Προς το περιεχόμενο

Marshall Studio Vintage Head and 112 Cab - Να βάλω creamback ? Και ποιο από τα τρία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Έλα, σου έγραψα να δεις πως περίπου είναι, σε παρόμοιο ήχο (χωρίς χρήση ενισχυτή). "καθαρό" κανάλι πρωτα, μετα odr mini, μετα vs fuzzytale μαζι με odr, και μετα για κατι διαφορετικό vs aftermath.

 

 

slodrvsafter.mp3 2.15 MB · 20 downloads

 

 

Μας κακομαθαίνετε!!! Θα τα ακούσω με ακουστικά!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Και ένα κλιπ με το maxon sd9, έτσι να υπάρχει. Πολύ ενδιαφέρον πετάλι, με παχύ ήχο, μπόλικο gain, και καθαρίζει όσο λίγα. Απλά, θέλει ενισχυτή στο breakup (κατά προτίμηση marshall)  για να δώσει ο,τι πρέπει. Σε ενα άγευστο καθαρό κανάλι, δεν θα κάνει πολλά.

Ξεκινώ με καθαρό  κανάλι, ενεργοποιω πετάλι με μηδενικό gain και ανεβαίνω σταδιακά. Προς το τελος το μπουστάρω με booster και με TS808.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Και ένα κλιπ με το maxon sd9, έτσι να υπάρχει. Πολύ ενδιαφέρον πετάλι, με παχύ ήχο, μπόλικο gain, και καθαρίζει όσο λίγα. Απλά, θέλει ενισχυτή στο breakup (κατά προτίμηση marshall)  για να δώσει ο,τι πρέπει. Σε ενα άγευστο καθαρό κανάλι, δεν θα κάνει πολλά.

Ξεκινώ με καθαρό  κανάλι, ενεργοποιω πετάλι με μηδενικό gain και ανεβαίνω σταδιακά. Προς το τελος το μπουστάρω με booster και με TS808.

 

 

teleslsd9.mp3 3.57 MB · 43 downloads

 

Αυτο το τεστ εγινε με Marshall Studio Vintage?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Όχι. Όπως και το προηγούμενο κλιπ (το αναφέρω εκεί), δεν χρησιμοποιώ ενισχυτή, αλλά πετάλια και προσομοιώσεις. 

Δοκιμές ώστε να δείξουν πως συμπεριφέρεται το πετάλι σε περιβάλλον marshal. Εντελώς συζήτηση να γίνεται δλδ...

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τον δοκίμασα σε δύο λάηβ: ένα με την καμπίνα 412 και απόψε με 112.

 

Ο ενισχυτής μου άρεσε πολύ. Σε φάση μπάντας τον έπαιζα στο 3-4 στα 5 watt. Στα 20 ο ηχολήπτης γρίνιαζε. 
 

Γενικά άφησα το archer να υπάρχει στην πεταλιέρα και ο ήχος ήταν πολύ διαυγής. Με το ρατ σε λίγο μεγαλυτερες εντάσεις πήρα την γκαγκανίλα που ήθελα.

 

Θέλω να δω και με fuzz τι θα παίξει!!!

 

Πάντως το προτείνω το πλεξάκι αυτό. Αν το θέλετε για ήσυχα πράματα δεν είναι πολύ εύχρηστο- θέλει attenuator. ΑΛΛΑ για medium gain gigs σπάει κόκαλα!

A4E08F06-47C4-4DD2-BE99-07EC34CFB4F8.jpeg

2C9342D2-8229-40D4-AD6B-BE8B648FCF48.jpeg

16D06858-AD98-4772-B0B7-97140103F6B4.jpeg

  • Like 4

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τσεκαρε οπωσδηποτε το Friedman Golden Pearl .Ειναι φτιαγμενο για marshall ενισχυτη . Εχω τον sv20 επισης και ειναι σαν προεκταση του .

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, J's conspiracy είπε

Τσεκαρε οπωσδηποτε το Friedman Golden Pearl .Ειναι φτιαγμενο για marshall ενισχυτη . Εχω τον sv20 επισης και ειναι σαν προεκταση του .

Ωραίο ακούγεται! Με τι καμπίνα τον έχεις; Σ αρέσει ο sv20?

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, argytar είπε

Ωραίο ακούγεται! Με τι καμπίνα τον έχεις; Σ αρέσει ο sv20?

Σπιτι ειμαι χωρις καμπινα. Χρησιμοποιω το Ua Ox .Σε προβες κλπ οτι καμπινα κατσει.Μου αρεσει πολυ αν και ο 2061x  θεωρω πως  εχει καλυτερο ,ας πουμε, tone σαν ενισχυτης.Παρολ’αυτα τον sv προτιμω γιατι μου προσφερει περισσοτερο κοντρολ με το χερι (volume strat) και  μου αρεσει περισσοτερο στο συνολο .Ειναι λιγο περισσοτερο  πριμος για το ιδανικο μου αλλα αυτο πιστευω λυνεται με τα καταλληλα μεγαφωνα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καινούρια παρατήρηση μετά από δύο live με τον ενισχυτή και αρκετό παίξιμο στο σπίτι:

 

Στα live παρατηρούσα ότι το MXR micro amp ΔΕΝ με έβγαζε μπροστά αλλά πάχαινε τον ήχο και τον βρώμιζε. Ωραία μεν αλλά χωρίς τα dB που χρειαζόμουν για να κόψω στο mix. Το δοκίμασα μετά και στο σπίτι. Μπροστά έσπρωχνε τις προενισχύτριες. Στη λούπα ήταν κανονικό dB boost. Mου έκανε εντύπωση καθώς δεν δούλευαν έτσι οι fender ενισχυτές μου πχ. 

 

Οπότε καταλαβα  αυτό που λέγατε για treble boosters, fuzz κλπ. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον, αν και βαριέμαι να αλλάξω το config της πεταλιέρας μου για πριν και μετά την fx loop. Θα το κάνω όμως διότι τα βρωμοπέταλα μπροστά ακούγονται φανταστικά. Στη λούπα όχι τόσο. Επίσης delay και reverb είναι πιο καθαρά και crisp στη λούπα.

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου