Προς το περιεχόμενο

Για τους γατόφιλους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μιας και έρχονται εκλογές, άνετα ψήφιζα μιας κυβέρνηση ζώων.

Τετράποδων εννοώ, γιατί από δίποδα ξέρουμε..

 

@fusiongtr Έχοντας την τύχη και την τιμή, να μεγαλώσω δίπλα σε μία επική σκυλίτσα,

σε καταλαβαίνω απόλυτα για όσα γράφεις περί ζώων.

Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω και την πικρία στα γραφόμενά σου, απέναντι στους ανθρώπους,

που τη συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό και εγώ.

 

Όμως να πω την αλήθεια, προτιμώ να προσπαθούμε να πατάμε και στους δύο κόσμους.

Γιατί η όποια δικαιολογημένη ή μη αποστροφή για την κοινωνία και τους άνθρωπους,

μπορεί να καταντήσει κάποιον στα αζήτητα παρέα με 20 γάτες ή φαινόμενα τύπου:

"ο γάτος,σκύλος,κο.κ. είναι το παιδάκι μου.." που και αυτά παθογένειες είναι..

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω και την πικρία στα γραφόμενά σου, απέναντι στους ανθρώπους,

 

Έχω ήδη πει σε άσχετο νήμα ότι δεν έχω καλή γνώμη για το ανθρώπινο είδος (κι εγώ μέσα σ' αυτό φυσικά).

Οπότε δεν είναι απλά πικρία, είναι (όπως το είπες) μάλλον αποστροφή.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Θα διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια.

Αλλά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.

 

Αλήθεια,για πες.

Θα ήταν ευχάριστη έκπληξη να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Όσο για το ανθρώπινο είδος,θαρρώ ότι μόνο εκθετικά μπορεί να αξιολογηθεί.

Ο χειρότερος άνθρωπος είναι η πιο επιζήμια μορφή ύπαρξης.

Ο καλύτερος η πιο ωφέλιμη.

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Αλήθεια,για πες.

Θα ήταν ευχάριστη έκπληξη να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Πολύ επιγραμματικά, από όσα έχω διαβάσει και πιστεύω, να πω ότι είναι εντελώς λάθος να συγκρίνουμε την "εξυπνάδα" διαφορετικών πλασμάτων, ή να την μετράμε με δείκτη τους νευρώνες και τον αριθμό τους.

 

Γι' αυτά που χρειάζεται ο σκύλος έχει την απαραίτητη εξυπνάδα (και παραπάνω από την απαραίτητη), και η γάτα το ίδιο.

Επίσης ο αριθμός των νευρώνων ως δείκτης εξυπνάδας θεωρώ ότι είναι ανεπαρκής, γιατί δεν λαμβάνει υπόψιν του το πώς είναι το σώμα κάθε πλάσματος και πώς οι νευρώνες αυτοί επικοινωνούν με αυτό και το "χρησιμοποιούν".

Πχ, τα μουστάκια της γάτας, είναι απίστευτα ακριβής δείκτης θερμοκρασίας, υγρασίας, καθώς επίσης και τα αυτιά της έχουν απίστευτες ικανότητες στην σύλληψη ερεθισμάτων.

 

Η γάτα "μιλάει" χρησιμοποιώντας πάνω από 100 διαφορετικούς ήχους, ενώ ο σκύλος περίπου 10.

 

Να πω επίσης, ότι είναι μύθος ότι η γάτα δεν εκπαιδεύεται.

Φυσικά και εκπαιδεύεται, αλλά με διαφορετικό τρόπο από τον σκύλο.

Την γάτα πρέπει να την κάνεις να θελήσει να κάνει κάτι.

 

Κάθε γάτα που ζει σε ένα σπίτι μαζί με άλλες γάτες, δεν ξέρει/αναγνωρίζει μόνο το δικό της όνομα, αλλά και τα ονόματα των υπόλοιπων γατών στο σπίτι.

 

Από προσωπική εμπειρία, να πω ότι ανοίγω το παράθυρο και φωνάζω ένα όνομα, και έρχεται μόνο η συγκεκριμένη γάτα (που είναι πχ στο απέναντι οικόπεδο).

Να πω ότι η Σφαίρα μας (όνομα γάτας είναι αυτό), πριν κλείσει χρόνο, άνοιγε την μπαλκονόπορτα απ' έξω (κλειστή αλλά όχι κλειδωμένη φυσικά), πράγμα απίθανο, γιατί ακόμα και η μάνα μου δυσκολεύεται (είναι βαριά η πόρτα).

Ο δε Τομ (έχει φύγει) 6 μηνών πηδούσε στο χερούλι της πόρτας και κρεμόταν με δύναμη για να το κατεβάσει (και να ανοίξει την πόρτα).

 

Από αυτά που έχω διαπιστώσει, καταλαβαίνουν σχεδόν τα πάντα, άσχετα με το αν θέλουν να κάνουν αυτό που λες.

Επειδή έχω και (μικρή) εμπειρία με σκύλους, μπορώ να πω ότι δεν βλέπω σοβαρές διαφορές όσον αφορά στην κοινωνική και συναισθηματική νοημοσύνη.

Τις διαφορές τις βλέπω στον τρόπο που την εκφράζουν.

 

Όσο παράξενο και αν φαίνεται σε μερικούς, όταν θέλει πχ η Κούκη νερό (έχει αδειάσει το μπολάκι), έρχεται και μου τραβάει το παντελόνι και μου μιλάει, με πάει στο άδειο μπολάκι, και κάθεται και κοιτάζει μια το μπολάκι μια εμένα.

Όταν θέλει η Λίζα να βγει έξω, πάλι έρχεται και με τραβάει απ' τα πόδια, και με πάει στην πόρτα, μετά κάθεται και κοιτάει το χερούλι.

 

Όποια θέλει να μπει μέσα, απλά χτυπάει την πόρτα.

Αλλά χτυπάει σαν άνθρωπος.

Έχω κατατρομάξει πολλές φορές όταν είναι νύχτα και χτυπάνε την πόρτα.

 

Τέλος πάντων είναι πάρα πολλά αυτά που θα μπορούσα να πω, αλλά δεν γίνεται να τα γράψω όλα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι γίνεται με την περίφημη αγάπη/πίστη των σκύλων;Τέτοιες εκδηλώσεις συναισθημάτων δεν απαιτούν μια κάποια αυξημένη νοημοσύνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γάτες εξυπνές.Μάλιστα.Εμένα αυτός έμαθε να δουλεύει το cubase.

 

Όταν το είπα του παλιού του ιδιοκτήτη ξαφνιάστηκε.

 

Μου είπε"αυτός μέχρι 4 χρονών που τον είχα εγώ,δούλευε μόνο το Fruit loop".

30711104_1861756587189869_5053871099327021056_n.jpg

  • Like 2
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουταβινα μπροστά (Γκλοσσυ το όνομα) ούτε 4 μηνών έχει πάθος με τον κύριο πίσω (Αμπού). Αυτός ο καημένος τα έχει δει όλα. Κάθε φορά που τον βλέπει, τον καπαρωνει κ του πετάει ένα γλυψιμο από την κορυφή ως τα νύχια. Κ επειδή είναι αγαρμπη ως κουτάβι, τον ενοχλεί κ αυτός φεύγει τρέχοντας. 

 

Δεν είχα σκοπό να σηκωθώ από τον καναπέ σήμερα, αλλά δε θα ηρεμούσε η νεαρά αν δεν την έβαζα να κοιμηθεί δίπλα στον έρωτά της! 

 

Τώρα να δω που θα κοιμηθώ εγώ!

 

IMG_20230429_233348.jpg

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 4

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Τώρα να δω που θα κοιμηθώ εγώ!

Σε νιώθω.

 

Μπορεί κάποιος που είναι καλός στα μαθηματικά να μου εξηγήσει,πως περίπου μισό μέτρο σκύλος,καταλαμβάνει ΟΛΗ την επιφάνεια ενός κρεβατιού 2.10 επί 2.30 μέτρα?

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MGs είπε

Σε νιώθω.

 

Μπορεί κάποιος που είναι καλός στα μαθηματικά να μου εξηγήσει,πως περίπου μισό μέτρο σκύλος,καταλαμβάνει ΟΛΗ την επιφάνεια ενός κρεβατιού 2.10 επί 2.30 μέτρα?

Η μικρη προσαρμοζεται στο κρεβατι. Θα ξεκινησει να κοιμαται πανω σου αλλα επειδη θελει την ανεση της στη μιση ωρα θα παει πιο περα. Ο γατουλης ομως ή δε θα κουνηθει ντιπ ή που αν τον ξυπνησεις, θα πρεπει ν'ανεβει κυριολεκτικα πανω σου για αγκαλιτσες (κ ειναι κ 10 χρονων αντρας). Μαλλον καποιος τους εγκατεστησε τα λογισμικα αναποδα 🤣

 

Με τη μαμα της παντως ισχυει 100% αυτο που λες. Κανενα κρεβατι δεν ειναι αρκετα μεγαλο.. Απορω πως τα καταφερνει

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

Η κουταβινα μπροστά (Γκλοσσυ το όνομα) ούτε 4 μηνών έχει πάθος με τον κύριο πίσω (Αμπού). Αυτός ο καημένος τα έχει δει όλα. Κάθε φορά που τον βλέπει, τον καπαρωνει κ του πετάει ένα γλυψιμο από την κορυφή ως τα νύχια. Κ επειδή είναι αγαρμπη ως κουτάβι, τον ενοχλεί κ αυτός φεύγει τρέχοντας. 

 

Δεν είχα σκοπό να σηκωθώ από τον καναπέ σήμερα, αλλά δε θα ηρεμούσε η νεαρά αν δεν την έβαζα να κοιμηθεί δίπλα στον έρωτά της! 

 

Τώρα να δω που θα κοιμηθώ εγώ!

 

IMG_20230429_233348.jpg

 

 

Καλά, είναι σκέτη γλύκα και τα δύο τους.

Να τα χαίρεσαι.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου