πανω του ως την ακρη του μανικιου. Το αποτελεσμα ειναι λιγο τραγικο, ειδικα αν καθεσαι πισω με ισια πλατη δεν βλεπεις τιποτα. Αν θες να πετυχεις κανα γρηγορο slide, καμια αρμονικη εκτος θεσης ειναι λιγο μαζοχιστικη η κατασταση χωρις λογο, οποτε λεω να κανω κατι.

 

Η πρωτη επιλογη ειναι και η πιο δραστικη. Τρυπημα και install side dots κανονικα και με τη βουλα (pun intended). Ισως το επιχειρησω εν τελει, αλλα για αρχη ελεγα μηπως εχει κανεις καμια ιδεα λιγοτερο επεμβατικη. Δοκιμασα βουλιτσες με διαφορους permanent μαρκαδορους που ειχα στο σπιτι και κανενος δεν επιασε το μελανι πανω στο φινιρισμα, το αφησα να στεγνωσει ωρες και με την παραμικρη επαφη ξεβαψε. Το κολπο με το σβηστικο υγρο που χρησιμοποιουσα στην κλασσικη δεν μας κανει λογω ασπρου binding. 

 

Εχει κανεις καμια ιδεα? Υπαρχει κανα μαρκερ/μελανι που δοκιμασμενα να πιανει πανω σε φινιρισμα ή θα πρεπει να πεσει τοπικο φινιρισμα απο πανω του για να μεινει? Κυκλοφορει μαυρο υγρο blanco? Παιζει να αντεξει καποιου ειδους αυτοκολλητο? Ειναι οι βουλες καλες για μεταλ? Ηταν fuzz κυριε Πανο? Ο ορισμος του fuzz κυρια μου!

 

gia_onoma.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρά κομματάκια από αυτοκόλλητη ταινία δεν κάνουν?

Να πάρεις δηλαδή την ταινία και να κόψεις κομματάκια στο μέγεθος που θέλεις.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαυρο μαρκαδορο permanent.

Δεν σβηνει παρα μονο με οινοπνευμα.

Μπορει να βρεις και fluo ν φαίνεται στο σκοτάδι 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία αντίστοιχη περίπτωση είχα κλέψει κάτι μικρά λουλουδάκια από ένα τετράδιο με αυτοκόλλητα της κόρης μου και είχα βάλει ένα στο πέμπτο κι ένα στο δωδέκατο τάστο (στη side πλευρά, να τα βλέπω μόνο εγώ).

Μείνανε στη θέση τους αρκετά χρόνια. Ζημιά επίσης δεν κάνανε γιατί δεν είχαν και καμια σοβαρή κόλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι πιο τσαμπουκαδες και αμασητοι μαρκαδοροι παντως ειναι οι μεταλλικοι σε αυτο το στυλ

 

 https://www.skroutz.gr/s/23119531/Edding-750-Ανεξίτηλος-Μαρκαδόρος-4mm-Χρυσός-01-750-53.html

 

 Τωρα αν ειναι καταλληλοι για τη δουλεια που θες, αυτο δεν το ξερω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεταλλική επιφάνεια, που ή δεν βάφεται ή ξεθωριάζει γρήγορα έχω χρησιμοποιήσει μπογιά σμάλτου, enamel paint. Την χρησιμοποιούν και στον μοντελισμο. Τώρα πάνω σε φινίρισμα δεν ξέρω αν θα πιάσει αλλα τσεκαρε την κι αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη απο αυτοκολλητα δεν βρηκα προχειρο κατι που να ταιριαζει σε μεγεθος/σχημα, θα επιχειρησω ξανα μαρκαδορο (δεν ειδα προκοπη οπως ειπα με κανα δυο που δοκιμασα, πηρα σημερα εναν Edding απο το βιβλιοπωλειο να δουμε) και αν δεν πιασει και αυτος θα δοκιμασω enamel touch-up paint. Σκεφτηκα ισως και καμια βαφη νυχιων? To be continued soon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odis13 είπε

Λοιπον επειδη απο αυτοκολλητα δεν βρηκα προχειρο κατι που να ταιριαζει σε μεγεθος/σχημα, θα επιχειρησω ξανα μαρκαδορο (δεν ειδα προκοπη οπως ειπα με κανα δυο που δοκιμασα, πηρα σημερα εναν Edding απο το βιβλιοπωλειο να δουμε) και αν δεν πιασει και αυτος θα δοκιμασω enamel touch-up paint. Σκεφτηκα ισως και καμια βαφη νυχιων? To be continued soon. 

Ένας φίλος είχε χρησιμοποιήσει μπλάνκο σε μία παλια κλασική κιθάρα αλλά δεν ξέρω αν αποτελεί σωστή μέθοδο.

 

edit: Μόλις είδα ότι δεν σε βολεύει λόγω binding.

Επεξεργασμένο από mathematician
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βολευει και μπλανκο.

Βαζεις μια στρωση και πανω του βαφεις με ανεξιτηλο μαυρο.

Ετσι αν καποτε μετανιωσεις ξυνεις το μπλανκο και φευγουν ολα.

Ο ανεξιτηλος και με οινοπνευμα μπορει να ποτισει αναλογα με το bonding

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδω που το ειχα κανει στα αταστο. Πολυ τσαπατσουλικα20230406_194835.thumb.jpg.49a806d151cafb149214bc62b3ee1d54.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου