Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απάντηση μεταξύ σοβαρού και αστείου:

 

Η κατασταση είναι πολύ απλή θα παρει μια les paul.

θα βαλει fishman μαγνητες, θα χαρει λιγο καιρο.

Μετά θα τον πιάσει η μέση του, θα ψάχνει πιο ελαφρια. Θα βρει.

Μετά θα θέλει 24 ταστα και floyd, θα παρει μια τέτοια.

Μετά θα πάρει άλλη πεταλιέρα,

μετά ξεχωριστά πεταλάκια.

Θα φτιάξει ενα μεγαλο pedalboard, μετά θα βαρεθεί να κουβαλάει.

Θα τα πουλήσει και θα πάρει πεταλιέρα.

Μετά θα αλλάξει κιθάρα.

Κάποια στιγμή θα αλλάξει ενισχυτη γιατί θα διαβάσει ότι εκεί είναι ο ήχος κατά 99%

Μετά θα ασχοληθεί με τα καλώδια

Μετά θα αλλάξει ενισχυτη

Μετά θα αλλάξει μεγάφωνα

Μετά θα ασχοληθεί αν θέλει λαμπάτο rectifier ή τρανζιστοράτο

Θα περάσουν τα χρόνια θα έχει απώλεια ακοής από τις μεγάλες εντάσεις

Μετά θα πάρει tele.

Θα καταλάβει ότι έπρεπε να έχει κάνει μαθήματα κιθάρας

Θα είναι μεγάλος σε ηλικία, θα έχει υποχρεώσεις και δεν θα προλαβαίνει

 

Κοινώς, θα κάνει ότι έχουμε κάνει εμείς γιατί απλά έτσι είναι η χαρά του "παιχνιδιού".

 

Οπότε ας πάρει ότι του αρέσει. Βέβαια είναι κακή εποχή για καινούργια γιατί όλα έχουν πάρει ένα +10% με +20% απάνω.

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάξτε δεν είμαι επαγγελματίας και δεν πρόκειται να γίνω. είναι το χόμπι μου και έτσι θα παραμείνει. παίζω με τη μπάντα μου διασκευές και δικά μας κομμάτια στο πολύ χαλαρό και η λογική μου είναι να περνάμε καλά κάνοντας το όσο πιο καλά γίνεται. μου αρέσουν οπτικά πολύ οι λες πολ και έχω δοκιμάσει στο νάκα. μου είπαν εκεί να χρησιμοποιήσω ζώνη μπάσου αν είναι βαριά η κιθάρα.

 

δοκίμασα μια έπιφον στάνταρ και την γκίμπσιν τρίμπιουτ και η διαφορά ήταν χαώδης υπέρ της τρίμπιουτ και η διαφορά στην τιμή τους ήταν κοντά στα 300, δηλαδή τρίχες.

 

αποκόμισα ότι θα ψάξω ΠΟΛΥ καλύτερα την πεταλιέρα μου και σας ευχαριστώ για αυτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2023 στις 11:15 ΠΜ, Castle είπε

μου αρέσουν οπτικά πολύ οι λες πολ και έχω δοκιμάσει στο νάκα

 

Από την στιγμή που σου αρέσει η κιθάρα go for it, ταιριάζει και ηχητικά αλλά και ''στο μάτι'' στο στυλ μουσικής που ανέφερες (the cult, alice in chains κτλ)

 

Αν παίρναμε καινούργιες κιθάρες μόνο όταν πραγματικά τις χρειαζόμασταν και όχι επειδή τις λιγουρευτήκαμε, θα είχε κλείσει το νοιζ 😂 (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η tribute δεν είναι όντως αναβάθμιση σε σχεση με την ibanez... παρότι φθηνό gibson μοντέλο φοράει επώνυμους gibson μαγνήτες με τον δικό τους, ''κλασσικό'' χαρακτήρα που αύριο-μεθαύριο θα εκτιμήσεις ακόμη περισσότερο όταν την κουμπώσεις σε έναν καλό ενοσχυτή)

 

Και τα άλλα πράγματα που ήδη έχεις μια χαρά είναι για να χτίσεις την βάση του ήχου σου, θα πάρεις και αύριο μεθαύριο έναν καλό ενισχυτή και θα αναβαθμίζεσαι συνεχώς, είσαι σε καλο δρόμο. 

 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

οι ibanez ειναι πολυ τιμιες κιθαρες,ισως και οι πιο τιμιες για τα χρηματα που θα δωσεις,αν μπορεις τελικα παρε μια μεταχ/νη σε καλη κατασταση,ειναι σιγουρα καλυτερη απο μια καινουργια αν δωσεις τα ιδια λεφτα,προσπαθησε σιγα σιγα να φτιαξεις τον δικο σου ηχο και παιξιμο,αυτο μετραει και οχι να γινεις  γρηγορος και σουπερ τεχνιτης...υπαρχουν εκατομυρια τετοιοι...προσωπικο ηχο ομως εχουν λιγοι για αυτο επικεντρωσου σε αυτο,αν δεν το καταλαβαινεις τωρα θα το καταλαβεις αργοτερα αυτο...βρες ενα οργανο που να σου κανει για αυτο το σκοπο !!!ακουσε και παιξε με οσο περισοτερες μεταχειρισμενες μπορεις !!!

Επεξεργασμένο από arisvel88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, arisvel88 είπε

βρες ενα οργανο που να σου κανει για αυτο το σκοπο !!!ακουσε και παιξε με οσο περισοτερες μεταχειρισμενες μπορεις !!!

πως θα το κατορθώσω αυτό; 😛 ντρέπομαι βασικά να επικοινωνώ με χρήστες για να δοκιμάζω κιθάρες. ουσιαστικά μόνο νάκας και 2-3 μαγαζιά ακόμα στο κέντρο της αθήνας είναι που πάω και δοκιμάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Castle είπε

πως θα το κατορθώσω αυτό;

 

ΑΝ το κατορθωσεις παντως πες μας και εμας για να κΣερουμε....😂

 

(ρε τι διαβαζει κανεις στο ντερνετσ) 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ρωτάμε γνώμες για αγορά κιθάρας σε μουσικό φόρουμ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου.

 

Παρόλα αυτά, εγώ προτείνω κάποια Strat masterbuilt με full vintage specs. Μετά την πάμε σε μάστορα όπου τρυπάει το σώμα για αλλαγή pick guard (ούτως ή άλλως relic θα είναι) και τοποθέτηση floyd rose. Τέλος σκάψιμο και τοποθέτηση active EMGs. 

  • Χαχα 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Jazzjoker said:

Δε ρωτάμε γνώμες για αγορά κιθάρας σε μουσικό φόρουμ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου.

 

Παρόλα αυτά, εγώ προτείνω κάποια Strat masterbuilt με full vintage specs. Μετά την πάμε σε μάστορα όπου τρυπάει το σώμα για αλλαγή pick guard (ούτως ή άλλως relic θα είναι) και τοποθέτηση floyd rose. Τέλος σκάψιμο και τοποθέτηση active EMGs. 

 

Ασφαλώς με τη μόντα για να παίρνει τροφοδοσία 27V. Ή σφάλλω;
Επίσης, γιατί αποκλείσαμε τη λύση Kahler;

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πρεπει να ξεχναμε και το λιμαρισμα στο nut, ωστε να παρει 56αρες χορδες για να κουρδισουμε σε Λα υφεση.

 

 Φυσικα και θα την παμε και για βαψιμο, σε μαυρο χρωμα με μια κοκκινη πενταλφα στο κεντρο.

 

 Και τα 27 βολτ λιγα μου φαινονται, καλυτερα να τραβηξουμε μια μπαλαντεζα να τη συνδεσουμε κατευθειαν με τα 220.

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου