Προς το περιεχόμενο

Marshall Studio Vintage Head and 112 Cab - Να βάλω creamback ? Και ποιο από τα τρία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, argytar είπε

Μετά από αρκετές δοκιμές και 5-6 live θα έλεγα ότι τον απολαμβάνω πάρα πολύ τον ενισχυτή έως και επικίνδυνα.

 

Το χτεσινό setup στο Καφωδείο:

 

3320DBCD-FB90-4505-8A74-38E7AED62B72.thumb.jpeg.c4b5f9f5f9fa16f158d9aca5ed35b65e.jpeg
 

Signal Chain:

 

AnalogMan Peppermint Fuzz

MXR script CS phase 90

Dunlop Mini Crybaby

Analogman Ts-9–> TS 808 mod.

1983 ProCo RAT 2

MXR Micro Amp

BOSS PS-5 Super Shifter

KORG Pitch Black tuner

Demeter Tremulator

MXR Carbon Copy Analog Delay

Malekko Spring Chicken.

 

Στο Μπάσο κανάλι και μόνο με τον διακόπτη στα 20 Watt και Creamback. 
Δουλεύανε όλα καταπληκτικά και το καταχάρηκα!!

 

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι χρησιμοποιούσα «λάθος» τον ενισχυτή για τις χαμηλές εντάσεις που παίζουμε.

 

Αν μπορούσα να τον ανοίξω πολύ φαντάζομαι τα δύο κανάλια θα είχαν καλύτερο ήχο. 
 

Τώρα όμως είχα ένα super Useful Μπάσο κανάλι που με το Presence και τα Πρίμα στην ώρα 3.00 είχε αρκετό sparkle για να κόβει και τέλεια μπάσα. Τα μπάσα τα είχα 9.00 και τα μεσαία noon.

 

Επίσης αυτό που είπατε για τα φαζζοπέταλα όντως ισχύει , τα αγαπάει πολύ ο αμπ και ειδικά με strat σκοτώνει ο συνδυασμός!

 

Γενικά το Update είναι ότι είμαι πολύ χαρούμενος με τον ενισχυτή  και βέβαια το Creamback είναι όνειρο!

 

 

Το Micro Amp πως (σαν τι) το χρησιμοποιεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Το Micro Amp πως (σαν τι) το χρησιμοποιεις?

Καλησπέρα, ως απλό clean booster για solos ή θέματα που πρέπει να βγαίνω μπροστά. Μου αρέσει που χρωματίζει λίγο τον ήχο και θα έλεγα τον «σφίγγει» λίγο.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδα καλά έχεις και τα δύο normal κανάλια καλωδιομένα.

Για clean και βρώμικο ή κάτι άλλο;

 

Υ.Γ απόλαυσε τον όσο δεν πάει συμμετέχουμε στη χαρά σου 😃😃

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, argytar είπε

Καλησπέρα, ως απλό clean booster για solos ή θέματα που πρέπει να βγαίνω μπροστά. Μου αρέσει που χρωματίζει λίγο τον ήχο και θα έλεγα τον «σφίγγει» λίγο.

Η σειρα συνδεσης ειναι ετσι οπως την εγραψες?


Κιθαρα >

"AnalogMan Peppermint Fuzz

MXR script CS phase 90

Dunlop Mini Crybaby

Analogman Ts-9–> TS 808 mod.

1983 ProCo RAT 2

MXR Micro Amp

BOSS PS-5 Super Shifter

KORG Pitch Black tuner

Demeter Tremulator

MXR Carbon Copy Analog Delay

Malekko Spring Chicken" >
Ενισχυτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Η σειρα συνδεσης ειναι ετσι οπως την εγραψες?


Κιθαρα >

"AnalogMan Peppermint Fuzz

MXR script CS phase 90

Dunlop Mini Crybaby

Analogman Ts-9–> TS 808 mod.

1983 ProCo RAT 2

MXR Micro Amp

BOSS PS-5 Super Shifter

KORG Pitch Black tuner

Demeter Tremulator

MXR Carbon Copy Analog Delay

Malekko Spring Chicken" >
Ενισχυτης.

 


Ναι ακριβώς. Αρχίζω με το Fuzz για να μην έχω buffers πιο πριν. Μετά περνάω σε φίλτρα δηλ Phaser και Wah

Έπειτα : OD μετά dist και στο τέλος booster για να ανεβάζει ένταση,

μετά pitch shifter,

επειτα κουρδιστήρι, τρεμολο, delay κ reverb.

 

Με το τωρινο setup δουλεύει πολύ καλά το θέμα γιατί παίζω μόνο στο ένα το κανάλι. Άρα τα solos βγαίνανε μπροστά όπως έπρεπε. Παλιά που ήταν jumpered το boost και τα drives είχαν τελείως διαφορετική συμπεριφορά, ίσως λόγω της παράλληλης συνδεσμολογίας των δύο καναλιών του amp.

 

@kbasilis Thanks φίλε! Δεν είναι jumpered , απλά έχω το βύσμα από το green bullet έτοιμο να το σπρώξω μέσα στο ίδιο κανάλι , όταν έρχεται η ώρα να παίξω φυσαρμόνικα. Σε αρκετά κομμάτια παίζω φυσαρμόνικα ή τρομπέτα. {Η τρομπέτα πάει κονσόλα κατευθείαν με πυκνωτικό AKG - θέλει Phantom Power}.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, argytar είπε


Ναι ακριβώς. Αρχίζω με το Fuzz για να μην έχω buffers πιο πριν. Μετά περνάω σε φίλτρα δηλ Phaser και Wah

Έπειτα : OD μετά dist και στο τέλος booster για να ανεβάζει ένταση,

μετά pitch shifter,

επειτα κουρδιστήρι, τρεμολο, delay κ reverb.

 

Με το τωρινο setup δουλεύει πολύ καλά το θέμα γιατί παίζω μόνο στο ένα το κανάλι. Άρα τα solos βγαίνανε μπροστά όπως έπρεπε. Παλιά που ήταν jumpered το boost και τα drives είχαν τελείως διαφορετική συμπεριφορά, ίσως λόγω της παράλληλης συνδεσμολογίας των δύο καναλιών του amp.

 

@kbasilis Thanks φίλε! Δεν είναι jumpered , απλά έχω το βύσμα από το green bullet έτοιμο να το σπρώξω μέσα στο ίδιο κανάλι , όταν έρχεται η ώρα να παίξω φυσαρμόνικα. Σε αρκετά κομμάτια παίζω φυσαρμόνικα ή τρομπέτα. {Η τρομπέτα πάει κονσόλα κατευθείαν με πυκνωτικό AKG - θέλει Phantom Power}.

 

 

Περιεργο.
Το clean booster το βαζω στο τελος για να μη χαλαει τα delay reverb modulation (που φαινεται να εχει μετα).
Ακομα μια διαφορα μας ειναι οτι το micro amp, δεν ειναι clean booster. Eγω το εχω στην αρχη (μετα το fuzz βεβαια) για booster always on (αν και πολυ καλο για αυτη τη δουλεια ειναι και το ep booster της xotic).

Για clean booster στο τελος, υπαρχουν άλλα πιο καταλληλα.
 

Οπως και  το phase πριν το wah, μου φαινεται περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι booster always on δεν έχω δοκιμάσει ποτέ , αν και φαντάζομαι ότι είναι καλή φάση για να έχει κανείς έναν ωραίο preamp. Νομίζω πως ο Josh JHS έλεγε στην εκπομπή του ότι πολλά boost μαζεμένα είναι gain stages και μπορεί κανείς να πετύχει βρωμιά στακάροντας boosters.

Καλή ιδέα αυτή με το booster στο τέλος - θα το δοκιμάσω, αν και δεν είδα να έχω πρόβλημα με το πώς αντιδρά το modulation και το delay με τον λίγο boostαρισμένο ήχο. Δεν μπουστάρω για να κλωτσήσω τον αμπ άλλωστε, θέλω ίσα ίσα μερικά dB παραπάνω για να ακουστεί το solo. Βέβαια να πω εδώ πως παλιότερα όταν κουβαλούσα το Deluxe Memory Man που είχε πάνω του preamp, όντως βρώμιζε ευκολότερα αν ανέβαιναν τα dB και κλίπαρε κιόλας (έχει ενδεικτική λυχνία). Οπότε αυτό το Clean Boost στο τέλος καλή ιδέα.

 

Εδώ ας πούμε ότι η σειρά των εφφέ αν και ακολουθεί κάποιους κανόνες, καμιά φορά αυτοί οι κανόνες μπορούν και να σπάνε , για παράδειγμα σε κάποιες ηχογραφήσεις παλιότερα με τους εκμέκ έβαλα το phaser και το trem μετά το Memory Man για να επηρεάσω τα trails κλπ. Άλλος γουστάρει να έχει το delay πριν το drive για να ακούει ψυχεδέλειες. Νομίζω ότι είναι ωραίο να πειραματίζεται κανείς. Πχ στην πεταλιέρα αυτή τη μικρή που έχω στήσει το wah μετά το fuzz κάνει τελείως άλλη δουλειά από ότι θα έκανε πριν που πνιγόταν κλπ. 
 

Το phaser δεν το έβαλα επίτηδες πριν το wah απλά ταίριαξε να είναι εκεί στη συνδεσμολογία. Σίγουρα πάντως το ήθελα πριν τις βρωμιές για να πάρω τον παλιό Van Halen ήχο που έχω στο μυαλό μου όσο μπορώ με το RAT2 να είναι μετά το Phase90. Όσες φορές έβαλα το phase μετά τα drive μου φάνηκε too much. Ίσως μετά το wah να είναι ενδιαφέρον , δεν τα παίζω άλλωστε ποτέ μαζί αλλά να ακόμα μια ιδέα για δοκιμή.

 

ευχαριστώ !!

 

 

 

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου