Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 ώρες πριν, Castle είπε

χαρντ ροκ/μεταλ

Μια ατελείωτη λίστα από κιθάρες είναι κατάλληλη για αυτή τη δουλεία. 

Όμως επέτρεψε μου να την περιορίσω δραστικά στην εξής μια: LP 

Και γιατί LP; Διότι η μισή hard rock και μπόλικη metal δισκογραφία έχει γραφτεί με αυτή, διότι είναι κλασική αξία και κυρίως θα σου μείνει μια κιθάρα για τα γεράματα σου και τους πιθανούς κληρονόμους σου 😄

Θα μου πεις, γιατί όχι strat; Αν μπεις σε λογική super strat ή mini humbucker (αφού λες metal) τότε όρμα.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μια φωτογραφία της κιθάρας σου να δούμε τι γίνεται. 

Αν δε θες, πες μας αν είναι made in japan.

Γιατί το λέω? 

Οι japan είχαν κορυφαία τρέμολο για το είδος. Που σημαίνει πως στην αναβάθμιση δε θα χρειαστεί να το αλλάξεις. Άρα πας μόνο για αλλαγή μαγνητών. Κ σε γιαπωνέζικες ιμπανεζ αξίζει. Αν σου αρέσει οπτικά κ στο χέρι με μια αλλαγή μαγνητών θα είναι κιθάρα που θα την έχεις μια ζωή. Κάποια στιγμή που θα έχεις πολύ περισσότερη εμπειρία κ μπορεί ν'αλλαξουν τα γούστα σου ίσως να μη σου κάνει, αλλά όχι γιατί δεν είναι καλή κιθάρα, αλλά γιατί είναι τα γούστα στο ύφος κ τον ήχο άλλαξαν (που κ πάλι μπορείς κάλλιστα να την κρατήσεις, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)

 

Αν δεν είναι Japan κατά πάσα πιθανότητα θέλει κ τρέμολο, οπότε ακριβαινει πολύ το πράγμα κ δεν ξέρω αν αξίζει

 

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε ενδιαφέρει η Les Paul να είναι σώνει και καλά Gibson, εγώ σου προτείνω τη σειρά EC-1000 της ESP(LTD).

 

https://www.nakas.gr/en/page/search-products/?search-for=esp ltd ec-1000

 

Ο Νάκας από ό,τι βλέπω δίνει μέχρι 18 άτοκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Yamaha είναι πολύ άσχημη, εγώ σου προτείνω αυτήν εδώ που είναι πιο ωραία
https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/kithares/ilektrikes-kithares/jackson-jackson-pro-rhoads-rr24q-trans-purple-ilektriki-kithara_838321/

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αν δε θες, πες μας αν είναι made in japan

Japan και 450 ευρώ... χλωμό

Indonesia και 450 ευρώ... ρεαλιστικό

Και όπως έχω πει και στο παρελθόν φίλος Ibanezάκιας κάτοχος κάποιου μοντέλου Vai/Japan από τα πρώτα (άνω των 2Χ), είχε πάρει μια φτηνή πλην τίμια Indonesia στα 450 ευρώ. Δίπλα- δίπλα δεν άκουγες να τις χωρίζει ένα 1500αρι ευρώ. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως, επειδη ημουν ibanezακιας για πολυ καιρο, οταν αποφασισα να παιξω και λιγο κιθαρα 😆 και πηρα φεντερια με μπαμπατσικο λαιμο βελαξα. Ποτε δεν μπορεσα να παιξω τις μπουρμπουλιθρες που επαιζα στις ibanez, και αν δεν παρατουσα γενικα το metal θα επρεπε να τη στειλω την κιθαρα καθαρα απο θεμα λαιμου.

 

 Οποτε μην τυχον και παρεις κιθαρα πριν τη δοκιμασεις ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ, για καμποση ωρα οχι στα πεταχτα. Εκτος αν παρεις παλι ibanez. Οι φλουδες στις πραγματικα λεπτες ibanez δεν υπαρχουν, ακομα και σε αλλα μεταλλοκιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Castle είπε

θέλω πια να πάω στην επόμενη κιθάρα για να βγάλω πιο σκληρό ήχο.

 

Οι κιθάρες δεν βγάζουν σκληρό ή μαλακό ήχο.

Είναι ένα κομμάτι της αλυσίδας του ήχου.

Ο συνδυασμός των κομματιών στην αλυσίδα είναι που κάνει το τελικό αποτέλεσμα.

 

3 ώρες πριν, Castle είπε

Θέλω να πάω σε στρατοκάστερ ή λες πολ και επίσης ο ήχος που θέλω να βγάλω είναι χαρντ ροκ/μεταλ αλλά χωρίς αυτό να με περιορίζει.

 

Αν θέλεις, να πας.

Ελπίζω όμως να καταλαβαίνεις ότι αυτές οι δύο κιθάρες είναι αντίθετες μεταξύ τους.

 

3 ώρες πριν, Castle είπε

Αν υποθέσουμε ότι έχω ένα μπάτζετ κοντά στα 1000e, τι κιθάρα θα προτείνατε ως πιο έμπειροι;

 

Οποιαδήποτε solid body κιθάρα σου αρέσει, σε βολεύει, και ταιριάζει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου.

 

3 ώρες πριν, Castle είπε

Αξίζει μια gibson les paul tribute ή μια stratocaster player;

 

Και βέβαια, εξαρτάται από σένα όμως.

 

3 ώρες πριν, Castle είπε

Τι εναλλακτικές υπάρχουν; Τι θα προτείνατε για ήχο κοντά σε grunge, stoner, heavy rock;

 

 

Αν σου γράψουμε όλες τις εναλλακτικές, μέχρι να τις διαβάσεις θα είσαι πια παππούς και δεν θα σε ενδιαφέρει πλέον να αγοράσεις κιθάρα.

 

 

- Οι μπάντες που σου αρέσουν με τι κιθάρες παίζουν?

- Αν νομίζεις ότι θα πάρεις κιθάρα και θα πας στο σπίτι σου να ακούσεις κάτι τελείως διαφορετικό, το ξεχνάς από τώρα. Θα πρέπει να αλλάξεις σχεδόν όλο το rig σου για τελείως διαφορετικό ήχο (πιο σκληρό).

- Πήγαινε όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω να δοκιμάσεις τις κιθάρες που σου αρέσουν. Αλλά προσπάθησε να τις δοκιμάσεις σε έναν εξοπλισμό που να είναι κοντά στον δικό σου. Μην τις βάλεις σε κανένα Marshall ή Mesa, και πας μετά στο σπίτι και περιμένεις να ακούσεις αυτό τον ήχο.

 

EDIT: Με μια κιθάρα με διπλούς είναι πιο εύκολο να φτιάξεις πιο heavy ήχο. Όχι ότι δεν γίνεται και με μονούς, αλλά ίσως έχεις περισσότερο θόρυβο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Castle είπε

Δεν ξέρω μοντέλο γιατί την είχα πάρει από γνωστό μουσικό δεύτερο χέρι και είναι ένα μη συνεχιζόμενο μοντέλο.

@Terry RoscoeBeck5 Ειπε την πηρε δευτερο χερι κ σκεφτηκα πως αν μεταχειρισμενη ειχε 450 θα μπορουσε με λιγη τυχη να ειναι Τζαπαν

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

@Terry RoscoeBeck5 Ειπε την πηρε δευτερο χερι κ σκεφτηκα πως αν μεταχειρισμενη ειχε 450 θα μπορουσε με λιγη τυχη να ειναι Τζαπαν

Αααα... μάλιστα. ΟΚ, είμαι περίεργος πάντως να δω που θα καταλήξει αυτό το thread (λέμε τώρα) και μετά από πόσες σελίδες.  😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

είμαι περίεργος πάντως να δω που θα καταλήξει αυτό το thread (λέμε τώρα) ...

 

Πας στοίχημα ότι θα τον βάλουνε να πάρει τελεκάστερ τον άνθρωπο?

  • Χαχα 4
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου